Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem ten temat bo nie wiem jak to jest z tą filtracją. Piszecie, że wszystko jest na tym forum i może macie racje, ale nie ma (przynajmniej ja nie znalazłem) tematu jak dokładnie powinna wyglądać filtracja. Gdy ktoś pyta to odpowiadacie, ale te odpowiedzi się nie pokrywają. Jedni piszą, że sam odpieniacz wystarczy, innni preferują ceramikę i odpieniacz, jescze inni piszą o filtrach algowych albo dsb, a na innym portalu czytałem, że musi być flitracja mechaniczna, biologiczna i chemiczna. Chciałbym ułatwić nowicjuszą ten temat i zastopować narastające, codzienne pytania o filtrację. Określcie w kilku postach całą zagadkę filtracji...

P.S. Założyłem chyba w złym dziale

Pozdrawiam

Edytowane przez cybermech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o co chodzi??? jak sam sobie odpowiedziałeś każdy stosuje taki system filtracji jaki mu odpowiada więc w czym problem?

Tak samo jak ze światłem jedni mają ledy drudzy T5 a następni HQI

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja to zespol procesow biologicznych, chemicznych i mechanicznych majacych na celu uzyskanie wymaganych parametrow wody ( czy tez innej cieczy lub powietrza)

-biologiczna - stosuje rozne organizmy zywe ktore konsumujac odpowiednie substancje usuwaja ja z wody. Np bakterie konsumujace PO4, kielze konsumujace detrytus etc

-chemiczna- stosuje zwiazki chemiczne ktore wiaza odpowiednie substancje rowniez usuwajac je z wody. Np purigen, zywica Di, phosguard

-mechaniczna - ma za zadanie oddzielic zanieczyszczenia od wody czy to za pomoca waty filtracyjnej czy tez za pomoca procesow fizycznych jak odpienianie lub adsorbcja

W praktyce czasto stosuje sie jednoczesnie kilka procesow jednoczesnie po to aby zwiekszyc efektywnosc filtracji


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domniemam iż autorowi posta chodziło o opis filtracji, który zazwyczaj spotykamy w akwarystyce słodkowodnej, a mianowicie:

- filtracja biologiczna- filtr kubełkowy lub sump wypełniony poszczególnymi złożami,w koszu/komorze sumpa 1 TO w koszu 2 TO itd...

- filtracja mechaniczna to: gąbka wewnątrz, kubełek na zewnątrz, komora w sumpie etc..

dodatkowo można wspomóc ją "czymś tam",

I do tego cała alternatywa DIY narurowców, fluidyzacyjnych, hydroponiki etc...

W akwarystyce morskiej cały ten "bajzel" można odstawić na bok, a wziąć jedynie regułę cyklu oczyszczania, sam proces przebiega inaczej i dlatego Cybermech nie znajdziesz takiego "ładnego" działu filtracja. Tu jest jedna piękna rzecz, dużo zależy od życia jakie mamy w naszym mikrosystemie zamkniętym w tych kawałkach szkła. Nie da się iść do sklepu i kupić "kubełek", do którego zajrzymy raz na pół roku, oczyścimy mechanika i zrobimy "podmiankę", a w pozostałe dni tylko sypiemy "płatki" i to jest piękne- musimy w tym Życiu uczestniczyć czynnie, podtrzymywać je i pielęgnować jak rolnik ziemię, a na końcu czeka nas nagroda...

...wycieczka do oceanarium :wine:

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"musimy w tym Życiu uczestniczyć czynnie, podtrzymywać je i pielęgnować jak rolnik ziemię, a na końcu czeka nas nagroda..."

Nic dodać nic ująć.Na tym właśnie polega nasze hobby.

Edytowane przez andrzej1977 (wyświetl historię edycji)

7526_7728.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, a czas jest wyrocznią - rolnik jak czegoś na czas nie zrobi to również mu "uschnie"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.