Skocz do zawartości
tman

ATI Powermodule LED/T5 vs. PS Pandora Hyperion S

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Stał ktoś przed podobnym dylematem?

Planuję zmienić oświetlenie nad zbiornikiem z obsadą mieszaną (głównie miękkie/LPS, ale chciałbym również SPS, na razie możliwości techniczne i doświadczenie nie pozwalają).

W obu przypadkach wersja oparta na T5 39 watowych i dwóch panelach LED 75 watowych.

W PS brak białych diod (po rozmowie z Przemkiem myślę że to olbrzymi atut), fajne sterowanie, gadżety w postaci "light studio".

na razie mam chińczyka HQI/T5, zmiana raczej konieczna, a jak wymieniać to z głową..

Cena transakcyjna pewnie byłaby podobna, więc nie jest to argument...


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pandory nie widziałem więc trudno mi ocenić. Ja wybrałem Led powermodule ze względu na przewagę T5 a ledy traktowałem jako dopełnienie. W pandorze jest z tego co wiem odwrotnie. Tu pojawia sie pytanie przewagi świąt Bożego Narodzenia przed Wielkanocnymi... ;) Lepsze ledy czy T5? Ja postawiłem na T5 choć wiem że na ledach też są sukcesy z kolorami sps'ów. Moja opinia to przewaga światła T5 a ledy dla doświetlenia i wyciągnięcia koloru , który ci odpowiada. Pandora ma fajne oprogramowanie. Ati takie raczej srednie. Nie ma bajerków jak fazy księżyca i innych wodotrysków. Choć Ati pozwala na ustawienie swiatła w wystarczającym zakresie. Ati nie ma softu na Maca a ponoć chcą zwojować Stany z tym produktem... Ja mam akurat Maca i muszę pożyczać PC lapka od dorastającego syna ( co nie jest łatwe ) żeby coś zmienić. Tyle że nie zmieniam nic za często. Trudne pytanie ale ja wybrałem Powermodule bo moim zdaniem ładniejsze są kolory pod T5. Jestem zadowolony z wyboru :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że to nie do końca tak..

Obie lampy opierają się na podobnych "składowych" - mam na myśli to, że w obu montuje się T5 (4 szt) i oba mają 2 moduły LED 75 wat. Pomijając kwestię odbłyśników obie świecą chyba tak samo (cały czas piszę o świetle z T5). Dwie różne lampy z takimi samymi świetlówkami świecą chyba podobnie (nawet bardzo podobnie - co poza odbłyśnikami i ew. zabezpieczającym plexi może wpływać na światło - nie wiem).

Główna (ale nie miałem żadnej z tych lamp "na żywo") różnica to brak diod białych w modułach w PS, jak wszystkie świecą na "równy procent" to jej światło jest odbierane jako białe. W ATI są białe, niebieskie, RB i czerwone.


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Nie wiedziałem, który model kupujesz. Ja mam 8x54w T5 i 3x75 Led a tego Pacific nie robi. Przynajmniej na czas kiedy kupowalem nie robil. Jeśli chodzi o twój 4x54w to zmienia postać rzeczy. Biale swiatlo w moich i tak jest ustawione u mnie na jakies 35%. jest na tyle mocne ze pali koralowce. zwlaszcza na poczatku trzeba uwazac. Nie wiem jak wyglada chlodzenie swietlowek w Pacificu. Jesli jest rownie dobre jak w Ati to bym sie nie zastanawial. Wyglada ze Przemek jeśli chodzi o ledy dość poważnie do tematu podchodzi i wydaje mi się ze ma tu duże doświadczenie. Ja bym brał polskie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na długość akwarium (120 cm) w moim przypadku rozpatruję 4x39 T5 (nie 54), ale w obu lampach byłoby tak samo (i w ATI i w PS)

I jakoś też skłaniam się ku przemkowemu rozwiązaniu:)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem taką: http://****************** do tej firmy niecałe 20 kilometrów to odbiór był osobisty. Na razie baniak w dojrzewaniu więc nie ma co pokazywać ale lampa świeci czadowo


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też od jakiegoś czasu mam lampę od ***:

http://**************************

Jak na razie jestem bardzo zadowolony, korale rosną. Proste sterowanie bez zbędnych bajerów, dobra cena i dobry kontakt z producentem. Z tego co wiem, to Leszek robi też pod konkretny wymiar i konkretną moc na życzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze arcadia ot2 led mieszankę t5 z led z tym ze w Arcadi masz 6*39


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

totet i Marcin1982 podrzućcie proszę na priv te lampy, chciałbym się też im, przyjrzeć :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam Ati-Pandory nie widziałem,lecz jestem super zadowolony

ze swojej do tego stopnia iż na razie nie poszukuję nic innego i polecam ATI .

