Skocz do zawartości
havran

[112l] Pierwsze morskie na suchej skale

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a co wy do tego ustawienia macie??

Dlaczego uważacie że nie ma dużo miejsca na korlale??

Sam dopiero stratuję i poznaję ten "świat". Mam ułożoną skałe i zalane akwarium ale teraz nie wie czy dobrze ją ułożyłem. Czym się kierować przy ułożeniu aranżacji?? Póki mam możliwość to lepiej to zmienić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie planuje dużej obsady i wielu korali dlatego nie patrze pod tym kątem robiąc aranżacje.

A co do aktualizacji to pojawiają się okrzemki. Oby ich dużo nie było bo nie są zbyt estetyczne ;) Osiedliłem także jednego lokatora. Próbnie wylądował mały C.elegans :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne ustawienie skały jak dwie wieże :)

na jakiej wodzie wystartowałeś RO, RO/DI czy brałeś z działającego?

Edytowane przez kosciej72 (wyświetl historię edycji)

QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80% RO (miernik TDS wskazywał 3-5PPM) z solą Instant Ocean i 20% żywej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 Dzień od zalania.

Słabo wygląda, wysyp okrzemek(?).

Czy jesteście w stanie powiedzieć czy są to na 100% okrzemki? Drobne pęcherzyki powietrza trzymają się tego czegoś.

Testy 06.10.2013 (Salifert):

NH4 <0,25mg/l

NO2 ~0mg/l

NO3 ~2,5mg/l

PO4 0-0,03mg/l

temp. ~23,5C

zasolenie 1,0245

9og3.jpg

qtrl.jpg

axi7.jpg

Rozumiem że dojrzewanie charakteryzuję się wysypem różnych rzeczy. Czy obecnie mam jakoś specjalnie działać (podmianki, świecić więcej/mniej, zakupić absorbery itp...)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę okrzemek i trochę cyjano. Nic nie rób.

W takim młodym baniaku to normalne.

Ale absorber to i tak kup jakiś np.: rowa phos.

Edytowane przez TOMEK79 (wyświetl historię edycji)

5279_5323.png

Start solniczki 07/07/2012

mój RED SEA MAX 130D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle że mam to samo na skałach i jedynie co to koc na akwarium zero światła przez 72h (u mnie pomogło)-moim zdaniem to dino oraz okrzemki.Ważne żebyś po 72h zaciemnienia zbiornika stopniowo zaczął zwiększać moc światła zaczynając od niebieskiego wydłużając czas świecenia o 0,5h dziennie.Po przyzwyczajeniu zbiornika do koloru niebieskiego dodaj stopniowo światło białe.Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać węgiel, purigen i phosguard, ale baniak musi się "przegryźć" sam. Nie chcę ciebie demotywować, ale dojrzewanie baniaka na suchej skale może czasem dość długo potrwać. Wiem to z własnej autopsji...miałem problem z wracającym dino, zeszło samo, ale na cyjano zmuszony byłem użyć chemi cleana, bo w żaden sposób nie mogłem sobie z paskudztwem poradzić.

Edytowane przez Jurque (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz trzeba cierpliwości to wszystko samo zniknie


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tworzenie akwarium na suchej,lub syntetycznej skale to okolo osmiu miesiecy...ale sie oplaca...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję taki sam setup, szkoda że na suchej skale ale mimo wszystko super wygląda. Grzałka jakaś jest? Chyba, że nie dopatrzyłem.

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojtas84 - sucha skała kupiona w sklepie korale.pl (Warszawa, ul. Oriona).

Androctonus -grzałki niema, ale będzie. Myślałem że nie będzie wahań temperatur, ale niestety są (od 21 do 26). Grzałka jaka prawdopodobnie wpadnie to Jager 50W, ale jeszcze sie zastanawiam.

Obecnie stan akwa jest słaby. Dojrzewanie. Okrzemki znikneły ale pojawiły się jakieś glony zielone (nalot na wszystkim - podłoże, szyby, skała). Za niedługo wrzuce zdjecia oraz wyniki testów. Może coś potem poradzicie jak dalej działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie stan akwa jest słaby. Dojrzewanie. Okrzemki znikneły ale pojawiły się jakieś glony zielone (nalot na wszystkim - podłoże, szyby, skała). Za niedługo wrzuce zdjecia oraz wyniki testów. Może coś potem poradzicie jak dalej działać.

Słowo-klucz: dojrzewanie. Na razie nie rób nic na siłę, poczekaj aż zielone nitki zaczną powoli ustępować, jak parametry będą ok możesz się wtedy pokusić o wpuszczenie części ekipy sprzątającej.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan na 03.11.2013 (41 dzień)

Temp.: 23C

Zasolenie: 1.025

pH: 7,7-8

NO2: 0mg/l

NO3: ~1mg/l

NH4: <0,25mg/l

PO4: ~0mg/l

Obsada:

4x tectus

1x calcinus laevimanus

xenia elongata

zaonthus

sinularia

i jeden koral, którego nazwy zapomniałem - może ktoś rozpozna.

