Skocz do zawartości
october_rust

pomór ryb

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem nadzieję, że już więcej nie będę pisał w tym dziale..

Wczoraj wróciłem z pracy i zobaczyłem, że moje vallencinea puellaris nie żyje – szybko wyciągnąłem je z akwa. Po dzisiejszej nowy zobaczyłem, że padał cała reszta – 3 nomatopery (jedna jeszcze poruszała się skokami, 2 ocellarisy – jeden jeszcze żył – pływał bokiem tuż pod powierzchnią, fridmani, nie wiem co z babką i borsukiem (kurcze wziałem go od człowieka co go trzymał w 50 litrach, chciałem by miał lepiej)

Parametry :

Zasolenie 1021

Temp 25

Ph 8,0

KH 7,0

Ca 320

Mg 1230

Po4 – 0,06

No3 – 0

Mierzone we wtorek.

Z rzeczy które lałem do akwa: codziennie 10 ml preparatu kenta na magnez, 10 ml balllinga na CA i KH, 4 ml No3Po4.

Zastanawiam się co było przyczyną tak gwałtownego pomoru. Zakładam, że przyczyny były dwie: lanie No3Po4 i niedziałający od wieczora odpieniacz – akurat wczoraj go wyczyściłem i miałem go dziś po południu wsdzić z powrotem do akwarium.

A może ktoś ma jakiś inny pomysł? Dodam, że korale wyglądają normalnie, tak samo jak kraby.

Bo dzisiaj zastanawiam się co dalej robić – w zasadzie czy nie zlikwidować akwa……

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądała woda. Czy była mętna czy normalna przejrzysta. Dodatkowo czym mierzysz zasolenie.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na szybach i sprzęcie był jakiś nalot. Mętna wody świadczyła by o zakwicie bakteryjnym a to potrafi szybko wywołać niedobór tlenu w wodzie.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrułeś i udusiłeś zwierzaki wyciągając odpieniacz. W tak małym zbiorniku padnięta jedna ryba i brak odpieniacza powoduje katastrofę......kilka rybek i kilka godzinek to ..........odpowiedź już znasz.

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ta babka co wczoraj padła została przeze mnie wyciągnięta wczoraj. Odpieniacz wyłaczyłem wczoraj wieczorem dopiero. Nie ukrywam, że czasem wyłaczałem go na noc. Nie pisze tego by się usprawiedliwić, bynajmniej uważam, że to ja namieszałem i to przeze mnie się stało. Co teraz ja wrócę do domu? Wsadzę odpieniacz i co jeszcze zrobić żeby do końca mi sie system nie załamał?

nalot był trochę na szybach ale nie za bardzo. Genarlenie czyściłem szyby co dwa dni.

tak w ogóle to zastanawiam się czy nie zrobić po tym wszystkim restartu zbiornika - dac komuć korale i kraby na przechowanie i spokojnie wystartować na świeżym setapie.

Albo w cholerę zostać akwarystą bezakwaryjnym....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drobny apdejt.

Wyrwałem się na chwilę - odpieniak wywala coś tam - niemal od momentu podłączenia. dwa błazny i jedna piżama żyją podobnie jak babka. Czyli zeszła przynajmniej jedna piżama zaś druga i borsuk sa niewidziane - muszę rozebrać skały i poszukać ich zwłok coby PO 4 mi nie skoczyło drastycznie.

panowie - co dalej mam zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel, adsorbent po4, odpieniacz na mokro już go nigdy nie wyłączaj.

zrób podmiankę 25%

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solanka juz sie miesza, wegiel juz sie szykuje wlalem troche atramentu i szykuje phosguard.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znajdź resztę padłych ryb. Rób testy, po 2-3 dniach kolejna podmianka i wyjdziesz na prostą, powodzenia :thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety, jeśli ich trochę masz, mogły wszamać,kraby, ślimaki też. Powinieneś znaleźć chociaż fragmenty szkieletów, będziesz spokojniejszy, wiem że brzmi to trochę bezdusznie ale w tym przypadku nie ma miejsca na sentymenty.

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie szukaj i nie przewracaj ta skala, bo jeszcze wtraci sie ospa. Piotrus dobrze podpowiedzial.

Jesli nic innego nie lales do akwarium, to rzeczywiscie przyczyna mogla byc przyducha.

Zadnego restartu bym nie robil. Po dwoch tygodniach wszystko wroci do normy. Wylaczanie odpieniacza nie jest najlepszym dzialaniem, zreszta, masz doswiadczenie. Wszystko bedzie dobrze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki. Czyli cztery sztuki przeżyły, w tym błazny i babka, które mam od początku. I jedna piżama. Strasznie bolesna to nauczka. baniak wygląda jak przysypany lekkim śniegiem (efekt atramentu). dałem trochę pokarmu ale tylko babka jadła. Podmiana zrobiona - wprawdzie tylko 10 procent ale zrobiona w niedziele zrobię kolejne 10 procent. dzięki za wszystkie rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"dzięki. Czyli cztery sztuki przeżyły, w tym błazny i babka, które mam od początku. I jedna piżama." To ile Ty masz tych ryb w tak małym szkiełku ? moim zdaniem 10 cm ryb na 100 litrów wody to max.

