Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Uruchamiam baniak 385l i w zwiazku z tym przyszedl czas na kupno skaly. Prosze aby ktos mi podpowiedzial, poniewaz chce ograniczyc zywa skale,

ile kg wsadzic do akwa? W sumpie mam komore na 12-13l siporaxu.

Ewentualnie moge wsadzic martwa + zywa, tylko w jakich proporcjach?

Ile musial by wtedy dojrzewac zbiornik?

Dodam ze nie chce robic gruzowiska, jedynie troche miejsca dla lps i sps a tak jak najwiecej miejsca dla ryb.

Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam

Artur


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciacho poczytaj trochę forum ,masz w dziale Nasze akwaria zbiorniki Twojej wielkości.Są nadal morszczaki którzy stosują 10-20% a są tacy którzy mają ją tylko dlatego żeby było gdzie korale postawić :).

Po drugie nikt Ci nie napisze wsadz 15 kg i jest o.k bo chyba jakąs wizje masz?

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja 3 tygodnie temu zalozylem akwarium na suchej skale wsadzilem tyle ile mi sie podobalo wizualnie, pokleilem cx5 i ruszylem. nie wiem kiedy akwarium ruszy ale na razie nie widze aby sie cos dzialo czyli pewnie 4-6 miesiecy to potrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakas tam wizje mam:)

Chcialbym tylko poczytac opinie jak sie sprawdzi np. 10-20% skaly tak jak mowisz a w tym 20%zywa-80%martwa? Bo jak wiadomo to martwa jest duzo tansza i po pewnym czasie pewnie rowniez odzyje, a mala ilosc zywej zastapi ok.12l siporaxu w sumpie. Tylko jak z dojrzewaniem? Akwa na czesciowo martwej skale dojrzewaja dluzej? No i jeszcze ten plus ze z martwa moge sobie ustawic konstrukcje jak chce..

Czy zostac przy opcji tradycyjnej i dac sama zywa skale?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dirty_pig czyli zywej skaly nie masz wcale? A siporax stosujesz?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś o tym pisałem, tzn o moim przypadku.

Sucha skała do akwa, żeby wizualnie pasowało, a do sumpa czysta, ładna, żywa ze sklepu - 4 kg. (120 litrów obiegu)

Do tego 80% wody z działającego akwarium.

Dojrzewania nie było (nie widziałem), nie było zielonych łąk, glutów i innego badziewia.

Po 2ch tygodniach parametry były takie -

NO2 - 0

NH3/4 - 0

N03 - 5

PO4 - 0

Wszystko Salifert

Testy OK, to zakupy. Na początek miękkie, a jako gratis dostałem kikuta czerwonej montipory. Do teraz żyje, rośnie.

Wniosek - sucha skała nie jest zła, a i dojrzewanie może przebiegać spokojniej, bo nie ma co gnić, jak w przypadku żywej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Załóż na skale suchej.

Kup tyle i takie kawalki aby ułożyc konstrukcję w akwa.

Siporax przed włożeniem do akwa włóż do solanki o temperaturze 25, zalej bakteriami i przzrymaj 2-3 godzin na cyrkulacji.

Następnie przerzuć siporax do sumpa.

Przez pierwszy miesiąc nie rób podmian, lej bakterie 1 x tydzień np. BioS Auaforest - 4 krople/tydzień) - dodajesz do tego pożywkę dla bakterii.

Jeżeli masz możliwość, weź sobie wodę z podmianki z istniejącego, ustabilizowanego zbiornika - nawet 100 l.

Nie inwestuj w żywą skałę, bo nie wiesz co w niej jest, a martwą i siporax zasiedlisz sobie wedle uznania.

Jeszcze jedno - suchą pomocz tydzień w ro na cyrkulacji - wymień wodę, możesz zalać solanką i na cyrkulacji potrzymać 1-2 dni z dodatkiem bakterii, jak powyżej

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo! Tak zrobie na samej suchej skale.

Ps. A sucha skale przed wlozeniem wymoczyc?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo! Tak zrobie na samej suchej skale.

