Skocz do zawartości
Jarrela

Nowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Alex ja jeszcze z tymi świetlówkami... to mają być Ocean White, Ocean Blue? Dwie takie dwie takie?


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I lepiej kup sylvani a nie AM. Na 4 świetlóeki najlepiej 2 białe i 2 aktyniczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nową dziewczyne na forum i to na dodatek z mojego wojewódstwa ;) szkoda że nie z Białegostoku ;)

Słuchaj sie chłopaków dobrze piszą.Lepiej wydać na początek więcej niż potem zmieniać sprzęt i co do czego bedzie Cie ta impreza drożej kosztowac.


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak np. ta. Do tej trzeba by dołożyć jeszcze niebieską ( sylvania coralstar).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarrella-zamknięcie pokrywą nie uchroni cię specjalnie przed parowaniem, bo trzeba będzie schładzać wentylatorkami bo wodę przegrzejesz. Licz się z parowaniem dobowym rzędu przynajmniej 3 litrów, może nawet więcej. Nie stawiaj na ścianie zbiornika. Zrób za nim miejsce z 5-10 cm od ściany, żeby była dobra wentylacja za szafką. No i musisz się liczyć z codziennym wietrzeniem mieszkania inaczej wilgoć i grzyb murowany. Nie chcę straszyć, ale lepiej się na to przygotować i zawczasu wszystko przemyśleć. Może masz rozprowadzoną wentylację? Wtedy daj w kanał jakiś wentylator, który by wyciągał powietrze z pomieszczenia.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI to HQI i już, a nie tam T5.

Zamiast Marea to lepiej pasa zacinąć i szarnąć się na Tunze (np akcja na nano-reef).

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz, jak ktos sie liczy z kosztami to marea jest swietna alternatywa dla tunze.

jak tak patrze na moj baniak z perspektywy czasu to rozwiazanie t5 plus zamknieta pokrywa okazalo sie rozwiazaniem mocno chybionym. raz, ze trudny dostep do wszystkiego, dwa ze zeby to w lecie chlodzic i tak musialem miec pokrywe polotwarta co odbijalo sie na oswietleniu baniaka.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapraszam ;]

puki akwa założysz i Ci dojrzeje to cos tam juz bede mógł dać


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rah nie ukrywam, że zmartwiłeś mnie tym parowaniem wody. No ale na pewno skorzystam z Twojej rady, czyli odsunę szafkę, będę wietrzyć, bo potem to może już być niewesoło, gdy grzyb wylezie. Niestety wentylacji w tym pokoju brak.

@Raffy trzymam za słowo ;)

No i zmartwiliście mie tą pokrywą i tymi T5, że niby hqi lepsze. Ja mam 2 warunki przy urządzaniu akwarium - brak sumpa i wszystko w akwarium ładnie przykryte pokrywą. No pomijam sprawę finansową, bo chyba nikt nigdy nie ma tyle ile by chciał. Często spotkałam się z wyrażeniem "kto ma żonę to wie", a ja dodam "kto ma męża ten wie" ;) I tak grunt, że zgodził się na akwarium i do tego morskie, więc teraz kombinuję jak koń pod górę zanim się nie rozmyśli ;D No i często się martwię czy to zadziała? Bo niby sump musi być, teraz że lepiej bez pokrywy...

Czyli oświetlenie już wiem jakie, cyrkulacja wiem. Sól i RO, żeby zalać. Czy coś jeszcze? No i jaka sól?


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump nie musi byc, jasne ze jest to rozwiazanie optymalne bo Ci maszyneria baniaka nie szpeci ale i bez sumpa mozna to jakos zamaskowac. a swiatlo to juz indywidualna sprawa. ja ze swojego doswiadczenia wiem ze przykryte akwa w lecie przysparza nielichych problemow jesli chodzi o chlodzenie. ale jesli to jeden z warunkow zeby baniak stanal to rob z pokrywa a nad wentylacja sie pomysli ;)

jaka sol ? Tropic Marin Pro Reef, ew. wariant ekonomiczny to AquaMedic


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to już czytałaś, a może nie? http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4445 W każdym razie to taka podstawa opisana przez kolegę smk.

