Skocz do zawartości
seba DG

spadek kh

Rekomendowane odpowiedzi

witam potrzebuje rady od doswiadczonych kolegow i kolezanek co czynic kiedy Kh spadlo do 5 ??? Zbiornik 100l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej sprawdzić jak czują się korale...

wyrzucić testy do szafy (jeśli nie masz obsady w większości sps)

kupić bogatszą sól i robić regularne podmiany co max 2 tyg.

nie bawić się żadnego ballinga (chyba, że tak jak pisałem wyżej masz obsadę samych sps)

jeśli Twoje akwarium jest w fazie dojrzewania - to nic nie lej, nic nie dokładaj - czekaj...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wpisując w Google temat "Niskie kh" znalazłem całą stronę o tym a Ty zamiast się przedstawić opisać akwarium walisz tekstem jak by tutaj ludzie w myślach czytali i wiedzieli co z twoim akwarium się dzieję...Lenistwo...sorry za OT ale nie wytrzymałem

żeby nie było

http://nano-reef.pl/topic/41965-jak-podniesc-kh/

http://nano-reef.pl/topic/36229-niskie-kh-ph/

http://nano-reef.pl/topic/21923-niskie-kh-pomocy/

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już jesteś taki bardzo wyrywczy :) to zapomniałeś o metryczce :D

ale tak poważnie - czemu zaraz tak się denerwować? chłopak jest nowy - jeszcze się nie ogarnął... to raz

a dwa wszędzie napisane jest o ballingu... a ja uważam, że spokojnie w 100 litrach da radę bez... ot co :D


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje sumienie. Ostrożnie z takimi poradami. Bez testów to ja mogłem sobie roślinniaka prowadzić, bo najwyżej mi roślina za 10 zł zgniła a najczęściej po korekcji nawożenia odżyła z kawałka łodygi. Koralowce trochę droższe są jednak i chyba mniejszą zdolność regeneracji posiadają. W moim wątku też napisałeś tego typu poradę pod którą stanowczo się nie podpisuję. Jak nabiorę tyle doświadczenia co z roślinami to może testy wrzucę, ale do tego czasu szkoda mi życia i kasy na nie.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz mi dlaczego ostrożnie?

Napisz mi również dlaczego pierwszą odpowiedzią co zrobić jest odpowiedź - balling...

Napisz mi dlaczego widząc swoje akwarium i zdrowe rozwijające się coraz bardziej korale mam stosować metodę ballinga? Skoro wszystko działa?

Napisz mi dlaczego nie mogę zastosować zasady "nie ważna jest technika- ważna jest skuteczność"

Napisz mi też, dlaczego stosując same podmiany na bogatej soli i lejąc same bakterie akwarium ma być prowadzone gorzej, aniżeli przy metodzie ballinga?

widzę swoje akwarium i u mnie przy takim prowadzeniu akwarium nawet te 4 moje spsy rozwijają się coraz bardziej, znam przynajmniej 10 osób, które robią dokładnie to samo - zresztą mają naprawdę świetne baniaki.

Jedynie przy czym możesz obstawać - to przy tym, że nie znamy obsady w akwarium. Ale tylko i wyłącznie przy tym

Poza tym napisałem, że jeśli chłopak/facet ma pełną obsadę spsów, żeby robił testy...

Ja nie mierzyłem parametrów wody od ponad 2 miesięcy... i jestem z tego powodu szczęśliwy, moje korale jak widać również.

Bo kiedyś każde wahnięcie obojętnie czego skutkowało laniem różnych specyfików wyczytanych na forum... czego efektem było to, że zawsze coś było nie tak...

