Skocz do zawartości
Margo

300l morskiej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

No i "nadejszła wielkopomna chwila" :) czas na mały półroczniakowy news.

Nawet nie wiem co zmieniło się od mojego ostatniego wpisu, ponieważ zmieniało się i zmienia cały czas. A to reorganizacja ustawienia korali a to nowe szczepki. Na tą chwilę akwarium ukończyło pól roku pracy. Pomijając 2 małe incydenty z początkami cyjano, akwa jest na krzywej wznoszącej :)Pomijaąc awarię Maxspect'a (chłopcy z Francji uwinęli się z częściami w 3 dni a mój mąłżonek w 30 minut:))Ostatecznie udało się bez pożyczania lampy :) . Doszło sporo korali. Ale zamiast opisywać które doszły napiszę ogólnie:

- 6 odmian acropora

- 2 odmiany poccilopora

- seriatopora caliendrum i histrix

- montipora srebrzysta

- monti tależowa czerwona

- 3 odmiany euphylli

- 2 odmiany caulastrei

- pavona cactus

- 2 odmiany stylopory

- rhodactisy

- discosomy

- sinularia fluo i brassica

- ricordea yuma

- clavularia

- capnella

- pseudogorgonia

- zoa

- xenia i jej kuzynka

d662d04aae1beb0dm.jpg

5ce8dc1418e9f02dm.jpg

fa2ea41e32190eebm.jpg

e36ca4589fd38710m.jpg

b65e8c65bc295751m.jpg

7096553bb7ccf948m.jpg

2377581570d55cc7m.jpg

Jak widać po powyższym, akwa głównie sps i lps. Na początku planowałam mieć tylko miękkie, ew. jakieś lps. Jednak z uwagi, że choroba moja i mego męża się znacznie pogłębiła, to i poziom wzrósł. Nie zapeszając wszystko pięknie rośnie i nie mam strat, no...pomijając 2 montipory na początku, które najzwyklej w świecie upiekłam pod ledami :( Człowiek uczy się całe życie, a i tak głupi umrze :) Z suplementów leję w dawkach 1/3 zalecanej środki takie jak: RGB z Fauna Marin, aminokwasy z FM, Coral E z AF, no i oczywiście Balling beż " soli bez NaCl" w ilości 25ml/dobę. Mąż mój się nade mną zlitował i zafundował mi pompkę do Ballinga :):):)

W obsadzie rybnej zmieniło się tylko tyle, że mój C. strigosus odszedł :( Strasznie mi było przykro. W zasadzie nie wiem co przyczyniło się bardziej do jego śmierci...nadpobudliwy Żółtek, czy kilka kropek których nie potrafił się pozbyć przez 3 tygodnie. Zapewne było tak, że tłuczony przez Żółtka był pod wpływem stresu i tu z kolei wkracza ospa. Żółtek nie zawsze ganiał Strigo, momentami wydawałoby się, że całkiem dobrzy z nich kumple. Jednak żółty koksu trzaskał biednego Strigosusa nawet na łożu śmierci, kiedy to był już cieniutki jak listek z głowką :(. Nie tylko na Strigo uwidaczniała się demoniczna natura zebrasomy...sami zobaczcie:

Od pewnego czasu zaczęła namiętnie atakować również szczypce. Nie jestem w stanie nimi nic zrobić koło korali bo Żółtek od razu atakuje i uderza w szczypce z całej siły tak długo jak długo są w wodzie. Czasem boję się że się zrani mały drań, bo traci przy tym zdrowy rozsądek. Na przykład tego powiem, że dzięki jego atakom, jestem go w stanie odłowić na małą siatkę dla molinezji w 5 minut. Wystarczy wsadzić szczypce i w odpowiednim momencie zagarnąć go siatką. Albo sam w ferworze walki zaatakuje siatkę wpływając do niej. Nie powiem, ale jak zaczął się tak zachowywać to miałam opory żeby ręka podnieść z dna korala który leżał na jego rewirze. Ale żyję i żyły mam całe nie podcięte.

