Skocz do zawartości
Margo

300l morskiej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Nie powiem, ale te glony są bardzo relaksujące :smiling: Ciągle muszę się powstrzymywać, żeby nie skubać ich bo to jednak ręce w akwarium za każdym razem. Na razie wyrywałam 3 razy...za każdym razem po 150ml glonów, jednak różnica po wyrwaniu...niewielka :wallbash: Na skałach to ładnie wygląda, jednak glony nitkowate na piachu trochę mnie dołują. Jak przegrzebie się piach szczypcami to schodzi taki koc glonowo-piaskowy. Od frontu trochę tego koca usunęłam z boku został i nie wiem czy ślimaki czy inne stwory będą wyjadać z piachu te glony czy starać się je usunąć ręcznie?

No3 spada, w tym tygodniu podmianka 30l i wpuszczam ślimaki i jeżowca. Co ciekawe zniknęły oczliki z szyb, myślałam, że zostaną. W zamian za nie szyby pokrywają mikro polipy. Co dzień zastaję coś innego w akwa.

Zawsze jest milej jak pasja jest wspólna :cheers:


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na glony to jakiegoś pokolca wpuść, szybciej pójdzie a i się trochę oko nacieszy :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz dobrze prawi.

W poprzednim baniaku miałem identyczne falujące łąki (dobrze się cyrkulacje ustawia wtedy :thumbup: ).

Samotnie wpuszczona Zebrasoma Flavescens trzymana o głodzie wykosiła te łąki do zera w tydzień.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki nie było. We wtorek zamieszkały w zbiorniku pierwsze morskie stworki:

- Salarias fasciatus

- vallencienea puellaris

- jeż globullus

- 2 strombusy

- 3 wężowidła

Salarias zaraz zabrał się za obgryzanie glonów, powiedziałabym, że jest aż niechlujny w tym jedzeniu :evil: Rzuca się na glony wyrywa je z obłędem w swoich małych oczkach, część zjada a reszta krąży po zbiorniku :smiling: .Babka póki co wykopała sobie norkę i tam siedzi w bezruchu razem z wężowidłem. Dziwny romans, ale nie wnikam :blushing:Jeżowiec powoli, ale wędruje po skale zostawiając za sobą gołą, rażącą w oczy białą skałę :thumbsup: . Najlepsze są strombuski, bardzo pracowite stworzenia, elegancko czyszczą mi szybę. Wyjadły już 120cm2 glonów z szyby!!Wiem, wiem , że pokolec miałyby co robić, ale i tak mam jakieś takie wewnętrzne wyrzuty sumienia, że za szybko wpuściłam to życie. Non stop obserwuję, czy wszystko żyje i wystarczająco szybko się porusza. Może też dlatego, że w poniedziałek odszedł mój testowy Tectus. Nie wiem, co mu zaszkodziło, może wysokie NO3. Nie chciałabym, żeby strombusy do niego dołączyły za tydzień. Czy śmierć takiego małego ślimaka może spowodować nagły wzrost NO3? Czy przyczyną jest przemeblowanie w piachu które zrobiła babka? Przed wpuszczeniem ryb było 20ppm, wczoraj było 50 :wallbash:. Choćby z tego powodu wstrzymam się z kolejnymi zwierzakami do czasu kiedy NO3 spadnie w okolice 10.

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawsze jest milej jak pasja jest wspólna :cheers:

Oj taaaak:) też tak myślę:)

Gratuluje akwarium!

Będzie coraz ładniej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, z tym slimorem to dziwne ze odleciał. Szkoda bo pracowity byl i może się przejadł :D

Co do Sala, to mój też szarpie skałę po czym czmycha w cichy kąt aby za chwile znów wypłynąć i poszarpać w innym miejscu., super ryba, brzydki jak diabli ale bardzo sympatyczny i nie wyobrażam sobie szkła bez niego.

Przynajmniej już się coś rusza :) NO3 mogło ruszyć po babce albo coś w skale w końcu zdechło. a jak Ph? nie spadło czasem?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Debora: dziekuje, mam skad zgapiac kolorki :respect:

@Macko: Hmmm...kto wie, skorupka wygladala na pusta, ale nie wiem czy slimaki nie maja jakiegos skurczu posmiertnego :p i poprostu go nie dostrzeglam a glebiej nie grzebalam. W kazdym razie po wyjeciu zionelo od niej smiercia....jeden z kolegow powiedzial ze moze to dzikus go wszamal, ale sam widziales, nawet wieloszczet ani aiptasia mi nie wyszly ze skaly...wiec czy krab by wyszedl...hmmm.

