Skocz do zawartości
Dzasku

ReefMax - Gaja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Reefmax'owców

Od dzieciństwa "bawiłem" się w akwarystykę słodko wodną zarażony przez hobby ojca, po przeczytaniu i obejrzeniu tony materiałów solniczka to jest coś znacznie fajniejszego.

Swoją własna solniczkę planowałem już od 2008 roku 200l ale po wielu różnych zawiłościach wprowadzeniu się dziewczyny itp itd plan został zamrożony do teraz, kiedy to po analizie mieszkaniowej i przeliczeniu miejsc, ile mam do dyspozycji, a ile przez lata dziewczyna teraz żona zagarneła dla siebie, musze zmniejszyc litraż i decyzja padła na reefmaxa.

Reefmax będzie stał w pomieszczeniu w którym sypiamy, dlatego liczyć będzie się jako tako cisza ;)

I tutaj mam prośbę do was o rady i sugestie.

Zacznę od tego co chce w nim mieć ;)

Ekipa sprzątająca:

Tectus 2-3sztuki

krewecia wurdemanni x2 (pytanie czy jeżeli nie będzie apitasi jest sens czy niema ? ) = myślę nad brzydalem

Strombus luhuanus x2 na cyjano

Czy cos jeszcze polecacie lub na zamienniki ^^ ?

Korale:

Clavularia, Caulastrea, Xenia umbellata, Euphyllia paradivisa, Euphyllia paraancora, Montipora Digitata czerwona, Seriatopora Calendarium seledynowa, Seriatopora,Calendarium zielona, Heliofungia actiniformis

Skorupiaki:

Neopetrolisthes maculatus - Krab porcelanowy lub Mithraculus sculptus - Krab zielony

Lysmata debelius x2 - krewetki

Ryby:

Amphiprion Ocellaris x2 - Błazenki

Synchiropus splendidus - Mandaryn wspaniały

pterapogon kauderni x2

babaczka jak bedzie za duzo to kosztem mandaryny gdyż błazny i pterapogoni musza być, docelowo chce spróbować rozmnożyć w słodkim problemów nie było z wieloma rybkami tutaj wiem że jest trudniej ale jak widac na forum jest to mozliwe i tym dalej tym łatwiej...

Zdaje sobie sprawę i wiem że mogą być zmiany itp ale wstępnie planuje mieć to co wypisałem w "stanie rozkwitającym".

Filtr RO/DI tutaj pierwsze pytanie :

Ten http://www.filtrwody...ERALIZATOR-/122

czy Ten http://www.filtrwody...S-USA-Promo/130

o co chodzi podobno ten drugi będzie tańszy w utrzymaniu czy to prawda ? pomimo że drugi większy to niby przefiltruje taką samą ilość wody co mniejszy, ale pewnie dłużej sprawne będą wkłady ?

Następnie potrzebne będą falowniki: w 80% polecany jest zestaw tunze 6015 i Aquael 2600 wsunie cena jest podobna różnica w wydajności i teraz pytanie, czy faktycznie do tego co chce, to jest zestaw ok nie wydaje mi się zeby zwiekszać siłe podpmuchu już szybciej był bym skłonny na dwa tunze 6015, ale może sie myle ..

Piach :Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 9kg

Żywa skała: około 8 kg (wystarczy czy dodać z kilo ? )z erybki bo tam znalazłem najtaniej reefmaxa , chyba że jest gdzieś taniej RM lub fajniejsza skała.

Testy: na start wezmę jbl-no3,no2,ph,kh,po4 (ca i mg)

do soli tutaj sam już nie wiem co, pewnie zakupie JBL hydrometr nie mam w planie przekraczać 100zl

Miernik TDS planuje do 50zł z allegro (http://allegro.pl/te...3429524395.html) jeżeli jestem w błędzie i powinienem zakupić za 100zl mernik to prosze o info i dlaczego.

Ok wyposażenie end

Została jeszcze automatyczna dolewka : AquaTrend tutaj prośba do was jaką pompkę polecacie musi być cicha i dobrze żeby cenowo tez nie górowała ^^

Teraz specyfiki :

Sól: wiele teorii wiele upodobań i można mieć głowę dużą od namiaru informacji, każdy sypie co innego ehh...: decyzja padła na Red Sea Coral lub Tropic Marin Bio-Actif

Bakterie: Microbe-Lift Nite-Out II 118 ml

Karma: bliżej zasiedlania.

I to narazie tyle 8 lecę do Egiptu pooglądać na żywo po 15 tym wracam i zabieram się do zakupów i montowania, zalewania.

Na koniec test dodawania zdjęć miejsce gdzie będzie stał ReefMax post-22176-0-13527400-1375811865_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie :)

Mialem 2szt. wurdemanni,zakupilem w celu wiadomym;),skutecznosc 100%,niestety zostaly po jakims czasie poddane calkowitej eksterminacji przez krewetki czyszczace (rowniez 2 szt.).Jezeli wiec nie bedziesz ich potrzebowal do walki z aiptasia,wolalbym krewetki szkarlatne,zdecydowanie atrakcyjnieszy wyglad.