Że nie potrafiłam długo żyć bez Strigosusa postanowiłam zakupić nowego i zamówiłam w Reefshopie...Maluch jechał do mnie dzielnie przez całą Polskę 12h pociągiem. Kiedy odzyskał kolor okazał się nie być strigosusem. to C. truncatus. Nie ukrywam rozczarowania, ale nie miałam serca wysyłać ryby w podróż powrotną, więc została..a chłopakom z Gdyni, zalecam więcej uwagi przy łowieniu ryb...Na razie podzieliły się z Żółtkiem rewirami i jakoś to działa. Lecz pieczarę pod skałami musiała przedzielić dodatkową skałką, by się nie musiały w nocy oglądać.

Na koniec foteczki całości...

7d21bf19900acb83m.jpg

d975b38073507445m.jpg

W planie jeszcze na pewno acra tricolor!!! :)

Podsumowując... Coraz bardziej mi się to podoba!!! Teraz czekam aż moje szczepki zamienią się w las:)

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo nie...ja nie wiem jak Ty to robisz z tymi acrami że tak polipują, u mnie na 3 sztuki polipuje jedna, zastanawiam się czy nie dać niżej i nie zacząć podlewać trochę RGB :)

A tak ogólnie to ślicznie się to wszystko prezentuje...gratki i tak trzymać


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śliczne akwarium. Mam pytanie ja te Twoje ctenochaetusy zachowują się do tej babki która jest na fotce. Mój leje każdą babkę , ostatnio znów zaryzykowałem ale musiałem babkę odłowić po 3 dniach bo się zapowiadała masakra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarowno Strigosus jak i Truncatus ignorowaly babke kopiaca, jednak obie ryby nie toleruja salariasa, jak tylko wyjdzie sie popasc na skale to od razu jest przegoniony. V. Pullearis jest dosc spora u mnie, chyba juz dorosla, moze dlatego.

...mobilnie

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Margo: oczywiście gratulacje akwa, pięknie się już prezentuje.

Napisałabyś gdzieś więcej o sprzęcie. Wyczytałem że masz ledy MaxSpecta - tylko ledy?

Pytam, bo chciałem się pocieszyć, że można i na ledach mieć ładne akwa. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, tak mam tylko ledy. Wszystko rosnie acry czuja sie rewelacyjnie i rosna dosc szybko a i kolory sa takie by mi sie podobalo.

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki... :)

@dieter25 - super dziękuję :) ale Żywiec jest mi troszkę za daleko... :(

Od wczoraj mam 2 Mitraxy, od razu zaczęły dłubać glonowy meszek. Fajne stworzonka :) Kupione w zasadzie na valonię, która pojawiła się tu i ówdzie.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, jak tak to oczywiście zapraszamy :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę zaoferować pomoc na trasie Zywiec-Świętochłowice.Po weekendzie na działce w Zywcu wracam w niedzielę 04.05 i mogę obiecanego tricolora podrzucić do Świętochłowic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mi tam...wrzucę kilka fotek:)

Po 2 tygodniowym urlopie- wszystko żyje:) I tu ukłon w stronę Maćko:)

Wszystko rośnie jak szalone i przyrosty na niektórych acrach to ok. 2,5 cm w 2 miesiące, choć są i takie które rosną wolniej. Wystarczy porównać te fotki z tymi z poprzednich wpisów. Mam jedynie nieco meszku brunatnego glona na skale, ale jak to mówi mój małżonek " wygląda jak w naturze i ryby są szczęśliwe:)". Doszła Hexataenia i miewa się wyśmienicie, niestety na forum nikt nie podpowiedział mi, czy mogę trzymać 2 sztuki, więc póki co pływa sobie sama. Koniec lania wody oto fotki:

c5009531e3b5387em.jpg

błogosławiona między zoasami, muszę się jej jakoś pozbyć, choćby i kosztem zoasów, które i tak są wystarczająco ekspansywne...

