Skocz do zawartości
fabi1990

Nowy większy baniaczek...

Rekomendowane odpowiedzi

Wszędzie w koło zmiany i przesiadki więc i ja postanowiłem coś zmienić... Jako że zmieniam miejsce zamieszkania to okazja na zmianę baniaka idealna...

Nowe szkiełko już stoi i czeka w garażu na ustawienie i zabudowę :) Akwa klejone w Szczecinie, wymiary 190 x 80 x 80 (wiem wysokie i niewygodne do obsługi ale chciałbym zrobić o w miarę możliwości bezobsługowe akwarium w którym nie będę kilka razy dziennie moczył ręce, chociaż wiem że może być to ciężkie do zrealizowania). Szkło dwa dłuższe boki ma z szyby optiwhite dwa krótsze z szyby barwionej w masie na czarno. Komin na krótszym boku, wewnętrzny także z czarnego szkła a w nim otwory pod przeloty 2x32mm i 1x25mm. Akwarium ustawione będzie w ścianie pomiędzy dwoma pokojami na stelażu o wysokości 90cm.

Sump dopiero rysuję co i jak... na pewno ma być duży tak aby zmieściło się tam wszystko co trzeba a nawet więcej, myślałem o wymiarze ok 160 x 75 cm.

Sprzęt, część już jest, część jest już wybrane a niektóre elementy jeszcze są do obmyślenie i wybrania...

Lampa: Giesemann (nie pamiętam jaki model) 3 x 250w + 4 x 80w póki co powiesiłem ją nad akwarium z koralami ale w takiej konfiguracji jaką ma obecnie bardzo mi odpowiada, choć możliwe że zostanie zmieniona na jakąś lampę T5 ponieważ akwarium będzie w całości zabudowane i obawiam się o temperaturę wody, a lampy LED wolał bym unikać chyba, że w połączeniu z T5, podoba mi się ATI LED Powermodule 8 x 80 + 4x75 w ledach.

Odpieniacz: jako że planuję dość dużą obsadę ryb oraz korali (głównie LPS, kilka SPS) to wybór musiał paść na coś dużego i trochę przewymiarowanego... Długo się przed tym odpieniaczem broniłem ale okazja cenowa i "chwilowa" słabość na jego widok podkusiła mnie aby kupić coś tak wielkiego że ledwo do auta weszło... mowa o Royal Exclusiv Bubble King DeLux 500 (wewnętrzny), póki co stoi w salonie i czeka ale jest naprawdę wielki i cały czas się zastanawiam czy jednak nie za duży...

Reaktor wapnia, na pewno będzie ale jaki dokładnie nie wiem, aktualnie podłączyłem jeden na próbę więc jak wszystko będzie dobrze to taki sam zastosuję w nowym akwa. Wybór padł na reaktor dlatego, że jest mniej problematyczny i potrzeba na jego obsługę mniej czasu (według mnie).

Pompa dozująca do różnych "dodatków" GroTech TEC 4 lub Aqua Trend 4CH, powinny wystarczyć 4 kanały.

Filtr na pelletki, tutaj się zastanawiam, więcej jest opini pozytywnych niż negatywnych ale...

Filtry przepływowe, 2-3szt na różne media filtracyjne...

Pompa obiegowa na powrót, nie mam żadnej upatrzonej... czekam na jakieś sugestie, myślałem może o jakiejś sterowanej elektronicznie ale ceny trochę odstraszają...

Cyrkulacja, chciałbym zamontować 2szt Tunze Wavebox 6215 oraz do tego 2 x 6065 plus 2 x 6085 ewentualnie może Hydor Wave maker + 4 pompy na 12v ale to jeszcze muszę przemyśleć.

Ogrzewanie oczywiście grzałki Jager 2x300w

Chłodzenie myślę że nie będzie konieczne, pomieszczenie w którym będzie stało akwarium będzie klimatyzowane, ewentualnie jakieś wiatraki pod lampą.

Do tego będzie jeszcze automatyczna dolewka Tunze Osmolator.

W akwarium będzie wsypany żywy piasek, nad skałą się jeszcze zastanawiam, na pewno będzie sucha ale waham się pomiędzy suchą skałą naturalną a może coś z ceramiki?

