Skocz do zawartości
Piotrek z Pabianic

kawior jako karma dla zwierząt w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Dokarmia ktoś zwierzaki w ten sposób

f7d847a57dfb9071med.jpg

a6a0c8baefc14ec7med.jpg

niski koszt (5,99zł),przeznaczony do spożycia dla ludzi,chyba nie powinien zaszkodzić rybom i koralom,dodatkowe urozmaicenie diety,czy ktoś tak robi ?czy ktoś próbował ?


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja od dawna dokarmiam w ten sposób zwierzaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konradek i nie zaobserwowałeś żadnych negatywnych zmian?

Celowo podałem fotkę ze składem ,może ktoś się zajmuje chemią spożywczą i się wypowie ....


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nigdy nie zauważyłem żeby jakaś krewetka albo ryba mi zdechła po karmieniu kawiorem. Obstawiam że taki kawior jest bardziej bezpieczny niż mrożonki dla ryb.

Po karmieniu mrożoną artemią - nawet taką drogą "hufa" dobrej marki krewetki czasem zdychały. Dlatego unikam mrożonej artemi jak ognia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składniki produktu wyjaśnienie:

E 314 - Guma gwajakowa – jest to naturalna żywica m.in. z drzewa Gwajakowiec leczniczy (Guajacum officinale). Stosowany jest jako przeciwutleniacz Coca Coli. Ilość jaką można spożyć w ciągu dnia nie powinna przekraczać 2,5 mg/kg masy ciała. W nielicznych przypadkach wystąpiły alergie.

E 120 – karmina, kwas karminowy, koszenila – czerwony barwnik pochodzenia naturalnego, wyizolowany z owadów, żyjących na różnych gatunkach sukulentów. E120 (i) jest czystym barwnikiem, podczas gdy E120 (ii) jest surowym ekstraktem. Dopuszczalna dzienna dawka to do 5 mg/kg masy ciała. Substancja ta nie powoduje efektów ubocznych, choć stosowany w kosmetykach może wywołać alergie. Niebezpieczny.

E 101 - ryboflawina, laktoflawina, witamina B2 – jest to naturalny barwnik otrzymywany z drożdży, bądź na drodze syntezy. Nadaję on produktom żywnościowym żółto-pomarańczową barwę. Dzienna dopuszczalna dawka to do 0.5 mg/kg masy ciała. Taka ilość nie szkodzi naszemu organizmowi. Nieszkodliwy.

E 211 - benzoesan sodu - konserwant otrzymywany syntetycznie z toluenu. Występuje w owocach, szczególnie w jagodach oraz żurawinie. Lecz spotkamy go również w grzybach, cynamonie, goździkach i niektórych produktach mlecznych (jako efekt fermentacji bakteryjnej). Stosowany przeciwko drożdżom, jak i bakteriom w kwaśnych produktach. Nie są skuteczne przeciwko grzybom i w produktach z pH powyżej 5 (lekko kwaśne lub obojętne). Dopuszczalna ustanowiona dawka w ciagu doby wynosi do 5 mg/kg masy ciała. Brak efektów ubocznych, sporadycznie lekkie objawy alergi.

E 330 - kwas cytrynowy – jest to kwas cytrynowy jest naturalnym składnikiem każdego żywego organizmu, pełni ważną rolę w metabolizmie. Duże ilości kwasu cytrynowego znajdują się w owocach cytrusowych, kiwi, truskawkach i w wielu innych owocach. Na skalę rynkową produkowany jest przez fermentację melasy za pomocą pleśni Aspergillus Niger. Kwas cytrynowy pełni wiele funkcji - podwyższa aktywność wielu przeciwutleniaczy, ale sam nim nie jest. Wykorzystywany jest głównie jako regulator kwasowości oraz jako składnik aromatów. Wzmacnia strukturę żelu w marmoladach oraz redukuje enzymatyczne brunatnienie owoców i produktów owocowych. Kwas cytrynowy i cytryniany są naturalnymi składnikami ciała. Ulegają rozkładowi i są przyswajane przez organizm bez żadnych efektów ubocznych. Rzadko zdarzają się reakcje pseudo- alergiczne (nietolerancje). Osoby z nietolerancją powinny unikać spożywania wszelkich miękkich owoców, jagód i wytwarzanych z nich produktów. Kwas cytrynowy nie powoduje raka.

źródło: http://ekopaczka.pl/


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim sklepie widziałeś ten kawior?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma napisane z jakiej ryby jest ikra (ryba atlantycka).

2. 84% to ikra, reszta to same E...

3. Wszystkie miedzynarodowe normy spozywania danych skladnikow, sa ustalane dla ludzi, w wiekszosci na kg masy ciala, przy czym po danym opakowaniu nie jestesmy w stanie okreslic ani dokladnego skladu ( brak wartosci odzywczych przez brak identyfikacji "ryby atlantyckiej"), oraz brak dokladnych ilosci danego E... w produkcie. Producent nie podaje na opakowaniu dokladnej ilosci + zalecanego dziennego spozycia, poniewaz nikt nie zaleca, sa tylko dopuszczone normy. To nie zwykle witaminy I skladniki odzywcze niezbedne, lecz "wygoda" ludzka I dlugoterminowosc produktu (po to sa dodatki inaczej kawioru w kawiorze bylo by 95% up.

