Skocz do zawartości
dale

Osmoza bezstratna - a jednak możliwe....

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś kończyłem szykować wodę do podmianek (wyjazd). No i w ferworze walki nie pootwierałem wszystkich zaworów w osmozie (standardowa RO+DI - żywica wczoraj wymieniana, zasypałem ok 0,75 l). Nie otworzyłem zaworu odpadowego...

Wodę jak zwykle zbierałem do wiaderka, osmoza sobie w wannie leżała, tam też woda miała spływać odpadowa...

Odkręcam zwykle kran bardzo małym strumieniem.

Wiaderko się nazbierało, a ja zorientowałem się że odpływ był zakręcony.

Pomiar TDS wskazał w wiaderku 000.

Czyli że jest możliwe uzyskanie wody, bez odpadu. Pytanie tylko, jak bardzo to skróci życie membrany i żywicy?

Mam ochotę, na docelowym zestawie RODI, ze "stacjonarnym" TDS tą metodą sprawdzić żywotność membrany i żywicy, wtedy będę miał pomiar za membraną i za żywicą.

Z uwagi na wyjazd będę wstanie odpowiedzieć za dwa tygodnie, chyba że na miejscu sieć się pojawiła.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam że taki "myk" spowoduje zapchanie membrany

gdzieś te cząsteczki muszą się podziać normalnie uchodzą ze ściekiem, a tak podejrzewam, że są "wpychane" w mębranę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie uchodzą bokiem,faktycznie zapchają membranę.

Może być też tak, że membrana prawie nie działa

a syf wyłapuje DI. I żywica padnie błyskawicznie.

U mojego znajomego zestaw osmozy z DI przyszedł źle spięty, tzn. woda z odpadu do DI a osmotyczna ściek.

W kranie ok. 150 TDS. Po DI 16..... Myślał że musi się rozbujać.

Zanim się zorientował i zmienił wężyki, przepuścił 100l.

Membrana oczywiście nie ucierpiała, ale żywica do wyrzucenia - pokazywała już 100:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak pewnie się dzieje, ale ta osmoza ma już koło roku, więc tak czy inaczej - out. Żywicę kupiłem, bo w Lublinie wszyscy robią podmianki w soboty :wallbash: i większość kupuje wodę w Murenie :wallbash: więc dla mnie już nie zostało :(

Bo miałem teraz kupić, a po przyjeździe kupić osmozę docelową. Kupiłem żywicę.

Co do tej metody, myślę że zaryzykuję membranę nową i sprawdzę jak to będzie wyglądało. Tylko "dla nauki" strata niewielka, a wiedza bezcenna.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na szybko przeplukal bym membranę


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek może jak będziesz eksperymentował to może warto dodać dodatkowy prefiltr przed membraną, żeby maksymalnie ją chronić.

Edytowane przez pawoj1 (wyświetl historię edycji)

350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roczna membrana to nie problem. Moja poprzednia 75ka przy paletkach szła spokojnie 3 lata:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze jest to malo ekonomiczne.

Jezeli nie ma drugiego splywu, to za chwile bedziesz musial wymienic wszystkie filtry, co wyniesie wiecej (czyt.drozej), ale moge sie mylic.

Ps. Marek- popraw temat, bo nie bardzo wiem co to jest "bestratna" :D


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roczna membrana to nie problem. Moja poprzednia 75ka przy paletkach szła spokojnie 3 lata:-)

A moja ma coś koło 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, jasne że i 5 lat da radę. Ja swoją zzabiłem przez zaniedbanie - wyjąłem zestaw i przez długie nieużywane membrana kaput.

Kupiłem 100 ke ale to był błąd - przy moim ciśnieniu w kuchni, z redaktorem 100ka nie wyrabiała. Żywica po miesiącu kaput i TDS 3-4

Teraz mam 50ke, dobierał fachowiec po zamierzeniu parametrów itd. I jest dobrze :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie zauważyłem błędu w temacie :( Przed wyjazdem nie bardzo jest czas na sprawdzanie dokładne :(

Dziękuję za rady i uwagi. Jak by ktoś miał namiary na fachowca, chętnie zasięgnął bym języka.

ps. jak nie ma czasu, wtedy "wszystko na raz" - Smyk zauważył w kominie kilka małych pteropagonów :))))) Szkoda że nie mam czasu się nimi zająć - do sumpa nie wpadną. To ich pierwszy miot chyba... Mam nadzieję że następny przyuważę wcześniej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki patent gdzie na odcieku z 1 membrany podłącza się drugą osmozę (już bez prefiltrów) i wtedy jest lepszy stosunek czyste/odpad. Nie wiem jak to fachowo się nazywa ale na YT były anglojęzyczne filmy.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.