Woda robi się klarowna, zielony nalot powoli się wycofuje :) NO3 spadło do ledwo zauważalnych wartości (wszystkie testy saliferta).

Jak parametry będą stabilne i ogólny stan akwa się jeszcze poprawi to planuje za ~2tyg. zrobić podmiankę 10% wody. Jak po następnym okresie będzie wszystko wporządku to będę dokładał następną obsada (planuje 2 błazenki, 2 krewetki i kilka lpsów - oczywiście dokładane w czasie). Poniżej zdjęcia (straszna jakość, ale później postaram sie o lepsze). Poproszę także o identyfikacje korala na 2 ostatnich zdjęciach.

ecdo.jpg

kyew.jpg

92mi.jpg

afgi.jpg

ttj6.jpg

Następna aktualizacja planowana w następny weekend z normalnymi zdjęciami. Proszę jeszcze raz identyfikację ostatniego korala. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba korale dość podobne, w dodatku w wielu odmianach.

Jest możliwość jakoś rozróżnić je? :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było, a mam 'mały' problem z akwarium. Mam nadzieje że pomożecie.

Minęło 2,5 miesiąca od zalania i w akwarium dzieją się straszne rzeczy. Bardzo duży problem z glonami, mimo dobrych wyników testów. A więc po kolei:

Obsada:

2 Amphiprion ocellaris

2 krewetki Lysmata amboinensis

1 krab Calcinus laevimanus

4 tectusy

1 strombus

Testy (28.11.2013 - już akwa bardzo zagloniałe):

temp: 24C

zasolenie: 1,024

pH: ~7,7

NO2: 0mg/l

NO3: 0mg/l

NH4: <0,25mg/l

PO4: 0mg/l

Tego samego dnia odessanie trochę cyjano i podmianka świeżą solanką (sól Coral Pro) 5litrów.

Z każdym dniem co raz więcej glonów (najróżniejszych - nie znam w sumie wszystkich) i dzisiaj znowu testy (05.12.2013):

temp: 24C

zasolenie: 1,023

pH: ~7,7

NO2: 0mg/l

NO3: 0mg/l

NH4: <0,25mg/l

PO4: 0mg/l

Akwarium w słabym stanie (co niżej pokażą zdjęcia) i nie wiem co działać.

i4lhci.jpg

15rcuu9.jpg

amdqw7.jpg

Proszę o komentarze z propozycjami co działać bo nie wygląda to dobrze.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól Coral Pro jest bardzo bogata, a nie widać żebyś miał jakiekolwiek korale twarde, podejrzewam, że stąd te problemy. Ja bym zmienił sól na tą wersje niebieską mniej bogatą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj też większe podmianki robić. Ja na 96l. co tydzień podmieniam 10l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean stosowany zgodnie z instrukcją jest bardzo skuteczny. Szybko pozbędziesz się cyjano. IMO - jak na start na suchej skale to za bardzo się pospieszyłeś, sam proces dojrzewania jest długi, a i niespodzianki mogą ci się zdarzyć jak już myślisz, że wszystko się przeżarło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, Syndrom Suchej Skały... Nie rozumiem twojego postępowania, założyłeś naprawdę fajne akwarium, nie oszczędzałeś na sprzęcie a przyoszczędziłeś kilka złotych na skale...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, Syndrom Suchej Skały... Nie rozumiem twojego postępowania, założyłeś naprawdę fajne akwarium, nie oszczędzałeś na sprzęcie a przyoszczędziłeś kilka złotych na skale...

Wybacz, ale nie rozumiem...nie chcę się wdawać w dywagacje jaka skała jest lepsza, bo widziałem bardzo fajne baniaki postawione na suchej i na żywej skale. Różnice są tylko w początkowej fazie funkcjonowania baniaka, ale to też nie jest regułą :) Jak dbosz tak mosz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jesteśmy w "początkowej fazie funkcjonowania baniaka" i efekty widać powyżej.

Ja również nie chcę się wdawać po raz tysięczny w dywagacje na temat wyższości żywej skały nad suchą, po prostu uważam z doświadczenia, że pierwszy zbiornik morski powinien być postawiony na żywej skale.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze żeby dowiedzieć się czym grozi metoda stawiania baniaka na suchej skale i uzbroić się w cierpliwość. Kolega Havran trochę się za bardzo pośpieszył. Zamiast kłócić się czyja skała "mojsza jest najmojsza" i najwłaściwsza: pomożmy koledze baniak wyprowadzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.