Obsada to dużo ryb, oczywiście korale też będą ale to na rybach głównie chciałbym się skupić. Całość będzie dopiero dobierana bo czasu mam jeszcze trochę. Myślę że jak wszystko dobrze pójdzie to w okolicach świąt będzie wszystko już działać :)

Jak do tej pory mam akwarium wraz ze stelażem oraz odpieniacz i lampę (chociaż może zostać zmieniona) cała reszta jeszcze nie została zamówiona, być może zajdą jakieś zmiany po przemyśleniach lub namowie lub opinii któregoś z forumowiczów :)


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff, będzie się działo:) Masz podciągniętą wodę i kanalizę do tego miejsca? Latanie z wiadrami będzie uciążliwe. Kwestia chłodzenia - mam duuużo mniejszy baniak ale klimatyzację w pokoju gdzie to będzie stało musiałbyś chyba na 13 st C ustawić żeby naprawdę dała radę to schłodzić. Mam klimatyzację i nie zdaje to niestety egzaminu. Poza tym (o ile to dom a nie biurowiec) klima przez cały rok chodzić chyba nie będzie, a akwa raczej cały rok się grzać będzie:( Szczególnie biorąc pod uwagę rodzaj światła jaki chcesz zastosować i ilość/wielkość pomp w systemie. Tak czy inaczej watek dodaję do obserwowanych. Powodzenia.

PS. Wrzuć fotkę tego BK 500 z jakimś punktem odniesienia. Toż to pewnie stolik kawowy jest:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzonka :thumbup: , czekamy na jeszcze!!!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacne wymiary baniaczka. Jakiś taki mamy dobry trend ostatnio że dużo osób zmienia, a jak już zmienia to się nie cyrtoli i pojemności sa "galante", jak mawiała moja babcia.

Co do obiegu - są zwolennicy teorii że to obieg a nie odpieniacz jest sercem systemu. W każdym bądź razie przy tej pojemności to już dobrze by było jakby pompka dawała tak z 10 tys. litrów.

Może zaszalej i weź też Dragona. Tylko powiem szczerze, że ten spływ 32 mnie trochę niepokoi czy on to odbierze, ja na wszelki zaś dałem u siebie 40mm rurę przy 6 tys. na powrocie.

Aha, nie wiem jak Koralie na 12V, ale te bez sterowania wariują po jakimś czasie i jest problem z rozruchem, nie startują lub zaczynają kręcić do tyłu.

Mam dwie sztuki Koralia 5200 niesterowalne do robienia wody na podmianki i dostają kolby. Choć swoje kręcą.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium będzie stało w mieszkaniu... Woda i kanaliza oczywiście pod akwarium, było to już ustalane na początku budowy :) teraz tego mi brakuje a przy tak dużym baniaku nie wyobrażam sobie inne opcji. W tej chwili na moim 400L wisi 2x150 HQI + 2x27w power compact, fakt akwarium jest otwarte ale jakoś tragedii nie ma nawet w lato patrząc na to że w pokoju czasami ciężko wysiedzieć ponieważ temperatura przekracza 30* Póki co zobaczymy jak to będzie do lata jeszcze długi czas więc jak będzie bardzo gorąco to chłodziarkę się kupi, chociaż wolał bym tego uniknąć. Coraz bardziej skłaniam się do oświetlenia ATI, łącznie dawało by to 940w (640w T5 + 300w LED) co daje niezły wynik ponieważ w akwarium ma być 1100L

Fotkę BK mogę zaraz wrzucić ale pod ręką mam tylko iPhona...

fotki:

post-15527-0-69869500-1381959092_thumb.jpeg

post-15527-0-35124500-1381959096_thumb.jpeg


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, szkoda chować w szafce:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy Red Dragona są dobre ale ostatnio kupiłem bardzo krótko używaną, podłączyłem i podziałała ok 2tyg... Sterowalne nie wiem jak teraz ale wiem, że jak wychodziły to były same zwroty... nikt tego nie polecał bo się sypały...

Co do Koralii to ja mam u siebie koralia #, mają 10500l/h i często ich używam do mieszania soli itp i jeszcze mnie nie zawiodły... U siebie w baniaku mam teraz Tunze 6065 która pracuje max 3 lata i jakiś miesiąc temu często startowała do tyłu... ale ostatnio się uspokoiła... Tak że wszystko z czasem i tak się sypie... Koralia ma fajne ceny bo 12v kosztują praktycznie to samo co 230v ale za to sterownik jest droższy, przy tunze sterowniki są dość tanie ale za to pompy do najtańszych nie należą...

Dzięki, szkoda chować w szafce:)

Podejrzewam że jak wsadzę to już nie dam rady go wyciągnąć...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no Fabian! zacny projekt. Ale maska i płetwy się przydadzą przy tak wysokich ścianach :p

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie i z głową. Polecam jednak chłodziarkę - poziom stresu w upały zdecydowanie niższy. Chłodziarka oczywiście w oddzielnym pomieszczeniu.

