Jump to content

Robert-reef

Klubowicz
 • Content Count

  792
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.ebmia.pl

Informacje o profilu

 • Imię
  Robert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Augustów
 • Zainteresowania
  automatyka, elektronika, mechanika, akwarium
 • Akwarium
  2000l

Recent Profile Visitors

1732 profile views
 1. Cześć. W akwarium mam sinularie białe. W tym samym akwarium mam je umieszczone w kilku miejscach. Do niedawna rosły, polipowały wszystkie. Od kilku dni zauważyłem jedną umieszczoną w najwyższym punkcie akwarium, tuż pod lampą taki wygląd jak na zdjęciu poniżej. Pokryta jest brązowym nalotem, polipy schowane. Druga sinularia stoi niżej na pisku i jest wypolipowana mniej więcej tak jak była ta co teraz jest brązowa. Na trzecim zdjęciu sinularia, która stoi niedaleko tej, która dobrze rośnie, stoi ona też na piasku. Zaczyna pokrywać się brązowym nalotem. W akwarium nic nie zmieniałem, dziwne jest to że 3 te same sinularie, które do tej pory rosły dobrze wyglądają teraz każda zupełnie inaczej. Ogólnie na piasku zaczyna mi się brązowy nalot robić, obserwuje to może od miesiąca. Możliwe że muszę wymienić filtry RO, ale aktualnie brakuje mi czasu na ta robotę. Muszę przywieźć miernik DTS i sprawdzić wodę RO.
 2. @Maelen Dziękuje za podpowiedzi. Berghie próbowałem załatwić - ciężka sprawa :), kraba tego też na szybko sprawdziłem internet i raczej jest niedostępny w sprzedaży. Będę coś kombinował, przeniosę te korale do innego zbiornika. Jakoś spróbuje kamerkę może zamontować i obserwować tego korala. Pomyślę, pokombinuje. Myślę że ten ślimak już tam długo przebywał bo moje lobophytony od dłuższego czasu nie polipowały. Myślałem że maja tak zwanego focha i im przejdzie ale to pewnie ślimak ich cały czas drażni. Wiem przynajmniej jaka jest przyczyna teraz będę kombinował jak z tym walczyć. Zapytam jeszcze... czy te ślimaki w dzień przy świetle schodzą na skały czy raczej trzymają się zacienionych miejsc na koralu? Gdyby trzymały sie korala to dość łatwo mógł bym się z nim rozprawić - odciął bym korala od skały i dipował. Pozdrawiam.
 3. @Maelen faktycznie ten koral z wątku, który podałaś wygląda praktycznie tak samo. Zastanawiam się teraz co zrobić... Akwarium mam daleko od domu (w pracy) i w godzinach nocnych raczej nie mam możliwości obserwacji. Jedną skałkę tą z tym obgryzionym koralem mógł bym spokojnie wyjąć i wymoczyć w dipie ale te 2 kolejne lobo są przytwierdzone do konstrukcji, której nie dam rady ruszyć. Mógł bym je odciąć, ale ślimak pewnie gdzieś i tak na skale siedzi za dnia jak światło świeci. Nie wiele to da, chyba że przeniosę je w inne miejsce. Ale czy ślimak nie wybierze się na poszukiwanie i nie natrafi na nowe miejsce przymocowania tych korali :).
 4. @Maelen dziękuje, właśnie takiego płazińca wyłowiłem z sumpa
 5. Jakieś pół roku temu udało mi się ślimaka nagoskrzelnego zlokalizować w sumpie. Próbowałem stwierdzić co to za gatunek, ale nie znalazłem nigdzie bazy ślimaków nagoskrzelnych. Na pewno nie przypominał tych co podałaś. Był całkowicie płaski bez żadnych "czółek" i innych wyrostków na ciele. Nie zauważyłem w głównym akwarium tych ślimaków, pewnie dobrze by było poobserwować przy zgaszonym świetle, nie za bardzo mam taką możliwość :). Spróbuje przenieść tego korala w inne miejsce i zobaczę czy będzie poprawa. Czy te korale (lobo, sarco) są przysmakami tych ślimaków?
 6. ten na pierwszej fotce faktycznie wygląda jak by coś go pogryzło. Ale te końcówki innego lobo nie wyglądają na pogryzione