Strombus luhuanus,owszem zre cyjano,ale jesli bedziesz mial na wieksza skale,to i tak nie jest wyjsciem.Ale polecam zdecydowanie,stwor bardzo pracowity,i polazi po skalach i troche pogrzebie w piasku.A tak przy okazji slimakow,to pomysl o 3-4 nassariusach do przekopywania piachu.

Co do rybek,taki zestaw da rade,chociaz mandaryny nie pchaj do baniaka,tylko mandaryna;).A jesli chodzi o korale,dalej sie upieram,ze RM nie jest zestawem po SPS-y.

A cala reszta:RO bierz ten drugi,tylko dorzuc jeszcze do tego zywice,na TDS doloz drugie 5 dych i kup przeplywowy dual,testy JBL raczej wszyscy odradzaja,podobno nie do morszczyzny,falowniki - 2 Tunze 6015 u mnie robia za duzy mlyn,no ale to zalezy m.in od ilosci skaly,i jej ustawienia,piach wez lepiej taki sam,tylko pink,na white duzo osob narzeka,ze jest za drobny i fruwa po baniaku,do pomiaru zasolenia zdecydowanie refraktometr i tylko refraktometr (tez kupilem splawik JBL i po jakims czasie mialem serdecznie dosc ciaglego dociekania w czym jest wyskalowany - niby w S.G.,a wszelkie porownania z refraktometrem kazaly domiewywac,ze raczej wyskalowany w density,po pol roku wyladowal wiec w szafce,a ja jestem szczesliwym uzytkownikiem refraktometru BLAU),skaly wrzucisz tyle,ile Ci bedzie odpowiadac (to nie apteka,a waga sie nie sugeruj,bo skala skale nierowna),sol na start wiekszosc doradza raczej ubozsza,a tak w temacie startu - pomysl o wodzie z dzialajacego zbiornika.

Pompke do dolewki mam typowa kempingowa,wiec jesli Ci zalezy na cichej pracy,to szukaj innej - moja wydaje dzwieki niczym maly traktorek,chociaz to tez kwestia przyzwyczajenia,czasami sypiam obok RM-a i mnie nie budzi,ale to juz temat na inna opowiesc ;):p.

No i na koniec co do miejsca pod Twojego RM-a - w/g mnie,niestety,fatalne.Jesli nie chcesz dostawac bialej goraczki przy kazdym czyszczeniu akwarium,musisz miec swobodny dostep chociaz do jednego boku (inaczej cokolwiek zrobic w panelu = dramat + uzywanie slow powszechnie uwazanych za niecenzuralne :D).I wydaje mi sie,ze polka nad komoda bedzie uniemozliwiala pelne otwarcie pokrywy akwarium.

No to tyle,i jak mawia jeden dj :Alleluja i do przodu :D.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mój zestaw kupowałem w sklepie internetowym z Katowic, taniej chyba nie znajdziesz. Dodatkowo polecam zakup dedykowanej szafki i ustawienie zbiornika w miejscu innym niż sypialnia. Mnie też na początku kusiło, ale ostatecznie akwarium ustawiłem w salonie gdzie mam nieograniczony dostęp z 3 stron i łatwo zmywalną podłogę zamiast wykładziny dywanowej. Odnośnie do pozostałych akcesoriów to moim zdaniem nie ma co planować i wydawać pieniędzy na zapas. Z czasem sam dojdziesz do tego co najbardziej Ci odpowiada. Ja mam testy Tropic Marin, ale że stare przeterminowane już testy Zooleku i Sery pokazywały bardzo zbliżone wyniki to na razie korzystam z nich okazjonalnie jednak weryfikując ich wskazania testami TM.

Moim zdaniem RM to bardzo dobry zestaw, jednak pod warunkiem że nie będziesz robił sobie nadziei na nie wiadomo jak wymagające zwierzęta. Kilka ślimaków, 1 lub 2 rybki najlepiej pochodzące z hodowli do tego miękkie korale i powinno się kręcić. Czego serdecznie życzę, jednocześnie pozdrawiając.

AS


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekipa sprzątająca:

Tectus 2-3sztuki

krewecia wurdemanni x2 (pytanie czy jeżeli nie będzie apitasi jest sens czy niema ? ) = myślę nad brzydalem

Strombus luhuanus x2 na cyjano

Zamiast Tectusa weź Trochusa, nie będziesz musiał odwracać jak spadną skrupą do dołu.

Jedna Wundermain sobie u mnie radziła z pojedyńczymi sztukami Aiptasi na 480l, rzadko ją widywałem. Wywędrowała ze skały w trakcie usuwania kępki Bryopsis, więc kupiłem na wszelki wypadek 2 sztuki.

