Skocz do zawartości
Margo

300l morskiej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Moim skromnym zdaniem to 1/4 kostki na dzień dla 1 babki to trochę za dużo.

Ile masz ryb i ile karmisz na dzień?


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami

Też mi się wydaje że 1/4 kostki to sporo ale ja też lubię duzo karmić :) ważne żeby w tym karmieniu być w miarę systematycznym żeby się system przyzwyczaił i bakterie namnożyły. Co do odpieniacza to delteki chyba tak mają :) moj apf też lubi sobie wylać pół kubka po to żeby zaraz zamilknąć ale się jeszcze przegryza więc może tak mieć.

Co do samego prowadzenia akwarium, to moim zdaniem będzie bomba i Deb będzie miała godnego przeciwnika w walce o TOTM. Sąsiadka zna się na rzeczy (a jeśli się nie zna to znaczy że jeszcze nie doczytała) i podejrzewam że ma dostęp do trochę lepszych testów niż większość z nas.

Wsparcie Gusa, który zna się conieco na elektronice , odgrywa tu olbrzymią rolę. Gosia ma z głowy cały techniczny aspekt akwa i może się skupić na biologii i chemii . No i wiadomo kogo winić jak coś pójdzie nie tak ;)Taki żarcik.

Pozdrawiam z siódmego

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaahaha...to pojechałeś Drogi Sąsiedzie teraz :) Nie zawstydzaj mnie:) Wysoko mi stawiasz poprzeczkę...bardzo mi się podoba akwarium Debory, ale żeby tak od razu dorównać :w00t:. Trochę solanki musi upłynąć... O testach to psssst....T A J E M N I C A!!

No tak, z tym moim Gusem to prawda.."Mężu poproszę automatyczny dozownik....tadammm! :wub:

Ale wracając do rzeczy...fotka będzie wieczorem, ponieważ do nocy walczyliśmy wczoraj z cyjano. Wywaliło tu i ówdzie na skałach, więc odciągaliśmy do sumpa przez skarpetę 100mikronów. I tu pytanie: czy odciaganie cyjano przez skarpetę w obiegu zamkniętym na sens? Czy komórki bakterii nie przejdą przez oczka? bo ich wymiar jest jednak mniejszy...

@Yarcio: Nie ma nowych rybek i póki azotany nie spadną to nie będzie, boję się po prostu cokolwiek nowego wpuszczać.

@Signarus: Ryby mam 2: Salariasa i babeczkę. Salarias się żywi sam, babeczka dostaje do piachu. Żeby podawać jej mniej jedzenia muszę mieć pipetę. Dostanie mniej, choć taka radosna jest po posiłku :smiling: .

Odpieniacz już bije pianę jak niezły mikser :) Kryzys zakończony:)

Wczoraj podczas odciągania cyjano nassariusy zrobiły się jakieś pobudzone i albo miały zapasy albo romans.. :):blushing:

To do wieczornej foty!!!

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"A tak apropos tej Hanki na azotany to jest owszem...ponad 800zł kosztuje :crazy: , nic tylko przywyknąć do tych kolorków "na oko"."

Gosiu,

a po co Hania do NO3 ?

Salifert zmierzy nawet poziom 0,1mg/l. Niech nawet zrobi 50% blad... Hanka tez robi bledy. Jest moim zdaniem zupelnie zbedna.

Te drogie zabawki stosowalbym jedynie przy typowo sps-owym zbiorniku z zalozeniem na b. niskie poziomy PO4 (i tylko PO4) oraz niechecia do uzywania "tych lepszych" testow kropelkowych (czytaj: drogich).

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...skomentowałam po prostu post Maćka, pytał o Hankę. Wole tą kaskę wydać na coś sprzyjającego pracy i życiu w akwarium a nie sprzyjające mi, to nie mój etap :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza stwierdzenie, że karmisz babkę podżwirowo ?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn. że szczypcami umieszczam pokarm w piachu (tak żeby nie pływał)- zakopuję, niedaleko skałki gdzie mieszka babka. Zaczęłam ją tak karmić ponieważ jest na tyle płochliwa na razie, że z toni nie pobiera i większość pokarmu wala się po akwa i zanieczyszcza wodę. A tak babeczka wypływa od razu i przesiewając piach wyjada mrożonkę z piachu w całości, kopie dziurę o średnicy 5cm aż po samą szybę, żeby na pewno wszystko znaleźć co dla niej schowałam:) ot taka zabawa w chowanego :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecałam więc wklejam fotki ze stanu na dziś.

Pierwsza to przed usuwaniem cyjano....

