Skocz do zawartości
JayJay

110 l solanka po swojemu :D

Rekomendowane odpowiedzi

]Witam serdecznie forumowiczow !

Pierwsza solanke poskladalem troche po swojemu oczywiscie nie dalo to super efektu i nie jest profesjonalnie ale dalo mi duzo satysfakcji i zabawy :)

akwarium 12ol. zaczne od gory swiatlo 2x18 w t8 i 2x24t5 po jednej bialel i niebieskiej wyjscia na swietlowki t5 dorabialem sam :D.

Nie posiadam sumpa, grzalka 150 w, odpieniacz na bodajze 160l , do tego filter z weglem aktywnym do 250l i pompka 800-1600 l/h na ta chwile jest na prawie najwyzszych obrotach.

zaczynajac od poczatku okolo 8 kg piasku koralowego zalane odstalo jakis tydzien nastepnie zrobienie solanki i znowu postalo z tydzien. zywej skaly okolo 12 kg oczywiscie nie czyscilem :D tak postalo z miesiac nie zaobserwowalem zadnych niechcianych glonow wszystko czysto i ladnie glony wapienne rasnace na potege oraz dosc sporo zyjatek w tym krab prawdopodobnie mitrax. sol instant ocean :) po miesiacu wrzucilem 2 slimaki turbo krewetke czyszczaca , rozgwiaze, 2 szczepki kseni. akwarium dzialalo tak 3 miesiace teraz dodalem maleo sarco i druga krewetke czyszczaca wszystko ladnie pieknie duzo zywych mysis nic niezdycha. dokarmiam ksenie jakims preparatem dla koralowcow filtrujacych. mimo wszystko ksenia niezbyt szybko rosnie pompuje sie ladnie one tak wolno rosna ? aha i pojawily sie glony kulkowe ale 3 sztuki i nierosna dalej :)

podmianki robie sumiennie raz w tygodniu 5 %.

parametry :

25 stopni woda

1.023 zasolenie

no2 zerowe

no3 miedzy 12-15

kh 12

ph 8

1385510_577706015615768_587558862_n_zps896fa50c.jpg

Edytowane przez JayJay (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego morszczaka w naszych szeregach.

Niech Ci się kręci....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobie mala aktualizacje . Tak chce sie pochwalic :) oprocz zmian arazacji tore nastepowaly dosc czesto zmienilem pare dni temu odpieniacz na tunze 9004 z przyczyn wysokiego no3 i niewydlnosci starego odpieniacza :) oczywiscie nowe korale tez sie znalazly w baniaku wraz z rybkami :)

1504958_603518063034563_1452015812_n_zpsf4d944cf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz fajny :) Ja troszeczkę zmieniłabym jeszcze ustawienie skały, troszkę tak porozrzucana - można ją ułożyć w jedną całość i tak by była choć jedna skałka wyżej (niektóre korale lubią więcej światła, jak niektóre skałki są wyżej to można potem przełożyć takiego troszkę wyżej, co by zadowolony był - a tak nie będziesz miał pola manewru), no i odsunęłabym ją od szyby po bokach żeby później czyścikiem dojść. A o tle jakimś nie myślałeś? Zasłoniłoby kable- byłoby bardziej estetycznie ;D Oczywiście to moje tam babskie wizje, ale każdy ma swoje, także ważne by tobie się podobało. Co do Xeni, to nie pomogę bo jej nie posiadam. A pompkę cyrkulacyjną masz jedną? Jak tak to zdaje się musiałbyś dołożyć. Fajnie, że się nie spieszysz ze zwierzakami i pozwalasz baniakowi spokojnie sobie dojrzeć. Oby tak dalej, powodzenia! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nieżle, ale jakoś pochowałbym te przewody elektryczne z tyłu, psują efekt :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz w baniaczku Trikentrion, pamiętaj że trzeba go dokarmiać. Mam nadzieję, że da radę w świeżym akwarium bo to ciężka do utrzymania gąbka. Co do ułożenia skały to faktycznie trochę chaos, ale ważne żeby Tobie się podobało. Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

