Skocz do zawartości
alek_scz

80l Alka - Szczecin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W lipcu nadszedł czas na zalanie słoną wodą, długo przegotowywanego mojego Akwarium.

Do akwarium o wymiarach 80x35x40 cm. zleciłem Przemkowi LLS wklejenie panelu 15x30 cm.

Następnie wykonałem tło ze skały oraz odpieniacz z pojemników PMMA, obydwa tematy opisane przezemnie w dziale DIY.

Oświetlenie LED 34W zostało zrobione z zakupionego modułu 11 ledów w tym 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB. Zacząłem świecić cztery godziny dziennie co tydzień zwiększę co godzinę, teraz świecę siedem godzin przez dobę.

Akwarium

Ze sprzętu w akwarium mam:

Cyrkulacja JVP 100.

Pompa obiegowa aquael 1000l/h.

Sól Red Coral Salt.

5 kg suchej skały.

Do zalania akwarium dostałem od Natalii 15l wody z jej pięknego zbiornika.

Po dwóch tygodniach od zalania podałem ampułkę Probio Biogest.

Dokarmiam bakterii VSV raz dziennie 0,3 ml.

Po miesiącu pojawiły się pierwsze glony.

pierwsze glony

Pod koniec miesiąca wsypie 4,5 kg piasku Carib Sea - Ocean Direct

Później będę robił testy i wprowadzał życie.


80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alku jak odpieniek działa ? :)


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alku jak odpieniek działa ? :)

Odpieniacz pieni :) jest ustawiony na mokro i co trzy dni wylewam kubek mętnej wody, uzupełniam to co wylałem czystą solanką .

Zobaczymy jak odpieniacz będzie działaw, po obciążeniu akwarium życiem, czas pokaże.

Edytowane przez alek_scz (wyświetl historię edycji)

80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda interesująco :) Ma jakiś tajemniczy charakter, chyba przez to tło zabudowane. Ciekawa jestem jak będzie wyglądało obsadzone koralami :)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło 10 dni, z małych brunatnych włosków urosły wielkie zielone gloniska w wysokości 9 cm.

Na forum oglądałem fazy dojrzewania, wszystkim skała porasta trawnikiem, a tu nie długo będę miał holendra.

Co to są za glony, co z nimi robić ?

Czy ślimaki lub kraby będą je jadły ?

zielone glony


80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe to jeszcze nic, ja miałem 10 razy wiecej takich wlosów, czekałem aż urośnie ich wiecej i wtedy bez problemu cała garsc szło wyrwać u samej podstawy, tylko zanim zaczeły umierać, robią się wtedy przeźroczyste prawie... moim zdaniem to działało jak refugium, bo parametry szybko szły w dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pewnym momencie też zacząłem je ręcznie usuwać bo zaczęły same odpadać takimi plackami i co 3 dni musiałem cyrkulacje czyścić bo wszystko zapychały.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odpieniacz pieni :) jest ustawiony na mokro i co trzy dni wylewam kubek mętnej wody, uzupełniam to co wylałem czystą solanką .

Zobaczymy jak odpieniacz będzie działaw, po obciążeniu akwarium życiem, czas pokaże.

Co trzy dni dolewasz świeżą solankę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co trzy dni dolewasz świeżą solankę?

250 ml brudnej wody z odpienicza uzupełniam słoną, uzupełnienie RO pojakims czasie obniżyłoby zasolenie.

Oczywiście odparowną wodę uzupełniam RO.

Edytowane przez alek_scz (wyświetl historię edycji)

80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co fakt to fakt,ten syf jest słony Mad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzasz zasolenie systematycznie, żeby w drugą stronę nie przedobrzyć?

Zasolenie nie sprawdzam systematycznie, sól wymieszałem według instrukcji 2kg na 60l.

Dzisiaj zmierzyłem ma 1020, będę powoli podnosił zasolenie do prawidłowego, uzupełniając odparowaną wodę częściowo słoną.


80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło dwa miesiąca, glony nitkowate przestały rosnąć i zaczęły się odrywać od skały i zapychać mi pompę cyrkulacyjną, więc sukcesywnie je usuwałem, teraz zostało kilka włosków które są brązowe lub przezroczyste. Z plag mam okrzemki, czasem pojawi się dyno które natychmiast usuwam.

