Skocz do zawartości
Marcinekmm

co i jak i za ile ?

Rekomendowane odpowiedzi

Uzywane akwarium-1000 zl lub znacznie mniej,

-uzywany odpieniacz - 800 zl

-lampa - 1000 zl

-RO i DI - 600 zl

-skala - 1000 zl lub mniej

- sump - grosze

- piach - 200 zl

- drobiazgi - 5000 zl

Mysle, ze 10 tys. daje nadzieje na zalozenie 300 l.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej:

Zależy co wliczasz w koszta założenia, sam sprzęt, czy sprzęt plus full komplet życia.

Pojedziesz na chińskim sprzęcie, czy markowym.

Według mnie:

-lepiej jest zbierać sprzęt miesiącami używany ale markowy nie zawodny i sprawdzony w dobrym stanie - mniej boli jak wydasz na sprzęt 3000 w ciągu roku :)

-przyjąć założenie, że kompletujesz osprzęt a nie osprzęt i życie. - bo i tak nie wrzucisz w kilka dni wszystkich ryb i korali. A tak ja planuję w 200L wydać na życie około 5000 dużo jak na studenta, ale miesięcznie na korale/ryby 200-300zl to nie jest duużo, stypendium wystarczy mi w sam raz.

-możesz założyć zbiornik FO (fish only)który w prowadzeniu jest nieco tańszy

PS.Gdybyś przeczytał kilka tematów w dziale dla nowicjuszy to byś wyczytał o jakich kosztach mówimy.

Jest tam prezentacja, jest tekst Co powinieneś wiedzieć na początku czy coś takiego, poczytaj....

A myślę, że uniwersalnie możesz przyjąć: 50-80zl za litr. Jako takie akwarium z życiem i fulem wypas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę dziennik od pierwszego dnia postawienia zbiornika.Mija właśnie dwa lata a suma wydanej kasy przekroczyła 32 tyś. złotych.Sprzęt mam raczej średniej klasy lub poniżej.W cenie nie ma tylko wody i prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzet to jedno a reka to drugie. Doswiadczony akwarysta postawi za 10tys. perelke bo wie jak dobrac sprzet, jaki uzywny dobry sie oplaca a jaki tani nowy nie. Wie jak dmucha pompa tunze, jvp, koralia na dlugosc 100cm, zna wymagania zwierzet i potrafi przewidzec przyszle koszta, wiec chybionych zakupow raczej nie bedzie. Nowy morszczak 10tys wyda na akwarium do nauki gdzie po roku czasu czesc sprzetu wymieni lub wezmie sie jak wiekszosc z nas do stawiania drugiego baniaka juz bez falstartu.

ALE doswiadczenie zebrne na starcie BEZCENNE

Osobiscie uwzam ze z pomoca doswiadczonego akwarysty mozna zalozyc akwarium za te pieniadze. TYLKO lepiej jest miec jednego mentora niz kilku doradcow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 10 tys Możliwe ,ze będzie na sprzedaż niedługo 500 l wszystko prawie nowe, sposowane,firmowe, ok system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Dyzma: trafiles w sedno, ja wole nie liczyc ile niepotrzebnie kasy wydalem, teraz pewnie zalozylbym akwa za polowe tego co wydalem, ale zaczynajac od zera, nawet czytajac forum to praktycznie nie da sie uniknac pewnych bledow = nietrafionych zakupow.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289377 MateuszD :

nawet czytajac forum to praktycznie nie da sie uniknac pewnych bledow = nietrafionych zakupow.

Oczywiście że się nie da. Czytać forum i słuchać dobrych rad to jedno, ale jak bardziej doświadczeni mówią NIE, a laik biegnie do sklepu i jednak daje się namówić, to następna sprawa :) Na to jednak nie ma lekarstwa. Później powstają zbiorniki miesięczne z koralami i rybkami, no i dodatkowe posty: 'ratunku', 'pomocy', 'dlaczego padło?'...

A tak na marginesie, uważam że można postawić naprawdę ładny zbiornik (400L) za 5-6tys. zł.

Pozdrawiam


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się w całej rozciągłości:) w pierwsze moje zostało wpompowane xxxxxx, w drugi - sporo większe nawet nie połowa tej kwoty:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chce założyć 125 litrów i tak bez życia 6 tys. na start jak nic mi pójdzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.