Skocz do zawartości
exo_92

kostka 232l na etapie kompletacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów !!

Chciałbym przejść cały etap uruchamiania akwarium pod okiem doświadczonych w akwarystyce morskiej kolegów ,dlatego też biorę pod uwagę wszystkie uwagi :) To tyle tytułem wstępu teraz może pokażę wam co już mam ;).

Szkło 65x65x55 (232l) komin jak zresztą widać wewnętrzny 25x10x49 a w nim (powrót fi 25 ,zrzut fi 35 ,rewizja fi 35) no i tu się muszę pochwalić że sam kleiłem wyszło schludnie i równo :) jako próba szczelności akwarium stało tydzień zalane ,no i działa.

DSC_0011.JPG

DSC_0010.JPG

DSC_0009.JPG

no i mebelek pod akwarium :) projekt mój jednak wykonanie zleciłem ,ściany boczne i blat wierzchni z podwójnej płyty 18mm ,pełne plecy ,no i dodałem jeszcze kątowniki (tak proforma :) ) .

DSC_0012.JPG

DSC_0013.JPG

No tak :) mam jeszcze odpieniacz deltec ap 600 bedzie pracował z pompą ładującą nj 1200 ,i teraz moje pytanie ,jakich optymalnych wymiarów powinien być sump ? szafka w środku ma wymiary 57x57 i tu chciałbym poprosić o pomoc kolegów którzy mieli do czynienia z tym odpieniaczem ,na jakiej najlepiej wysokości zrobić przegrodę w sumpie ? (będzie jedna przegroda) .

Edytowane przez exo_92 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super, akwa bardzo ładnie sklejone:)

nie zapomnij o wentylacji szafki, najlepiej jakiś wyciągający wentylatorek zamontować.


160l+40l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Gratuluję wykonania akwarium i szafki.Profeska.Jakie planujesz dać oświetlenie?Będę wiernie śledził Twój wątek.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ciekawie sie zapowiada:-) na pewno będę śledził wątek:-) no i powodzenia:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A stelaż nie dawales ja bym miał obawy jak płyta zawilgotnieje to ci to wszystko się polamie i będzie katastrofa,wentylacja koniecznie potrzebna a dodatkowe otwory tylko osłabia szawke,weź pod uwagę ze nie sama woda tam będzie tylko w jeszcze skala i piach nie utrzyma ci ta Szawka tego


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A stelaż nie dawales ja bym miał obawy jak płyta zawilgotnieje to ci to wszystko się polamie i będzie katastrofa,wentylacja koniecznie potrzebna a dodatkowe otwory tylko osłabia szawke,weź pod uwagę ze nie sama woda tam będzie tylko w jeszcze skala i piach nie utrzyma ci ta Szawka tego

jeśli chodzi o wytrzymałość samej konstrukcji to nie mam obaw ,co do zawilgocenia to wszystkie łączenia płyt zabezpieczone są silikonem sanitarnym poza tym planuje szafkę w środku planuje wyłożyć membraną wodo i dźwięko szczelną (1cm) stosowana w instalacjach chłodniczych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cały sprzęt łącznie z kontaktami zawilgocony, pomyśl jednak o wentylacji

wentylator dam na pewno i przed chwila jakiś znalazłem 92x92 mm na pewno da rade ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko mnie też ta szafka trochę niepokoi. Będzie na niej stało ponad 200kg i ja bym się obawiał.

Mam podobny litraż do Twojego i szafkę robiłem sam, ale zdecydowałem się na stelaż drewniany.


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wydaje mi się że ściany które maja 36mm ,pełne plecy i naprawdę masywne kątowniki tworzą konkretną konstrukcje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra rada to zrobiłbym jeden naprawde duzy otwór pod śrubunki w blacie, taki żebyś mógł w razie draki ręke włożyć i na spokojnie dokręcić dolną nakretkę na śrubunku... niestety po pewnym czasie srubunki potrafią sie rozszczelnić, np włozysz reke do komina chcąc go wyczyscic, delikatnie przetrącisz rure, zruszy sie na uszczelce i zacznie woda po śrubunku kapać a ty nie bedziesz miał możliwości dojść do srubunku żeby go dokręcic od doł... przemyśl bo ostatnio znajomy miał taki problem, męczylismy się cały dzien aby dokręcic nakrętkę od spodu śrubunku - koszmar juz chcielismy wode spszczać, najlepiej ze jak sie udało nam dokręcic jeden srubunek, to delikatnie drugi zruszylismy i z kolejnego srubunku o innej srednicy woda kapac zaczeła, ledwo dało sie dokręcic, a otwór w blacie to był jeden prostokątny ale dosyć mały, blat tez podwójna płyta 2x18mm... kombinowalismy róznymi rodzaju żabkami, kluczami i totalnie nie było jak dojść żeby przytrzymać nakretke chociażby, porobilismy takie klucze nasadowe z rur przy pomocy nagrzewnicy, i od dołu jakoś cudem blokowalismy nakrętkę śrubunku żeby sie nie obracała a od góry ów kluczami co sami wykonaliśmy kręcilismy śrubunkiem

Wyglada na to ze po 2 latach troche te uszczelki puszczaja i przydaje sie je mocniej dokręcic, zwłaszcza jak sie na poczatku ich za mocno na maxa na skręci

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Gratuluję wykonania akwarium i szafki.Profeska.Jakie planujesz dać oświetlenie?Będę wiernie śledził Twój wątek.

