Skocz do zawartości
mnichu

Przeprowadzka z 160 litrów do 375

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

za 2 tygodnie planuję przenosiny do większego akwarium (z 160 do 375) i mam kilka pytań do doświadczonych morszczaków.

Będę musiał dokupić skałę i zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem, żywa czy sucha?

Wiadomo że żywa lepsza ale wtedy czeka mnie ponowne dojrzewanie zbiornika więc może lepiej sucha?

Jeśli sucha to czy wymieszać ją z moją skałą czy ułożyć osobno?

Cała woda ze 160-tki pójdzie do nowego akwarium i pewnie coś uda mi się załatwić z podmian od kogoś ale na pewno część wody będzie musiało być świeżej i tu pytanie kolejne. Ile maksymalnie mogę wlać świeżej wody żeby było bezpiecznie?

Kolejne pytanie dotyczy piasku, moja 160-tka ma 1,5 roku. Czy mogę wykorzystać z niej piasek czy może lepiej dać tylko nowy? Bo i tak muszę piasku dokupić.

To chyba tyle pytań na samym początku :) liczę na jakieś podpowiedzi z Waszej strony i z góry dziękuję.

Pozdrawiam Marek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek,

czesc wody po wyjeciu skaly i piachu bedzie tak zabrudzona, ze jej nie bedziesz chcial zabierac.

W czesci wody bym wyplukal piach (bedzie b. brudny), wiec moze zabierzesz z 50 litrow.

Nawet gdy zorganizujesz wode od kolegi, to dojrzewanie bedzie, obojetnie czy dokupisz skale sucha czy zywa, choc juz nie takie gwaltowne.

Swiezej wody mozesz dolac nawet z 50%, ale rozrob ja dzien wczesniej i mieszaj lub napowietrzaj.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możecie napisać co macie na myśli mówiąc -dojrzewanie ?


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie np przy przenosinach z 100 litrów do 300 i przy dolaniu 150 litrów świeżej wody efekt dojrzewania ujawnił się w postaci zakwitu fito w akwa.Dokładalem sucha skalę która poszła na dno konstrukcji.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2


Jebao WP40,led 120W,T5 2x24 ,310 litrów + sump 96 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze kombinuję w związku z wodą... a może by tak zrobić że naleję do nowego akwarium np. 150 litrów świeżej solanki, do tego doleję wodę z podmian którą mi się uda zdobyć i będzie się to przez kilka dni mieszało a w tym czasie będę codziennie np. po 15 litrów dolewał ze 160-tki do nowego a z nowego do starego żeby tą wodę trochę zmieszać. Czy taki pomysł jest dobry?

Edytowane przez mnichu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za odpowiedzi :)

Mam kolejny temat do przedyskutowania ale biłem się z myślami czy go poruszać bo pewnie polecą kamienie :ninja: ale że do strachliwych nie należę więc zaczynam :smiling:

Akwarium będzie bez sumpa i tu już decyzja jest podjęta i w związku z tym zastanawiam się czy nie wykorzystać kubełka który mam w domu, jest to UNIMAX 500 pojemność kubła 18 litrów.

Oczywiście kubełek byłby zasypany w trzech koszach siporaxem a czwarty kosz ewentualnie na absorbenty, wloty kubełka można owinąć włókniną to dałoby pewność że przez kilka miesięcy nie nazbiera się syf w środku. Zaznaczę też że w kubełku nie byłoby absolutnie żadnych gąbek i tym podobnych rzeczy, tylko i wyłącznie siporax. Kubełek podłączyłbym przez taki specjalny włącznik który uniemożliwia ponowne włączenie filtra po przerwie w dostawie prądu. Uważam że w takim układzie kubełek powinien być chyba bezpieczny a możliwość użycia tylu litrów siporaxu kusi...

Chciałbym poznać Wasze opinie w tej kwestii choć oczywiście zdaję sobie sprawę jakie jest ogólne zdanie na temat kubełków w morszczyźnie aczkolwiek sposób wykorzystania który przedstawiłem wydaje mi się dosyć sensowny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem kubełka, ale jeżeli się zdecydujesz na niego to raczę go czyścić przynajmniej raz w tygodniu i tu zdecydowanie Sump jest dużo wygodniejszy.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem kubełka, ale jeżeli się zdecydujesz na niego to raczę go czyścić przynajmniej raz w tygodniu i tu zdecydowanie Sump jest dużo wygodniejszy.

No właśnie nie bardzo rozumiem co mam czyścić co tydzień? Siporax? Bo przecież wspomniałem że żadnych innych mediów filtracyjnych tam nie będzie. Na wlocie też dałbym włókninę która zatrzyma wszystkie większe "paprochy" więc przez kubełek będzie się odbywał tylko przepływ wody przez siporax.

Naprawdę będzie się tam zbierało aż tyle syfu żeby czyścić co tydzień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze włóknine będziesz musiał czyścić codziennie, a po drugie i tak będzie zbierał się syfek na dnie kubełka, a nie ma nic gorszego jak zanieczyszczony siporax


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli że kubełek przyniesie więcej szkody niż pożytku i lepiej go sobie odpuścić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie - TAK


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na kubełku. mam tam skałę i żwir koralowy. kubełek czyszczę raz na miesiąc bo syf sie zbiera na dnie. Parametry mam ok. Samp oczywiście lepiej.

Masz jakiś prefiltr na wlocie kubełka czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chciałem podziękować tym którzy się udzielają :thumbup: w tym temacie.Co do kubełka to jeszcze mam kilka dni czasu żeby pomyśleć ale kusi mnie żeby spróbować bo zawsze jakaś dodatkowa filtracja a sumpa nie będzie.

Jedyna opcja jest taka że mogę na szybko wkleić panel boczny wewnątrz akwarium ale wtedy zbiornik zmniejszy mi się ze 150 do ok.125cm. no i będzie trochę mniej estetycznie.

Pytanie co do cyrkulacji, mam kupione dwie pompy; JVP102 I JVP201 (5000l/h+6000l/h) i chcę jeszcze kupić Resun Waver 15000 sterowalna. Te trzy pompy naraz to chyba będzie za dużo? Może lepiej zrezygnować z JVP102 ?W akwarium będą miękasy i LPS-y, zbiornik ma 150cm długości (chyba że wkleję panel to wtedy będzie jakieś 125cm długości). Kolejne pytanie dotyczy odpieniacza, czy możecie polecić jakiś odpieniacz który ma opinię bardzo cichego? Najlepiej gdyby był zawieszany na akwarium ewentualnie wewnętrzny. Wszyscy chwalą Deltec MCE 600 ale słyszałem sporo opinii że jest dość głośny a mi zależy na ciszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po głębszych przemyśleniach będzie jednak sump, zamówiłem nową szafkę a akwarium pojechało dziś do przerobienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super - dobra decyzja


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.