Ponadto tu http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=22 coś na temat przerabiania akwarium bez komina na akwarium z przelewem i powody tej modernizacji. Generalnie przeszukaj forum, bo wiele spraw było wielokrotnie wałkowanych, a bardzo pomocnych. Poszukaj też wątku o zakładaniu akwarium przez smk, ale tego 110-120 litrowego, bo to też kopalnia wiedzy połączonej z dzieleniem się błędami, których można będzie uniknąć.

No byłbym zapomniał, oczywiście tą stronę trzeba koniecznie przeczytać http://rafa.koralowa.pl/fla/index.php


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andniew racja strasznie tu u nas skromnie

z okolic znam zaledwie:

-Ciebie

-Markl

-i niedawno poznałem jeszcze jednego "tajnego" morszczaka z Białegostoku ma na imie Artur ;)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Tata nie zgodzę się z Twoją wypowiedziąna temat T5. Rs4 m baniak na T5 a możesz w galerii looknąć jak to wygląda:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wiltdom dzięki.

@Rah dziękuję. Przeczytałam i zamiast mniej to wątpliwości coraz więcej.... złotej metody na założenie akwarium nie ma a ja ani się nie znam ani doświadczenia nie mam. Podejrzewam,że gdyby nie wielka chęć spełnienia marzenia o akwarium słonym, to bym po tej lekturze zrezygnowała.

Poczytam, połaże po necie i forum, bo muszę w końcu podjąć jakąś decyzję.


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałam, połaziłam, posprawdzałam i ... wracam z kolejnymi pytaniami. To chyba już tak zostanie, że mimo masy wiadomości zawartych na forum, niestety ale zamęczę Was pytaniami, bo niestety ale z techniką to u mnie na bakier ;) Z perspektywą spełnienia marzeń jednak nie potrafię się pożegnać ;)

1. Problem parowania - doczytałam, że rzeczywiście nie schodzi poniżej poziomu 3l/dobę a najczęściej jest ok 5l/dobę. I teraz jak praktycznie wygląda problem grzyba w mieszkaniu? Czy wietrzenie mieszkania załatwi sprawę?

2. Pokrywa - nie polecana. Ale czy przy zamontowaniu wiatraczków, o których wspomina @Wiltdom, można mówić o schłodzeniu zbiornika. Myślę głównie o lecie - zimą temp. w moim domu nie przekracza 21-22 stopni.

3. Panel. Polecany, odradzany - sama nie wiem co o nim myśleć. Chcę zamontować trójkątny w jednym rogu akwarium tylko po to, by ukryć grzałkę pompkę i odpieniacz. Nawet niekoniecznie musi być przymocowany do podłoża - na dole i tak skały to zasłonią, bardziej zalezy mi na zasłonięciu góry. Czy to ma sens? A jeśli nie, to czym zamaskować te wątpliwe "eksponaty"?

4. No i co z pompami cyrkulacyjnymi? Obejrzałam masę zdjęć zamieszczonych na forum. Na jednych widać te pompy na innych nie. Od czego to zależy? Od modelu pompy? Maskowania?

5. Problem zaniszyczeń i filmu na powierzchni wody. Czy Hagen Fluval Surface skimmer załatwi sprawę? I czy da radę podłączyć go do pompy cyrkulacyjnej ewentualnie odpieniacza. Czy muszę kupić osobno jakąś pompę?

Chwilowo to najbardziej "palące" pytania, bo tych pewnie nie będzie mało. ;)

Ps. Jak przenieść posta do działu dla nowicjuszy?


