Skocz do zawartości
kaer

Cryptocentrus cinctus - chory

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Coś się dzieje niedobrego z moim cinctus'em.Jakiś czas temu zobaczyłem na rybie białe plamki-żadne tam rany czy narośla, porostu brak kolorów w kilku miejscach. ponieważ jest to ryba, której najczęściej widzę tylko głowę, :ninja: nie miałem pojęcia o skali problemu... aż do dzisiaj.

post-13331-0-28372900-1373800025_thumb.jpg

Ryba oprócz tych plam ma jeszcze martwicę płetwy. (na zdjęciu asterina dorwała się do niej)

Babka jest u mnie ponad rok, pierwsze objawy zauważyłem jakiś miesiąc temu. Później znikła na ponad tydzień, i już myślałem że jest po niej. Na razie normalnie przyjmuje każdy rodzaj żarcia. Reszta ryb zdrowa, a przynajmniej bezobjawowa. raz na jakiś czas ryby dostają papu nasączone sokiem z czosnku.

Co to za zaraza i jak pomóc tej rybie? :unsure:


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałeś ją może nawalającą się z kimś z obsady?


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałeś ją może nawalającą się z kimś z obsady?

nie, nie widziałem, zresztą najbardziej agresywnymi rybami w akwa są obecnie błazenki, a one się babką nie interesują.

następuje kolejny ubytek płetw, dokładnie to ogonowej,(od nasady)a plamy na ciele robią się coraz jaśniejsze - jedyne co dobre to, że się nie powiększają.

co ciekawe babka zrobiła się bardzo śmiała i jak przechodzę obok akwa to cała wypływa jak by chciała powiedzieć: patrz... cholera..co mi się stało.

nie mam pomysłu co jej jest, to co znalazłem w sieci nie do końca pasuje. przez chwile myślałem,że to pleśniawka, ale nie ma tych "kłaczków"


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz krewetki czyszczące albo wargatka sanitarnika?

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz krewetki czyszczące albo wargatka sanitarnika?

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk

mam i krewcie i doktorka, ale ja też nie widziałem żeby się babka dała przez nie "pomacać"


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam ten sam problem. Mam krewetki czyszczące i wargatka. Mam też krewetki na aiptasie.

Nigdy nie widziałem aby się z kimś ta babka lała. Siedzi spokojnie w swojej norce.

Jak tam twoja rybka? Udało ci się coś z nią zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać, że ta ryba to prawdziwy twardziel :pirate:

jej stan się nie zmienia, przynajmniej na zewnątrz. ciągle nie wiem co jej dolega, i jedyne co robię to obserwuje. zauważyłem, że poddaje się zabiegom u krewetki i powiem szczerze, że wyglądało to dość drastycznie. krewetka dość mocno czyściła jej to białe miejsce, jak by chciała jej wyrwać kawał mięcha,

jak się jej pogorszy to spróbuje ją odłowić, i zacznę leczyć na chybił-trafił :wallbash:


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odbarwienia to normalna sprawa u tej babki. Zauważyłem zmiany na szarawy kolor podczas dużego stresu a dokładnie podczas transportu. Twoja babka dlatego się zaczeła pokazywać ponieważ tak jak moja się oswoiła. Mojej zeszło ok 2 tygodni na oswojenie. Jeżeli masz w akwa lysmatę amboinensis to na 99 procent zajmuje się babką w nocy. warto poobserwować - niesamowity widok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odbarwienia to normalna sprawa u tej babki. Zauważyłem zmiany na szarawy kolor podczas dużego stresu a dokładnie podczas transportu. Twoja babka dlatego się zaczeła pokazywać ponieważ tak jak moja się oswoiła. Mojej zeszło ok 2 tygodni na oswojenie. Jeżeli masz w akwa lysmatę amboinensis to na 99 procent zajmuje się babką w nocy. warto poobserwować - niesamowity widok.

tylko ile można się stresować?

O stres i rany (odbarwienia) podejrzewałem wieloszczety, które mieszkały razem z Cintusem w jednej norze. Pięć sztuk, a trzy z nich od 15 do 30 centymetrów. Widziałem jak wieloszczet wsadzał gębę pod pokrywę skrzelową ryby, zaraz po tym jak zjadła. Po takim widoku robale dostały eksmisje na wieczną rafe :2guns:

Ale to było ponad miesiąc temu, a rybcia wciąż w tym samym stanie.

poza tym moja ma ubytki płetw brzusznych i fragmentu ogona.

Jedynie co zmieniłem to diete w akwa. Karmie więcej suchymi pokarmami. Mają więcej witamin, itd niż mrożonki.


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie proszę o jakąś radę w temacie ww. rybki.

Myślałem że już po niej, bo nie widziałem jej przez ładnych parę dni, a tu okazało się że jest w panelu.

Niestety wygląda fatalnie. Tych białych miejsc jest więcej, ma też większe ubytki płetw.

Nie wiem jak jej pomóc, ale teraz mogę ją odłowić i wsadzić do jakiegoś małego akwarium i tam poddać leczeniu.

Tylko na co ją leczyć? od czego zacząć?


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie taż jest taki osobnik . Kupe czasu go nie widziałem też poszedł na straty ale sie odnalazł . Ubytki w górnej płetwie i takie odbarwienia jak u Ciebie . Nie widziałem zadnej walki . Mam czyszczące krewetki ale chyba nigdy jej nie czysciły.

Płetwa się zregenerowała sama. Odbarwienia zanikają . U mnie problemem mogły być złe parametry wody . Jak sie poprawiły parametry to i ryba ma się lepiej. Jeszcze zastanawiałem się czy nie poparzyła sie o apitazje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Cryptocentrus jest dość często szorowany przez krewetę. Odpukać, nic mu nie dolega, a mam go od ponad pół roku. Prawdę mówiąc to nie wiem jaki wpływ mają te zabiegi na zdrowie, czy kondycję ryby.

20131227_142907_zpsa8a4ab34.jpg

20131227_142849_zpse05ed1fa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super fotka u mnie 1,5 roku i ani razu takiego czegoś nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.