Skorupiaki:

Neopetrolisthes maculatus - Krab porcelanowy lub Mithraculus sculptus - Krab zielony

Lysmata debelius x2 - krewetki

Ja sobie chwalę pustelniki z czerwonymi nogami, są dobre na kępki nitkowatych glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie się tematem,

odnoście miejsca gdzie ma stać akwarium faktycznie masz dużo racji zastanawiając się nad innymi rzeczami nie przeanalizowałem funkcjonalności, szafka na której miał stać baniak ma dwa końce drugi koniec ma dojście z boku, kwestia półki najwyżej ją zdemontuje albo podniosę wyżej odstęp miedzy szafka a półką to 94,5cm . Nie planuje dokupywać szafek itp bo poprostu niema na to miejsca :/

Jednego Tectusa sobie wezmę może nie będzie się przewracał ;)

Drugi Ro zapodałem zły link miał być http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO5-Z-DEMINERALIZATOREM-/135 z di

Falowniki mówisz ze dwa tunze robią młyn hmm a duża część osób ma tunze plus Aguael 2600 który patrząc na specyfikacje ma większą wydajność....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam planuję mieć miękasy więc założę 1x TT6015 (nie martw się jak na początku będzie hałasował- dociera się) co do piachu to ją w tą sobotę skuszę się chyba na ten natural white i zdam relację. Testy JBL to gónwo więc jak kupujesz w eRybce to masz tam takie zestawy saliferta (radzili mi tak do mojego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja dodam coś od siebie :)

ReefMax jest raczej cichym zestawem, ja śpię jakieś 1,5m od niego i daje radę.

Ślimaczki ok , co do krewetek to jeżeli nie będzie do czego ich kupować to zakup nie ma sensu, zwłaszcza że ona raczej siedzą schowane, strombusy bardzo fajne ślimaki ale lepiej się postarać i nie mieć cyjano bo ona za bardzo nie pomogą;)

Ja osobiście w ekipie sprzątającej posiadam:

- 1 dużego i 5-10 małych turbo/ tectusów małe dostałem ze skałą

- 1 krabik czerwononogi

- 3 strombusy

- 3 nassariusy

- rozgwiazda paskowa

- 2 mitraxy i one w zasadzie masakrują pracowitością resztę ekipy czyszczącej

Co do korali to SPS nie są do RM to jest moje zdanie.

Neopetrolisthes oshimai bardzo fajny krabik bez problemu jakaś parka bądź jeden one bardzo ładnie wyglądają.

Co do ryb to ludzie na forum mają bardzo różną obsadę w RM, błazenki to raczej norma, mandaryn ale pod warunkiem że sprzedawca udowodni że je mrożonki, inaczej szybko całe robactwo zje i będzie problem, babeczkę, jest nie za dobry pomysłem gdyż będzie robiłą burzę piaskową w akwarium, pterapogony kauderni oczywiście parka są gdzieś i moim planem puki co zamiast nich są 3 apogony pervulusy. Ja posiadam jeszcze salariasa stanowczo jest to moja ulubiona ryba.

Co do RO ja posiadam ten drugi większy do tego jeszcze DI. Posiadam go 10 miesięcy i póki co od nowości wymieniłem tylko żywicę i na TDS-ie cały czas 0 po DI.

Co do falowników ja posiadam tunze 6015 i Aquael 2600 oraz korali 900 która działa za skałami. Stanowczo lepszy pod względem ustawienia jest tunze, natomiast znajomy z powodzeniem na samym Aquael 2600 prowadził bardzo ładnego RM. Moja ilość falowników jest dla mnie optymalna chociaż tunze 6015 mogłoby być włączane okresowo.

Piach najlepszy o granulacji 1.5-3mm sam miałem ze starego akwarium Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 4,5kg i niestety jest on za drobny i drobinki unoszą się w wodzie.

Skała- najlepiej ją wybrać samemu pod swój pomysł na ustawienie, każdy lubi coś innego ja mam małe gruzowisko i mam tam ze 12-13kg zgodnie ze swoim uznaniem i mi się tak podoba, ostatnio sporo ludzi robi RM z małą ilością skały wszystko zależy od odpowiedniego ustawienia i jakości skały. Jeżeli skała będzie prosto z frachtu to i tak z miesiąc pochodzić musi. Co do samego zestawu to nie polecam nowego, zwłaszcza że używane są na forum się często trafiają i są połowę tańsze, za za swoje używane z szafką zapłaciłem 700zł.

Testy polecają wszyscy Saliferta takie i ja posiadam ;)

Sól polecają na start IO ja po niej bo miałem resztkę z poprzedneigo akwarium mam sól ATI i sobie ją chwalę :)

TDS za 80 zł z eRybki styknie, tak sam o aerometr spławikowy.

Do dolewki AquaTrend ja posiadam pompkę do kamperów podłączoną do zasilacza 12v 2A do ledów.

Bakterie Microbe-Lift Nite-Out II w połączeniu z Microbe-Lift Special Blend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.