Lampa ma prawie rok, zero problemów i tak miało być.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"...W PS brak białych diod (po rozmowie z Przemkiem myślę że to olbrzymi atut)..."

- że tak przewrotnie zapytam... DLACZEGO brak diod białych to atut tej lampy???? Czy jakiejkolwiek innej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tam odpowiada biala dioda w akwarium. Dla oka sie przydaje. Mam hyperion r2 I wszystko ok.

Pandore s mam zamowiona, wiec bedzie porownanie (ciagle mowa o efektach dla oka ludzkiego).

Autor tematu pisze, ze nowe lampy ps skrecone na ten sam %, to swiatlo bedzie odbierane jako biale? Ciezko mi to sobie wyobrazic. Poza tym, jak chcesz miec ustawione na ten sam % wszystkie kolory, to po co siegasz na polke z drozszymi zabawkami? Technika idzie do przodu, ale walka o klienta rowniez. Moja lampa nie ma t5, wiec ciezko tu porownywac. Przy pandorze mozesz juz modyfikowac barwe swietlowkami,a to spora zaleta. Pytanie tylko, czy jezeli powiesze pandore I za pol roku, rok moje swietlowki przestana emitowac to, co powinny, to czy sam panel utrzyma zwierzaki, czy ksiazkowo trzeba wymieniac t5 przy ledach?


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po swoich doświadczeniach z tej opcji wybrał bym Przemkową z racji właśnie na niebieskie diody.

U siebie świecę Led/T5 przy czym Led 2:1 niebieskie do białych i T5 tylko blueplusy i purpule i jeszcze chętnie bym skręcił białe :)

A poza tematem to następna lampa będzie mimo wszystko z przewagą T5. Ledy tylko dla blików i rozjaśnienia baniaczka :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce zobaczyć porównanie tych dwóch lamp(bez T5 które mogłoby "zaciemnić" obraz) nad tym samym akwarium to zapraszam.

Od 5 minuty - porównanie:

- Hyperion R2 - 100% wszystkie kanały

- Hyperion R2 - białe 30% - wszystkie pozostałe 100%

- Hyperion S(SMT) wszystkie kanały na 100%.

ATI to także bardzo dobra lampa, z obu będziesz na pewno zadowolony, choć obie podchodzą nieco inaczej do tematu - w ATI to paski LED są dodatkiem(często "skręcanym") a w PS - głównym źródłem światła są panele LED - dlatego też nie produkujemy modeli z 8 świetlówkami(tzn. produkujemy, ale w wersji z samymi T5 - bez LED) - jak np. Diuna T5.

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"...W PS brak białych diod (po rozmowie z Przemkiem myślę że to olbrzymi atut)..."

- że tak przewrotnie zapytam... DLACZEGO brak diod białych to atut tej lampy???? Czy jakiejkolwiek innej...

Dobrze, dobrze ale dlaczego brak białych to taki atut tej lampy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to inna droga do osiągnięcia tego samego celu - spektrum widzialne "białe" jest zbudowane z poszczególnych rodzajów diod które pokrywają wszystkie niezbędne pigmenty DsRed, RedFluo oraz GFP.

Wycięcie ze spektrum barwy 550-560nm(najjaśniejszej dla oka ludzkiego a która zarazem jest szczytowa dla diod białych) spowodowało zwiększenie rzeczywistego kontrastu w odbieraniu barw a także ogranicza ilość komórek alg symbiotycznych w tkance koralowca - dzięki czemu kolory stają się bardziej pastelowe, a zakres emitowanej energi przesunięty jest w kierunku pasm użytecznych, w tym 500nm(którego w typowym spektrum b:w) brakuje.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc w skrócie dla laików - świecimy po prostu bardziej wydajnie tym co trzeba zamiast pary w gwizdek? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - pamiętając przy tym że tylko dla naszych oczu to światło jest "ciemne" - bowiem energia wypromieniowana pochodzi z zakresów fal elektromagnetycznych słabo odbieranych przez nasze fotoreceptory.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w takim układzie nie jest absurdem wycinanie widma o którym wspomniałeś i jednoczesne dodawanie ledów Green i Amber które doskonale to widmo podbijają w zakresie od 520-595nm ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałem o wycinaniu widma w zakresie 520-595nm czy też w innym - nie wykorzystywanym niemal przez pigmenty koralowców?

