Skocz do zawartości
Tomek-reef

SUMP NAD AKWA, wady i zalety

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Przez ponad 3 lata mam akwa 100 litrowe tylko z rybami bez sumpa i z odpieniaczem na zewnątrz (Weipro 2011 chyba), dodatkowo filtr gąbkowy wewnętrzny i zewnętrzny wieszany na zewnętrznej ścianie akwa i jest ciężko. Teraz buduje nowy system:

akwa narożne ok. 550-600 litrów w dużym pokoju. Przez ścianę będą biegły do garderoby rurki z wodą do sumpa i wszystkie kable.

Żona (ci co mają to wiedzą) mi pozwoliła akwa postawić w dużym pokoju pod jednym warunkiem, że sumpa nie będzie widać, więc zdecydowałem na umieścić go nad akwarium właśnie w garderobie - innej możliwości technicznej nie mam. CO WY NA TO?

Pompa główna ma być w akwarium. W akwa planuję wykonanie komina. 2 rury tam i z powrotem bez rewizji.

Czekam na propozycje...


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że najlepszą pompą główną do tego systemu będzie Red Dragon 6500l/h (dawniej Black Devil) - jest cicha i energooszczędna (72W) z minimalnym wytwarzaniem wirowań, a poza tym niezniszczalna. Same PLUSY, tylko cena 498 Euro na ebayu, ale jest chyba tego warta. Rurę z akwa planuję 25mm, a powrotną 32mm.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CD z innego Topicu

jezeli chcesz wrzucić DRAGONA o wyd. 6000l/h do komina to musiśz go odpowiednio zaprojektowac żeby nie zdławić niepotrzenie przepływu. Policz sobie na reefcentralu ile potrzebujesz przelewu na krawędzi komina do obsługi takiej pompy. Mozesz mieć problemy z utrzymaniem stałego lustra wody w kominie. Może się mylę, bo to tylko teoria.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest obliczona wydajność Dragona 6000 na 6500l/h w przy 0m (przepompowywanie wody) a maksymalna wysokość podnoszenia wody oscyluje w granicach 4m to przy podnoszeniu wody poniżej 1m (odległość: krawędź sumpa - tafla wody w zbiorniku gównym) będzie przepompowywane około 5000l/h wody.

Zauważ, że odległości przy sampie pod akwarium są zazwyczaj większe więc większa strata przepływu.

Średnica wlotu wg producenta wymaga podłączenia rury o średnicy 40mm, wydaje się iż krawędź komina jest na tyle duża, że pompie wody nie zabraknie. Poza tym na forum obok opisałem inny wariant. Połączenie do wpustu pompy rury o średnicy 50mm z nawierconymi otworami i długości o 7,8 może 9cm mniejszej niż ściana akwa (opcja bez komina lub z kominem - jeszcze nie wiem).

Stałe lustro wody jest nie potrzebne ważne żeby było większe od otworów w rurach aby pompa nie chodziła na sucho!!! bo to by ją zabiło na 100 %.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POST Olka

nie rozumiem tu czegos. Przecież jak będzie sump nad akwa, brak prądu to te 350l spłynie ci do akwa, chyba że zrobisz komin w sumpie, i niższe pare cm akwa?

P.S jakie wymiary będzie miało akwa?

...:::RED BULL Poschl tabak:::....strong snuff

Ten wyrób tyoniowy może zaszkodzić twojemu zdrowiu i powoduje uzależnienie.

Pozdr. Olek

Odpowiedź:

Tak w sumpie będzie komin. Akwa będzie miało podstawę w kształcie trójkąta równoramiennego o boku a około 115cm przeciwprostokątna około 160 wysokość 85-90cm - pytałem zrobią mi je w Sosnowcu za naprawdę rozsądną cenę z szyby 12mm.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Olka

Sump planuję wielkości 300-350l ostatnia komora będzie wysoka ale niezbyt szeroka, więc w porównaniu z tradycyjną wersją z sumpem pod szafką pojemność komina będzie zdecydowanie mniejsza, więc nie ma obaw że wyleje z akwarium (a tak się dzieje czasem w sumpach).

Nie rozumię co znaczy:

i niższe pare cm akwa?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem przez jakis czas taki patent. Musisz pamietac, ze poziom wody bedzie sie zmieniac w akwarium a nie w sumpie, i to w akwarium bedziesz musial dawac czujniki poziomu wody.

