Skocz do zawartości
drummer152

Pierwsze akwarium morskie 220l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

06.04.2013 wystartowało moje pierwsze akwarium morskie 220l (80dł./55szer./50wys.) z kominem zewnętrznym na tylnej ściance.Spływ,rewizja i powrót 25mm.Front i dwie boczne ścianki Opti White.Tył oklejony czarną folią.

Sump ok.90l (73dł./35szer./35wys.) posiada 4 komory,pierwsza to spływ.Miała być też w niej wata ale szybko zrezygnowałem z tej metody więc jest pusta,może z czasem zamontuję jakieś absorbery.Druga komora to odpieniacz,pompa do odpieniacza,grzałka,trochę żywej skały.Trzecia komora na bioballe(też nie jestem przekonany co do tego).Czwarta komora na pompę obiegową.

Przed założeniem długi czas spędziłem na tym forum czytając o różnych rozwiązaniach , sprzęcie jakiego potrzebuję i tak w końcu mam własne akwa :)

Sprzęt:

P.Obiegowa - Newjet 2300

Odpieniacz - Weipro SA-2014

Pompa do odpieniacza - Eheim 2500l/h

Grzałka - Aquael 250W

P.Cyrkulacyjna - Jvp-101 x 2

Lampa - Ocean Light 150hqi + T5 x2

Żywa skała - 20kg

Żywy piasek - 9,07kg

A teraz kilka zdjęć z krótkim opisem :)

Akwarium przyszło 29 marca 2013 roku

vhb95s.jpg

Hydraulika

2zzky95.jpg

314dvgo.jpg

Sump

wkqp9x.jpg

Zalewanie akwarium , około 20 litrów wody od użytkownika Qlfon - dzięki :)

v4ytfp.jpg

2echgtw.jpg

Solenie

ac4o0p.jpg

9.04.2013 - Wrzucenie żywej skały 20kg

10ydz45.jpg

14.04.2013 - Wsypanie żywego piachu

2u715ya.jpg

2s0i7pf.jpg

17.04.2013 - Wpuściłem kilka sztuk tectusów

rmpn50.jpg

22.04.2013 - Wpuściłem amphiprion ocellaris x2 , arhaster angulatus , calcinus elegans , zoanthus , rhodactis

nxnnd4.jpg

nyz9l1.jpg

331mvwx.jpg

23.04.2013 - Wpuściłem kraba percon gibbesi i sarcopython

r7m4ah.jpg

2wexx8l.jpg

6.05.2013 - Wpuściłem paracanthurus hepatus , zebrasoma desjardinii , lysmata amboinensis x2 , lysmata wundermanii x2 , euphylia ancora , trachyphylia geoffroyi

2lbjl2a.jpg

2lcvd04.jpg

30m77n5.jpg

f4mkc5.jpg

ebaj29.jpg

2ijoq6v.jpg

04.06.2013 - Kupno acanthurus lineatus , pterapogon kauderni

2hpuiw7.jpg

Przez ten czas zdarzyło sie też trochę nieprzyjemnych rzeczy.Pierwszą stratą był jeden z błazenków,kiedy wpuściłem go do akwa pływał razem z obiegiem,nie miał siły i jeszcze tej samej nocy zdechł.Najprawdopodobniej była to osobnicza choroba błazenków,objawia się zmętnienem na skórze.

Następnie straciłem zebrasome desjardinii , pływała w zbiorniku ponad 2 tygodnie , pod koniec nie chciała przyjmować pokarmów i była wyraźnie wychudzona.Najprawdopodobniej źle się zaaklimatyzowała.Była to ryba z odłowu.

Potem kolejny błazenek , który bardzo dobrze się zaaklimatyzował , wyskoczył z akwarium , znalazłem go z rana na podłodze...

Kolejna strata to acanthurus lineatus.Podobna sytuacja jak z zebrasomą desjardinii.Był też z odłowu,najprawdopodobniej źle przeszedł aklimatyzację.

A aktualnie mam problem z euphyllią , ponieważ został mi już z niej biały szkielet ale liczę na to że odbije.Nie mam pojęcia o co jej chodzi , parametry są okej.Podejrzewam że NO3 mogło być dla niej za niskie.Jak wyjechałem na 2 tygodnie to przez ten czas rodzina zajmowała się akwarium.Jak przyjechałem to całe akwa byłe pokryte glonami i pomyślałem że za dużo karmili ale euphyllia miała się super , pompowała się , cały tamten proces bielenia się zatrzymał.Ale ja oczywiście po 2 tygodniach podmieniłem wodę w związku z czym NO3 zmalało.Na następny dzień euphyllia była schowana i stopniowo polipy się odrywały od niej aż do chwili obecnej i został tylko sam szkielet.To tylko moje przypuszczenia że może to być wina NO3.Teraz zwiększyłem karmienie i zobaczymy jak będzie.Mam nadzieję że jeszcze wszystko będzie okej.