probowalem kiedys ulozyc jakos ladniej ale za cholere mi niewychodzilo chyba nie mam do tego zdolnosci i tu przydala by sie reka kobiety hehe. tlo to swietna sprawa ale nie chce mi sie szukac :( kiedys bede chcial zasiac na tylnej szybie snowflake polip czy jakos tak sie nazywa po angielsku male 2-3mm niebieskie kwiatki :) ale tlo wypadalo by kupic eh :( z nowym odpieniaczem bede mogl dokarmiac go co chwila :) caroli pompki drugiej dac raczej nie moge bo nie ma nawet gdzie a 2 z tego co wiem to trikentrion nielubi zbyd duzej cyrkulacji wiec ten jeden kat chcialem zeby byl dla niego :) oczywiscie 2 pompa jedzie do mnie juz zamowiona co nie zmienia faktu ze i tak nie wiem gdzie ja dac ;) cieszy mnie fakt ze choc troche sie podoba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tę skałę co jest przed odpieniaczem połóż na tych dwóch na środku i będzie git (prawdopodobnie :D).

PS. Ten snowflake to Clavularia.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki lurthel za propozycje przemysle ja :) kazde przekladanie skaly doprowadza mnie do szewskiej pasji bo nigdy mi sie nie podoba :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przekładanie skał prowadziło do awantur rodzinnych :D bo zamiast robić kolację, siedziałam załamana z mokrymi rękoma po łokcie :p także znam ten ból.

Dołączam się do Lurthela - też położyłabym na tych dwóch na środku, tylko jeszcze te jedną z dwóch (lewą)zamieniłabym z tą całkiem po lewej i położyłabym ją na płask. Jeśli coś ktoś z tego zrozumiał będzie dobrze ;D

W każdym razie pokombinuj, bo fajne masz duże kawałki skały :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głowa do góry, każdy ma swoją wizję ułożenia skały, a nie jest to takie proste.

Sam kilkukrotnie ją przestawiałem w akwarium, aż wreszcie osiągnąłem zadowalający efekt .

Jeszce kilka prób i będzie fajnie :thumbsup: .


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec przemeblowanie zrobilem moze ktos zauwazy jak ze wielka roznice w ulozeniu skal :detective: zdecydowanie tamten kawalek po prawej jest zaduzy zeby ulozyc go na kupie na srodku :( i chyba mi sie podoba :D tylko sarco sie obrazil. Najwazniejsze ze odpieniacz mnie zaskoczyl i w pare dni zbil no3 to naprawde zadowalajacego poziomu dzieku czemu gorgonia swieci polipami.

1_zps7ec5ee39.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuce troche wypocin wszystko rosnie olipuje :D ale no wlasnie ale...

bialy cukierek pchysogyra rozwija sie ladnie rosnie jestem dumy ale zbrazowiala :( i tu nasowa sie problem ktorego nie umiem rozwiazac..

drugi to taki ze chyba musze testy do no3 zmienic bo ciagle wykazuje mi na poziomie 50 albo wiecej co jest dla mnie absurdem bo z tego co wiem to gorgonia nieznosi brudnej wody po zmianie odpieniacza wrocila do normy polipuje doskonale ale wciaz wynik podobny pokazuje test a test jest firmy sera. no i oczywiscie glony wapienne na skalach doprowadzaja mnie do szalu a jezowca nie kupie bo boje sie demolki postaram sie mitraxa wrzucic ale nie wiem zy podola zadaniu :(

czytalem i szukalem na temat brazownienia korali i chyba zaczne eksperymentowac moze z jodem niewiem . takze dzies myklo ze za duzo pokarmu dla zooksanteli moze ktos cos wie na temat danego korala :)

Edytowane przez JayJay (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz nie zmniejsza NO3, jedynie redukuje materie z której powstaje NO3. Sprawdź fosforany bo to może mieć związek z brązowieniem. A czemu nie lubisz glonów wapiennych?

