Skocz do zawartości
Przemek78

Korale.....- co jest grane?

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tak... moim skromnym zdaniem są dwie możliwości

Pierwsza

Jest wysokie PO4 i NO3 lub tylko PO4, ale

- testy tego nie potwierdzają

- korale chowają polipy ale jak już je wystawiają to mają jasny kolor nie ciemny

- xenia w ogóle nie reaguje, jest normalnie

Druga

Woda jest "za czysta" NO3-5, PO4-0, ale jest za wysokie KH-12

- testy to potwierdzają

- ryby czują się bardzo dobrze

- częste podmiany w ciągu ostatniego miesiąca

- niewielka ilość pożywienia (rano trochę suchego, taka szczypta :), po południu około 1/3-1/4 kostki mrożonki)

- mała konsumpcja mikroelementów (powód wysokiego KH)

I co mam wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że w słodkim akwarium filtracja jest "celowo nie czyszczony długi czas aby wytworzyły się tam bakterie". Większej bzdury nie czytałem. Ośmieszasz się tego typu postami.

Co ja bede uczył "fachowca". Przy akwariach spedzilem zaledwie 27 lat wiec sie nie znam :) Sam poczytaj:

http://wakwarium.pl/porady/filtracja-biologiczna/


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to wpadnij do mnie z wodą to zbadamy moimi testami. Masz nie daleko rzut kamieniem.

:scooter:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po testach potwierdzi się, że masz sterylne akwarium, to poza proponowaną zamianą soli z powrotem na Instant Ocean możesz spróbować wyłączyć/ograniczyć czasowo odpienianie i zobaczysz czy korale będą się miały wtedy lepiej.

A propos odżywiania miękkich miesiąc czy dwa miesiące termu był ciekawy artykuł w Coral o planktonie na rafie ze którego wynikało , że korale miękkie preferują raczej fitoplankton a o taki jest trudno w takim baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli po testach potwierdzi się, że masz sterylne akwarium, to poza proponowaną zamianą soli z powrotem na Instant Ocean możesz spróbować wyłączyć/ograniczyć czasowo odpienianie i zobaczysz czy korale będą się miały wtedy lepiej.

A propos odżywiania miękkich miesiąc czy dwa miesiące termu był ciekawy artykuł w Coral o planktonie na rafie ze którego wynikało , że korale miękkie preferują raczej fitoplankton a o taki jest trudno w takim baniaku.

Najpierw proponujesz podmiany prawie całej wody. Odsysanie piachu. Pózniej jakaś filtracje biologiczna a nie potrafisz podać jej przykładu, piszesz, ze piach jest taka filtracja a chcesz go odessac. teraz zmianę soli na IO a na koniec fitoplankton o który jest tak trudno:

http://nano-reef.pl/topic/37606-fitoplankton-a-rozkwit-zycia/

Jak dla mnie zbyt zmienny jestes w poradach i na miejscu założyciela tematu akurat Twoich rad bym nie brał pod uwage. Podasz linka do swojego baniaka? Bo nie mogę go znaleźć.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile masz skały (kg) w tym 60L baniaczku ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do calej burzliwej dyskusji, ja mysle ze warto zachowac zimna krew i podejsc do problemu wg planu.

Pytanie - Co w tej chwili sie dzieje?

Odpwiedz - Korale sie slabo pompuja, nie rosna.

Pytanie - Co moze byc przyczyna?

Hipotezy

- Zbyt wysokie KH ktore powinno miescic sie w przedziale 6-8,

- Zbyt mala ilosc PO4 0,03 do nawet 0,20 dla korali miekkich

- Zbyt mala ilsoc jodu

- Zbyt ostre swiatlo

Rozwiniecie

Opcja ze zbyt wysokim KH

Zbyt wysokie KH hamuje rozowj bakterii jak i mikroorganizmow (udowodniono to w metodach probiotycznych) ktore sa wchlaniane przez korale jako pokarm.

Wysokie KH hamuje wzrost glonow. Nawet hodowla fito planktonu nie jest mozliwa przy tak wysokim KH, a zooksantelle zyjace w tkance korala to nic innego jak glony jedno komorkowe.

Koral nie pompujacy sie lub nie otwierajacy polipow nie je, wiec jaki sens zwiekszac karmienie?

Opcja zbyt niskiego PO4

Test jest wadliwy i tak naprawde PO4 jest normie.

Test pokazuje dokladnie i znikoma ilosc fosforanow nie wsytaracza dla zooksantelli

Z testem Saliferta na PO4 jest tak, ze jak nie pokazu nic, nawet lekkiej poswiaty to jest duza szansa ze woda faktycznie zawiera znikome ilosci fosforanow. Natomiast jezeli wykryje jakkolwiek poziom to porownujac np z Hanna zazwyczaj juz wychodzi bardzo duzo.

Zbyt mala ilosc jodu

Posluze sie tym linkiem http://www.advanceda...003/3/chemistry

Zbyt ostre swiatlo

Jak powszechnie zaobserwowano wiele korali miekkich i LPS najlepiej czuje sie w w swietle umiarkowanym , miejscach zacienionych.

Tutaj nie zglebialem co kolega stosuje

Jaki plan?

Napewno nie restart jak i nie wszystko na raz.