0_0_productGfx_44fe8ae04b9f79c2e93efdb7f9da71c3.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc wycinasz w podzakresie światła białego a jednocześnie to co wyciąłeś uzupełniasz diodami green i amber - ja tu widze sprzeczność i bezsens działania.

Chyba że chodzi o to żeby panel miał więcej kolorów i był bardziej super marketingowo.

Patrząc na film który wkleił Przemek, przychodzi mi na myśl złota Era Disco - orgia kolorów na koralowcach, bo każdy z kolorów "łamie" się inaczej.

Wygląda to totalnie nienaturalnie.

Tego efektu zupełnie nie ma jeśli zastosuje się diody białe a ten kawałek widma które uparłeś sie wyciąc, wręcz pomaga nam obserwatorom ocenić światło jako jaśniejsze...

nie robiąc żadnej różnicy zwierzakom, które jak sam napisałeś nie korzystają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj proszę to co napisałem powyżej, obejrzyj jeszcze raz wykres liniowy spektrum następnie porównaj go z dowolnym innym wykresem lampy która używa diod białych jako głównego spektrum budującego - zadaj sobie pytanie czy wyglądają podobnie czy też nie.

Następnie porównaj sobie wykresy liniowe dowolnych dwóch żarników hqi - np. jednego 20kk 'dobrze wybarwiającego" spsy i drugiego 20KK 'no name' - "słabego" - i zobacz czy różnice między ich spektrum są duże czy też niewielkie (przy zupełnie skrajnym efekcie finalnym i ich wpływie na kolor i wzrost koralowców).

Efekt o którym mówisz na filmie nie występuje w rzeczywistości - wynika on z przekształcania materiału wideo wejściowego - zarówno ilości klatek/s jak i częstotliwości "migotania" ledów(co widać także na filmie pod Hyperionem R2 który posiada diody białe)

Matryce SMT upakowane są na polu 20x20mm i nie ma efektu rozdzielenia barw.

Jednak nie zamierzam Cię do niczego przekonywać - jesteś zapewne praktykiem a ja tylko gdybam.

Więc jeśli naprawdę jesteś zainteresowany dyskusją - to przeczytaj to co napisałem, skonfrontuj to z tym co znajdziesz w internecie - być może coś z tego wyciągniesz dla siebie..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co złościć i unosić, przecież wiadomo że praktykiem jesteś - ja tylko grzecznie pytam:)

Zapewniam Cię że potrafię czytać wykresy - i owszem tak jak mówisz ten który przedstawiasz różni się diametralnie od typowego widma spektralnego diody białej.

Zdajesz sobie jednak sprawę równie dobrze jak ja i pewnie kilka innych osób na forum, że taki wykres w odniesieniu relatywnym można bardzo łatwo 'pokolorować' i stworzyć wręcz góry i doliny mające się nijak do rzeczywistych poziomów natężenia światła o danej długości fali.

Nie o to jednak chodzi - nie odpowiedziałeś na moje pytanie odsyłając mnie w zamian gdzieś indziej.

Pytanie brzmiało - jaki jest sens (poza marketingiem) tego co zrobiłeś a mianowicie:

1 - eliminacja ledów białych w celu wycięcia widma obojętnego koralowcom - efekt uboczny pogorszenie jasności światła odbieranego przez ludzi.

2 - dołożenie ledów zielonych i bursztynowych - cel poza możliwością pochwalenia się przed konkurencją żaden, ponieważ wiadomo że światło o tych długościach fali nie ma wogóle bądź znikome znaczenie fotoaktywne. - Skutek - uzupełniamy częściowo widmo wcześniej tak pieczołowicie usunięte.

3 - separacja kolorów na składowe w takim panelu - i obaj wiemy że nie ma znaczenia że dałeś emitery gęściej - to i tak odległość gruuuubo większa niż długość fali, co przy przejściu do ośrodka o większej gęstości jakim jest woda, dodatkowo potęguje efekt załamania/rozszczepienia światła. I stąd masz dyskotekę na filmie i proszę Cię za stary wróbel jestem żeby mi wmówić że to widać "tylko na filmie"

Gdzie się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jej, dobrze że się Przemek odezwał, bo jak bym zaczął cytować to co mi powiedział (i napisał tutaj) to niezłe kwiatki mogłyby z tego wyrosnąć:)

Ale śledzę z zainteresowaniem.. i staram się zrozumieć:)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.