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to lecim z odpowiedziami niech inni sie tez wypowiedza, to z tej burzy mozgow cos wspolnie stworzymy

Ad1

wietrzenie (u mnie przynajmniej) zalatwia sprawe - w pomieszczeniu z akwarium mam najnizsza wilgotnosc w calym domu ;). wietrze 2 razy dziennie za to porzadnie

Ad2

ano niepolecana, sam wlasnie tylko czekam az dostarcza mi hqi i wywalam moja pokrywe razem z t5 do piwnicy, niech gnije ;). temperatura i trudnosc z grzebaniem w baniaku potrafi pokrywe obrzydzic. ale tak jak juz wczesniej pisalem, jezeli to warunek powstania akwarium to rob pokrywe. z "wentylatorkami" w pokrywie nie mam doswiaeczenia, ja uzywalem do chlodzenia w lecie takiego normalnego duzego wentylatora pokojowego - podparlem lekko pokrywe, zeby byl tak 8 centymetrowy przeswit i sobie tam dmuchal. nie bylo zadnego problemu z temp. w lecie. za to jest inne ale - dmuchanie na wode = jeszcze raz tak duze parowanie ;)

Ad3

tu bedzie ciezko. ja sam mam w moim baniaku taki polpanel w rogu z grzebieniem, odpieniaczem,pompa, grzalka, wlotem i wylotem reaktora wapnia, czujnikami poziomu wody i wezem ktory te wode dolewa. plus jest taki ze nie ciagnie sie ten panel przez cale akwarium, minus jest taki ze w tym rogu jest pozniej malo miejsca na ulozenie skaly. niech sie wypowiedza inni jeszcze moze wspolnie cos wydumamy

Ad4

zalezy od wielkosci pompy, aranzacji zbiornika, fantazji wlasciciela lub/i zasobnosci portfela. takie np Tunze ma w ofercie specjalne kamienie z otworem - wkladasz tam pompe, kladziesz na skale, jak porosnie glonami to sama nie bedziesz wiedziec gdzie ta pompa jest ;).

Ad5

na takie problemy wlasnie robi sie panel z grzebieniem gdzie woda splywa z powierzchni zabierajac caly ten powierzchniowy syf do odpieniacza


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze Ad4, niektórzy do zdjęć wyciągają pompy cyrkulacyjne, żeby nie szpeciły i wtedy ich nie widać ;)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja się tylko tak zapytam, bo im więcej czytam tym bardziej głupieję. Wydaje mi się, że rozumiem a potem coś przeczytam i znów czarna magia.

Więc będzie tak

zbiornik 200L ( po wyliczeniach z kalkulatora wyszło, że wcale nie 240 jak podaje sprzedawca)

odpieniacz - Beast 400P

cyrkulacja - 2xMarea stream 2400

oświetlenie - 2x54 W Sylvania Aquastar T5 + 54W Sylvania Coralstar T5

No i teraz co z tym oczyszczaniem mechanicznym i biologicznym - biobale? Stosować czy nie? No i wogóle co z tym panelem? Pomoże w likwidacji filmu na powierzchni czy nie?

Wybaczcie mi pytania ale naprawdę nawet na tym forum jest masę sprzecznych informacji. A ja naprawdę mogę chuchać i dmuchać na akwarium ale na stronie technicznej tych wszystkich pompek itd się po prostu nie znam.

Ps. @Wiltdom mogę na priv uderzyć, bo zbiornik będzie podobny?


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uderzaj, nie ma sprawy, jak chcesz na priv lub lepiej jeszcze jutro kolo 21 - 22 na GG 167596, szybciej sie dogadamy. tylko gabarytowo troche inny mam moj zbiornik (100x50x50)

pewnie ze panel pomoze w likwidacji filmu. od tego jest rozwiazanie z grzebieniem zeby woda leciala "z powierzchni" do technicznego, zabierajac przy okazji caly ten syf


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom na pewno skorzystam... bo samej będzie mi ciężko - jak to babie zresztą ;)


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.