 7. Cześć Od dłuższego czasu mój lobophyton nie wypuszcza polipów. Trwa to kilka miesięcy. Teraz od kilku tygodni obserwuje bielenie. Białe końcówki i białe plamy. Na zdjęciach widać o co chodzi. Jedyna większa zmiana jaka nastąpiła w akwarium to zastosowanie rollermata przez co spadło NO3 i PO4. Parametry KH 7,7, PO4 0,08 Ca 380 Proszę o poradę
 8. Wcześniej też miałem zasyp ARM, powstawał taki szlam ale było go niewiele. Chodził w reaktorze ponad 2 lata i teraz niedawno zasypałem nowy a właściwie dosypałem do tego co zostało. To co tu zobaczyłem to szok.
 9. Cześć Czy może mi ktoś napisać co mi się narobiło w reaktorze? Dzisiaj zobaczyłem że cały zasyp wraz z dolną gąbką poszedł do góry reaktora. Po wyłączeniu pompy opadł. Myślałem że się zapchał gąbka więc chcałem ją wypłukać. Po wyłaczeniu reaktora i wysypaniu zasypu zobaczyłem taki szlam. Jest tego bardzo dużo. To fotki tego szlamu po zlaniu wody z wiadra w którym płukałem resztę zasypu i gąbkę. Miałem rozkalibrowana sondę pH. Normalnie pH jest ustawione na jakieś 6,5 ale jak wlałem świeżą wodę do reaktora i przepłukanego zasypu to pH wskazywało 10 na skalibrowanej sondzie. Zasyp ARM + dodatek magnezowy. Czy to przez rozkalibrowaną sondę mam taki syf w reaktorze? Czy musiałem płukać to wszystko czy wystarczyło by jak bym skalibrował sondę i zostawił aby samo "się naprawiło"? Jak postępować w takich przypadkach w przyszłości? Filmik 20 sekund jak to wygląda https://photos.app.goo.gl/9GLuDX1h5H84SSFJ8
 10. Rolermat zainstalowany. Chodzi juz od około miesiąca. Jest rewelacja. Woda czyściutka, nie pływają syfy. Odłączyłem chlorek lantanu i PO4 spada :). Glony przez to zaczeły słabiej rosnąć.
 11. A ja miałem takie doświadczenia z usuwaniem palythoa. Mam w akwarium ogromne ilości palythoa - 3 gatunki. Ponieważ zarosły mi skały musiałem je pousuwać. Skał nie mogłem wyciągnąć z akwarium. Już 5 podmianę wody robię zeskrobując te grzybki ze skał i odsysając je wraz z wodą. Wycinałem kolonię porastające powierzchnie 20x20cm. Przy tym wszystkim zasysam wodę ustami gdzie wąż jest zanurzony w wodzie z resztkami palythoa , niestety trochę mi tego dobra na ustach zostaje. akwarium jest w małym pomieszczeniu w którym podczas prac przebywam czasem kilka godzin. Zeskrobywałem te korale gołymi rękami, kilka razy miałem zadrapania na rękach, raz miałem Świerzą ranę, która powstała podczas wycinania korali. Nieraz też "obrabiałem te korale na zewnątrz tworząc jakieś szczepki czy usuwając je. Nigdy nie miałem żadnych dolegliwości po pracy z tymi koralami.
 12. Kilka dni temu wpuściłem do akwarium Plotosus lineatus Sumik koralowy. No taką rozpierduchę w piasku robią że aż skały pokryły się kożuchem z brudu, który przez ich żerowanie w piasku unosi się w akwarium. Przedmuchuje skały, założyłem włókninę filtracyjną na cyrkulator. Woda jest mętna przez unoszący się w niej pył, niektóre korale są pozamykane. Mam nadzieję że się uspokoją z tym kopaniem. Chociaż z drugiej strony lepiej mieć dobrze przekopane podłoże Swoją drogą czekam już na rolermata. Wykrystalizuje sobie wtedy wodę.
 13. @twistman wlewasz cała zawartość wody z reaktora do akwarium? No powoduje to dużego skoku parametrów?
 14. Ja się nie spotkałem, to raczej nie ma sensu przy normalnej instalacji RO. Co może usunąć więcej węgiel za żywicą z wody, która już raz przeszła przez węgiel i dodatkowo jeszcze przez membranę osmotyczną?
 15. Wrócę do domu to sprawdzę jeszcze raz, ale naciskałem pozostałe guziki i jedyne co było to "zatwierdzenie" kalibracji po krótkotrwałym naciśnięciu.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.