Skocz do zawartości
Margo

300l morskiej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie masz stężenie tego Na3PO4, można obliczyć wielkość tej kropelki. No i jakie są fosforany teraz.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie tak jak wstawanie poranne...hehe ale OK tak zrobię jak mówisz, może nawet wolniej :D . Dziękuję :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hihih dieter25, Maćko po sąsiedzku chciał być uprzejmy:) Debora to nie moja liga...ja mam na razie holendra, do rafy trochę daleko:)

Można by zażartować że godnego przeciwnika do walki z glonem ;)

Co do stosunku PO4/NO3 to u mnie chyba też jest z tym slabo bo cyjano się pojawiło, wyciągne dzisiaj phosguard bo to po jego wsadzeniu się pojawiło. Tobie jak NO3 ruszy w dół to się zgłosze po pare kropel specyfiku Na3PO4

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłoczę się, a jaki stosunek [NO3]/[PO4] jest odpowiedni?


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszą, że 16:1, ale to do końca nie jest wyjaśnione.

Czytaj:

http://nano-reef.pl/topic/35813-dawkowanie-i-kontrola-no3/


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie biomasy denitryfikacyjnej na fosforany w trakcie procesu jest bardzo zróżnicowane. Będzie to też trudne do oceny na podstawie stężenia określonego testami, ponieważ przy spadku zawartości fosforanów w wodzie, może następować desorpcja ze skały i proces będzie dalej przebiegał bez zaburzeń, pod warunkiem, że wcześniej się tam zaadsorbowały oczywiście, np w chwili kiedy stężenia w wodzie były znacznie przekraczające te dopuszczalne (oczekiwane). Podobno w przeliczeniu na masę usuniętych azotanów zapotrzebowanie na fosforany wynosi od 0,01 gP/gN -0,1 gP/gN, więc zakres mamy szeroki.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by zażartować że godnego przeciwnika do walki z glonem ;)

Nie no śmiech mnie ogarnął :lol: wierz mi że marzysz o takim glonowisku jak ma Debora

Damapik ale wiem że chciał być miły:) śmiał by inaczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie biomasy denitryfikacyjnej na fosforany w trakcie procesu jest bardzo zróżnicowane. Będzie to też trudne do oceny na podstawie stężenia określonego testami, ponieważ przy spadku zawartości fosforanów w wodzie, może następować desorpcja ze skały i proces będzie dalej przebiegał bez zaburzeń, pod warunkiem, że wcześniej się tam zaadsorbowały oczywiście, np w chwili kiedy stężenia w wodzie były znacznie przekraczające te dopuszczalne (oczekiwane). Podobno w przeliczeniu na masę usuniętych azotanów zapotrzebowanie na fosforany wynosi od 0,01 gP/gN -0,1 gP/gN, więc zakres mamy szeroki.

Fajne i ciekawe to co piszesz, nie znalazłem tego. Dodam wobec tego, że w takim razie poziom fosforanów w wodzie o niczym nam nie mówi i nie decyduje. Powinniśmy dyskutować tylko o stosunku zużycia fosforanów do zużycia azotanów, a nie stosunkach zawartości w wodzie (?). Ale to chyba będzie trudne, bo skoro azotany nie spadają, to ich dowóz = produkcji. To jak wyznaczyć produkcję? Z masy życia? Ale koralowce zużywają NO3 w procesie fotosyntezy (generalnie nie fotosyntezy, ale to nazwa robocza ;-)), czyli zostaje z masy ryb? Ktoś gdzieś pisał, że ci którzy mają dużo koralowców nie mają problemów z NO3.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno zwiazki te zuzywane sa w odpowiednim stosunku. Jednakze zbyt duza zawartosc fosforanow w systemie powoduje ich akumulacje w skale, co juz bylo nie raz pisane na forum i napewno zbyt mala spowalnia procesy denitryfikacji. Duzo czynnikow ma tutaj wplyw min. ilosc biomasy denitryfikujacej (glony, rowniez te w koralowcach, bakterie, itd.) I zawartosc wegla organicznego (rowniez w konkretnym stosunku, o ile dobrze pamietam 9:1). Dlatego nie ma jednoznacznego rozwiazania i mowimy ze kazdy baniak jest inny...