Zmieniamy jeden czynnik i obserwujemy. Inaczej nigdy nie dowiemy sie co bylo przyczyna. Jezli pierwszy nie dziala lub zostal wyeliminowany biezemy sie za kolejny. Osobiscie nie widze innej i bezpieczniejszej metody nauki akwarystyki morskiej.

Wydaje mi sie ze podmaina wody w ilosci 70% nic nam tu nie pomoze a jedynie podwyzszy KH

Zmienilbym sol Instatnt Ocean lub Aquaforest. Ci producenci zrozumieli czym jest KH i jaki ma wplyw na akwarium.

W miedzy czasie mozna skonfrontowac dokladnosc testow. Czyli innym testem lub profesionalnym miernikkiem u kolegi czy w sklepie.

Jezeli faktycznie malo jest PO4 zmieniamy polityke zywieniowa. Tutaj proponuje ciekawa technike karmienia.

Zamiast dokladajc kolejnej porcji PO4 z pokarmem, a ktory kumuluje sie w piachu co przyspiesza proces starzenia sie akwarium, sugeruje uwolnienei go w malej ilosci. Patyczek i zamieszac piasek na malej powierzchni. Detrytus to doskonaly sposob na nakarmienie korali bez przekarmiania ryb.

Kiedy wiemy juz ze KH i PO4 nie sa przyczyna bo sa na wlasciwym poziomie zaczynamy dozowanie jodu.

Mamy male akwairum wiem musimy bardzo uwazac.

Jezeli i to nie pomoze jak i proby ze zmiana oswietlenia, wracamy na forum i pytamy jeszcze raz, glebiej drazac problem.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propozycja [Grzegorz Dyzma] jest chyba na tym etapie najbardziej sensowna.

Jedyny problem jaki widzę to skuteczne w miarę szybkie zjechanie z KH .

Standardowe podmiany raczej szybko tego nie szybko nie załatwią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Propozycja [Grzegorz Dyzma] jest chyba na tym etapie najbardziej sensowna.

Jedyny problem jaki widzę to skuteczne w miarę szybkie zjechanie z KH .

Standardowe podmiany raczej szybko tego nie szybko nie załatwią.

I dobrze. Chcesz zjechać w jeden dzień o kilka stopni z kH i usmiercic koledze życie? Parametry zarówno w dół jak i w górę zmieniamy STOPNIOWO.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie- jeszcze raz dziękuje za wasze rady. Przeczytałem wszystkie z uwagą- jednym tchem :). Pokazuje to, jak dla nas akwarystów morskich a szczególnie tych początkujących, ważne jest to forum, jaką jest kopalnią wiedzy, w dodatku relatywnie szybko dostępnej.

Powyżej padło pytanie o skałę- mam jej około 5 kg i to wszystko, żadnych siporaxów, ceramiki, kulek, itp. Filtracja oparta jest na mechanicznym oczyszczeniu- czyli gąbka + wata. No i najprostszy z prostych odpieniaczy- ze strzykawek by Tomko- a wszystko razem w kaskadzie FZN-3.

Na ten moment pójdę w kierunku nakreślonym i zebranym do kupy przez Grzegorza, jak zwykle przygotował świetną syntezę problemu. Na pewno też skorzystam z propozycji Waldka bo rzeczywiście muszę sprawdzić czy testy są ok, no i chętnie zobaczę coś większego niż 60 litrów :).

Waldek- dziękuje za Twoją propozycję, odezwę się na pw

A tak przy okazji- korale właśnie wystawiły polipy, trochę nieśmiało ale teraz to i to mnie cieszy. Trzy dni temu przy czyszczeniu filtra podmieniłem ok. 3 litrów wody. Teraz kilka dni nie robię nic, później testy i zobaczymy co się dzieje.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta gąbka i wata w filtrze nie jest dobrym pomysłem...za kilka dni napiszesz ze masz wysokie NO3...!


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucił bym ta gabke. Watę jesli koniecznie chcesz miec to bardzo czesto zmieniana. Ale ja tez bym osobiście wywalił.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbkę dokładnie płuczę w słonej wodzie a watę wymieniam- co trzy dni. Poza płukaniem gąbki to wymieniam ją co około 2 tygodnie.

Ale jeśli tak radzicie to pomyślę co z tym zrobić- zresztą aktualnie mocno rozważam uruchomienie sumpa do tego akwarium lub przesiadkę na trochę większe oczywiście z sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło 7 dni... w tym czasie karmiłem 2x więcej, zero podmian i zrobiło się lekkie bagienko- a korale napompowane jak głupie. Z drugiej strony pojawił się lekki nalot na piasku i trochę glonów na pompkach cyrkulacyjnych, szyby i skała bez zmian.

Czyli wygląda na to, że korale "nie miały co jeść", KH nadal wysokie 11,8, NO3-7 ale PO4 test Saliferta nie wykrywa co mnie trochę dziwi. Chociaż możliwe jest, że w tym momencie wzrost PO4 jest w całości absorbowany przez korale i tą niewielką ilość glonów. Z resztą wydaje mi się, że te testy to należy traktować raczej poglądowo.

Glony i nalot na piasku mi się nie podobają :), podmieniłem więc 5 litrów wody i będę się starał utrzymać tę delikatną równowagę pomiędzy "nakarmionymi koralami" a brakiem glonów. Może się uda :)

Uwagi i rady mile widziane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.