Skocz do zawartości
giant19s

Dokładanie suchej skały do zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Co forumowicze sądzą o dokładaniu suchej skały do działającego już zbiornika?

Mam w planach dołożenie skały do działającego już zbiornika i tak rozbijam się pomiędzy suchą (tańszą) a żywą (droższą).

Wszelkie uwagi mile widziane.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu nie rozpatrywał bym tego w kwestach ceny - zbiornik masz mały wiec podejrzewam że skały dożo dokładać nie będziesz. W tym przypadku jedna i druga opcja mniej lub bardziej rozbuja parametry wiec trzeba patrzeć na plusy a plusy to oczywiście cała flora bakteryjna której w suchej skale nie ma wiec ja obstawiam żywą skałe (mimo wszystko)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dokładałem suchą. Przed aplikacją skała była dość długo moczona w wodzie ro (kilka razy wymeniana woda). W sumie do 250 l akwarium, w którym było 10 kg skały dołożyłem 10 kg suchej skały. Dokładałem po trochu do sumpa co około 1 miesiąc, trwało to około 4 miesiące. Po tym czasie skałę przeniosłem z sumpa do akwarium. Mimo tych zabiegów parametry i tak się troche rozjechały, korale straciły kolory. Jedyny plus to że zbiornik się nie załamał nie miałem żadnej katastrofy ani plagi typu dino itp.

Edytowane przez darek34 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się, bo tematyka podobna. Mam reefmaxa, 6-7 kg skały, nie mam piachu i nie zamierzam mieć, chcę dorzucić 2kg skały w 1 kawałku i teraz nie wiem w końcu czy dorzucić suchą, czy żywą. Parametry i tak się rozjadą, więc nie wiem, może w ogóle nie dokładać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem czemu parametry mają się rozjechać po dołożeniu suchej skały? Zostanie zasiedlona przez bakterie i zacznie działać jako żywa . Jak teraz sobie przypomnę jak kładłem na poczatku żywa i liczyłem że wyrośnie mi duuużo korali to aż śmiech mnie ogarrnia....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem czemu parametry mają się rozjechać po dołożeniu suchej skały? Zostanie zasiedlona przez bakterie i zacznie działać jako żywa . Jak teraz sobie przypomnę jak kładłem na poczatku żywa i liczyłem że wyrośnie mi duuużo korali to aż śmiech mnie ogarrnia....

Dlatego, że zacznie się dojrzewanie (tak piszą mądre głowy), aczkolwiek przy dołożeniu suchej będzie ponoć delikatne, także zdecyduje się na suchą. Jest jeszcze kwestia przepłukania jej przed włożeniem, niektórzy miesiącami płuczą..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymyj porządnie najlepiej karcherem, a następnie do wiadra z wodą po podmianie i niech się jakiś czas pokręci.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem czemu parametry mają się rozjechać po dołożeniu suchej skały? Zostanie zasiedlona przez bakterie i zacznie działać jako żywa . Jak teraz sobie przypomnę jak kładłem na poczatku żywa i liczyłem że wyrośnie mi duuużo korali to aż śmiech mnie ogarrnia....

Parametry mogą się rozjechać ponieważ w martwej skale jest dużo martwej organiki ,której nie jesteśmy w stanie usunąć podczas moczenia tej skały ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dokładce 1/3 suchej parametry mogą się tak rozjechać ,że xenie wymiecie i niezależnie od tego ,czy lejesz bakterie , czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dokładce 1/3 suchej parametry mogą się tak rozjechać ,że xenie wymiecie i niezależnie od tego ,czy lejesz bakterie , czy nie.

to lepiej dołożyć 1/3 żywej?ilu ludzi tyle opinii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywa to dopiero będzie bomba ekologiczna :) sucha działa jak materiał absorpcyjny mniejsze ryzyko. Mówimy o dołożeniu więc bakterie już są i zasiedlą skałę. U mnie na nowej suchej skale wywaliło trochę glonów ale przeszło i jest okej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywa to dopiero będzie bomba ekologiczna :) sucha działa jak materiał absorpcyjny mniejsze ryzyko. Mówimy o dołożeniu więc bakterie już są i zasiedlą skałę. U mnie na nowej suchej skale wywaliło trochę glonów ale przeszło i jest okej.

skłaniam sie własnie do suchej, tylko ją wcześniej przepłukam i wymoczę i z kawałkiem żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wymoczysz to może dokładają małymi partiami do suma najpierw... masz mniej gwałtowny skok parametrów jakby zaczęła coś puszczać z siebie

Edytowane przez krk_258 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wymoczysz to może dokładają małymi partiami do suma najpierw... masz mniej gwałtowny skok parametrów jakby zaczęła coś puszczać z siebie

nie mam sumpa i dokładam w całości bo to jeden element

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że odgrzewam suchara, ale powiem od siebie "dla potomnych".

Dorzucałam do systemu spory bloko MarcoRocksa (w 54l około 30% zwiększenie objętości skały, której mam sporo za dużo ;) bloczek pewnie ze 4kg, moze lepiej) i nic - wywaliło glony, potem wyczyściło i tyle. Zero skoku czegokolwiek. Poza ciśnieniem oczywiście, bo stresik był, ale z racji stawiania większego szkła musiałam sobie skały ożywić (teraz stawiam 130l i też dokładam skały - MarcoRocksy znów i tylko jeden kawał mi się moczy w popodmiankowej wodzie, reszta nie wejdzie - będę wkładać partiami, bo tu wzrośnie mi też objętość wody, nowy piach itp).


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sprzedąłem zywa i dołożyłem około 14kg suchej do mojej 140-tki i wywaliło mi troche cyjano-odpieniacz na mokro i po mieisacu widze juz ze wraca mi akwarium do normy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuje w sklepie i wkładam do zbiornika, bez żadnych zbędnych bzdur (moczenie,sumpowanie itp) Skała z czasem lekko ciemniej pożniej trochę zielenieje a na koniec atakowana jest przez algi wapienne, proces trwa ok 2miesięcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja najpierw dokładnie pod prysznicem ją wypłukałem -ilosc brudu była nieziemska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.