Skocz do zawartości
rozwielita

Filtr siarkowy - czy ktoś używa w rafie

Rekomendowane odpowiedzi


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za male troche - tam chyba 0,6L wchodzi tylko, musialbym 3 takie kupic zamiast 1szt 20" obudowy

wezme 3szt tych 20" obudow i bedzie si

bedzie 2kg siary + 2x2kg wapna

Po "łykendzie" chyba bede mial juz gotowe jak sie zepne (i jak poczta sie zepnie)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli moge sie wtracic to proponowal bym przez pierwsze dni pracy filtra odciek ustawic na 1 kropla na sekunde, oczywiscie nalezy go wyrzucac a nie wpuszczac do akwa. Przez pierwszych kilka dni zanim filtr zacznie prace uwalnia sie spora ilosc NO2


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam cie leszku - dawno cie tu nie bylo slychac na forum

tak wlasnie gdzies juz o tym czytalem ze przez pierwsze dni nalezy wywalac wode z odcieku i ustawic dosc niski przeplyw a potem go zwiekszyc do 1-5L/h w zaleznosci od wielkosci zloza.

a stosujesz u siebie ten filtr czy ma ktos znajomy go? jak sie spisuje?

aha qbab - mam identyczna obudowe od tego goscia do DI i jest jeden duzy minus, a mianowicie brak odpowietrzania, co w DI nie przeszkadza raczej ale juz np w filtrze siarkowym gdzie ma byc atmosfera beztlenowa nie bardzo sie to nada. Aha no i tam jakies gazy sie na bank tworza w tym procesie wiec trzeba bedzie ten filterek jakos odpowietrzac i tu obudowa z zaworem moim zdaniem bedzie niezbedna


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smk, fajni ze się zdecydowałeś. (ktos musi być pierwszy :)) Ja też o tym myślę o tym siarkowym reaktorku juz od dawna, ze względu na przerybienie i spore ilości żarcia. Coś czuje że zabiorę się za sklejanie maszynerii w tym tygodniu. A propos beztlenowej atmosfery to chyba wystarczy odpowiednio dobrze wkleić śrubunek na górze tuby i zalać go po brzeg wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak - dlatego ten reaktor AM ma wejscie od dolu wyjscie u gory. ale w obudowach do filtrow RO niezbedne bedzie odgazowanie za pomoca odpowietrznika


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno mnie nieco meczy. Ile musze mieć siary do 600l ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja daje na poczatek do moich 600L w obiegu 2kg, a jak bedzie za malo to doloze. Tchskiba ma ok 4kg na 1000L


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze zbyt duzo siary to nie najlepsze rozwiazanie. Przeciez NO3 nie moze byc zbyt szybko zredukowany. Za kilka tygodni bedzie sie zblizal do zera i wtedy trzeba bedzie filtr odlaczyc.

Taki bezobslugowy to ten filtr nie jest...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi sie zbliży do zera to wpuszczę jeszcze kilka mocno srających pokolców :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no co ty dam Ci trochę piachu z mojego :) - starczy Ci na lata :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam jeszcze co napisał dr Marc Langouet na temat zachodzacych tam prcesów. Podaje on równanie sumaryczne tego co zachodzi w filtrze siarkowym (ale w wodzie słodkiej) wyglada wegług niego tak:

HS + 10 NO3- + ,1 HCO3- + 0,5 CO + 1,71 NH4 + 2,5 H2O = 0.92 C5H7NO2 + HSO4- + 5,4 N2 + 9,62 H+

a to oznacza że maksymalnie powinno uwalniać z każdych 10 moli NO3- tylko 4,81 mola Ca2+, choć wapnia zurzywa się wiecej bo jeszcze musi zostać wyłapany jeden mol HSO4- czyli tam zchodzi jeszcze 0,5 mola Ca2+

Mam nadzieje ze nic nie pomieszałem :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

Z opisów wynika że powiniennem miec po 5L siary (aquamedic ma w ofercie) i wapna, ale mysle ze nie bede przesadzal i zrobie po 2L. Przepływ miedzy 1-5L/h. Jedyny problem to z czego to zrobic - AM ma gotowe pojemniki ale tylko po 1L. Coś pomyśle.

@smk, mozesz zrobic takie pojemniki ze srubunkow. Wklejasz rure pcv miedzy dwa srubunki, dwie zaslepki z miekkiego pcv, wkrecasz w nie szybkozlaczki, takie jak od RO i w 15 minut masz gotowe komory. Ja za dwie 50cm, fi40 zaplacilem pon 120zl.