Pozwólmy się systemowi rozbujać, niech się ustabilizuje SAM!!! dopiero potem możemy cokolwiek powoli zmieniać..

jak to kilka osób już tu na forum napisało - pozwólmy biologii działać...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I według Ciebie KH 5 nie jest powodem do zmartwień? Poza tym z tego co doczytałem naczelną zasadą nie tylko w morszczyźnie jest "każde akwarium jest inne". No i zrozumiał bym, że zrobiłeś wywiad i wiesz że chłopak ma same miękkie, wtedy doradzasz bo Tobie się sprawdziło. Jeszcze jedno, ile masz doświadczenia, żeby podważać ogólnie przyjęty uniwersalny sposób na prowadzenie zbiornika, nie mówiąc o tym, że dwa miesiące to za krótko, żeby powiedzieć czy coś się na dłuższą metę sprawdza. Na koniec, nigdzie nie napisałem, że Ty nie masz tak prowadzić, zauważyłem tylko brak ostrożności w poradach przy IMHO małym doświadczeniu.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że albo nie czytasz dokładnie, albo nie chcesz czytać...

nie napisałem, ze kh 5 nie jest powodem do zmartwień...

napisałem, że nie wiedząc nic o zbiorniku - doradzamy od razu ballinga. I cały czas od przynajmniej 3 miesięcy próbuję się tego w różnych postach dowiedzieć - dlaczego?.

Niestety nikt do dnia dzisiejszego na to pytanie nie odpowiedział :)

Piszesz o małym moim doświadczeniu - tak oczywiście, rok to jest bardzo mało - tym bardziej, że każdy dzień uczy nas czegoś nowego.

Ale o ile dobrze pamiętam - Ironista w wątku o cyjano pisał o poznaniu przyczyn występowania w danym akwarium

z ballingiem jest dokładnie taka sama sprawa. Najpierw poznaj przyczynę spadku. Samego kh nie podniesiesz - bo spadnie Ca i Mg

I teraz jak doradza się nowym/świeżym - to taki nowy leci do sklepu kupuje specyfik - wlewa i ... rozwala resztę parametrów...

A przecież jeśli nie ma drastycznych skutków obumierania korali - wyglądają na zdrowe (teraz gdybam, bo autor tematu nic nie napisał)

to dlaczego nie możemy zmieniać parametrów powoli i przede wszystkim naturalnie. Nie wiemy czy coś "zjada" magnez czy wapń, więc po co wlewać te specyfiki do baniaka?

Dlatego uważam, że lepiej robić zmiany powoli - rozcieńczając wszystkie pierwiastki z wodą w baniaku- wyrządzimy wtedy mniej szkód, aniżeli wlejemy jeden specyfik lub 2 i rozwalimy 10 innych parametrów...

Zwłaszcza w przypadku kogoś kto raczkuje w tym temacie.

Absolutnie nie umniejszam tu nikomu... Więc skoro sam wyznajesz zasadę, że każde akwarium jest inne - nie wytykaj mi mniejszego doświadczenia i nie każ gościowi stosować ballinga bo tak robi 50% innych akwarystów...

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, chłopak to porady potrzebuje, a wy tu jakieś przepychanki robicie - pogadajcie sobie na PW.

Wszystko zależny od obsady korali jakie kolega ma. Nawet przy samych LPSach może mieć dużą absorbcje.

A więc zacznijmy od początku - co masz w baniaku ?

Jak długo działa baniak

Przydało by się zdjęcie

Następna rzecz to jakie jest Ca i Mg ?

Dopiero jak będziemy mieli więcej danych o baniaku to będziemy mogli zdecydować czy potrzebny będzie Baling, czy wystarcza same podmiany

Edytowane przez Yarcio (wyświetl historię edycji)

