Skocz do zawartości
zachu

HQI vs LED

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

tak się zastanawiam ile diod cree da tyle podobną ilość światła ( PAR / PUR ) co HQI 150W 14kK lub 20kK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od wielu czynników.

Jakie diody(royal blue, blue, white etc), jaka optyka(z soczewkami czy bez) itd.

Bardzo ogólnie możesz ząłożyć że średnia sprawność w lm dla żarnika HQI(bez zagłębiania się PAR zalezny od modelu, temperatury barwowej itd) to 70lm/W.

Średnia sprawność dla diody białej to od 130 do 180lm z każdego 1W(zależne od prądu, temperatury złącza itd)..

To tak bardzo ogólnie..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak chodzi mi tak najbardziej ogólnie jak się da.

znalazłem w jakimś starym poście ze mierzyłeś Przemku par dla BLV 14.000K .

"Zarnik powieszony 12cm nad powierzchnią wody - 2cm pod powierzchnią wody PAR wynosił ok. 760, BP120 - ok. 1700, na głębokości 25cm - par 215 dla BLV - dla LED - ok 570"

jeśli bp120 miała 120W 50/50 białe i niebieskie to prosty kalkulator pokazał by ze 40 kilka watów zastąpi lampę 150W

70lm/W w hqi to raczej słaby wynik. widziałem chińskie lampki na 42 1w diodach które miały wyższy współczynnik niż 70lm/W

wtedy mnie ruszyło. i telepie do tej pory. czyżby szanowną lampę hqi przyszedł czas zastąpić 48W cree??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy oczekujesz hodowania korali czy delektować się widokiem korali oraz ryb, posiadałem lampę na cree białe + royal blue teraz mam hqi 14000K + osram blue i kolory według wszystkich odwiedzających oraz mnie są o wiele przyjemniejsze, mam natomiast znajomego który używa tylko T5 i u niego kolory w akwarium poprostu wymiatają. Do tego subiektywnie 150W HQI 14000K w porownaniu do 160W cree jest dużo jaśniejsze dla oka. Nie mówię że LED-y są złe, gdyż własnie zbieram się aby zastąpić świetlówki diodami Royal Blue.

Każde źródło ma wady i zalety, mam nadzieję że łącząc barwy z HQI oraz wydajność LED uda się osiągnąć złoty środek. Świetlówki ich cena i częste wymiany do mnie nie przemawiają.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że 160 wat cree jest ciemniejsze od hqi.

Ja mam żarnik 150w Arcadia 20kk i jest dla oka niemniej niż przy chińskim led 36w na diodach białych 1W. Oczywiście oko lubi kolor żółty bardziej niż niebieski więc wolałbym odczyt z urządzenia niż określać poziom światła na czują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie jest ciemniejszy. 160w w cree na duzych prądach w odbiorze wizualnym odpowiada mniej więcej hqi 250w. Ale jak się diody steruje na 350mA to wychodzą takie teorie...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160W w cree nie ma prawa być 'ciemniejsze' (cokolwiek by to nie znaczyło) od 150W HQI.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem hqi rozne zarniki i mialem tez led-y cree w bardzo fajnej lampie cenionego producenta o ktorej w sumie nic zlego nie moge powiedziec, robilem porownania w poprzedniej kostce zaraz po zakupie, mam nawet gdzies zdjecia robione przy takich samych parametrach naswietlania i swoje odczucia opisalem wyzej, nie jest to relacja typu sasiad ma wujka co zna kogos co ma. Led-y do mnie powroca ale w troche innym wydaniu.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pomiarze PAR na pewno nie ma prawa byc ciemńiejsze, chodzi mi o to co widzimy okiem i efekt wizualny.

Zeby nie bylo, zacytuję Przemku kawalek Twojej wypowiedzi

"Proszę zrobić zdjęcia żarnika 150W 6500K oraz 20.000K 400W. Gwarantuje że na zdjęciach dużo jaśniejsza(i w rzeczywistości również) będzie 150W 6500K - co nie znaczy że produkuje więcej światła."

I to wlasnie chcialem potwierdzic


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście - tylko porównaj "efekty" pod 150w 6500K i 400W 20KK.

odnoszę się do pytania pierwszego - czy 150W cree da więcej światła(PAR) niż 150W hqi.

W akwarium nie interesuje na 'jasność' światła dla oka ludzkiego - tylko jego(źródła światła) użyteczne dla koralowców promieniowanie.

To stąd się bierze większość niepowodzeń z LEDami - wielu użytkowników ustawia światło na 'oko' - co wpływa niekorzystnie na wzrost,wygląd i wybarwienie koralowców..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz polecic jakies sensowne i tanie (jezeli jedno drugiego nie wyklucza) mierniki PAR? Jezeli to kosztuje tyle co trzy duze acry to moze warto kupic i wiedziec czy przypadkiem sie nie przypala korali?


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli ile diod cree 3w białych i niebieskich trzeba użyć żeby mieć światło zbliżone do hqi 150w 20kK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam że moja Arcadia 150w 20kk w opisie ma strumień swietlny 3000lumenow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Coltrane

W zasadzie najlepszy stosunek ceny do możliwości mają mierniki Apogee - najlepiej te z kalibracją do światła natutalnego i sztucznego..

@zachu

no to dla czystego porównania - dioda XM-L bin T pracująca na 1W ma wydajność 200lm/W.

Czyli 15 takich diod(15Watt razem) daje podobny strumień świetlny co Twój żarnik(nie analizując w ogóle 'przydatności" takiego światła)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super. to chciałem usłyszeć.

a jakbyśmy teraz troszkę bardziej weszli na temat PUR (Photosynthetically usable radiation) czyli tej przydatności takiego światła dla naszych korali SPS i ich zooksantelli . Jak by wyglądały takie kalkulacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze to zrozumiałem to

dwoma modułami (2x CREE XM-L U2 510 lumens@1.2 A i 4x Lumileds Rebel LED ES-PR02 1200mW 450nm @ 770mA ) osiągnęli to co z hqi 150W 12.5kK

czyli mniej niż 15W led dorównało 150W hqi w PAR i PUR.

wyprostujcie mnie czy ja wyciągam dobre wnioski.

ciekawi mnie również ile diodek potrzeba żeby osiągnąć par 200, par 300, par 400 w odległości 25cm od źródła światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za post po postem ale nikt nic nie napisał w miedzy czasie.

znalazłem takie w sieci pomiar na dnie akwarium o wysokości 36cm . zapalili nad nim 36W cree CREE XP-G/XP-E 6 białych i 6 niebieskich. odczyt par był 307

znalazłem też taką tabelkę z par jakie potrzebują korale sps:

http://answers.seneye.com/en/Aquarium_help/what_is_PAR_%3F/marine_coral_reef_PAR_levels

no i wychodzi na to ze można by sobie prawie każdego spsa pod 36W cree trzymać jeśli było by to zależne tylko od par.

nie znalazłem jeszcze odczytu par z pod 150W 20kK na podobnej głębokości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.