Zadzwon do gościa ze sklepu Morski Swiat ze Swarzedza, tel 691831740, maja polowe taniej te srubunki niz w AM. Tylko bys potrzebował wieksze lub dluzsza rure by weszlo 2kg wkladu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab

Skąd wziałeś to równanie, jak dla mnie jest troche pokręcone bo dlaczego gość pisze jon HSO4- i potem jeszcze H+, skoro można to zpisać jako SO4 (2-) i więcej H+, po drugie nie wiem czy azotyn pentylu (bo na to wygląda C5H7NO2) jest najzdrowszym związkiem dla ryb i po drugie to jest to związek nietrwały w środowisku wodnym ponieważ azotyny alkilu rozkładają się pod wpływiem wody.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

równanie jest z artykułu tego gościa. C5H7NO2 to nie azotyn pentylu tylko sumaryczny zapis biomasy (przyblizone ale dość dokładnie), zapis: HSO4- oraz H+ oznacza że powstający H2SO4 dysocjuje z oddzieleniem jednego jonu wodorowego - to klasyczne bo jest to przecież pierwszy etap dysocjacji który jest dużo wiekszy niz drugi dający 2H+ i SO4(2-)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm teraz juz wiem dlaczego z chemii mialem ledwo 3 - nie mam zielonego pojecia co wy wypisujecie :) (ale tez nie musze wszystkiego wiedziec)

Czytałem to rownanie pod tym linkiem ktory podales na reefcentral

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=50675

i rozumiem tylko ostateczny wynik = tylko 4.3mg/l Ca2+ wydostaje sie do akwarium


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu dziala "search" na reefceentral, wiec znalazlem duuuuuzo o filtrze siarkowym. Okazuje sie ze ludzie tam posiadaja i to z duzymi sukcesami

"I use a sulphur denitrification system consisting of sulphur beads. I reduced nitrates in my tank from 120 ppm to 2 ppm in 4 weeks while cycling my tank. Two weeks later my nitrates were zero and never rose again. My reactor is not blacked out and empties directly into my sump at a flow rate of about 1 gallon US per hour. I use a needle valve on the effluent to contol the flow rate."

niestety nie napisal ile ma L siarki itp. znalazłem ok 50 topicow z ostatniego roku wiec mam troche czytania. Dzis ide pozniej do pracy wiec dam za jakis czas znac co wyczytalem


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym filtrze bakterie pobieraja potrzebny tlen z NO3. Gdy zawartosc NO3 zmaleje to bakterie zaczynaja przyswajac tlen z SO4(2-). Problemem jest, ze powstaje trujacy dla zwierzat i ludzi H2S (to jest to co tak smierdzi zgnilymi jajami).

Z tego wynika, ze ponizej np:5 mg/l NO3 zacznie sie robic niebezpiecznie. To z kolei oznacza, ze majac taki filtr mozna zapomniec o urlopie. Tak jak juz pisalem - to nie jest filtr bezobslugowy. Trzeba mu poswiecic duzo uwagi i ostatecznym wynikiem bedzie NO3 > 5mg/l. Albo klapa. To po co taki filtr ? Mocno uwazajcie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o prosze - tu nawet facet polaczyl pod akwa 1500Galonow (!!) filtr siarkowy z reaktorem wapna - i mowi ze to dziala jak ta lala :)

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=859179&highlight=sulphur+denitrator

W innym poscie pisza ze jest znaczna poprawa dzialania filtra siarkowego po zastosowaniu pompki do wewnetrznej cyrkulacji.

Napisane jest ze start filtra odbywa sie w nastepujacy sposob:

- zalac go woda i ustawic bardzo niski przeplyw (1kropla na minute) lub w ogole zamknac go na 7-14dni zeby sie kisił

- po tygodniu puscic bardzo wolno 1 kropla na sekunde lub mniej i kontrolowac ilosc NO3 w odcieku powinna byc znacznie mniejsza niz w baniaku a po ok miesiacu = 0

- jak tylko poczujemy zapach zgnilych jaj z odcieku to nalezy zwiekszyc przeplyw

tu instrukcja obslugi filtra gotowego produkowanego przez amerykancow

http://www.midwestaquatic.com/MANUALS/SULFUR%20DeNITRIFIER%20INSTRUCTION%20MANUAL.pdf

tu sa jeszcze 2 posty:

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=626360&perpage=25&highlight=sulfur%20denitrator&pagenumber=2

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=752497&highlight=sulfur+denitrator

milego przegladania - ja lece do pracy


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o to chodzi:)

Poniewaz NO3 dostarczajace tlen bedzie w zbiorniku malalo trzeba stale zwiekszac przeplyw zeby nie smierdzialo:), czyli trulo. Ale jak juz smierdzi to znaczy, ze juz podtrulo. W koncu maksymalny zakres "zwiekszania przeplywu" sie skonczy i to jest czas na odlaczenie filtra.:yes

