Jump to content

Robert-reef

Klubowicz
 • Content Count

  808
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.ebmia.pl

Informacje o profilu

 • Imię
  Robert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Augustów
 • Zainteresowania
  automatyka, elektronika, mechanika, akwarium
 • Akwarium
  2000l

Recent Profile Visitors

2238 profile views
 1. Testu na żelazo nie mam, nie robiłem. Lałem tak profilaktycznie bo skoro mam mnóstwo glonów więc i zapotrzebowane na żelazo jest. Test na potas mam - zrobię w najbliższym czasie. Możliwe że potas mi spadł. Kiedyś juz miałem z nim problem.
 2. Żelazo lałem - nic nie dawało. Światło jest, nawet specjalne ledy dla roślin. Górną warstwę dsb czasem "przewalam". oczywiście sama powierzchnię. Mam tam glony codium i czasami mieszając glonami wzburzą górną warstwę dsb. Ale to tylko naprawdę górna warstwa.
 3. No właśnie nie wiem co się dzieje. Chcę sprawdzić czy DSB działa i ewentualnie wykluczyć że to złe działanie jest przyczyną podnoszenia się poziomu PO i NO w akwarium. Żadnych adsorberów czy innych środków pochłaniających/redukujących PO i NO w akwarium nie stosuje. Zamówiłem teraz microbelift Phos Out. Mam zamiar doraźnie tego użyć. Problem jest jeszcze jeden - mimo wysokiego stężenia NO3 i PO4 glony rosną słabo. Mam filtr glonowy ale tam nie widać za bardzo żeby one jakoś intensywnie bujały, były jasno zielone. No właśnie nie wiem co się dzieje. Chcę sprawdzić czy DSB działa i ewentualnie wykluczyć że to złe działanie jest przyczyną podnoszenia się poziomu PO i NO w akwarium. Żadnych adsorberów czy innych środków pochłaniających/redukujących PO i NO w akwarium nie stosuje. Zamówiłem teraz microbelift Phos Out. Mam zamiar doraźnie tego użyć. Problem jest jeszcze jeden - mimo wysokiego stężenia NO3 i PO4 glony rosną słabo. Mam filtr glonowy ale tam nie widać za bardzo żeby one jakoś intensywnie bujały, były jasno zielone.
 4. Cześć Mam od kilku lat DSB w obiegu. Ostatnio bardzo mocno poszły w górę fosforany i azotany. Właściwie to od dłuższego czasu regularnie rosną. W akwarium nie wiele zmieniam a one rosną. Podejrzewam że dsb przestało działać. Między ziarnami piasku (grubszego) pojawił się dziwny "nalot" - szary, niebieskawy. Mam doprowadzoną rurę do dolnej warstwy dsb. Mogę z niej pobrać wodę z dna dsb. Jak dobrze pamiętam to tam powinno być 0 PO4 i NO2. Proszę o porady.
 5. Czy widziałeś jak wyglądają w środku czy tylko z zewnątrz? Bo moja z zewnątrz też wygląda dobrze i po oględzinach zewnętrznych nie spodziewałem się że w środku tak ona wygląda. Faktycznie trochę zaniedbałem ten swój wątek. Poprawię się Link do fotek lamp AI Hydra - tak wyglądają od środka. Każda ma sól w tych samych miejscach. 5 sztuk i tak jak pisałem wcześniej wszystkie musiałem poprawiać. Kilka przykładowych fotek mojej lampy poniżej. https://photos.app.goo.gl/s94Y1DzwMibYfCZw6
 6. Lampa pracowała w pomieszczeniu z akwarium nad małym zbiornikiem kwarantannowo - szczepkowym. Nie była narażona na zachlapywanie. Fakt że wilgotność w pomieszczeniu nieraz była duża. Mam 5 lamp AI prime Hydra w tym samym pomieszczeniu i we wszystkich lampach musiałem pouszczelniać przejścia przewodów do wentylatora i miejsca śrub. We wszystkich lampach sól dostała się do elektroniki.