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly baniak, duzo ryb, wylaczenie odpieniacza na noc to jak przyduszenie ich poduszka. Zrobila ci sie przyducha rybcia padla , bakterie mialy raj co zobaczyles po wodzie. Parametry na bank podskoczyly. Odpieniacz oprocz oczyszczania rowniez natlenia wode. Jak chcesz sie upierac to wylacz sobie go w dzien.. tylko po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak. miałem zbyt wiele ryb - jak każdy w sumie na tym forum. Odpieniacz wyłączyłem by go wyczyścić. Parę razy wcześniej się zdarzyło że trochę buczał (mam akwarium w sypialni) i wyłączałem go na noc. Myślałem że tym razem też się nic nie stanie. Szkoda że moje "myślałem? zaszkodziło zwierzakom. dostałem bolesną nauczkę.

Jeszcze pytanie - skoro codziennie lałem No3Po4 radesea to na razie się wstrzymać? Jeśli tak to kiedy z powrotem zacząć dodawanie tego do wody?

Edytowane przez october_rust (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj z tydzien z dodawaniem czegokolwiek. Akwarium to wytrzyma, potrzebujac czasu na normalizacje.

Odpieniacz na mokro i codzienne mycie kubka i tyle. Sam odpieniacz mozna myc co kilka lat...

Wiesz, ze kazda zmiana w malym litrazu to olbrzymia zmiana. :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwiekszyles obsade ryb i tym razem okazalo sie ze to juz nie dziala jak wylaczysz odpieniacz, po prostu wczesniej jak bylo malo ryb nie bylo problemu braku tlenu, dodatkowo skoro czysciles odpieniacz to znacznie dluzej niz tylko przez noc brakowalo natleniania.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, dzięki Stani. Po prostu raz na kwartał czyszcze pompę w odpieniaczu - te zewnętrzny mce 600. Mam nauczkę na przyszłość. Teraz chcę ogarnąć chaos, który spowodowałem i pomyśleć o czymś trochę większym choć odrobinę.

Wyłączałem go przy tej samej obsadzie, co z resztą nie ma już teraz żadnego znaczenia. Moja teoria jest taka, że po raz pierwszy po podaniu no3pok4 nastąpił niekontrolowany rozwój bakterii i przyducha. Tylko szkoda, że przez moją głupotę zginęły zwierzęta.

Edytowane przez october_rust (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"dzięki. Czyli cztery sztuki przeżyły, w tym błazny i babka, które mam od początku. I jedna piżama." To ile Ty masz tych ryb w tak małym szkiełku ? moim zdaniem 10 cm ryb na 100 litrów wody to max.

No właśnie. Tylko, że "młodzi" się nigdy tego nie nauczą skoro "niektóre guru" chwalą się na forach ponad dwustoma rybami w akwarium 500 l.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

cos chyba nie tak, no ale zostawmy to... :blushing:

Omawiany przypadek, mogl sie kazdemu przydazyc. Pare ryb wiecej niz sie myslalo "ze wejda", wtedy wystarczy jeden bzik i polowy ryb nie ma. Nawet nie ma czasu ne reakcje.

Temat mozemy uznac za pouczajacy i tyle :dj:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy braku tlenu w słodkim, ryby padają od największej do najmniejszej.... masz jakoś tak?

Powinny być jakieś testy na O2 .

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz czy lac red sea.. Po pierwsze to mysle ze strasznie duzo go lejesz.. (tez uzywam w zbiornikach) Po drugie to fajnie by bylo zobaczyc chociaz zbiornik. Czasem jak czytam forum to oczy mi sie przewracaja ja widze co i ile ludzie leja do zbiornikow. Jesli bys podal testy z ostatniego miesiąca wraz z podawana suplementacja lub chociaz jak mowilem foto zbiornika, to bylo by latwiej podac ci prawidłowa odpowiedz. Ja tez grzesze iloscia ryb w zbiornikach, zaliczylem nie jedna wpadke ale to mnie nauczylo przewidywac takie sytuacje (chociaz w jakims stopniu) i unikac szkolnych bledow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red sea lalem wg zalecen producenta. Coz, jak patrze na moje akwarium to niestety popełniłem większość błędów początkujących. Przez pierwsze pół roku nie było żadnych problemów potem prawie rok walki z bryosisem, na dodatek przez dlugi okres czasu nie robilem podmian. I rozjechaly mi Ciebie sie parametry. Do tego doszedl wyjazd za granice na przeszlo dwa miesiace. Red sea leje od dwych tygodni. Parametry slabe ale po laniu po 10 ml ballinga ca, 10 ml kh i 10 ml preparatu kenta powoli sie poprawiaja i stabilizuja. Niestety zdjecie moge wrzucic dopiero jak wroce od rodzicow.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.