Ps. A sucha skale przed wlozeniem wymoczyc?

sucha skałę moczysz na cyrkulacji, patrz post powyżej, aby pozbyć sie pyłów i zagnieżdżonego w niej ewentualnego syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze przed wlozeniem do akwa. I ile mniej wiecej czasu ja moczyc?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suchą skałę tylko wymocz przez kilka godzin, żeby wypłukać co luźniejsze w niej. Poza tym niewymoczona sucha skała może pękać gdybyś ją skleił cx5. Suchą skałę możesz zastąpić lub nie, skałą syntetyczną. Masz dość dużo siporaxu w sumpie. Zobacz co Ci kosztowo lepiej wyjdzie.

A co do bakterii to Bios na start przez około 2 tygodnie dla zamknięcia cyklu azotowego.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ajj sorry za nie potrzebne pytanie, nie zauważyłem Twojej odpowiedzi Gaber.

dzięki wszystkim za odpisanie i już wiem co robić!!;D

pozdrawiam


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciacho, podsumuj to co zrobisz bo możliwe, że ktoś inny wejdzie do tego wątku przeanalizuje posty a następnie wyciągnie wnioski z Twoich przemyśleń oraz podejmie inne działania tak jak jemu się podoba:)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zapytam żeby nie zakładać nowego postu.

Jeżeli będę jechał tylko na suchej skale to co z piaskiem? też zwykły?

zależy mi na cienkiej warstwie tylko do dekoracji..

I jak już to który wybrać?

To samo tyczy sie soli? Na jakiej wystartowac i jaka wybrac docelowa? W zbiorniku chce same wymagajace korale :)

@bartol Jeszcze tylko dostane odpowiedzi na te pytania i podsumuje!:D

Edytowane przez ciacho (wyświetl historię edycji)

Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start najlepiej na soli Instant Ocean. Uboga i dzięki temu nie będzie takiego problemu z glonami na star chociaż wielu już udowodniło że można obejść się bez nich startując na docelowej bogatej soli. Według mnie bierz IO a potem przejdziesz na docelową.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaforest - jest na nią fajna promocja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że start zbiornika powinien się odbyć na bogatej - docelowej soli. No chyba, że to będzie zbiornik tylko dla ryb. Nie stracisz miesiąca albo dwóch + kupę kasy na wyrównywanie parametrów, dochodzenia do równego ballinga itp.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi

Podsumowując:

-zbiornik będzie na samej suchej skalę plus odrobina żywej w sumpie plus 12l siporaxu

-żywy piasek Bio Active Live Argonite

-sol Red Sea Coral Pro

Myślę że tak będzie dobrze;)


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że start na bogatej, docelowej soli to pomyłka. Przerabiałem zestaw 60kg żywej skały zalanej 400l solanki na preis. Zielone glony pędziły jak oszalałe przez 2,5 miesiąca.

Teraz startuje z nowym baniakiem i na 100% będzie to IO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi

Podsumowując:

-zbiornik będzie na samej suchej skalę plus odrobina żywej w sumpie plus 12l siporaxu

-żywy piasek Bio Active Live Argonite

-sol Red Sea Coral Pro

Myślę że tak będzie dobrze;)

Zastanowiłbym się nad wywaleniem żywej skały na poczet wody z istniejącego awa

polecam temat akwa seb'a

http://nano-reef.pl/...ja/page__st__20

jak się masz uczyć, czerp wiedzę od najlepszych :)

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że start na bogatej, docelowej soli to pomyłka. Przerabiałem zestaw 60kg żywej skały zalanej 400l solanki na preis. Zielone glony pędziły jak oszalałe przez 2,5 miesiąca.

Teraz startuje z nowym baniakiem i na 100% będzie to IO.

Nie startowales na suchej skale.

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uda się w okolicy dostać wodę z podmianki to zrobię jak piszesz Gaber;)


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startuj na docelowej soli nie kombinuj z jakąś IO skoro robisz zbiornik rafowy a nie FO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobie;)

Dsieki wszystkim.


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie zakladac kolejnego tematu to zapytam tutaj, moze ktos polecic sklep w ktorym dostane ladne kawalki suchej skaly?


Akwarium 110x70x50, 540l w oboegu, Sucha skala 20kg, Zywy piach 27kg, Siporax 15l, Sol FSRF Aquaforest

PacificSun Hyperion r2 300w, Schuran 150, 2x Tunze 6100, Profilux 3.1a+expansion box, UV 36w, NJ4500, Reaktor kopia Dastaco II, loc-line itd..

Start: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.