Generalnie jeśli karmisz koralowca to on powinien zredukować część zooksantelli przez co powinien stać się bardziej kolorowy.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie chcesz sumpa????? wtedy byś mógł pochować wszystko do niego i odpieniacz wydajniejszy dać.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem i przychodzi mi na mysl to glony apienne zarastaja skale i zmniejszaja porowatos o idzie zbyt mala ilosc bakteri ? jakos tak :p a ja nie posiadam supa ani zadnych komor i tym podobnych mysle ze moglo by to wplynac na plus jak by je troche zredukowac to tylko moja teoria :D

na fosforany niestety nie mam testu masz na mysli po4 ? dodam ze no2 jest newykrywalne co prawda testem sera nie wiem na ile mowi prawde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o PO4. To dobrze że NO2 jest niewykrywalne. Jeśli chcesz szybko zbić NO3 to zrób podmianę albo zainteresuj się jakimś preparatem np. NO3:PO4 X, lub adsorbentem typu Purigen. Jakie bakterie lejesz?

Co do Twojej teorii nt. glonów wapiennych, nigdy nie słyszałem o czymś takim, ale z braku dowodów nie neguje tego.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nieleje do akwarium oprocz 10 ml phyto od 2 tyg dziennie :D nie umiem znalesc nic na ebay :sweat: mozesz cos polecic bo vodki nie chcialbym sosowac cos prostszego i cos co nie musze lac codziennie . a tak apropo to znalazlem dziwna teorie co o niej myslisz ?

Jeżeli parametry są o.k.,to może być z dużym prawdopodobieństwem przyczyna żle pracującego lub za słabego skimmera. Tak w skrócie, by nie zanudzać: wirnik pompy znajduje się w polu elektrycznym wytwarzanym przez stojan pompy, elektryzuje się i przekazuje ładunki do wody. Rzecz w tym,że może usuwać część pierwiastków w nierównych proporcjach i zmienia tym samym skład chemiczny wody. Po kilku podmianach w akwa gromadzi się nadmiar jednych, a brakuje drugich, do czego przyczynia się też bogata sól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10ml fito dziennie przy Twoim litrażu to wydaje się dosyć sporo, może tu jest pies pogrzebany jak to mówią.

Jeśli parametry się rozjeżdżają to potestuj czego brakuje i zakup odpowiednie suplementy np. red sea ABC lub inne podobne. Odpieniacz zawsze będzie wywalał jakieś tam mikroelementy, ale myślę, że musiało by upłynąć dużo czasu żeby było widać różnice w parametrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no ok spruboje nie lac fito a bynajmniej bede to robil co 3 dzien albo po 5 ml codziennie jak lepiej ? zobaczymy co z tego bedzie podmiany dalej robie co tydzien 10 % zmienilem sol na red sea zwykla ma super parametry tak mi sie wydaje :) a moze jedak nie :( im wiecej czytam tym gorzej podasz jakas nazwe dobrych bakteri ? to pod oniec miesiaca za kupie razem z jakim abc wlasnie :) chyba ze no3 wroci do normy po zmiejszeniu dawki fyto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tetra-ph-8, jbl-kh-miedzy 6-7 ,sera-no2 niewykrywalne , tetra-no3 powyzej 50, salifert-ca 400 moze troszke mniej mam problemy kiedy kolor zmienia sie w niebieski hehe napewno przy 410 jest juz calkowicie niebieski :clap: zasolenie 1,025 mierzoe refraktometrem :) i to wsio :) wczesniej kh bylo na poziomie 8 sol na papierku ma 7.7 kh przy zasoleniu 33,5 ppt

Edytowane przez JayJay (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zaufanie do tego testu tetry apropo NO3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tetry, Sery itp. mozesz smialo podarowac komus poczatkujacemu; do Twoich "badan" nie sa przydatne.

W zasadzie, testu na NO2, w dojrzalym akwarium nie potrzebujesz.

Pozostaje mierzyc NO3, Mg, Ca, kH i to raczej Salifertem. Nie mierzenie PO4 (Salifertem lub czyms znacznie lepszym) sprawia, ze dyskusja o tym co jest zle jest raczej zbedna. Mierzenie kH jakims papierkiem przypomina mi "mlodziencze" czasy akwarystyki morskiej. Do naszych pomiarow, taki test zupelnie sie nie nadaje.

W tej chwili bardziej skupilbym sie na poznaniu parametrow w akwarium i sposobach ich sterowania niz zakupie "zycia". Jeden, dwa fajne korale kosztuja tyle co pare testow...

Akwarium nie wyglada zle, ale sklad wody bylby interesujacy. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.