Akwarium dwa miesiaca

Do zjedzenia glonów chciałem kupić pustelnika Paguristes cadenati, przez nieporozumienie sprzedano mi Ciliopagurus strigatus, dopiero w domu żona zauważyła, że ma paski. W sumie jestem zadowolony, ten krabik jest wszystkożerca, w tej chwili nie mam glonów i nie muszę się martwić co zje, bo zawsze sobie tam coś wyskubie, dostał ode mnie kawałeczek łososia i chętnie go zjadł, jak to przyjemnie, że nareszcie jest ktoś w domu z kim mogę dzielić się owocami morza, niestety nikt w rodzinie oprócz mnie za nimi nie przypada. Krabik zaaklimatyzował się bardzo dobrze, wszędzie łazi, po ścianach, skale, przeczesuje piasek, piękny osobnik do obserwacji, ale czasem jest tak że przez cały dzień siedzi z drugiej strony skały, wtedy się martwię czy gdzieś nie zaklinował.

Krabik pustelnik -  Ciliopagurus strigatus

Piasek zakupiony i wsypany, niestety nie dobyło się od zmętnienia wody, wlałem roztwór dołączony do piasku i załączyłem kaskadę z watą już następnego dnia woda została wyklarowana.

Wsypany piasek

W tym miesiącu planuję zakupić testy NO2 i NO3 oraz rybkę Ecsenius bicolor

Edytowane przez alek_scz (wyświetl historię edycji)

80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki roztwór z piaskiem wlałeś? Jaka firma? Etykieta na tym była? I jaki piasek wsypałeś? :) Wiem wiem dużo pytań ale sam chciałeś :p


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki roztwór z piaskiem wlałeś? Jaka firma? Etykieta na tym była? I jaki piasek wsypałeś? :) Wiem wiem dużo pytań ale sam chciałeś :p

Wsypałem dwa worki Ocean direct - CaribSea 2.25kg, w środku są woreczki płynem podobno tam jakiś środek czy bakterii do wyklarowania wody.


80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe to tło ale ja np nie widzę wogóle głębi aczkolwiek bardzo mi się podoba ale to tylko takie moje widoczki ogólnie zapowiada się fajnie a krabik podobno rozbójnik przestawia koraliki ja mam niebieskiego i jest ok powodzenia


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Irax, czas pokaże co jak wyjdzie, co do krabika to nie znalazłem opinii na jego temat, kiedyś Natalia napisała, że jak go wpóściła do akwarium to się wbił w jakiś koral i wylądował w sumpie, widziałem na zdjęciach w akwarium Zielonego Mintaja, ale nie wiem co z nim, czy nadal go ma. Zawsze jak dostanie czerwoną kartkę mogę oddać go komuś na początek żeby posprzątał lub Natalii do jej nowego FO.


80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz porządnego kraba to kup sobie Percnon planissimum zobaczysz wtedy co to znaczy sprzątanie a jeśli wogóle chodzi o ekipę sprzątającą to pytaj ja już mam to za sobą i teraz już wiem co bym chciał mieć na początku a co nie


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz porządnego kraba to kup sobie Percnon planissimum zobaczysz wtedy co to znaczy sprzątanie a jeśli wogóle chodzi o ekipę sprzątającą to pytaj ja już mam to za sobą i teraz już wiem co bym chciał mieć na początku a co nie

Z krabami na razie się wstrzymam, chcę do kopania piasku kupić Olive, i jakieś wężydło do czyszczenia skały, ale to wtedy jak będzie miało co jeszć. Podziel się proszę doświadczeniem, co byś dał na moim miejscu ?

Edytowane przez alek_scz (wyświetl historię edycji)

80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@koma19755 Dziękuję

Wczoraj udało się zrobić z bliska zdjęcia krabika oraz nagrać filmik jak czyści skałkę.

krabik na sklace


80x35x40- panel, LED 34W CREE 4xXTE CW, 4xXTE RB, 3xXPE RB, Odpieniacz diy 1200l/h, obiegówka 1000l/h, cyrkulacja JVP 100 oraz JVP 115, tło diy, 5 kg suchej skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.