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem daleki od przepychanek :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.To i ja się podzielę moimi spostrzeżeniami bo ostatnio miałem podobny problem.Kh zaczęło mi spadać bardzo mocno(poniżej 6), Mg i Ca stało.Poczytałem trochę, popytałem i zacząłem podnosić Kh sodą i po podniesieniu utrzymywałem na stałym poziomie i korale( szczególnie euphyllie wróciły do siebie bo były mocno pokurczone.Parę tygodni temu spadło mi już mocno Ca i Mg więc teraz już leję ballinga stężonego i jest coraz lepiej.Moim zdaniem kontroluj Mg i Ca też bo jak masz już trochę SPS lub LPSów to może być podobnie u Ciebie za jakiś czas a Kh staraj się utrzymywać na stabilnym poziomie, to jest wg mnie bardzo ważne dla kondycji korali.Ale niech się wypowiedzą mądrzejsi bo moja wiedza jeszcze jest mikroskopijna w porównaniu do innych.Ja bym podniósł do 7-8 i utrzymywał na tym poziomie.

Yarcio mnie uprzedził.

Edytowane przez kamil_k12 (wyświetl historię edycji)

120x60x60,odpieniacz DIY rura 200mm AB3000/1.12x20W led made in china,obsada Lps+parę Sps,new jet 2300 obieg,2x6045 cyrkulacja,balling,suplementy AF Coral A i V,Jod, węgiel+biopellety w planach.

6053_6143.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz mi dlaczego ostrożnie?

Napisz mi również dlaczego pierwszą odpowiedzią co zrobić jest odpowiedź - balling...

Ja Tobie odpisze, moge? Bo jak czytam takie glupoty to az mi sie korale w akwarium przewracaja. Prosze Cie, nie dawaj takich rad zwlaszcza poczatkujacym.

Skoro kolega ma spadek kH, polecialo az do 5 to oznacza, ze cos jednak to kH pobier (korale, kraby, slimaki, glony wapienne i wiele innych organizmow), logiczne? Dla normalnego czlowieka tak, teraz musisz niestety wrocic do matematyki z klasy podstawowej, masz kH 5 w akwarium, chcesz podniesc przypuscmy do poziomu 7-8??? Solanke swieza masz kH9??? To teraz sobie policz ile podmian (co dwa tygodnie) musisz wykonac aby ten poziom podniesc??? Wez pod uwage, ze cos to jednak zjada i caly czas masz spadki, ile miesiecy zajmie podnoszenie? A moze spadki sa taki, ze przy Twoich radach za tydzien juz nie bedzie komu w akwarium tego podnosic??? To, ze masz pewnie same miekkie korale bez widocznych przyrostow, pewnie w dodatku lampa to swieczka bo chociaz glony wapienne by rosly, nie oznacza, ze u kogos innego zadziala Twoj system. Ponadto, odradzanie testow poczatkujacym to strzal w kolano, pociagnij bez nich baniak rok lub dwa i wtedy sie pochwal, ale badz z nami szczery i nie rob testow jak zacznie sie cos dziac! Jak to wszystko przemyslisz to odpowiesz sobie sam, dlaczego proszki od ballinga w takiej sytuacji sa najtanszym, najprostrzym i najlepszym sposobem. A teraz z laski swojej przestan urzadzac propagande zanim zabijesz komus akwarium.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla sprostowania, ja nic nie doradzam, za cienki w uszach jestem. Komar3333 doradzał Ballinga.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Tobie odpisze, moge? Bo jak czytam takie glupoty to az mi sie korale w akwarium przewracaja. Prosze Cie, nie dawaj takich rad zwlaszcza poczatkujacym.

