Skocz do zawartości
miszczu016

Skrzydlica, brak apetytu, postrzępione, połamane płetwy, Pomóżcie! :(

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zauważyłam, że moja skrzydlica jakoś inaczej się zachowuje, jak zazwyczaj podpływała do jedzenia tak teraz nawet jej ulubiony przysmak Danio jej nie interesują. Jej płetwy są postrzępione, pogryzione?, połamane w niektórych miejscach. Dodaję zdjęcia dla lepszego obrazu sytuacji.

Wydaje mi się, że miałam małe przepięcie prądu w akwarium, falownik je spowodował bo wszystkie zwierzęta sie momentalnie pokurczyły. Podmieniłam wodę, dodawałam fish v-power. Zwierzęta doszły troszkę do siebie, nie ma większych oznak, że coś z nimi nie tak, pozostałe ryby jedzą pokarm normalnie.

Początkowo myślałam, że jednorożek ją podgryza w nocy, ale chyba jednak śpi sobie nad falownikiem a skrzydlica co rano ma więcej połamanych, postrzępionych płetw. W 'górnych' płetwach wystają już jej tylko szpiczaste kolce bez 'błony'. Proszę pomóżcie co mogę jeszcze zrobić aby moja skrzydlica doszła do siebie albo chociaż zaczęła jeść to wtedy myślę, że czosnek by jakoś pomógł.

post-14518-0-91191300-1379845757_thumb.jpg

post-14518-0-44190200-1379845780_thumb.jpg

post-14518-0-21041000-1379845815_thumb.jpg

post-14518-0-09142700-1379845841_thumb.jpg

post-14518-0-11062300-1379845852_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie masz parametry wody?głownie no3?


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na początek jakieś info o zbiorniku w jakim pływa... Wielkość, czas od zalania, parametry wody.

Tak sądząc po resztkach tła i pompie to zbiornik jest w fazie dojrzewania lub leża jakieś parametry... więc informacje o środowisku są jak najbardziej wskazane inaczej to wróżenie z fusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też podejrzewam że biologia troszkę leży ,może masz w okolicy kogoś z morskim weż wodę i przetestuj wszystko po kolei

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może być tez brak witamin ,czym jest karmiona ? w jej menu są też bezkręgowce nie tylko same rybki tym bardziej słodkowodne .Pamiętaj też że zjadając rybę zjada też zawartość jej żołądka .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry:

Mg -1440

PO4-1,5

NO2 - 0

PH - 8

Ca - 490

KH-6

NO3 - ok 60mg/l

Zasolenie 1020

Dodam że parametry oscylują w takich granicach od początku. Wszystko było ok do czasu owego zdarzenia z przepięciem prądu na falowniku.

Akwarium mamy od około 2 lat. Ma 200l. Odkupione wcześniej od innego akwarysty. W mojej najbliższej okolicy nie znam nikogo kto ma akwarium morskie. Skrzydlica jest u nas od około roku początkowo po zakupie nie chciała jeść mrożonek, to dawaliśmy jej wspomniane Danio, ale odkąd nauczyła się jeść stynki to dawaliśmy jej praktycznie tylko to. Od 4 dni nie chce jeść stynek więc pomyślałam o Danio, też bez rezultatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbij no3 i po4 bo są o wiele za duże, jak jest wiele metod skutecznych, zasolenie bym podniósł stopniowo do 1,024 co do skrzydlicy to cieniutko to widzę skoro ryba nie chce już nawet żywca łapać a na to powinna reagować może z innym jedzeniem spróbuj może się skusi.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak brzydal ją zaczepia to sie wkurza ale nie zbyt łatwo jej przychodzi odganianie się, jak wpuściłam danio to troszke sie oglądała pare razy za nim, a inne ryby jej nie przeszkadzają jest jakby przestraszona brzydalem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wpierw zacząłbym od częściowej podmiany wody i tak jak tomek pisze zwiększenia zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich stężeniach PO4 i NO3... sprawdziłbym NH3/NH4, niby NO2 - 0 ale czy na pewno ?

Jaki odpieniacz tam jest i co wyrzuca ? No i co odpiwiada za przetwarzanie tego wszystkiego, skała, jakieś korale ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam testów do NH3/ NH4. Odpieniacz to turbofloter e900. Ustawiony na mokro. A skały mam ok 10 kg, plus discosanthuusy, zoosanthusy, grzybki :) Woda jest podmieniona już ok 30% ze względu na to przepięcie. Oczywiście ze stopniowym zwiększaniem zasolenia. Ok, ale co ze skrzydlicą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że na wskutek (jak to Piszesz) "przepięcia" powstał łuk elektryczny w dodatku w słonej wodzie gdzie przewodność jest znacznie większa który to z kolei wytrącił do wody sporo pierwiastków w tym miedzi w postaci który dla organizmów w Twoim zbiorniku i dlatego wszyscy pytają o parametry wody. Tu też doszukiwałbym się przyczyny. Przepięcie samo w sobie raczej nie było bezpośrednią przyczyną choroby Skrzydlicy ponieważ prawie na pewno łuk zamknął się na krótkim odcinku pomiędzy przewodami ale utlenienie, jonizacja i wydzielenie pierwiastków do wody lub wytrącenie z wody mogło najbardziej narozrabiać.

Chyba nie pozostaje bardzo nic innego jak robić częste, małe podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skrzydlica dalej nic nie je, brzydal odizolowany więc nie skubie jej płetw a jednak dalej są jakby postrzępione, ale już nie pogryzione. Nie reaguje nawet na wkurzanie jej patykiem, zawsze robiła się biała na końcach płetw a teraz tylko się cofa a nie atakuje. Co jej może dolegać? Niestety żywy pokarm jak i mrożony jej nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się pytał wcześniej czy skrzydlica reaguje na ruch, trzymam jej przed samym 'nosem' jedzenie a ta nic, żółtek pływa obok niej jak koo skał a ta nic, co to może oznaczać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to oznaczać że nie chce już żyć w takich warunkach i odejść na zasłużony spoczynek a Ty na siłę chcesz ją nakarmić i tylko o to pytasz zamiast doprowadzić parametry do ładu.

Jeżeli na siłę chcesz ją nakarmić to chyba tylko dożylnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałem podobną sytuację, tylko u mnie skrzydlica zareagowala tak na stres. Niestety pomimo moich starań nie chciała nic jesć i odeszła na wilką rafę. Mam nadzieję że twoja wyzdrowieje. Pozdrawiam Adrian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.