16353282d5e45c3fm.jpg

Polipuje jak szalona, lecz kolor zbladł i woooolno rośnie:

2ce38e191e99764cm.jpg

Różowy cukiereczek rośnie jak szalony

0f567b8545f431c6m.jpg

Poszła w brąz, póki co nie mam pomysłu co robić, ale rośnie...

723196f47e5ec77dm.jpg

Z dedykacją dla @Truskawy, wyżebrana acra rośnie wyśmienicie i cieszy me oko:)

bbfb2fc506dd29f7m.jpg

d932e0584b28f9a6m.jpg

i lider wzrostu!!

5b5a2b26a025935em.jpg

EDYTA: No tak zapomniałam o całości:

2bd1ae1b31863843m.jpg

...no więc taki mam sobie baniaczek...

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka Margo,

No wspaniale wspaniale :) Fajnie że macie Hexę, też miałem na nią chrapkę ale do

sanitarnika i 2 mandarynów była by to słaba opcja.

Podrzucę Wam dzisiaj waszą NACL Free to i od razu Aip-Exa wezmę żebyś się uporała z tą paskudą w zoasach.

Pozdr


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hexa póki co z doktorkiem w zgodzie, nawet podstawia się do czyszczenia. Mandaryna wykreśliłąm z listy. Na zachodnich stronach wyczytałam,że Hexataenia nie toleruje innych pasiastych wargatków więc kumpla nie będzie.

@Maćko: ...to już zaczynam się z nią żegnać:)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem już że na żywo ładniejsze? :D Akwarium bajka, robi wrażenie :clap:


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe dzieki. Tak, powiedziales ze robie beznadziejne zdjecia:)

Przy okazji takie pytanko, czy acry roznych odmian moga sie stykac czy beda sie pazyc, to samo odnosnie seriatopor. Korale sie mocno rozrastaja i nie wiem czy lamac czy pozwolic im sie przerastac. Na zdjeciach pieknych zbiornikow na forum widze jakby sie przerastaly, jednoczesnie na forum czytalam ze usmiercaja sobie wzajemnie tkanke w punkcie styku a potem juz jest roznie....pomiedzy gatunkowo to na pewno beda sie pazyc ale jak to jest w obrebie gatunku?

...mobilnie

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że te same gatunki będą się przerastać bez szkody.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem że ładne, ot co :clapping Co do SPSów, czasem widać na zdjęciach "mozaiki" z różnokolorowych montipor talerzowych, więc może...

PS. rodzaju, nie gatunku :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano tak. Rodzaju :p


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie porzadek, beda i fotki. Poki co...szczepki tu , szczepki tam, maly chaos sie zrobil. Wszystko ladnie poukladam i cos ustrzele :)

Nawiazujac do poprzedniego postu seriatopora caliendrum i histrix moga sie spokojnie zrastac ze soba bez strat. Juz galazki sie pokrzyzowaly i nie ma ubytkow tkanki, nawet nie przestaly tam polipowac :)

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, czułem to że będzie dobrze :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, W akwa mam 18kg żywego piachu i v.pullearis z ADHD. Babeczka jest w stanie usypywać kopce po 7-8cm wysokości w różnych miejscach akwarium. Przed podmianką grabkami rozprowadzam ten piach żeby wszędzie było w miarę równo. Ale miną 2 dni i znowu mam góry i doliny w całym akwa. Niby fajnie, że taka pracowita z niej rybka, ale jak usypuje górki to mam wrażenie ze w tych grubych warstwach nie dzieje się dobrze. Wpadłam na taki pomysł, by część tego piachu odessać do pudełka PP o wysokości 7cm, takiego do przechowywania żywności i wsadzić to do sumpa aby pełniło funkcję takiego pudełkowego DSB. Bilans piachu się nie zmieni a w głównym zapanuje większy porządek. Obecnie mam zerowe nutrienty i stabilne parametry i życie kwitnie, boję się żeby nie narobić sobie kłopotów takimi poczynaniami, a szkoda mi ten piach tak po prostu odessać i wyrzucić. Czy wtedy w sumpie trzeba trzymać jakieś "piasko przekopywacze" ? :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.