Skocz do zawartości
sivczenko

Podwójna kuracja chemicleanem nie pomogła!!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Popraw parametry wody - rób regularne podmiany co 2-3 dni po ok.15-20% wody.

Nic więcej nie dawaj - uzbrój się w cierpliwość i czekaj.

Zobaczysz że powyższe działania pomogą.

A czy tymi podmianami nie będzie dodatkowo karmił? Pytam dlatego, że każdy pisze coś innego :) i u każdego coś innego działa.

Też miałem taki piasek i mnie doradzali właśnie nie robić podmian - tylko odsysałem i co 2 tyg dawałem bakterie.

Wyłączyłem całkowicie białe światło - zostawiłem tylko niebieskie i pojechałem na urlop.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja się dołączę do tematu. Akwarium mam 3 lata i w sumie co jakiś czas borykam się z tym samym problemem. Przyznam, że nigdy nie wiem czy do jest dino, cyjano czy okrzemki i właśnie to jest moje pytanie może ktoś na zdjęciu mi to zidentyfikuje. Po zgaszeniu światła znika, rano przed lub zaraz po zapaleniu piasek jest idealnie biały. Potem pojawiają się.

Wcześniej pomagało stosownie absorbera fosforanów, azotanów i dodatkowo krzemianów. Raz też próbowałem antired - podziałał, ale w to miejsce pojawiły się glony zielone - nitki długie a po ok miesiącu wszystko wróciło do czerwonego, w niewielkiej ilości początkowo a potem znowu tak jak na zdjęciu.


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy stosować antired czy absorbery ?

post-11691-0-76251500-1378830056_thumb.jpg

post-11691-0-66774400-1378830308_thumb.jpg


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale myśle że to dino :( też tak u mnie wyglądało na początku a potem zdjagnozowano dino:( ale tak jak pisze niech wypowiedzą sie bardziej doświadczeni :)

Edytowane przez sivczenko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta :) Jeżeli Chemiclean nie pomaga to nie mamy cyjano tylko dino.

Bartek-Wrocław - masz dino. PowerGlo to świetlówka do roślinniaka, nie wiem jakie masz żarniki w HQI.

350L to duże akwarium, jeżeli masz dużo skały 2 x Koralia IV to słabizna. Cyrkulacja w zbiorniku morskim

i przy walkach z plagami typu dino czy cyjano ma kolosalne znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartek Wrocław, masz dino+kępkę cjano (to fioletowe).

Te obie plagi mogą występować parami chociaż to nie jest reguła. Ja walczyłem z cyjano i wygrałem bez użycia Chemiclean.

Jest spory wątek na ten temat ale streszczę w paru punktach.

Istotne w walce a potem prewencji powstawania cyjano są:

1) czystość w zbiorniku i sumpie - jeśli zalega gdzieś dertyrus np. w jednej komorze sumpa (tak było u mnie, warstwa 1 cm ) skutkowało to oblepieniem całego piasku i większości skał fioletowym glutem. Węgiel organiczny z odchodów jest ciągle rozkładany w wodzie a jego nadwyżka jest pożywką dla cyjano. Przeczyszczenie sumpa i odessanie cyjano a także puszczenie nurtu spodem komory aby syfek się nie gromadził praktycznie rozwiązało u mnie problem z cyjano. W baniaku świetną robią robotę małe wężowidła.

2) cyrkulacja w zbiorniku - nie musi być jak w pralce, ale zawsze cyjano i dino pojawia się najpierw na piasku tam, gdzie jest mały przepływ wody albo jego brak - tam kępki osiadają a potem namnażają się. Jeśli jest odpowiednio silny przepływ wody to nitki cyjano i dino nie mają gdzie osiąść i ciągle krążą a odpieniacz wyrzuca je do kubka.

3) światło - Jest niezbędne do wzrostu cyjano i dino. Można usunąć cyjano poprzez 5 dniowe zaciemnienie zbiornika i sumpa przy czym nie musi to być zaslanianie czarną folią, wystarczy odciąć oświetlenie baniaka chyba, że akwarium stoi gdzieś przy oknie czy silnym źródle światła. Uwaga, niektóre sps-y jak stylophora mogą tego nie przeżyć; acropory, montipory czy LPS zniosą bez problemu, mogą nieznacznie wyblaknąć na kilka dni ale potem kolorki wracają.

Polecam wykonać kroki 1,2 oraz 3 w takiej kolejności. Oczywiście zamiast zaciemnienia można zastosować chemiclean ale ważne jest aby najpierw zlikwidować przyczynę a dopiero potem usunąć plagę.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.