Nikt nie bral pod uwage karmienia tym produktem ryb.

Fakt jest taki, ze nie pije wody z kranu pomimo, iz jest ona w moim rejonie calkowicie zdatna do picia, ale pomimo tego do akwarium leje ROD.

Zapytaj lepiej jakiegos biologa morskiego ;)

Najlepiej rozpiscic troche w rod I zrobic testy, cos musi sie "ukazac" -to jezeli chodzi o wode

Co do karmienia ryb...5.99zl? Nie wiem jak ryby, ale ja bym "kawioru" za 6zl nie jadl.

Ps. Z drugiej strony, wiecej masz syfu w jogurtach I innych produktach codziennego uzytku. W dzisiejszych czasach cena odzwierciedla jakosc...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jest - polecam zmienić okulary. 2. Z tych E.. to jedynie koszenila i benzoesan sodu mogą być szkodliwe. 3. A wielokrotnie zamrażane mrożonki dla ryb niby są zdrowsze?


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co popadac w paranoje, sami jemy o wiele szkodliwsze rzeczy ;) Kawior delikatnie przepłukany można dawac jako dodatek do menu obok nori, mrożonek i granulatów. zdrowy rozsądek jest wskazany ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, faktycznie jakos mi to ucieklo ;)

Nie pisze, ze nie mozna I nie wiem cos tak sie najezyl...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W zasadzie wszystkie witaminy i mikroelementy po przekroczeniu odpowiedniego stężenia są szkodliwe nie tylko dla zwierząt ale także dla ludzi. Wódka też jest szkodliwa a ludzie ją piją, niektórzy nie zdając sobie z tego sprawy przekraczają dawkę śmiertelną i żyją.

Jeżeli chodzi o jedzenie kawioru to wolę jeść kawior za 6 zł niż chleb za 2 zł. Wszystkie produkty zbożowe [chleb,makarony,płatki kukurydziane itd] oraz ziemniaki nie sa pokarmem dla ludzi tylko dla zwierząt gospodarskich. Nie chodzi o to żeby jeść - chodzi o to żeby jeść tak jak powinni jeść ludzie czyli tak jak jedli nasi przodkowie. Bardzo podobnie jest ze zwierzętami morskimi. Zwierzęta morskie muszą się ożywiać w odpowiedni sposób.

Sam wyhodowałem między innymi na kawiorze całkiem sporo krewetek i stosowałem ten pokarm dlatego, że karmione nim krewetki rosną szybko, są ładnie wybarwione, nie zjadają się a dorosłe osobniki noszą dużo jajek. Najlepiej sprawdzały się mieszanki zrobione z ryb morskich, kawioru, wątróbki i mieszanki owoców morza [ośmiornice, kalmary, krewetki itd].

Stosowałem także markowe pokarmy mrożone - także takie "markowe" -drogie. Krewetki karmione tymi pokarmami rosły wolniej, zjadały się i zdychały [ok 50% - 80 strat]. Najgorsza jest mrożona artemia - syf. Z suchych pokarmów mogę polecić w zasadzie 2 - 3 marki z tym że jedna z nich została wycofana ze sprzedaży.

Cena bardzo rzadko jest związana z jakością produktu. Niestety. Najczęściej cena zależy od opakowania, reklamy, marki, opisu i miejsca zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten kawior kupiłem w POLO ,zacząłem podawać delikatnie i po troszku ,efekt taki jak w trakcje wyrzucania larw przez krewetki,po prostu woda się zagotowała od zachowania ryb,stosuje to jako dodatek do diety.Małe rybki mają ok ale duże muszą się troche namachać,jajeczka są małe ale żadna ryba nie odpuszcza,jakiś dziwnych zmian jeszcze nie zauważyłem :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tylko krewety samiec kardynał i korale sie lubuja....reszta.gardzi....daje.raz na tydzień.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak długo po otwarciu nadaje się do spożycia dla ryb, oczywiście trzymane w lodówce oraz czy "kawior" ze śledzia również się nadaje??

I ktoś pisał o płukaniu, jak to zrobić i czy jest potrzeba??


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ktoś pisał o płukaniu, jak to zrobić i czy jest potrzeba??

Chyba chodziło o takie samo płukanie jak przy mrożonkach czyli - kawior do sitka, płuczesz w RO w jakimś spodeczku/kubku ( kostki moczysz tak długo aż się rozpuszczą tu wystarczy na prawdę chwila, kawior jest czysty i raczej nie ma w nim jakiś ,,śmieci'' , które mogły by zabrudzić wodę w akwa).


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Myślałem że jest jakiś inny sposób. Ale czy na pewno trzeba go płakać?


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności warto go płukać, ale mi się nie chce i walę codziennie łyżkę kawioru do mrożonek i jest git ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie płuczę :) Nie powiem żeby ryby za nim szalały, ale pozytywny odzew jest :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory,karmiąc kawiorem zaobserwowałem większą czystość wody niż po mrożonkach i szybszy wzrost ryb :)

Przyznajcie się,kto jeszcze dokarmia ikra swoje rybki :rtfm:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat. Widział ktoś gdzieś taki kawior dla rybek? Dobrze,żeby cena była przyzwoita i doś drobna granulacja. Szukałam po sklepach i nic...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami w Lidlu się pokazuje tani kawior.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.