Mile widziane komentarze co na temat tego wszystkiego sądzicie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@drummer czy ty miałeś skałę, piach i wodę z działającego zbiornika?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Może acanthurus lineatus, gdy chciał sprintem przepłynąć oszałamiający dystans 80 cm rozbił się na szybie z napisem meta ??

Mi lysmata wundermanii zeżarła euphilie, może za słabo je karmisz? Jak moje trochę przegłodzę to za fungie się zabierają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik ledwo zaczal dojrzewac a Ty wpuściłeś bardzo wymagające zwierzęta tak szybko, wiec nic dziwnego że wszystko padło :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mile widziane komentarze co na temat tego wszystkiego sądzicie %29.gif"

Wszystko za szybko, dlatego masz straty.

Myślę że jeśli będą komentaże to raczej miłe nie będą...


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Makabra, mierzysz jakieś parametry? Musisz dużo poczytać bo inaczej jeszcze dużo pieniędzy stracisz. Euphylia już na zdjęciu wygląda źle, rozgwiazda piaskowa chce wyjść z akwarium pewnie tak samo zrobił błazenek. Ryby morskie w większości są z odłowu i kupiłes ryby do dużego akwarium a nie do twojego rozmiaru. Zmień doradce albo więcej czytaj życzę powodzenia.

P.S. Co do hydrauliki to można robić wiele ale rozwiązanie jakie wymyśliłeś z złączkami gwint/klej to nie najlepsze rozwiązanie bo i tak ich nie odkręcisz bez przestawienia akwarium musiał byś zrobić między zaworem a tą złączka na odcinku pionowym dwuzłączkę z uszczelką.

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do hydrauliki to nie wszystko jest klejone,są też skręcane elementy tak żeby było dobrze.Wszystko inne ma się dobrze także trochę chyba przesadzacie panowie.Parametry są w porządku,mierze często.Podobno desjardinii i lineatus nie są zwierzakami które łatwo się aklimatyzują i tak też było w moim przypadku i przypadku innych kolegów którzy mieli akwaria po kilka lat.Euphyllia być może jakieś podgryzanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, Panie Pałkarzu - zaczyna to dobrze wyglądać:) Zostaw jak jest, ryb nie dorzucaj i za rok idziesz na wikęsze:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak właśnie będzie :)

i chyba nawet rok nie minie ,zobacz zdjęcie z 6,05 z hepatusem a porównaj z tym z 9,10 więc opcje masz trzy albo więkrze akwarium lub zostanie to a hepatusik z zebrasomą skarłowacieją i będą sie męczyć lub znajdą nowych poiekunów z więkrzymi zbiornikami

ale akwarium odkryte bardzo ładnie wygląda lecz to eliminuje rybcie które skaczą


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie poukładana skała. Dużo miejsca na korale i spora plaża :-)

Też mi podoba się otwarte akwarium ale mam takie ryby że musiałbym je ciągle z ziemi podnosić :-)

Obiegowka daje radę w tym litrazu? Masz duży przepływ w sumpie?

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety z tymi rybami to prawda,robiłem dwa podejścia do błazenków i powyskakiwały :/ tak obiegówka daje radę,jeżeli chodzi o przepływ to nie wiem jaki powinien był prawidłowy ale akwarium chodzi już 7 miesięcy i nic złego się nie dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest poziom No3 w tym zbiorniku? Coś mnie się wydaje że duży...


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest poziom No3 w tym zbiorniku? Coś mnie się wydaje że duży...

Skąd to przypuszczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladne szkiełko sie zrobilo powodzonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa po roku i ośmiu miesiącach czasu :) niestety z braku miejsca musiałem korale poustawiać też na piasku a nie lubię jak jest tak zapchane.w niedługim czasie zmiany... :)

65phdt.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Widzę, że wszystko pięknie porosło aż się w bańce nie mieści :thumbsup: Kiedy przesiadka? Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim tempie to do stycznia korale wyjda z baniaka ;) pięknie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim tempie to do stycznia korale wyjda z baniaka ;) pięknie...

Rosną bardzo szybko , szczególnie spsy. Ale do stycznia myślę że będzie okej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.