BK500 hmm, mocny - u mnie na 1,6k l wody BK300 się w sumie nudzi.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brat ma BK 250 SuperMarine w niecałych 700 ale przy dość dużej obsadzie i trochę roboty ma. Ja planuję dość dużą obsadę głównie ryb więc akwarium pewnie będzie "przerybione" ale faktycznie już po zakupie i pakowaniu go do auta miałem myśli że jednak jest trochę duży :)

Na chłodziarkę będę miał miejsce w razie czego w szafce obok... ale to dopiero latem...

Na dzień dzisiejszy muszę już pomyśleć o wniesieniu akwarium z garażu do mieszkania aby można było zacząć to zabudowywać. Do gwiazdki chciałbym aby to już wszystko działało a może nawet już coś bym sobie wpuścił...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt wypasiony, szczególnie podobają mi się wymiary zbiornika. Jednak ładne akwarium z koralowcami LPS i SPS oraz bardzo dużą ilością ryb z całą pewnością będzie wymagało czasu poświęconego na obserwację,dużego zainteresowania, dyspozycyjności oraz będzie generowało spore koszty. O ile te ostatnie mogą być mało istotne lub początkowo mało istotne, to pozostałych wiele osób nie jest w stanie ogarnąć. Zachęcam do dokładnego zaplanowania obsady zbiornika już w fazie projektu. Najpierw planujemy obsadę, a następnie kupujemy sprzęt. Doświadczenia z żywą skałą nie mam, ale zbiornik postawiony na suchej skale rafowej z pewnością nie będzie gotowy do zasiedlenia przez ryby i korale w tym roku. Życzę Ci powodzenia i pozdrawiam.

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie montuj chłodziarki w pokoju z akwarium. To się mija z celem. Ciepło wyciągnięte z akwarium pompujesz do niego z powrotem. Poza tym chłodziarki są głośne...

Qlfon mobilnie.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dniach będę targał ciut mniejszy baniak (180x80x65) na piętro i jak bym nie kombinował to wygląda że muszę użyć widlaka i zwyżką do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie montuj chłodziarki w pokoju z akwarium. To się mija z celem. Ciepło wyciągnięte z akwarium pompujesz do niego z powrotem. Poza tym chłodziarki są głośne...

Qlfon mobilnie.

Akwarium stać będzie pomiędzy dwoma pokojami dość dużymi, dodatkowo chłodziarka była by w szafce obok i wentylacja na pokój w którym jest klima. Wiem że montowanie chłodziarki na dole w sumpie mija się z celem a nawet bardziej przeszkadza... Póki co o chłodziarce nie myślę...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dniach będę targał ciut mniejszy baniak (180x80x65) na piętro i jak bym nie kombinował to wygląda że muszę użyć widlaka i zwyżką do góry.

Ja chciałem go jakoś przymocować do wózka transportowego, takiego przystosowanego do jazdy po schodach ale nie wiem czy się nie ugnie pod takim ciężarem...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium z takimi wymiarami i takim osprzętem zapowiada się bardzo ciekawie :smiling: Życzę powodzenia w dalszej realizacji.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może czas na małą aktualizację... Akwarium już stoi, wszystko przygotowane, muszę tylko odebrać sumpa i zabrać się za sklejenie hydrauliki. Co do samego osprzętu to zaszły duże zmiany... Zamówione mam już lampy, LED. Jako że ostatnio zobaczyłem kilka takich akwariów to kolory mnie urzekły i padło na EcoTech Radion XR30w 3g. Teraz waham się jeszcze co do cyrkulacji, jako że wybór lamp padł na firmę EcoTech to zacząłem poważnie myśleć o VorTech'ach 2 x MP40 i 1 x MP60. Razem z lampami można to fajnie połączyć i razem robią fajne efekty. Obiegówka już kupiona, padło na Tunze Silence Pro.

Teraz pozostało mi tylko odebrać sumpy, skleić hydraulikę, no i zacząć lać wodę. Później ułożyć skałę, powiesić lampy czekać na dojrzewanie no i zacząć kompletować obsadę :)

Edytowane przez fabi1990 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz kompletować obsadę to w sklepie nic nie zostanie dla nas :shock: . Ładny wymiar baniaczka, czekamy na fotki z zalania i ułożenia skały.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabian,

jak byles mlodszy to chociaz kilka zdjec wlepiles... :thumbup:

Nie zapominaj o nas

:respect:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend będę miał już sumpy więc będą i fotki :) póki co czekam na resztę sprzętu :) może jutro uda mi się coś pstryknąć.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.