Dodatkowo, splyw wody z sumpa bedzie swobodny, nie bedzie mial takiego cisnienia jak wyjscie z pompy, moim zdanie bedzie to za malo aby uzyc tego jako cyrkulacje. Moze nie warto w takim ukladzie kupowac tak mocnej pompy.

Nie wyobrazam sobie trzymac akwarium w garderobie. Chyba, ze wydzielisz specjalna czesc z dobra wentylacja. W innym wypadku smrod i wilgosc ciuchow gwarantowana.

Aha, bardzo dobry wybor jesli chodzi o pompe. Mam reddragona 4500 i jestem pod potworym wrazeniem. Gdy jest wlaczona jako jedyna pompa to nie wiesz, ze pracuje, jest tak cicha.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w kamienicy sam na IV pi?trze, nade mn? nikt nie mieszka, a garderoba to cz??? nieu?ywanego poddasza o powierzchni oko?o 120, a mo?e i 160m. Szafa jest w garderobie a sump b?dzie na najwy?szej p??ce otwarty w?a?nie na to poddasze, wi?c smrodu mam nadziej? ?e nie b?dzie.

Masz racj?, ?e sp?yw b?dzie swobodny ale w?a?nie du?y sump, a bardziej jego wysoko?? b?dzie gwarantowa?a ci?nienie w rurze powrotnej. ?rednica rury wylotowej z tej pompy to 25mm, wi?c powr?t 32mm, no 40 musi starczy?.

Pompa jest super raz s?ysza?em j? w akcji i warta jest tych pieni?dzy. Wirnik wolframowy jednak robi swoje....

My?la?em tak?e o Aqua Bee te? s? pono? dobre i cena rozs?dna (pochodna Deltec'a), troch? bardziej pr?do?erne innych r??nic nie znam, mo?e wiesz wi?cej?

Pompa rzeczywi?cie jest mocna tym bardziej ?e 550 litr?w akwa to liczba brutto, odchodzi na ska?? pomp? i 6-8cm s?upa wody (nie dolewasz do brzegu akwa). Mo?e zmieni? na mniejsz?..jeszcze nie wiem.

My?lisz, ?e spadek wody z wysoko?ci oko?o 1m nie wywo?a odpowiedniego pr?du by u?y? tej si?y jako dodatkowej cyrkulacji? Na ebayu widzia?em super dyfozory do robienia fali po 8E - nowe! (chyba), na polskim allegro kto? sprzedaje u?ywane po 60 czy 70 dych.

Czujnik wody w akwa g??wnym rozumiem, ale po co 2-gi czujnik?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomek: nie zrozumialem, ze garderoba jest pietro wyzej. Jesli tak to pompa musi miec dobra wydajnosc. Model ponizej 6000 bedzie za slaby.

Powrot musisz miec fi40 bo taki ma wlot pompy. fi32 Ci nie wystarczy. Jak mialem aquabee 6000 to woda wracala czesciowo rura 32 i czesciowo rewizja. Zrob fi 40.

Mialem przygode z pompa aquabee 6000. Sa tansze od delteca, i w polowie ceny reddragona. Jesli zalezy Ci na absolutnej ciszy to odpusc sobie aquabee. Deltek nie moze byc zatapiany wiec jedyna droga jest red dragon.

Jak przemyslaem przez chwile sprawe to mysle, ze powor na da sie do zrobienia cyrkulacji, ale i tak celowalbym na pompy tunze z falownikiem.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry teraz to ja dałem ciała maksymalnie!!!!!!

Nad moim mieszkaniem jest poddasze, ale obok mnie na tym samym piętrze jest jeszcze jedno i tam jest garderoba czyli obok mojego "głównego" mieszkania, dlatego różnica między taflą wody akwa i górnym brzegiem sumpa wynosi 1m. Poddasze - to obok mojego mieszkania ;) jest wysokie od 2,5 do 8-10 metrów (trudno to wytłumaczyć - skomplikowana struktura), a moja garderoba około 2,6m - więc w szafie zabudowanej nad sumpem będzie otwór na poddasze (to obok).

Jeżeli chodzi o pompy Tunze to mają swoje rozmiary a szczególnie w akwa narożnym czyli takie jak ja planuje trudno je pochować i będą dość dziwnie wyglądać, dlatego chyba zastosuje pompy z dołączonymi do wylotu rurkami i rozprowadzę po akwarium.

Myślałem również o kupnie dragona 12000. Zrobiłbym wtedy trójnik a część silnego strumienia rozprowadził po akwarium, stosując specjalne trójniki, które same przełączają następnie strumień do cyrkulacji na jedną lub drugą rurkę.