 7. Cześć Naprawiam lampę AI prime. Lampa wisiała nad akwarium 4 lata. Na fotkach poniżej pokazuje to co zobaczyłem jak ją otworzyłem. Kiepsko wykonana, słabe zabezpieczenie przed dostawaniem się wilgoci do środka. Lampa nie wpadła do wody, wisiała nad akwarium. Przez gwinty śrub i wyprowadzenie przewodów wentylatora dostawała się słona woda parująca z nad akwarium. Problem jest taki że brzęczą cewki przetwornic. Zielony kanał włącza się na sekundę później gaśnie. Jaka może być przyczyna brzęczących cewek? Jakie diody są użyte w tej lampie? Gdzie szukać diod do zastosowań w akwarium?
 8. Mam go w swoim biurze. Codziennie po kilka godzin mam go na widoku i obserwuje co się tam dzieje
 9. @dale Dziękuje za porady. Zwiększyłem ilość podawanego gazu. narazie pracuje to już kilkanaście godzin i wygląda że jest ok. pH mam 6.2. Woda w akwarium kH 7.5. Coś z tego będzie
 10. @dale dziękuje za poradę. zrobię tak jak napisałeś. Jutro podjadę do akwarium i przereguluje reaktor.
 11. jest ustawione na na pH 6,2. Zawór jest stale otwarty, podaje gaz mniej więcej 1 bąbelek/sekundę. Od miesiąca nie widziałem żeby miernik wskazywał 6,2 i zawór się zamknął. Raz widziałem - kiedy zatrzymałem pompę perystaltyczną, która podaje wodę do reaktora. Osiągnął on wtedy 6.2. Jednak w momencie kiedy zrobiłem minimalny odciek (połowę standardowo ustawionego) z powrotem zawór się włączył i tak jest do teraz . Nie było by w tym nic złego bo 6.4 mogło by być w reaktorze ale kłopot jest że nie mogę podnieść KH w akwarium. Próbowałem regulować ilością odcieku, dawałem na maxa, skręcałem minimalnie i nic. Ca: 340, KH 7 magnezu ostatnio nie mierzyłem. Chcę podnieść Ca i KH za pomocą reaktora ale lipa wychodzi
 12. @dale Reaktor jest trochę mały, fakt. 7kg zasypu wchodzi. Wcześniej jednak dawał radę i na zasypie ARM bez problemu z niewielkim odciekiem uzyskiwałem w zbiorniku KH 8 i więcej. Teraz od ponad miesiąca czasu mam nowy wkład i zmienioną pompę i nie idzie ustawić parametrów. KH w zbiorniku głównym poleciało i jest w okolicy 7. Po podniesieniu sodą do 7.5 po tygodniu znowu spada do 7. I teraz nie wiem czy to zasyp czy pompa jest przyczyną takiego stanu.
 13. Jak na razie na knopie czyściutko. Pompę mogę zwolnić, spróbuje. Sonda sprawdzona wykalibrowana, kilkukrotnie ją sprawdzałem przez ostatni miesiąc. Wczoraj też sprawdziłem i wykalibrowałem.
 14. Cześć Zmieniłem jakiś czas temu zasyp w reaktorze. Podmieniłem też pompę bo poprzedni zasyp "wyrobił" ośkę w oryginalnej pompie. Oryginalna pompa była o wydajności 3000l/h ta, która jest teraz też ma taką samą wydajność. Poprzedni zasyp był ARM (narobił okropnego syfu i bagno w reaktorze). Teraz jest zasyp Knopp Reaktor to Skimz CM152 Od tego momentu nie mogę uzyskać w reaktorze pH o wartości 6,2. Taką wartość uzyskuje jak zmniejszę odciek do zera. Przy normalnie ustawionym odcieku pH jest około 6,4. Przez to najprawdopodobniej nie mogę w akwarium podnieść KH powyżej 7. Proszę o porady.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.