IMG 8815

a po czyszczeniu wygląda tak...światło w trybie zachodu dlatego jest dość ciemno

IMG 8823

IMG 8821

Dla porównania stan sprzed 3 tygodni:

IMG 8790

A tak rewelacyjnie kosi Jeżyk...

IMG 8817

,

..a tu Walencja na werandzie swojej willi z podpiwniczeniem :)

IMG 8816

Postęp jest glony już nie są takie soczysto zielone i jest ich mniej. Na razie cyjano wywala, ale nie ma tragedii.

Czekamy...obserwujemy...Może na święta uda się coś zasiedlić ładniejszego :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Mespilia zgrabnie omijała zielone, a pięknie czyściła skały z alg wapiennych, do białego.

Postęp w walce jest, oby tak dalej.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy by Wam nie podrzucić mojego jeża na jakiś czas :) U mnie łazi i zrzuca szczepy a uwa s by siedzial w jednym miejscu :D

Mam takiego Pana : http://pl.reeflex.net/tiere/724_Tripneustes_gratilla.htm


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezauważyłem twojego jednego posta,

Jak dozujesz bakterie wg ulotki, to mozesz spróbować o połowę mniej przez ok tydzien, odpieniacz bardziej na mokro jak masz cyjano i odsysanko.

Możesz tez trochę zmniejszyć świecenie.O jakieś 20% w mocy.

może czas na VSV? tylko trzeba by je podkarmić żeby PO4 poszło up.

A jak reszta parametrów? KH i CA? Ja teraz u siebie próbuje oszacować zużycie i chce zaczac z kalkwasser, zaczłąłem ponownie lac NO4PO4X red sea bo też wyskoczyło ognisko cyjano.

pozdr


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Macko: Oczywiscie ze kazda dodatkowa mordka do pomocy jest mile widziana:) na razie walcze z ustawieniem cyrkulacji zeby ladnie sie wszedzie krecilo a jednoczesnie nie zaslonic pompa polowy akwarium. A jak to jest z vsv i pelletami, mozna razem? Cyjano jest lekkie ale wraca tak po odessaniu gdzies po 4 dniach. Trzeba bedzie odciagnac znowu za jakies 3 dni mysle. Troszke skrecilam swiatelko. Azotany spadly uff..gdzies sa w okolicy 30ppm.

@Mrowka: mam nadzieje... :)

Wysyłane z mojego MotoA953 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pelletami jest tak że one są raczej do utrzymywania parametrów,do sprowadzenia ich do akceptowalnego poziomu czasem jest potrzebny dodatkowy boost.Ja leje dodatkowo NO3PO4-x razem z pelletami i jakoś to razem współpracuje a pelletek ubywa. Poczekam jeszcze az troche spadną Wam NO3 i podrzucę wam mojego gagatka :D. Daj znać jak będzie tak ok 20ppm


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście jakieś dwa miesiące do przodu w stosunku do mnie ;), generalnie wszystko wygląda podobnie, tylko ja nie mam pelletek, za to miałem wykwit bakteryjny, z którym UVka dała sobie radę w dobę. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów ;).


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maćko: hmm....no cóż wszystko wskazuje na to, że muszę o tym pomyśleć. NOPOx jest odpowiednikiem vsv jak się nie mylę. Na początek może zastartuję z mikro dawką wódeczki jakiś 1ml /300l/dobę i zobaczymy. Tylko muszę podnieść jakoś te fosforany. Pewnie dlatego azotany tak wolno spadają bo mam fosforany niewykrywalne.

@AMP i Tobie życzę...

Z nowinek to wyrosły 3 gąbki z gatunku Leucosolenia botryoides (przynajmniej tyle widzę). Mają tak po 2-2,5 cm średnicy.

Zamordowałam wrzącą RODI również 2 aiptasie. Widzę, że wchodzę na wyższy stan wtajemniczenia w morszczyźnie. Zaczynają mnie dotyczyć sprawy opisywane na forum..hehe :)

Martwiłam się o te glony:

IMG 8736

Dla potomności- to są chyba najpyszniejsze glony w moim akwa...salarias i jeżowiec nie jedzą na razie niczego innego:) dużo już im nie zostało... :smiling:

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się pojawiają aiptasie - na razie widzę jedną a wundermani się nie interesują nią. Fosforany na pewno są tylko glony je zjadają tak szybko że nie zdążysz testu zrobic :) Coraz bardziej się zastanawiam nad tą Hanką na PO4, bo w wodzie na pewno coś jest mimo że kropelkowe testy nic nie wykazuja.

