Skocz do zawartości
kosiarek84

Metis xm 2x150w - poproszę o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym sie dowiedzieć czegoś wiecej o w/w lampce:) Napewno sporo osób ja ma badz mialo, jednak mimo moich starań nie odnalazłem żadnego tematu na nano który by sie odnosił bezpośrednio do wrażeń zwiazanych z użytkowaniem tego modelu. Interesuje mnie przede wszystkim jak wyglada sprawa przyrostow i kolorkow korali oraz jaki zakres światła stosujecie. Przyznam sie ze zakupilem ta lampe (uzywana) trochę w ciemno sugerując sie poniekąd pozytywnymi wrażeniami z forum w uk. Jednak wiadomości tam zawarte pochodziły głownie jak mniemam od angielskiego dystrybutora, czyli miarodajne do konca byc nie moga:P Lampka jak podaje producent podchodzi glownie pod sps i taki zapewne bedzie mój docelowy kierunek, choć pewnie po drodze trafi sie i pare miekasow. Planowany zbiornik 120x60x60. Z góry dzięki za wszelkie ciekawe informacje.

Pozdrawiam Lukasz


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz używać jej do zbiorników z przewagą SPS - pamiętaj o właściwej mocy lampy.

Lampa ta posiada 12 diod Cree XM-L 200lm/W na każdym panelu i wypadkowa barwa światłą dla ustawień 100/100 nie wszystkim odpowiada.

Proponuję ustawić kanał biały na około 30-35%, kanał niebieski na 100% - i zaczynać od mocy lampy 30-40%.

Jeśli prześwietlisz koralowce - potem przez wiele miesięcy będą "stały" bez wzrostów i żadnych kolorów.

Jeśłi światła będzie za mało - ich barwa będzie szła w brąz(wszystkich) z powodu nagromadzenia alg symbiotycznych w tkance koralowca.

Nie ustawiaj czasu świecenia(łącznego - z wschodami i zachodami) powyżej 11 godzin.

Jeśli tylko będziesz się trzymał tych zasad - będziesz z lampy zadowolony.

Biorąc pod uwagę że lampa powstawała 3 lata temu(co w tej branży to naprawdę długi okres) to jest to nadal fajne i przynoszące dobre rezultaty źródło światła..

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne wskazówki. Napewno jak wystartuje to znajdzie sie jeszcze pare pytań:) Fajnie ze jest na forum ktoś "ogarniety" w temacie Led i służący pomocą.

Pozdrawiam Lukasz


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem taką lampe , dzisiaj sprzedałem . została zamieniona na pandore .

lampa zacna i bardzo mała pod względem gabarytów . będziesz słuchał przemka - będziesz super zadowolony .


450l , bk dc200 , ps pandora R2 2 x 150W 4 x 39 W , profilux 2 , schuran pico twice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą lampkę.

Przesiadłem się eksperymentalnie (starą lampę trzymam w razie czego) z 2 x 250W HQI + 4 x 54W T5 czyli jakieś 700W na tą 300 W lampę LED. Teoretycznie 1 W HQI to 2 W LED .. czyli światła powinno być podobnie.

Pierwsze wrażenie dla oka jest ciemniej. Śmiało powiem że ciemniej niż pod samymi 4 x 54W T5 .. przy lampie rozkręconej na 100% mocy ..

Zaleta można regulować barwę światła i korale są bardziej "cukierkowe" ale moje oko odbiera to na razie jako półmrok w akwarium.

Poeksperymentuje dalej.

BTW obsługa tego z poziomu S galaxy III jest odrobinę kłopotliwa, co innego mówi program co innego wyświetlacz na lampie, BT z laptopa w ogóle tego nie znajduje .. ale tu zakładam że dopiero raczkuje i musze opanować now how tego sprzętu..

Mój pierwszy wniosek 1 W LED nie jest równy 2 W HQI, przynajmniej dla ludzkiego oka nie jest tak samo jasno, ale może to odszczekam ..


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej uważaj z tym 100% ustawieniem bo niby widzisz ciemniej a możesz popalic korale tak jak ja na początku.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pante

W żadnym wypadku nie powinieneś stosować tej lampy na ustawieniach 100%.

Ludzkie oczy odbierają światło LED jako "ciemne" ponieważ stosunkowo mało światła wypromieniowywane jest w zakresie "okienka wzrokowego" - czyli zakresu spektrum który jest najjaśniejszy dla oka ludzkiego.

Jeśli użyłbyś fitofotometru do zmierzenia ilości promieniowania biorącego udział w procesach fotosyntezy to zobaczyłbyś zapewne, że Twoja lampa LED ma porównywalny wynik do poprzedniego zestawu oświetleniowego.

Zauważ proszę że skuteczności(sprawność) źródeł LED jest nieporównywalnie większa niż T5 czyHQI

Dla barwy "białej"(choć nie lubię tego sformułowania) jest to jak stosunek conajmniej 2:1, dla promieniowania z zakresu 400-500nm - to ponad 2.5 raza więcej(na korzyść LED).

Więc jeśli nie chcesz przysmażyć swoich korali - nie ustawiaj światła na "oko".

Zacząłbym od zmiany mocy kanału białego na 40-50% - przy ustawieniu mocy lampy na 75-80%(biorąc pod uwagę jakie miałeś oświetlenie wcześniej) i dopiero wtedy powoli zwiększałbym moc lampy - po 5% co tydzień, dwa.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki. Ile Watów powinien pokazać na mierniku prądu taki Metis XM 2x150W zaświecony na full ???

Pytam bo dziś zmierzyłem swojego i pokazał 216W na full (wszystkie kanały na 100%). Czy te lampy są aż tak oszczędne czy może mój Metis to tak naprawdę 2 x 100W ...

Miernik jest dobry bo na HQI 2 x 250W pokazuje 550W poboru i na innych urządzeniach też dobrze pokazuje.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Przemek pisałeś zeby zaczynać od białe 30% niebieski 100%. Oba kanały niebieskie na 100%?

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.