Skocz do zawartości
thomash666

Organizacja dużych podmian wody.

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że czas zacząć robić regularne podmiany po około 80-100 litrów, chciałbym, żebyście napisali jak organizujecie solanke w takich ilościach.

Dotychczas biegałem z wiadrem 30L i to wystarczało. Bawić się na kilka wiaderek, pomp rozważanie soli mi się nie chce :)

Mam doprowadzone wężyki z akwa do miejsca zbiornika na podmiany. Chcę postawić dedykowane akwarium i w nim mieszać wodę. Pytanie, jak ją wypompowujecie do zera? Jak wylewając wodę odmierzacie - ile wylać? Mieszacie wode w szkalnych pojemnikach, czy beczkach?

będę wdzięczny za komentarze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie beczkę spożywczą w Chemii (ul. Michała ???) - mają wielkości co 10 litrów. OR100 postawiona wlotem na dno beczki wypompowuje wodę w zasadzie do zera. Do tego zmajstruję podstawkę na kółkach, żeby łatwo i swobodnie przestawiać i będzie git :)

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co 2 tyg podmieniam kolo 500 :) i zajmuje to cale 20 min w tym zrzut do kanalizacji starych 500l.

Klucz to 2-gi zbiornik połączony z sumpem i 2 pompy, jedna do zrzutu a druga do mieszania nowej z obiegiem.

Zbiornik podmiankowy musi miec przelew na gorze do sumpa i w nim 2 pompy: jedna do mieszania soli i cyrkulacji a druga do zrzutu do kanalizacji

W sumpie jedna pompa do zalączenia podmiany i dziala to tak:

1. Zalewasz wodą RO zbiornik podmiankowy do poziomu przelewu do sumpa

2. Załączasz cyrkulację w podmiankowym

3. Sypiesz sól

4. Po rozpuszczeniu włączasz pompę w sumpie która powoduje ze nowa woda miesza się z obiegiem

5. Po kilku dniach wyłączasz pompy w sumpie i cyrkulacyjną w podmiankowym i za pomocą pompy zrzutowej opróżniasz zbiornik podmiankowy

6. Ponownie krok nr 1 i tak w kółko co tydzien lub co 2 tyg :)

Można to zautomatyzować za pomocą profiluxa 2-czujników poziomu i elektrody PH :)

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja beczka ma 70 litrów (jak pisałem mieli co 10 litrów aż do chyba 120 czy 140 litrów), średnica w najszerszym miejscu (jest pękata) to około 45 a wysokość z deklem 60 cm.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JJ a jak czesto czyscisz zbiornik "podmiankowy" ?

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozniej zrobie fotke jak ja mam to rozwiazane

mam sumpa polaczonego z dolewka i podmianka + pompa do podmianki i zawor w sumpie do podmieniania wody. czas podmianki to okolo 15 minut (nie licze dosypania okolo 20 miarek soli i wymieszanie jej bo to sie robi okolo pol dnia ale bez mojej pomocy, no wsypanie soli i klikniecie pompy mieszajacej na listwie to juz sam robie). wylaczam odpieniacz i pompe obiegowa woda splywa przez sumpa do kanalizacji a gdy splynie okolo 60l (mam odpowiecnia kreseczke na sumpie i wiem ile splywa) podmieniam wode do tej samej kreseczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod akwarium mam szkło 140 litrów,do niego podłączenie RO,jest też tam grzałka,pompa cyrkulacyjna i pompa przelewająca solankę do sumpa,ma też rewizję w razie przelania.Sump ma też rewizję i podłączenie na dole do kanalizacji oraz cyrkulację załączaną przed odlaniem wody do ścieków.Podmiana odbywa się na zasadzie przełączania zaworów.Na zewnątrz szafki nie ma ani jednego wiaderka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie beczek, to lepszym rozwiązaniem jest pojemnik z tworzywa sztucznego dostępny w Ikei, Salmla to się bodaj nazywa, występuje w objętościach do 130l i do tego wyposażony jest w praktyczne kółeczka. Raczej nie wypuszcza nic szkodliwego do wody, bo swego czasu musiałem w dwóch takich pojemnikach przechować wszystkie zwierzęta z przeciekającego akwarium, kilka tygodni w tych pojemnikach nie uczyniło im żadnej krzywdy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie:

Skoro do tego dodatkowego pojemnika, który jest podłączony do obiegu - leje się woda RO podczas podmiany

To jak jest uzupełniany ubytek odparowanej wody ?

Bo rozumem że pływak z czujnikiem jest w sumpie i steruje on elektro-zaworem.

