Skocz do zawartości
rozwielita

Filtr siarkowy - czy ktoś używa w rafie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ochotę na coś takiego i jestem ciekaw opinii, za lub przeciw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze do tego wróce bo mnie kusi zeby sobie sprawic filtr siarkowy z powodu wysokiego NO3 ok 20mg i to przy trzymaniu rybek na diecie (no bez przesady - 2x dziennie dostaja, ale korale tylko raz w tygodniu)

Czy ktoś stosował u siebie? Zastanawia mnie jedno - rozumiem ze reaktor wapna wtedy juz nie ma racji bytu, skoro wapn bedzie dostarczany do akwarium jako produkt uboczny filtra siarkowego? To co nie mam kontroli nad iloscia wapna sciekajacego do akwa?

No nie wiem mam watpliwosci a nie chciałbym eksperymentowac na moim baniaczku za bardzo. Porady mile widziane ;)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moze lepiej filtr glonowy w refugium? Ile by tych glonów na 550L musiało być przy 20mg/l NO3?

W sprawie filtrow glonowych jestem zielony jak Caulerpa racemosa


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszą to nie ma do końca kontroli nad Ca2+

opis w nasze akawarium styczeń 2004


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cholera właśnie sie tego obawiałem - a masz te wydanieakwarium? Bylaby mozliwosc zebys mi to zeskanowal i podeslal na maila smk@fornet.com.pl ?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mnie zagiełeś jak zółtodzioba z tym wyszukiwaniem :) - dzieki te linki mi wystarcza

a tak przy okazji czy dziala wam wyszukiwarka na reefcentral bo mi wyskakuje "search engine due to high server load temporaly unavailable" bo wlasnie tam chcialem poszperac za filtrem siarkowym


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk

Wyszukiwaka działa tylko gdy jest małe obciążenie serwera (w Polsce głównie rano, zanim amerykanie się obudzą). Chyba że masz płatne konto.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak przeczytalem tylko zaskoczył mnie QBAB ze udalo mu sie przeszukac reefcentral.

Z opisow wwychodzi ze uwalnianie wapna jest tak male ze nieistotne dla zbiornika (no moze raczej niewystarczajace do pokrycia zapotrzebowania w takim stopniu jak reaktor)

Ciekawe rzeczy pisza o tym filtrze siarkowym tylko zastanawiają mnie 2 rzeczy:

- jak poradzic sobie ze spadkami PH przy tym reaktorze ktore jednak wystepuja mimo dodania komory z wapnem

- no i drugie, dlaczego wszystkie artykuly na ten temat sa takie stare, az mi tu zalatuje stechlizną :)

Wszedzie jest napisane ze wszystko fajnie dziala ale ze nikt nie stosuje bo uzywa innych metod (duzo LR, filtr glonowy itp). Az mnie korci zeby poeksperymentowac troche.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj, dawaj Remik, do odważnych świat należy :) Jak byś się zdecydował, będę wiernym czytelnikiem z relacji działania tego filtra.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe no jasne ze mnie korci by poeksperymentowac bo akwarium moje w koncu jako taka stabilizacje osiagnelo po tych wojazach moich :)

A za spokojnie nie moze byc :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK w tym tekscie z naszego akwarium pisze go?? ?e mo?liwe jest uzyskanie Ca2+ nawet na poziomie 800 mg/dm3 (pono? kto? mu taki problem zglasza?).

Ja powiem tak - mnie si? podoba bo wygl?da ?e jak masz za ma?o Ca2+ to mo?na je p[odnie?c poprzez?szenie karmienia - co powinno odbi? si? pozytywnie na kondycji korali.

Ja w?a?ciwie nie mam twardych wiec dla mnie by?o by to super metoda je?li by nie dawa?a za du?o Ca2+

co do wyszukiwania to do przeszukiwania reefcentral'a trzeba obecnie u?ywa? googli :) ale si? da - cho? w?asnie dlatego wyskakuj? starocie a nie nowe - my?le ?e nowe te? s?. Po tym jak sobie poczyta?em to i mnie ci?gnie na zrobienie czego? takiego. Co do pH to w tym tekscie napisa? go?? ?e jak ma si? dwie kolumny z piaskiem koralowym (?wirem) to pH wp?ywaj?cej wody jest takie samo jak wyp?ywaj?cej wi?c nie powinno byc problemu.