Mogę Wam dzisiaj podrzucic jeża bo jak zobaczyłem rano że nosi na sobie szczepkę SPSa razem z podstawką to miarka się przebrała :D


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas karmienia babki odbyła się dzisiaj walka babka vs. 3 nassariusy. po zakopaniu babce w piachu kilku lasonogów, pierwsze do koryta były nassariusy które w sekundę wyłoniły się z piachu jak U-booty. Babka była głodna więc nie dała sobie wyszarpać tych kilku kąsków i zaczęła rozrzucać nassariusy na boki. Jednego wywróciła do góry nogami i wyszarpywała mu to co trzymał z całej siły stopą. Potem wyniosła je z dala od swojej norki. Niezły pokaz sił :)

Nie wiem czy przy tej walce się zachłysnęła, albo coś jej utkwiło w skrzelach ale dziwnie teraz "ziewa", tzn. otwiera pyszczek jakby ziewała podnosząc się jednocześnie na płetwach do góry. Potem opada i tak znowu za 10 sekund...hmmm dziwne. Zobaczymy jutro. Tutaj filmik - kiepski bo z komórki

@Maciek: Twój jeż to straszny leniuch, widać, że dawno glonów nie widział :whistle: oj nie przepraszam, ruszył zadek na skałkę... :)

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma pomysł? może jakiś pasożyt ją męczy? Rano jej nie widziałam jeszcze spała.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na 2 opcje - mała niestrawność albo ją nassarius ukuł skoro taka walka była. Zobaczysz po powrocie, oby wszystko wróciło do normy. No a jeż się w koncu zabierze do roboty ,Wasze wężowidełko penetruje skały aż miło


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gosia, z podnoszeniem fosforanów ostrożnie, bo możesz dopiero mieć atak glonów. Ja dolewam fosforany, ale bardzo ostrożnie i kontroluję min. 2x/tydzień.

Stosuję też VS (bez drugiego V), bo jakoś zapach acetonu mnie nie przekonuje, łącznie z peletkami. Jest ok, ale na własną odpowiedzialność. Dołożę też że używam probiotyczną FSRS. Piszą, że takich rzeczy się nie robi, ale zbiłem azotany z 50 do poniżej 10, inaczej nie szło.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku zatrzymaj sobie to wężowidło jeśli Ci się podoba, nie mam sumienia go trzymać w sumpie a w głównym już mam wielkiego potwora. Przyjdziemy kiedyś po prośbie do Ciebie :whistle: Z jeżowcem odbyłam poważną rozmowę...mówię mu że nie przyjechał na wakacje...to obóz pracy jest tu się PRACUJE NIE WYPOCZYWA!!!!!! :whip hehe, żarcik taki..

Arduan: Myślałam, żeby dawkować po kropelce Na3PO4, żeby chociaż ślady były i jednocześnie jakąś mikrodawkę wódki. 0,3ml /100l. Glony mają się dobrze, cyjano lekkie bo lekkie ale też jest. Azotany spadają powolutku i nie chce teraz tego spadku zachwiać. Dlatego się stale waham, żeby cokolwiek zmieniać. W końcu po 2 miesiącach biopelletki powinny coś ruszyć. Akwarium ma już 7 tygodni a futro jak jest tak jest.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samego prowadzenia akwarium, to moim zdaniem będzie bomba i Deb będzie miała godnego przeciwnika w walce o TOTM.

Akwarium ładne ale @Maćko twierdze że nie widziałeś zbiornika Debory po tym wpisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gosiu,

sama prawidlowo napisalas co najwazniejsze w Twoim akwarium; NO3 do PO4. Czesto to jest powodem powstawania cyano.

Mozna zaciemnic, zwalczac NO3 wodka, ale NO3 do PO4 (i odwrotnie) musi choc troche pasowac. Wiemy o tym, ale czesto zapominamy :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hihih dieter25, Maćko po sąsiedzku chciał być uprzejmy:) Debora to nie moja liga...ja mam na razie holendra, do rafy trochę daleko:)

Stani, czyli co, ruszyć odrobinkę fosforany? Tak, tyci tyci? Czasem im więcej się wie tym wie się mniej :)...albo za bardzo się zaczyna kombinować...lepsze jest wrogiem dobrego.

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyciiiiiiiii!

Moze 1/3 tej malutkiej (5mm?) lyzeczki od testow Saliferta.

I to tylko raz a potem sprawdz testem, czy juz jest wykrywalny. Po tygodniu dodawania wodki (2-3ml dziennie na 300 l) znowu test i albo powtorka, albo 3-4 ml wodki. Caly czas kontroluj rowniez NO3 i ewentualne glony, zeby "sobie nie narobic".

Wszystko powolutku, jak poranne wstawanie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.