To jak otwierać ten zawór na czas podmiany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest automatyczna dolewka odparowanej wody bezpośrednio do sumpa i tak mam od około 4 lat,natomiast wodę jak zbieram do podmiany to jest na to oddzielny pojemnik,u mnie to akwarium 140 litrów.Miałem tam kiedyś drugą automatyczną dolewkę,ale teraz robię to na wyczucie i nie martwię się o przelanie bo jest rewizja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pojemniki Samla z Ikei sa bezpieczne? Dadzą rade ze slona woda? Poszukuje pojemnika ktory pomoze mi zrobic przeprowadzke na wiekszy zbiornik, będę chcial tam umiescic czesc życia, może świeża solanke a narazie mam tylko 2 beczki po 45l a potrzebuje duzo więcej.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez michu23 (wyświetl historię edycji)

120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W OBI są pojemniki OKT, takie plastikowe skrzynie zamykane, bezpieczne i cena nie odstrasza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam. Pojemniki Samla z Ikei sa bezpieczne? Dadzą rade ze slona woda? Poszukuje pojemnika ktory pomoze mi zrobic przeprowadzke na wiekszy zbiornik, będę chcial tam umiescic czesc życia, może świeża solanke a narazie mam tylko 2 beczki po 45l a potrzebuje duzo więcej.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Odnośnie beczek, to lepszym rozwiązaniem jest pojemnik z tworzywa sztucznego dostępny w Ikei, Salmla to się bodaj nazywa, występuje w objętościach do 130l i do tego wyposażony jest w praktyczne kółeczka. Raczej nie wypuszcza nic szkodliwego do wody, bo swego czasu musiałem w dwóch takich pojemnikach przechować wszystkie zwierzęta z przeciekającego akwarium, kilka tygodni w tych pojemnikach nie uczyniło im żadnej krzywdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Moje podmienianie jest pośrednio czasochłonne, lecz dla mnie dość wygodne i bezpieczne.

Wymieniam jednorazowo po 95L co w moim przypadku daje 13% całkowitej pojemności systemu.

Mam taki pojemnik jak na śmieci, taki na kołach. Nie kupować tych pojemników z czarnego śmierdzącego tworzywa-przynajmniej mnie one odstraszały. Osobiście kupiłem taki 110L w pobliskim markecie budowlanym, wybierając jedną z bardziej znanych marek producentów pojemników z tworzyw sztucznych. Nie zawsze cena i nieznany producent są najlepszym rozwiązaniem, tym bardziej że ceny nie są wysokie a lepsze jakościowo pojemniki nie są wcale wiele droższe.

Wodę nalewam w łazience bo tam mam zamontowane RO. Nalanie 95L wody to u mnie czas 11 godzin. Wiec nastawiam dziś rano i do wieczora będzie gotowe. Nie martwię się przelaniem pojemnika podmianowego bo w nim na wysokości poziomu 100L mam samodzielnie zamontowany przelot w bocznej ścianie z wężem, który na czas napełniania pojemnika trafia do wanny jako zabezpieczenie przeciw przelewowe (w razie mojej nieobecności lub innych awarii, niech się przelewa ile chce). Odpalam i zapominam do wieczora o kapiącej wodzie.

Po napełnieniu, wygodnie na kołach jadę z pojemnikiem pod baniak, dodaje soli, stary falownik grzałkę i mieszam przez noc, choć po 20 minutach soli nie widać. Wiem, wiem mało zwolenników grzania wody do podmianek, ale to opis mojej metody podmiany a nie jej ocena. Dodatkowym atutem dla mnie jest to, że nie muszę odmierzać soli. Otwieram jeden sprawdzony i przetestowany woreczek (bo tak jest pakowana sól jakiej używam) i cały do pojemnika idzie-nic nie zostaje nie zajmuje miejsca, nie wysycha, nie zbryla się itp. Sprawdzam zasolenie za każdym razem, choć chyba niepotrzebnie, każdorazowo jest ono stałe i takie jakie chce osiągnąć. W fazie ustalania i sprawdzania proporcji soli i wody, dawałem mniej wody i dopełniając wodą z wiaderka osiągałem interesujący mnie poziom zasolenia.

Pojemnik używam jako mobilne wiadro do podmian nie trzymam w nim wody na stałe. Po każdej podmianie obcieknie w wannie, jest wytarte i zawiezione na miejsce składowania-w moim przypadku jest to balkon. Do tego jest bardzo wygodnie, bo mieszczą się w nim drobiazgi jak puste wiaderka i inne szpargały.

pozdrawiam i powodzenia w wyborze najwygodniejszej dla kolegi metody podmianek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj jeszcze kolego @dyzio linka do tego pojemnika na kołach.pls

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ci potrzebny to ja wybrałem dokładnie coś takiego :

http://widoto.pl/pl/curver-pojemnik-kubel-na-smieci-110l-niebieski.html

Jest to link czysto teoretycznie wygooglowany - taki właśnie pojemnik wybrałem ale jest sporo innych

Jak wspomniałem kupiłem w pobliskim markecie budowlanym było taniej a na wybór nie mogłem narzekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skoro ci potrzebny to ja wybrałem dokładnie coś takiego :

http://widoto.pl/pl/...-niebieski.html

Jest to link czysto teoretycznie wygooglowany - taki właśnie pojemnik wybrałem ale jest sporo innych

Jak wspomniałem kupiłem w pobliskim markecie budowlanym było taniej a na wybór nie mogłem narzekać.

heh ...no co kto woli. Liczyłem na taki z 4 kółeczkami, ale dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.