Skocz do zawartości
pepitopl86

Zoa znikają co jest tego powodem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu znikają mi zoa, głównie czerwone-nie znam nazwy więc wstawiam zdjęcie. Początkowo miałem ich ok 12 a teraz zostało pięć. Parametry niby ok. NO2 i PO4 niby zero ale to pewnie przez glony w sumpie. Proszę o jakieś rady

o568.jpg


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz brzydala w obsadzie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem rozne problemy w momencie kiedy zoa (te ladniejsze ) zaczely zanikac, ale w tym samym czasie zagoscil brzydal.


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Witam. Od jakiegoś czasu znikają mi zoa, głównie czerwone-nie znam nazwy więc wstawiam zdjęcie. Początkowo miałem ich ok 12 a teraz zostało pięć. Parametry niby ok. NO2 i PO4 niby zero ale to pewnie przez glony w sumpie. Proszę o jakieś rady

Oświetlenie nie ma nic do tego. Oczywiście da się je zjarać ale jeśli by to był problem to padły by wszystkie na raz.

Zoa "znikają ci" zapewne między innymi dlatego, że masz nie wykrywalne azotany, może też brakować mikroelementów. Glony powinny rosnąć - albo wapniaki albo okrzemki albo inne. Jeśli glony nie rosną to znaczy, że masz wyjałowioną wodę. Ale to że glony rosną ci w sumpie to nie jest żaden problem - oczywiście jeśli nie są to dino albo bakterie fotosyntetyzujące - cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem ,próbowałem kilkakrotnie z zoa ale zawsze zanikały ! dodam że żadnych naturalnych wrogów zoa nie miałem i nie mam ,ja widzę problem w wodzie a dokładniej w jej składzie , myślę że czegoś brakuje , pierwiastka niezbędnego do życia zoa.To trochę jak z xsenią , u jednych rośnie jak chwast a u mnie ni czorta !a próbowałem kilka razy.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie nie ma nic do tego. Oczywiście da się je zjarać ale jeśli by to był problem to padły by wszystkie na raz.

Zoa "znikają ci" zapewne między innymi dlatego, że masz nie wykrywalne azotany, może też brakować mikroelementów. Glony powinny rosnąć - albo wapniaki albo okrzemki albo inne. Jeśli glony nie rosną to znaczy, że masz wyjałowioną wodę. Ale to że glony rosną ci w sumpie to nie jest żaden problem - oczywiście jeśli nie są to dino albo bakterie fotosyntetyzujące - cyjano.

Wdg. mojego doświadczenia i obserwacji, ma i to ogromne, wystarczy na jakiś czas ułożyć kilka odmian obok siebie pod silnym światłem i sam zauważysz, ze jedne przepali, inne będą zanikać, a jeszcze innym będzie dobrze.

pepitpol, spróbuj od przełożenia ich w inne miejsce, z mniejsza cyrkulacja i słabszym światłem.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaką masz obsadę w akwarium, ale zoa lubią trochę brudu.

ja mam 4 odmiany w różnych miejscach - różnie oświetlonych, w różnej cyrkulacji i chcą wyjść z akwarium. Wydaje mi się, że ani oświetlenie ani cyrkulacja nie ma wpływu na zoasy.

Więc jeśli nie masz żadnego "pasożyta", który je zjada - tak jak napisał nanokaczor - masz zbyt wyżyłowane paramery.

spróbuj kupić Coral Accel i PhytoPlex (oba z Kenta) i karm wszystko co drugi dzień. Zobaczysz czy będą rosnąć.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mam ok 10 odmian zoa pod lampą led 120 W w odległości 20 cm wody plus 10 cm powietrza od lampy. Rosną bardzo ładnie. Może nie trafiłem na odmianę zoa które w naturze rosną na dużej głębokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaką masz obsadę w akwarium, ale zoa lubią trochę brudu.

ja mam 4 odmiany w różnych miejscach - różnie oświetlonych, w różnej cyrkulacji i chcą wyjść z akwarium. Wydaje mi się, że ani oświetlenie ani cyrkulacja nie ma wpływu na zoasy.

Więc jeśli nie masz żadnego "pasożyta", który je zjada - tak jak napisał nanokaczor - masz zbyt wyżyłowane paramery.

spróbuj kupić Coral Accel i PhytoPlex (oba z Kenta) i karm wszystko co drugi dzień. Zobaczysz czy będą rosnąć.

Coral Accel i PhytoPlex Mam i leję codziennie ale nie bezpośrednio na zoa.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie na zoa :) do baniaka.

Dostałem 2 miesiące temu 5 mordek - teraz wyglądają tak :)

4p2t.jpg

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaką masz obsadę w akwarium, ale zoa lubią trochę brudu.

ja mam 4 odmiany w różnych miejscach - różnie oświetlonych, w różnej cyrkulacji i chcą wyjść z akwarium. Wydaje mi się, że ani oświetlenie ani cyrkulacja nie ma wpływu na zoasy.

