Skocz do zawartości
kaziko

Zawór kulowy - jak oczyscic ?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupilem filtry przeplywowe , uzywki, z jednym z nich jest problem taki, ze zawor kulowy chodzi tak ciezko, ze praktycznie nie da sie go uzyc kiedy filtr stoi w sumpie, po prostu trzeba kolanami unieruchomic dolna czesc filtra i rekami z calej sily przestawic zawor, inaczej nie ma mowy.

Pytanie czy jest jakas metoda zeby go oczyscic bo mysle (albo lepiej : mam nadzieje) ,ze po prostu cos sie tam nazbieralo, wyschlo, zaschlo, jakis osad etc etc... Chociaz na oko jak sie luknie w rurke to kula i wszystko dookola wyglada czysto. Puscic przez niego osmoze z kwaskiem cytrynowym ? Na goraco ? Sa moze jakies specjalizowane specyfiki do oczyszczania takich zaworow? Ktos sie spotkal z takim problemem?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może go ktoś potraktował gorącą wodą i odkształcił. Niedawno miałem problem z rozebraniem jednego z przelotów. Zastosowanie ciepłej wody skończyło się takimi zmianami wzajemnych rozmiarów, że przelotu nie dawało się w żaden sposób ponownie skęcić - nakrętka nie wchodziła żadną siłą na gwint. Skończyło się na wymianie. Z prostymi elementami nigdy mi się coś takiego nie zdażyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj namoczyć w roztworze kwasku cytrynowego, a później resztę dopełnij szczoteczką do zębów (przed zabiegiem usuń uszczelki

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do octu go na jeden dzien pozniej szczorka szmatka i pod woda przemyjesz, ja tak zawsze czyszcze pompy odpieniacz itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tester w jakm sensie za mocno skrecony ? Tak samo ciezko chodzi od pozycji zamknietej do w pelni otwartej. Jesli chodzi o poluzowanie uszczelki etc jak to czasami w duzych zaworach mozna robic to tutaj nie widze mozliwosci. To 1/2", jest nie widze zadnej mozliwosci rozkrecenia go.

@all , ja tez czyszcze pompy w kwasku, ale tu nie jestem pewien bo ciasno jest. Ale zobaczymy wieczorem sprobuje. Zadna szczoteczka tam nie wejdzie bo to 1/2" , malenstwo. Zreszta problem chyba jest w tym obszarze ktory jest niedostepny.

@kaspy, dzieki za uwage o goracej wodzie, sam sie zastanawialem czy przypadkiem nie bedzie pozniej gorzej.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wsadził go np. na noc do płynu odkamieniającego expresy ciśnieniowe do kawy a potem posmarował wazeliną a lepiej olejem do maszyn szyjących ,jak nic to nie da to do wymiany.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady, powalcze troche.

Wymiana nie wchodzi niestety w gre :( producent nie przewidzial ...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a faktycznie moze byc jeszcze za mocno skrecony rozkrec go i skrec ale nie na sile tylko tak z wyczuciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wazelina albo olej nie jest najlepszym rozwiązaniem w akwarystyce morskiej. Jeśli zawór ciężko chodzi to albo ocet albo wymiana.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale co macie na myśli "skręcony, rozkręć i skręć" ??

zawór z którym mam problem nie ma nic wspólnego z konstrukcjami tego typu :

ja nic nie moge rozkręcić, w sensie rozłożyć zawór. mogę tylko próbować go czymś przepłukać.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie , ze jest taka szansa. tylko po co ? zawór jak zawór. filtr to Reef Octopus MF-90.

gallery_6688_307_47501.jpg

gallery_6688_307_13159.jpg


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co? po nic! porostu nie wiedziałem jak wygląda, rodzajów zaworów jest mnóstwo.

ok bardzo dziękuje,

jeśli połączenie zaworu z drugiej strony jest gwintowane wewnętrznie a nie klejone to jest szansa ze wewnątrz jest śrubunek umożliwiający odkręcenie kuli w celu wymiany uszczelniacza lub wymiany calości. jeśli jest inaczej pozostawienie go otwartego i wstawienie nowego za nim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy, na razie działam ro+kwasek cytrynowy. nic tam odkręcić się nie da, pisałem wcześniej, że producent nie przewidział. :)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.