@dieter25: kazdy oczy ma i widzi ze moje akwa ma daaaaaleko do rafki Debory, nawet jesli Maciek mowi ze ladne bedzie ;)...z drugiej strony trzeba stawiac sobie wysokie cele hmmm? Wiec moze trzeba powalczyc o ten TOTM, za jakis czas :D :D :D a co...

Ps...babka ma sie dobrze, je, kopie...

Wysyłane z mojego MotoA953 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tez się wydaje że z twoim podejściem akwa będzie całkiem całkiem :)

Super że babka ma się dobrze.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawstydzacie mnie :blushing:

Gosiu, trzymam kciuki! I zapraszam do siebie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe i nareszcie pojawiła się sama zainteresowana :animier: ...więc wiesz Deborko szykuj się na ostrą rozgrywkę o TOTM :laser:

...a tak zupełnie na serio to dziękuję za zaproszenie, daleko nie mam :) Może kiedyś się wproszę i pogadamy o tym TOTM przy kawie :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos babki to moja tak "dyszy" często, chyba po prostu sobie przeczyszcza gębę w ten sposób :) Nie wiem czy masz doktorka albo krewetkę czyszczącą, jezeli nie masz to warto dokupić, u mnie najczęstszym klientem krewetki i doktorka jest własnie babka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego właśnie doszłam wniosku wczoraj....że wygląda jakby dawała cynk że potrzeba jej pyszczek wyszorować :) planuję wyprawę po partnera do celów kosmetycznych, chyba krewetka na razie. Moja ekipa teraz to: babka, salarias, 3 nassariusy, 2 strombusy i globullus, chciałam poczekać z nowym zakupem, ale widać, że babka koniecznie potrzebuje krewetki, w końcu stale pycho ma zapchane piachem taka kopara z niej:)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie zrobię :) Choć koniec tygodnia to będzie czas wielkich zmian, mogą dziać się cuda, ale jakoś podołamy. Na razie koniec z raportowaniem działalności, następny wpis, jak skały będą czyste!!! :)

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest sąsiadko! Jedziemy z koksem ;)

Jak byście potrzebowali pomocy jestem piętro niżej.

Dzięki za wężowidło, możecie zostawić sobie jeża dopóki nie wykona roboty a później sprzedać. No chyba że - odpukać - będzie u mnie potrzebny

Pozdr i udanych zakupów

Hehe i nareszcie pojawiła się sama zainteresowana :animier: ...więc wiesz Deborko szykuj się na ostrą rozgrywkę o TOTM

Wywołałem małą wojenkę ?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sam sobie kupiłem taką babkę, a raczej dwie ( parka ) niezłą burzę robią mi w akwa.

No to czekamy na następną aktualizacje, ciekawe czy wytrzymasz bez wpisu do tego czasu :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki beda jak zlikwiduje karcerek dla zebrasomki, powiem tyle....oj pozmienialo sie...

Wysyłane z mojego MotoA953 za pomocą Tapatalk 2


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nadszedł czas na aktualizację, jest bo glonów nie ma:) Nie było już dużo wcześniej, ale czasu na zrobienie fotek nie było.

Najbardziej do likwidacji glonów przyczynił się jeż, który teraz z nudów i głodu błąka się po szybach, będzie na sprzedaż, ale to w dziale Targowisko...

Skały praktycznie są czyste, parametry powolutku stają się takie jak powinny być, a więc wszystko idzie tak jak zaplanowałam:)

Obecna obsada to:

1x błazen ocellaris

1x zebrasoma flavescens

1x ctenocheatus strigosus

1x salarias fasciatus

1x v. puellaris

2x krewetka czyszcząca

2x strombus

3x nassarius

4x turbo

1x paguristes cadenati

kiełże, wieloszczety, wężowidła, rurówki i inne robale

sinularia brasica

sinularia fluo

capnella imbricata

caulastrea fluo

pseudogorgie

rhodactisy

discosomy

zoa

ricordee: juma i florida

clavularia virdis 2 pyszczki

xenia pulsująca

briareum różne

paraclavularia

gorgonia plexaura flexuosa

gąbki dzikusy, kilka aiptasji... :)

Obecnie akwarium wygląda tak:

IMG 9050

IMG 9049

IMG 9030

Nad zdjęciami jeszcze popracuję co by wyglądały bardziej profesjonalnie, ale na razie nie o to chodzi.