Więc jeśli nie masz żadnego "pasożyta", który je zjada - tak jak napisał nanokaczor - masz zbyt wyżyłowane paramery.

spróbuj kupić Coral Accel i PhytoPlex (oba z Kenta) i karm wszystko co drugi dzień. Zobaczysz czy będą rosnąć.

Oświetlenie i cyrkulacja będzie miała taki sam wpływ przy zoa jak i przy lps`ach, ja obstawiam, że za mocno na nie dmucha i dlatego kolonia zanika...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie na zoa :) do baniaka.

Dostałem 2 miesiące temu 5 mordek - teraz wyglądają tak :)

4p2t.jpg

To pogratulować. Napisz w jakim miejscu rosną- światło,cyrkulacja.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te rodzaje zoa, które mam są w różnych miejscach akwarium.

Dwa rodzaje leżą na piasku przy umiarkowanej cyrkulacji. Z tych na piasku jedne są w półcieniu, drugie w oświetleniu.

Dwa następne rodzaje są mniej więcej pośrodku akwarium (wys. akwarium 40 cm) - w pełnym oświetleniu i umiarkowanej cyrkulacji

Lampę mam Razora 160W skręcone na 65% białego 85% niebieskiego - pi razy drzwi około 40 cm jest od lampy do zoa w środku akwarium.

Nie powiem Ci jakie mam parametry wody - bo nie wiem od 2 miesięcy :) i patrząc na korale uczciwie powiem, że nie bardzo mnie te parametry interesują :)

Mrożonkami karmię ryby raz dziennie - do południa

co drugi dzień leję kenta po 3ml (oba żarełka) + "na oko" H2Ocean pro+ LPS

raz na 2-3tyg ampułka biodigestu i raz w miesiącu mikroelementy z Kenta (jak mi się przypomni :) )

raz w miesiącu kropla witamin i aminokwasów (też jak mi się przypomni)

podmiany robię co 2 tygodnie.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam bardzo podobny problem z zoa, dotyczyło to kilku odmian, w rożnych miejscach baniaka. http://nano-reef.pl/topic/47912-od-czego-choruja-zoa/ Było to w poprzednim baniaku, parametry stabilne, azotany i fosforany nie mierzalne salifertem. Myślałam ze przyszedł na nie czas bo woda zbyt czysta, ale ktoś mi wspaniale doradził by dodawać bo wody cebion czyli zwykłą wit. C dla dzieci. Główki przestały sie zamykać i znikać po jakiś dwóch tygodniach od dozowania. W tej chwili podaje raz w miesiącu kilka kropelek na cały baniak, bo wręcz trzeba je tempić :)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Parametry niby ok. NO2 i PO4 niby zero"

Nie wiem gdzie wyczytałeś, że to są dobre parametry. To NIE SĄ dobre parametry, jak już Ci koledzy pisali, masz zbyt wyjałowioną wodę, Zoa tego nie lubią. Dodajesz jakieś aminokwasy? Jeżeli nie, zacznij to robić a szybko zauważysz poprawę.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam bardzo podobny problem z zoa, dotyczyło to kilku odmian, w rożnych miejscach baniaka. http://nano-reef.pl/...go-choruja-zoa/ Było to w poprzednim baniaku, parametry stabilne, azotany i fosforany nie mierzalne salifertem. Myślałam ze przyszedł na nie czas bo woda zbyt czysta, ale ktoś mi wspaniale doradził by dodawać bo wody cebion czyli zwykłą wit. C dla dzieci. Główki przestały sie zamykać i znikać po jakiś dwóch tygodniach od dozowania. W tej chwili podaje raz w miesiącu kilka kropelek na cały baniak, bo wręcz trzeba je tempić :)

Dzięki za radę. Spróbuję i dam znać za jakiś czas czy u mnie zadziałało.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Parametry niby ok. NO2 i PO4 niby zero"

Nie wiem gdzie wyczytałeś, że to są dobre parametry. To NIE SĄ dobre parametry, jak już Ci koledzy pisali, masz zbyt wyjałowioną wodę, Zoa tego nie lubią. Dodajesz jakieś aminokwasy? Jeżeli nie, zacznij to robić a szybko zauważysz poprawę.

Coral Accel i PhytoPlex leję codziennie i przestałem płukać mrożonki(karmię codziennie)

Zastanawiam się czy nie zredukować ilości glonów w sumpie bo chyba za szybko konsumują NO3 i PO4.

Edytowane przez pepitopl86 (wyświetl historię edycji)

66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nie zapomnij o tym ze glony czerpią sporą ilość mikro z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.