Tak sobie my?le ?e mo?na by wsadzi? troch? wk?adu magnezowego i by?o by fajnie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra przekonaliscie mnie - moje akwarium bedzie królikiem doświadczalnym. Robie filtr siarkowy :)

Jakby byl jakis error to bede rozsylal zwierzaki na przechowanie :)

Z opisów wynika że powiniennem miec po 5L siary (aquamedic ma w ofercie) i wapna, ale mysle ze nie bede przesadzal i zrobie po 2L. Przepływ miedzy 1-5L/h. Jedyny problem to z czego to zrobic - AM ma gotowe pojemniki ale tylko po 1L. Coś pomyśle.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK nie bedziesz sam wchodzę w to i też buduję, ale też mniejszy niż wynika z zasad :)

bo 2,5 l siarki to sporo.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miszak - Niech no pomysle:

- 600L w obiegu podmiany miesiecznie 10% zwiekszam do 20% to daje miesiecznie 120L czyli 65zł/m-c = 780zł rocznie + kupe pierdzielenia sie z podmianami (bezcenne - za wszystko inne zapłacisz kartą mastercard :) ) i mimo to zjade z poziomem NO3 do np. 10mg/l

- filtr siarkowy - sulphur pearls 2kg 100zl, hydrogencarbonat 5kg 67zl, reaktor siarkowy + hydrogencarbonat reactor z AM 300zł = 467zł + moge (no zobaczymy czy zadziala) 5% podmian/m-c = 467zł + 197zł sól = 668zł czyli mniej wiecej tyle samo co sól na podmiany a mam spokój z czestymi podmianami, moge wiecej karmic ryby i korale no i jest szansa na zjechania z azotanami do 0. Oczywiscie to tylko w teorii a wiem ze zycie bywa wredne :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@qbab - tak sie zastanawiam czy zamiast wywalac kase na AM SR400 i HR400 nie lepiej by było powsadzac to do zwyklych puszek na media filtracyjne do filtrow RO? na allegro sa po 29zl + puszka na media 14zł tyle ze jest jeden duzy problem - tam po zastosowaniu tej puszki wchodzi tylko 0,5kg. Nie wiesz czy moze sa wieksze puszki na media filtracyjne? No i trzeba pamietac ze poda musi leciec z dou do gory zeby rownomiernie przechodzila przez medium filtracyjne.

Masz jakis pomysl na to?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może kawałek rury o większej średnicy , zakręcony z 2 stron....? Wpuśćić przewód z obu stron i już. To nawet nie musi być z plexi bo nie musicie mieć tam wglądu. Pozdrawiam.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no tak ale jeszcze jakas siateczka czy gabka zeby medium filtracyjne sie nie przedostawalo do akwarium i moglo by sie udac. Tylko ja do DIY mam 2 lewe rece a jak mam zobaczyc potem pół wody z akwa na podlodze to wole juz zdac sie na pewniejsze rozwiazanie.

Najlepiej chyba by bylo z tymi puszkami od filtrow RO ale nie wiedze w ofercie takich wysokich 20" ktore by byly w sam raz. Nasypaloby sie do wewnetrznej puszki kg siarki i drugi ok 1kg miedzy puszke wewnetrzna i zewnetrzna i by bylo pieknie. Wszystko szczelne, przezroczyste i pelna kontrola. Na koniec dolozyc tylko jakis zaworek precyzyjny np. aquamedica i gra.

A przezroczysta puszka przyda sie w przypadku hydrocarbonatu bo sie rozpuszcza. Siarke wystarczy wymienic raz na rok ale hydrokarbonat trzeba uzupeniac.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk może skontaktój się z gościem ze strony www.czystawoda.pl może on będzie miał jakieś mniej standadowe pojemniki na media filtracyjne.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk - ja planuję sobie to zrobić tak:

siarka około 1/2 kg (na próbę bo to w końcu eksperyment) w puszce zrobionej z rury kanalizacyjnej (nie widać, ale to nie jest problem a średnice do wysokości idelanie mozna dopasować - pamietaj wszędzie piszą że dobre jest 1 do 5) dwie pozostałe kolumny to pierwsza przeżroczysta (no np. właśnie taka od prefiltrów do RO) a druga tak jak na siarkę nie przeźroczysta - jak ma się rozpuszczać to najszybciej rozpuszcza się w pierwszej kolumnie więc w niej trzeba miec jak oglądać, druga to jak pisze dr Marc Langouet jest tylko dla bezpieczeństwa tak na zasadzie "w razie niemca" :)

dzięki temu można obnizyć koszty zasadniczop a to w fazie eksperymentu ważne - dodatkowo jak się okaże że za małe to się go spzreda a zrobi wiekszego :)

do do wkładu to ja mam zamiar mież piasek koraklowy wymieszany z wkładem magnezowym - wapń zawsze jest łatwiej uzupełniac niż magnez choćby dolewki przez mikser gdzyby okazało się konieczne.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze na moje 600L wody w obiegu 2kg siarki to minimum, ale faktycznie na próbe może zaczne od 1kg i jak faktycznie zacznie spadac NO3 to doloze ten drugi kg. Na pojemniku na hydrokarbonat zaoszczedze na poczatek bo podepne na wylocie filtra siarkowego reaktor wapna KR400. Przy okazji pozwoli mi to monitorowac na bierzaco ph wody wylatujacej z ukladu.

I na wszelki wypadek zasypie go najdrobniejszym hydrogenkarbonatem 1-2mm srednicy to bedzie wieksza powierzchnia neutralizujaca ph i ew. do rozpuszczania wapna.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.