Skoro kolega ma spadek kH, polecialo az do 5 to oznacza, ze cos jednak to kH pobier (korale, kraby, slimaki, glony wapienne i wiele innych organizmow), logiczne? Dla normalnego czlowieka tak, teraz musisz niestety wrocic do matematyki z klasy podstawowej, masz kH 5 w akwarium, chcesz podniesc przypuscmy do poziomu 7-8??? Solanke swieza masz kH9??? To teraz sobie policz ile podmian (co dwa tygodnie) musisz wykonac aby ten poziom podniesc??? Wez pod uwage, ze cos to jednak zjada i caly czas masz spadki, ile miesiecy zajmie podnoszenie? A moze spadki sa taki, ze przy Twoich radach za tydzien juz nie bedzie komu w akwarium tego podnosic??? To, ze masz pewnie same miekkie korale bez widocznych przyrostow, pewnie w dodatku lampa to swieczka bo chociaz glony wapienne by rosly, nie oznacza, ze u kogos innego zadziala Twoj system. Ponadto, odradzanie testow poczatkujacym to strzal w kolano, pociagnij bez nich baniak rok lub dwa i wtedy sie pochwal, ale badz z nami szczery i nie rob testow jak zacznie sie cos dziac! Jak to wszystko przemyslisz to odpowiesz sobie sam, dlaczego proszki od ballinga w takiej sytuacji sa najtanszym, najprostrzym i najlepszym sposobem. A teraz z laski swojej przestan urzadzac propagande zanim zabijesz komus akwarium.

Tobie to się korale przewracają w wielu postach...

przyjedz zobacz - a nie pisz, że mam same korale miękkie bez przyrostów

Weź zobacz mój wątek a dopiero potem próbuj mi jeździć po plecach. Bardzo Cię proszę.

Porozmawiaj z ludźmi, którzy byli - widzieli na własne oczy i uszy...

Wiecznie we wszystkich postach jedziesz każdemu po plecach...

Jestem szczery w swoich postach do bólu od ponad pół roku... od przesiadki na większe akwarium.

i od tego momentu nie używam niczego oprócz karmienia i podmian wody + biodigest,

Żadnej chemii!!!

Więc nie imputuj mi że sieje propagandę. Bo właśnie po takich postach jak Twoje trzeba szukać porad u doświadczonych akwarystów z 50 letnim stażem (wielu wie o kim piszę), którzy nie udzielają się na forum, bo mają inne zdanie i właśnie tacy jak Ty ich stąd wywalili...

Bo wszystko co jest sprzeczne z "OGÓLNIE PRZYJĘTYMI ZASADAMI NA TYM FORUM" jest be!

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego zamiast odniesc sie do moich jasnych przykladow nagle stajesz w obronie swojego baniaka i udajesz pokrzywdzonego? odpowiedzialem bardzo rzeczowo wiec i Ty wyjasnij mlodemu, dlaczego proponujesz podmiany? jestes jedna z naprawde bardzo malego grona osob, ktorym podmieny wystarczaja, linka do Twojego baniaka nie masz w stopce, podaj go. Stosujesz swoja technike jak napisales kilka miesiecy, uwazasz, ze to odpowiedni okres czasu na wyciaganie wnioskow?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałeś mi jasno i wyraźnie, że nie mam prawa zabierać głosu, bo mam korale miękkie bez przyrostów - więc odpisałem.

pytasz czy to odpowiedni czas na wyciąganie wniosków... a możesz mi podać w przybliżeniu kiedy on jest odpowiedni?

czy próbujesz mnie zapędzić w kozi róg...

odpowiedz mi zatem - dlaczego skoro metoda z podmianami działa u wielu ludzi to dlaczego mam jej nie stosować? dlaczego mam jej nie podpowiadać innym?

a jeśli chodzi o rzeczowość Twojej wypowiedzi to wiesz... ponoć z wielkim tyłkiem da się wejść wszędzie... z wielką buzią już nie bardzo :)

co do linka - równie dobrze mogę Ci napisać poszukaj na forum - dokładnie tak samo jak radzisz nowym :)

EDIT:

zrobił się trochę bałagan - może niech jakiś admin przeniesie tą "potyczkę" do mojego wątku.