Wtedy NO3 zacznie znowu rosnac...:)(

Napiszcie cos jak to u Was zadzialalo.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani nie przesadzaj bakterie też mają maksymalną szybkość metabolizmu i jej nie przeskoczysz - wystarczy mieć nie "przewymiarowany" filtr siarkowy i jest ok.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani - jest napisane w tych linkach wyraznie ze bakterie maja okreslona wydajnosc "przerobu" i jesli bedzie za duzo tlenu (za duzy przeplyw) to miejsce bakterii beztlenowych zaczna zajmowac bakterie tlenowe i wydajnosc filtra zacznie spadac. Trzeba znalzc odpowiednia ilosc przeplywu dla naszego baniaka i po klopocie. Max wydajnosc filtra przy dojrzalej kolonii bakterii to 3-5L/h (co tez zalezy od wielkosci zloza ale mowimy o standardowych 2-5kg zloza).

A w okresie dojrzewania zaczac od minimalnego przeplywu 1 kropla na minute i stopniowo zwiekszac 30 / 60 / 90 / 120 /180 itp. Jak sie zacznie w odcieku pojawiac NO3 to znowu zmniejszyc do poprzedniego poziomu.

Pelna wydajnosc filtr osiaga w 4-6 tygodni.

Oczywiscie tyle w teorii :) bo to wiem z postow na reefcentral a zobaczymy jak to w praktyce wyglada.

A tak sobie mysle ze skoro ilosc kwasu siarkowego i wielkosc PH jest niewystarczajaca do rozpuszczenia wiekszych ilosci wapna to co myslicie o takiej opcji:

- woda z bypasu idzie do filtra siarkowego

- potem z filtra o niskim PH do reaktora wapna gdzie jeszcze standardowo dodawane jest elektrozaworem z kontrolerem CO2 i uwalnia Ca2+

- dla podwyzszenia PH z filtra i reaktora przechodzi przez zloze z samym hydrokarbonatem

Co wy na to? Może wyjść?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł idealny nie jest bo spadnei ci wydajnoiść reaktora w wyniku zmniejszenia podawania CO2 przez sterowanie oparte na pH, bo pH bedzie niższe nawet bez podawania CO2 do reaktora, no chyba że mierzysz pH na wyjściu z reaktora.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smk - mi chodzi o odwrotna sytuacje (tez nie znam tego z praktyki): co sie bedzie dzialo jezeli poziom NO3 bedzie malal ? To znaczy nie za duzo a za malo tlenu w filtrze. Trzeba zwiekszyc przeplyw zeby bakterie nie poszukaly sobie innych zrodel tlenu. Ale zwiekszanie nie moze byc bez konca. Kiedys bedzie za male.:)

Ja tego nie mialem i nie chce Wam za mocno macic. W koncu u wielu to sie sprawdzilo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz zdecydowalem - jako ze pisza ze znaczna poprawa jest przy recyrkulacji wody w komorze filtracyjnej to jednak doinwestuje troche ten projekt i kupie AM NR400 - nitrareduktor ale to jest wlasciwie to samo co KR400 i SN400 wiec nie ma co przeplacac :) w um-um.pl przemek ma to w bardzo dobrej cenie po 320zł wiec trudno, wydam kolejny sos na ta moja studnie bez dna ze slona woda.

Jak obudowy do filtrow + duperele + wklady maja mnie kosztowac w sumie ze 400zł to 100zl wiecej za porzadny sprzecik nie zrobi roznicy

To zamowione wiec poczatek testu zalezy od tego jak przemek sprezy sie z wysylka

A w sumie taka mala dygresja offtopic co do zakupow w um-um.pl gdzie dosc dawno juz nie kupowalem.

Po zalogowaniu ceny nizsze o chyba ponad 10% (mile zaskoczenie), przy "kasie" okazalo sie ze zakupy powyzej 400zł dostawa gratis, a na koncu przy przedplacie na konto jeszcze 2% upustu. No brawo! Co by nie mówić o tym jak irytująca jest konkurencja (co wiem z autopsji w moim businessie) to trzeba przyznac że jak czuć ich oddech na plecach to sie czlowiek bardziej kreatywny robi co w sumie zazwyczaj zwieksza jednak obroty i zyski. No a klienci to juz same korzysci maja :)

Ale reklame zapodalem hehe - no ale milo mi sie zrobilo podczas zakupow to sie podzielilem informacja.

Co to za czasy - czlowiek jest chudszy o 400zeta ktorych nie planowal wydac i jeszcze sie z tego cieszy. Kurde - ide spac bo mi jeszcze ten dobry humor minie :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.