Zycie w kazdym razie jest i oczy cieszy. Wczoraj zamiast isc spac to siedzialam z nosem przy szybie i patrzylam...obled jakis hehehe:)

A pH niby ciut nizsze, ale te kolory tez takie podobne... :) wiec bedzie miedzy 8 a 7,7 mierzone o 21 podczas zachodu. Mam tez akwarium nakryte siatka tymczasowo bo babka byla strasznie nerwowa, najpierw chciala wyjsc z worka za wszelka cene a potem nie bylam pewna czy susa out nie zaliczy wiec jest nakryta, moze przez to cyrkulacja powietrza nad akwa sie pogorszyla...

Wysyłane z mojego Moto za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne ph wg saliferta, coś mi śmierdzi ten test. Mamy z tej samej partii zapewne, Dzisiaj dostałem od kumpla miernik ph, taki jak TDS tylko go musze skalibrowac, ciekawe co pokaże,

Aco do kraba to je nie tak łatwo zauważyć, siedzą w takich szczelinach że byś się nie spodziewała, czasem mimo że wiem że tam jest wpatruję siędłuższą chwilę czy na pewno jest. Slimak był spory krab też by musiał być większy. Ja mojego xanthid crab zauważyłem po pół roku jak już był taki duży że się nie mieścił w mniejsze szpary w skale, teraz siedzi w sumpie :).


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie, po napisanych postach czuć entuzjazm właścicielki.

Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem z tym problem, ale wyszperałem na forach zagranicznych o plagach glonów związanych ze stosowaniem wódki. Teraz do końca nie wiem, jak to się stało, że glony zniknęły, ale wyrwałem dużo ze 3 razy przy okazji podmianek, zmieniłem odpieniacz na "przewymiarowany" i odstawiłem wódkę. Po 2 tygodniach było widać znaczną poprawę.

Muszę jednak przyznać, że skusiłem się też na Alegea-X, tego nie polecam. Na glony nie działało, a zwierzątka trochę pocierpiały.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zwalczaniu glonów pomoże dolabella .Zjada nawet glony rosnące na pisaku.

To bardzo sympatyczne stworzonko,ale zrzuca szczepki korali ze skał jeśli

nie są do niej przyklejone .


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony póki co nie są dla mnie problemem. Nastawiałam się na nie zakładając zbiornik, jeśli za kilka miesięcy dalej będą wtedy będą problemem, na razie glonożercy mają ucztę. Jeżowiec idzie jak kombajn, kosi wszystko linijka po linijce. Salarias szarpie, aż miło patrzeć. Ostatnio wyczyściłam glony obrastające komin i biedak cały dzień nie miał się gdzie podziać, bo tamte najbardziej mu smakowały (aż miałam wyrzuty sumienia :blushing: ) . Babka siedziała 3 dni zakopana, żeby zobaczyć ją na piachu trzeba było stosować techniki rodem z Wietnamu (ubiór maskujący i czołganie :ninja:). Cwaniara z 5m dostrzegała, że się podchodzi do akwarium. Od 3 dni zajada artemię podrzucaną pod piach i już jest odważniejsza. Za tydzień może pomyślę o jakimś nowym mieszkańcu, na razie moja dusza jest zaspokojona widokiem tego co mam :D . Pozdrawiam!!!


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie się kręci :)

Spadnie No3 i glony też nie będą rosnąć.

babce podrzuć parę lasonogów - są bardziej pożywne i lepiej się do pracy zabierze :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dobre, spokojne podejscie do tych wszystkich "plag". Bedzie z Ciebie Morszczynka jak ta lala. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a dziękuję, staram się :) Wstrzemięźliwość na razie to głównie ze strachu że stracę kontrolę nad tym dojrzewaniem, nie chce mieć na sumieniu tych wszystkich istnień które wpuszczam. Póki co próbuję dogadać się z odpieniaczem, który jest mega czuły na jakiekolwiek zmiany, raz nie chce pienić, za 3 sekundy przelewa choć nic się nie ruszało...na razie idzie na sucha piane z przykręconym lekko powietrzem aż mu foch przejdzie.