Pozdrawiam.

Myślę nad 160w led diy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę widzę ze słowa krytyki omijasz...moim zdaniem szafka jest nie przemyślana i tyle,jak ustawisz sumpa?te kontowniki metalowe będziesz musiał jakoś przykryć np. jeszcze jednym kawałkiem płyty tak żeby sump miał płaską powierzchnie nie może on być wysoki bo nie wyciągniesz kubka no chyba ze będziesz kombinował tak jak niestety ja.Sump dwu komorowy tak?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę widzę ze słowa krytyki omijasz...moim zdaniem szafka jest nie przemyślana i tyle,jak ustawisz sumpa?te kontowniki metalowe będziesz musiał jakoś przykryć np. jeszcze jednym kawałkiem płyty tak żeby sump miał płaską powierzchnie nie może on być wysoki bo nie wyciągniesz kubka no chyba ze będziesz kombinował tak jak niestety ja.Sump dwu komorowy tak?

sump bedzie stał na styropianie (styrodur 2cm) i mimo to mam 10 cm na czyszczenie kubka ,sump ma miec dwie komory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra rada to zrobiłbym jeden naprawde duzy otwór pod śrubunki w blacie, taki żebyś mógł w razie draki ręke włożyć i na spokojnie dokręcić dolną nakretkę na śrubunku... niestety po pewnym czasie srubunki potrafią sie rozszczelnić, np włozysz reke do komina chcąc go wyczyscic, delikatnie przetrącisz rure, zruszy sie na uszczelce i zacznie woda po śrubunku kapać a ty nie bedziesz miał możliwości dojść do srubunku żeby go dokręcic od doł... przemyśl bo ostatnio znajomy miał taki problem, męczylismy się cały dzien aby dokręcic nakrętkę od spodu śrubunku - koszmar juz chcielismy wode spszczać, najlepiej ze jak sie udało nam dokręcic jeden srubunek, to delikatnie drugi zruszylismy i z kolejnego srubunku o innej srednicy woda kapac zaczeła, ledwo dało sie dokręcic, a otwór w blacie to był jeden prostokątny ale dosyć mały, blat tez podwójna płyta 2x18mm... kombinowalismy róznymi rodzaju żabkami, kluczami i totalnie nie było jak dojść żeby przytrzymać nakretke chociażby, porobilismy takie klucze nasadowe z rur przy pomocy nagrzewnicy, i od dołu jakoś cudem blokowalismy nakrętkę śrubunku żeby sie nie obracała a od góry ów kluczami co sami wykonaliśmy kręcilismy śrubunkiem

Wyglada na to ze po 2 latach troche te uszczelki puszczaja i przydaje sie je mocniej dokręcic, zwłaszcza jak sie na poczatku ich za mocno na maxa na skręci

I tu kolego muszę podziękować za tą uwagę ,rzeczywiście przy ewentualnej nieszczelności mogła by być lipa :/ chodź wydaje mi się że dobrze dokręciłem gwarancji nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nam też się wydawało 2,5 roku temu że dobrze dokręciliśmy :) ostatnio ktoś na forum pisał ze zaczęła mu woda kapać pod kominem i myślał że akwarium pęknięte - jeden z forumowiczów nie pamiętam kto nie chce mi się szukać - zmienił przy okazji akwarium na większe, a co się okazało nie było żadnego pęknięcia tylko właśnie się rozszczelniło na śrubunku i to po kilku latach.

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....... poza tym planuje szafkę w środku planuje wyłożyć membraną wodo i dźwięko szczelną (1cm) stosowana w instalacjach chłodniczych .

a mogę wiedzieć gdzie można zdobyć takie cudo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mogę wiedzieć gdzie można zdobyć takie cudo ?

Ja ten materiał mam z pracy ,nie wiem gdzie można to kupić ale na pewno znajdziesz w necie ,izolacja nazywa się "armaflex".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto do tego kupić klej, można przykleić do szafki od środka i do kupy poszczególne kawałki połączyć. Armaflex można kupić na rury o gotowym rozmiarze, ale i na metry kwadratowe, uzywa sie go na instalacje glikolowe. Również w pracy często mam z tym styczność. Ma kolor czarny, strukturę w środku jak gompka, ale z wierzchu jest gładziutki.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyglada ok :thumbup:

Poziom wody, mimo ze odpieniacz ma "osobne" zasilanie, ustalilbym na ok. 22 -25cm, zeby w razie zmiany odpieniacza byl w miare przystosowany.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile takie szkiełko Cię wyniosło??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ten materiał mam z pracy ,nie wiem gdzie można to kupić ale na pewno znajdziesz w necie ,izolacja nazywa się "armaflex".

dzięki za info , pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile takie szkiełko Cię wyniosło??

nie licząc własnej pracy ;) to 550zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.