Skocz do zawartości
parman

Regulacja wysokości/poziomowanie stelaża

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów! Oj, dawno mnie tu nie było, ale raczej będę znowu częstym gościem, a to z tej przyczyny, iż znowu będzie baniak z morszczyzną (co z tą funkcją ENTER? Nie chce działać). Ale do rzeczy. Wykonałem stelaż pod akwarium. I teraz pytanie: jak wykonać regulację/poziomowanie stelaża? Myślałem o wykonaniu otworów w stelażu i włożeniu śruby, do której łba byłaby przyspawana stopka, a śrubę nakręcona byłaby nakrętka. W związku z tym, że śruba byłaby luźno w stelażu, regulacja odbywałaby się nakrętką. Po prostu nakrętka podnosiłaby lub opuszczała stelaż (ale namotałem :D, mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi). Co myślicie? Ewentualnie jakieś inne pomysły? Chociaż mój pomysł jest prosty w realizacji. Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez parman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A śruby i nakrętki wiemy jakie kupić ? :D Ma być tak

DSC_0055.JPG


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo widać na tych zdjęciach. Śrubę z przyspawaną podstawką widzę. A co dalej? A wiesz, że kleisz właśnie dla mnie baniak? To ten natręt z Jeleniej Góry :D.

Edytowane przez parman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj bez przesady :D .Może pan wywiercić również otwór w profilu 18mm pod szpilkę 16mm . Najbezpieczniej będzie w przypadku pana nakrętkę wspawać do profilu .Klasa śruby 8.8

Na zdjęciu nakrętka jest wspawana w ścianie profilu na przetop . Przyda się gwintownik .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jak nie wspawam nakrętki, ale zrobię jak napisałem to będzie się bujać? Chyba bez przesady. Tak obstaję przy swoim pomyśle, bo zawiozłem już stelaż do malowania i nie chcę wozić się z nim w tę i z powrotem.

Edytowane przez parman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast podkładek stalowych można wykorzystać gotowe poniklowane stopki wkręcane ze ślizgami plastikowymi - są w obi za grosze


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś link jak to wygląda? W Jeleniej Górze mamy tylko Castoramę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok. Tylko, że ja już nie chcę nic spawać, a tu widzę, że przydałoby się wspawać nakrętkę w stelaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok. Tylko, że ja już nie chcę nic spawać, a tu widzę, że przydałoby się wspawać nakrętkę w stelaż.

Dokładnie tak .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oj bez przesady :D .Może pan wywiercić również otwór w profilu 18mm pod szpilkę 16mm . Najbezpieczniej będzie w przypadku pana nakrętkę wspawać do profilu .Klasa śruby 8.8

Na zdjęciu nakrętka jest wspawana w ścianie profilu na przetop . Przyda się gwintownik .

Dlaczego sruby 8.8 a nie 10.9? 8.8 są srubami miekkimi, wiec przy dużych obciazeniach gwint moze sie poddawać.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też dać dodatkową ramę pod spód stelaża z naspawanymi śrubami (ja mam M16 + nakrętki)

post-8473-0-18641300-1377453684_thumb.jp


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sruby 8.8 a nie 10.9? 8.8 są srubami miekkimi, wiec przy dużych obciazeniach gwint moze sie poddawać.

Są wystarczające .Robert pod jakim obciążeniem zerwiesz gwint szpilki fi 16 ,klasy 8.8 ? :D

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też dać dodatkową ramę pod spód stelaża z naspawanymi śrubami (ja mam M16 + nakrętki)

Nie mogę tak zrobić, bo część stelaża stoi bezpośrednio na podłodze, a część na dywanie. Naprawdę nie mogę zrobić tak jak napisałem? Będzie za mało stabilne czy o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywierć otwór w profilu kup wałek potnij tak żeby był dłuższy niż wysokość profila ( tak o 2-3mm ) nawierć go i nagwintuj wkręć gotową stopke a całość wpuść w profil od spodu. Jak nie chcesz żeby sie kręciło to daj pret kwadratowy albo przyklej wałek klejem do metalu.

Edytowane przez Lidmann (wyświetl historię edycji)

6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak od spodu wywiercisz otwór fi 25 i nasz np. Stelaz z profila 40x40 to docinasz sobie wałek fi 25mm i długi na 40mm po nagwintowaniu wkrecasz stopke i wkładasz do tego otworu w stelażu bedzie sie opierał o wewnętrzna ściankę profila bardziej zrozumiale nie potrafię :-)

PS a najlepiej pospawaj :-)

Edytowane przez Lidmann (wyświetl historię edycji)

6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to co piszesz to osiągnę przecież tym sposobem co napisałem. Robię otwór w profilu (mam 30x30x3) średnicy 16,5. Do łba śruby spawam jakąś stopkę, nakręcam na śrubę nakrętkę, wkładam w otwór w stelażu i nakrętką reguluję wysokość. Nie są to jakieś masakryczne różnice 1, góra 2 cm. Może za bardzo się bujać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze tak albo widziałem jeszcz takie rozwiazanie jak ty mówisz tylko do nakretki spawasz kawałek blaszki 2-3mm gr taka 40mm na 60-80mm 4 otwory na nity i nitujesz to nitami do stelaża ale daj nity nierdzewne i blaszkę z nakretki lepiej tez najlepiej stal KO to napewno bedzie stabilne a to twoje rozwiazanie napewno nie wypali


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to co piszesz to osiągnę przecież tym sposobem co napisałem. Robię otwór w profilu (mam 30x30x3) średnicy 16,5. Do łba śruby spawam jakąś stopkę, nakręcam na śrubę nakrętkę, wkładam w otwór w stelażu i nakrętką reguluję wysokość. Nie są to jakieś masakryczne różnice 1, góra 2 cm. Może za bardzo się bujać?

Niby to samo ale ten wałek o którym mówię bedzie sie opierał o płaska powierzchnię wewnątrz profila a ty chcesz oprzeć cały ciężar na nakrętce śmierdzi mi to katastrofą :-)


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, pewnie masz rację. Może uda mi się przyspawać nakrętki u dołu. Tylko jakiej średnicy? M16, M18? Jaka stal? Chłopaki pisali o 8.8 i 10.9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jaka stal nie spawalem takich nakretek mam alu stelaż ale pomyśl nad ta blaszką w jakimś zakładzie ślusarskim za grosze Ci zrobią i do tego pare nitow i można w nocy spokojnie spać :-)


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warsztat mam. A mogę te blachy przykręcić wkrętami do metalu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakrętka spokojnie przeniesie ten ciężar, dodaj tylko nad nią podkładkę powiększaną. Daj M16 lub M18 klasy 8.8, lub dla spokoju 10.9. Koszt niewiele wiekszy.

Edytowane przez Kubencki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.