Kilka zbliżeń:

IMG 9057

IMG 9052

IMG 9051

IMG 9011

IMG 9009

Teraz zamierzam wypełniać skały koralami, ale takimi troszkę bardziej cukieraskowymi. Marzy mi się kilka okazów.

Jak parametry będą żyleta to i spsa wrzuce... :blushing:

Życie póki co ładnie sobie żyje i rośnie, tylko 2 piękne czerwone grzybki które dostały mi się od kolegi z forum w ramach buntu związanego z umiejscowieniem, odkleiły sie i powiało je gdzieś za skały...a takie były cudne. Jeden z błaznów powędrował na wieczną rafę, niestety brooklynella...

jestem na dobrej drodze...jak myślicie?

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mysle ze na dobrej drodze:) wprosze sie na herbatke i ocenie. Zastanawiam sie nad tym jezem czy go jeszcze na chwile nie ściągnąć do siebie. Ruszal ta mala kempke co mieliscie po lewej stronie baniaczka? No i szkoda malevo Nemo:( ja tez jednego stracilem jakis czas temu ale juz od dawna zastapiony nowym maluchem


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzialbym raczej ze to ja troche sciagnalem ustawienie skalki od nich ;)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, skałka ładna czyściutka, parametry też ładne.

Teraz tylko czekać aż korale się rozrosną i będzie olejny piękny baniaczek na śląsku


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma już 3,5 miesiąca. Wszystko ładnie się kręci i żyje. Korale rosną są ładnie wybarwione. W składzie miękkie, LPS i nawet jeden SPS (seriatopora caliendrum). Nie wiem, czy nie przypaliłam go troszkę światłem, ponieważ postawiłam go w mocnej cyrkulacji na górnej skale i w miejscu w którym cyrkulacja rozwiewała polipy na szczycie, pojawiły się tak jakby przetarcia tkanki. Poza tym koral wygląda na zdrowego. Czy miejsca poparzeń zaleczą się samoczynnie? Dodam, że uszkodzenia od tygodnia się nie powiększyły, koral ma stale ładny, intensywny, zielony fluo kolor. Obserwuję, go tak bo planuję zakup kolejnych szczepek SPSów i nie chce ich bezmyślnie wsadzać jeśli coś jest nie tak. A nawiasem mówiąc, zaczęły mi spadać zawartości Ca i Mg. mam średnio bogatą sól (Grotech), i myślałam , że pociągnę na samych podmiankach a tu chyba należy się zacząć szkolić z Ballinga....

Największą moją zmorą jednak są pływające "paprochy". Na początku myślałam, że winna jest babka lecz po czasie zauważyłam, że jednak nie ona jest winna a pokolce i salarias, które pływając sprintem przy skałach wznoszą z nich zalegający detrytus. Nic nie byłoby w tym niezwykłego oprocz tego, że ten podniesiony detrytus zamiast spływać do komina krąży po zbiorniku wkurzając moje oczy. Walczyłam 2 dni z cyrkulacja przestawiając jak sie tylko da, żeby wymusić na detrytusie podążanie w stronę grzebienia, ale na marne póki co :( Podczas ostatniej podmianki przedmuchałam silnie skałę, wypłukując z niej cały detrytus zalegający (ale była masakra w wodzie), przeszło mi przez głowę, że parametry mogły w tym momencie wywindować ostro w górę(nie było źle podniosły się z NO3 7 do 25, na następny dzień NO3 spadły znowu do 7). Jak często i czy w ogóle wykonujecie takie zabiegi u siebie? I jak zmusić detrytus do opuszczania zbiornika? Jedna cyrkulację mam ustawioną po przekątnej na taflę wody, drugą natomiast na przeciwnej ścianie na komin tak żeby woda krążyła. Czy to możliwe, że cyrkulacja uniemożliwia spływanie zanieczyszczeń do komina? Przepraszam, że zadaję tu tyle pytań ale nie chce namnażać wątków.

Ogólnie, pomijając paprochy, to zbiornik cieszy oko, zdjęcia zamieszczę wieczorem :)

Miłego poniedziałku!!!

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.