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Też tak myślę :):thumbsup:


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo wygląda dojrzewanie, glony rosną jak szalone :wallbash: . Bąbelkowały u Was te glony? Po jakim czasie od zalania wpuściłaś pierwsze życie? Ja po 4 tygodniach chciałem jakieś kraby, żeby przynajmniej trochę zielska pojadły, ale stwierdziłem, że szkoda zwierzaków. NO3 miałem 25,8, a PO4 0,62 :o, wszystko mierzone Hanką, więc czekam. Zrobiłem podmianę 20%, zapakowałem Purigen 200ml i dzisiaj miałem NO3 ~20, PO4 0,19. Może w przyszłym tygodniu... Pozdrawiam i życzę powodzenia w prowadzeniu Waszego baniaczka.


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd miałeś Hankę na NO3? sorry za off topa ;)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd miałeś Hankę na NO3? sorry za off topa ;)

Hanka na NO3 sklepowa, pojechałem z wodą, na fosforany mam swoją. Salifert jak się okazuje u mnie zawyża o ok. 5ppm, albo ja tak widzę te kolory. Pozdrawiam


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AMP : Pierwsze życie przyszło po miesiącu gdy NO3= 20ppm. Niestety obecnie skoczyło do ponad 50 :crybaby: i już sama nie wiem dlaczego tak długo jest takie wysokie stężenie. Glony wyglądają jakby nie było im dobrze do końca, część straciła swój żywy zielony kolor. Ale odpadać od skały nie odpadają. Tak bąbelki są w glonach - to chyba normalny produkt metaboliczny...Azotany mnie martwią bo ładnie spadały i kicha. Biorę pod uwagę kilka przyczyn

1. Babka porusza piasek,

2. Glony obumierają,

3. Fosforany są "zerowe" -> azotany nie spadną?,

4. Odpieniacz strzelił focha na 3 dni i nic nie wypieniał

5. Mam kiepskie bakterie (faunamarin) - dozowanie wg ulotki

6. karmię podżwirowo babkę XL 1/4 kostki na dzień - za dużo?

Nie wiem pomóżcie, cierpliwość do czekania mam, ale żeby to czekanie miało sens.

Pelletki się kręcą od początku, ale czyżby jeszcze nie zaskoczyły? Może mam ich za mało (200ml). Wywaliło trochę cyjano na skale, raz odsysaliśmy, powoli wraca w tych samych miejscach, ale mogę odessać znowu no problem. Piasek czysty biały.

@zielony mintaj: fotka może być wieczorkiem, pokaże jak ładnie jeżowiec czyści:)

Wiem, że są inne metody do redukcji azotanów: absorbery, wata bawełniana (Nie wiem czy do końca przetestowana?!), makroglony do sumpa i świecić, albo wódka(ale czy przy polimerach?) a może wystarczy poczekać jeszcze z 2 tygodnie....Hmm????

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie humorzasty ten odpieniacz. Wszystko z nim w porządku? A może coś go sprowokowało do tego trzydniowego strajku? Nic dziwnego się nie wydarzyło?

To, oraz zanik glonów (czyli zmniejszone pochłanianie azotu) chyba może być jedną z przyczyn wzrostu NO3.

O ilość bakterii raczej bym się nie bał - żywa skała + żywa woda powinny załatwić sprawę.

Na pelletkach się nie znam, nie wiem czy mogą wprowadzić jakieś zamieszanie.

Babce nie zaszkodzi mały post - możesz sprawdzić czy coś się zmieni po kilkunastu dniach słabszego karmienia.

ed.

Aha, pamiętaj o wyrywaniu tych glonów, które nie wyglądają zdrowo - mogą być źródłem tego co wcześniej wchłonęły.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhmm...

Odpieniacz jest ok, toczy dzisiaj już piękną sztywną piankę. Mąż musiał przerobić gniazdko za sumpem i musieliśmy opróżnić sumpa, żeby był dostęp, operacja trwała z godzinę, po czym woda wróciła do sumpa wraz z umytym odpieniaczem. Przypuszczam, że czyszczenie go spowodowało przerwę w stabilnej pracy. Dzisiaj rano już pracował w miarę stabilnie na pełnym przepływie powietrza przez zawór. Skręcony jest jeszcze na suchszą pianę, ale jest gęsta i jest jej dużo.

Czyli czekać , czekać..........czekać.... :coffee:

A tak apropos tej Hanki na azotany to jest owszem...ponad 800zł kosztuje :crazy: , nic tylko przywyknąć do tych kolorków "na oko".


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam inaczej - trafiły jakieś nowe rybki do akwa ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.