Raz ze CNRob trafi do mojego wątku :D a dwa nie bedziemy zaśmiecać autorowi tematu

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielki Brat obserwuje czuwa wiec dajcie sobie po buziaku :)

Seba - upewnij sie ze wyniki KH, Ca i Mg masz dokladne. Daj wiecej informacji o zbiorniku pomagajac sobie metryczka >>>>>>>>>>>> http://nano-reef.pl/...zka-nowicjusza/

Zobaczymy co sie da zrobic

Mikolaj - tak nada sie - ale kupuj rozwazne ilosci :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich widze ze poruszylem gore lodowa,akwa funkcjonuje od 09 11 2012 zalane pierwsze zycie z koncem grodnia oobsada kilka rico juma i florida xenia:-) kilka odmian zoa,rhodactis fluo,discosomy zielone i czerwone,2 male euphylie,szczepka monti zielona i czerwona,claustrea fluo.2amphirion chrysus cintus salarias gobidonek 2krewetki czyszczace 2fromie jedna rozgwiazda piaskowa Swietloweczki 3ATI cyrkulacja 1-2600 2-900 wymiana 10% max co 2tyg Dziwne ze widac przyrosty na spsach faktycznie polipy zmalaly, euphylie sie slabo pompuja. zasolenie 1025 temp 25,5 wyniki testow z wczoraj

KH-5

Ca440

No3-0,5

Po4-0,05

Mg-brak testu :-(

Zgory przepraszam za bledy swiezaka i dzieki za porady musze wyciagnac szybkie wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana 10% max co 2tyg

i jakos teoria kolegi wyzej wziela w leb. zreszta jak zdazylem napisac juz wczesniej.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zamiast się wywyższać doradź koledze co ma robić... wtedy zobaczymy jaki to orzeł jesteś :)

bo na razie to trzymasz się standardów - naskakujesz i idziesz :) a pytający jak nie wiedział co ma robić - tak nie wie :)

ja mam pytanie do autora... jakiej soli używasz?

skoro mam być heretykiem to zabrnę dalej...

po pierwsze na moje oko - NO3 jest wyżyłowane tak jak dla obsady samych spsów...

euphylia może tego nie tolerować :) zresztą inne miękasy również - bo czują się lepiej przy wyższym NO3

po drugie żeby nie ruszać na razie innych parametrów - spróbowałbym z sodą oczyszczoną dosypaną do do dolewki.

Ale w jakich ilościach - to już niech mądrzejsi napiszą :)

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zamiast się wywyższać doradź koledze co ma robić... wtedy zobaczymy jaki to orzeł jesteś :)

bo na razie to trzymasz się standardów - naskakujesz i idziesz :) a pytający jak nie wiedział co ma robić - tak nie wie :)

ja mam pytanie do autora... jakiej soli używasz?

przeciez dokladnie napisalem od czego biora sie spadki, dziecko z podstawowki by to wyczytalo z mojego pierwszego posta, napisalem rowniez tam, ze najlatwiejsza i najbezpieczniejsza metoda to srodki do ballinga, reszte dodali koledzy ktorych zreszta bardzo mocno skrytykowales. ja tylko podsumowalem to co napisalo kilka osob i dodalem jasne, grzeczne wyjasnienie, zamiast przytaknac innym robisz z siebie pokrzywdzonego. wybacz ale w dalsze potyczki slowne nie bede sie zapedzal. radze wiecej czytac i kupic te testy bo przyjdzie taki dzien, w ktorym i u Ciebie same podmiany przestana wystarczac, ciekawe czy wtedy publicznie sie do tego przyznasz.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób roztwór nasycony z sody oczyszczonej z wodą Ro Di i zacznij powoli dolewać po 5 ml rano i wieczorem. Rób testy co 2-3 dni i spróbuj ustalić dawkę. Ja do swojego reefmaxa dolewam 3ml rano i wieczorem i trzyma się idealnie 8. Sprawdzaj Ca bo może spadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile sody na ile wody,jakie proporcje ? czy wymiana swietlowek kolejno nie na raz, powiedzmy w odstepach tygodniowych moze wplynac na zmiane parametrow??? moze glupie pytanie ale warto wiedziec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.