Niestety automat to nie co sterownik fali z fazami księżyca dniem i nocą ;)


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze kup dwa reddragony ? Jeden 6000 do sumpa, i drugi z falownikiem do cyrkulacji. Pompe schowasz pod skala i masz sprawa zalatwiona.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest wyjście, ale falownik np. AM ma wejścia na 3 pompy (plus 1 głóna) więc może 3 x Aqua bee 2000 (18w) lub Atmany podobno są ciche.. i wtedy mógłbym sterować elektronicznie.

Aqua bee bym schował właśnie jak piszesz pod skałą.

Może znasz ciche i wydajne pompy gdzie na wylot mógłbym założyć rurę?

Lecz dalej frapuje mnie dlaczego 2 czujniki do uzupełniania wody....

I jeszcze, gdzie czujniki ph i inne i gdzie wężyki od pomp dozujących powinny dodawać dane substancje?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz atmanów. Głośne i żrą dużo prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie napisałeś jeszcze jakie wymiary akwa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór jest tudny. Czy falownik wyłącza prąd całkowicie czy tylko zmniejsza napięcie (lub częstotliwość)? Pytam dlatego, że wyłączanie i włączanie pomp to zmniejszenie kilkudziesiąciokrotne ich żywotności.

Gdybym kupił drugiego Dragona i rozptrowadził po akwarium to nie potrzebuję falownika (chyba) jedynie wyłącznik zmierzchowy i te specjalne trójniki o których czytałem gdzieś na forum. Jednak co elektronika to elektronika.

Czy nie ma dobrych pomp, a Tunze Turbelle Clasic są o wiele gorsze od Streamów?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh ten AM jest nic nie warty, tak jak byś sobie kupił elektroniczne zegary jak do oświetlenia.

Te streamy mają funkce miękkiego startu nie wiem jak te classic, pozaty mają szerszy "zasięg" i nie walą do przodu tylko pomalutku szeroko do celu:D

Napisz jakie akwa będzie miało wymiary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary:

podstawa trójkąt równoramienny o boku 115cm, przeciwprostokątna około 160, wysokość 85-90cm, szkło 12mm - więc brutto około 550l + 300-350l w sumpie.

Mam kolejny zgryz:

podstawa z użyciem dwuteowników jest o boku 100cm, nie mogłem wsynąć rusztowania głębiej bo i tak skrajny dwuteownik dotyka futryny okna. Więc zamówiłem i już mam płytę lastriko (od kamieniarza co groby robi ;) ) większą tj. o boku 115cm i grubości 3cm. Kupiłem również aluminiowe nogi - takie jak stosuje się aktualnie w szafkach, jednak nie chciałbym ich użyć. Moje pytanie:

czy wystająca płyta o 15cm spoza rusztowania wytrzyma akwa o wysokości wody 78-80cm?

próbuję wrzucić fotkę ale nie mogę ;)


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie o wytrzymalosc to Ci nie odpowiem. Zawsze mozesz wzmocnic plyte kladac blache stalowa 5-15mm.

Co do cyrkulacji to rozwaz tunze. Mozesz dac jedna pompe ze sterowanikiem. Mozesz ja ladnie zamaskowac. Popatrz tu:

http://www.korale.pl/product_info.php/products_id/401?osCsid=aef271aae099252ee6a7e07e3d3d137b


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wcześniej takie cuda, ale całkowicie nie skojarzyłem tego z możliwością zastosowania z pompami tunze - myślę, że to najlepszy sposób, dzięki, tylko muszę się dowiedzieć czy 6100 też wejdą, z resztą czy ja potrzebuję 12000l/h? chyba nie.

Jak już idę to po całości. Kilka dni temu kupiłem na ebayu lampę Giesemanna 400plus tj 400W + 2x9W dulux, myślę aby dodać jeszcze 4x54W albo T5 albo power compacty.

Które mi radzicie?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że te skałki są bardzo duże - nie skałki tylko skały ;). Mam 2 od jakiegoś miesiąca i na początku walą po oczach takie niezarośnięte. Teraz jest lepiej i myślę, że jeszcze miesiąc dwa i całkowicie wtopią się w otoczenie


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzą prawie wszystkie - tylko ta co ma 20 000 l/h nie wejdzie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez słowo duże?

podaj proszę orientacyjne wymiary,

a próbowałeś np. w lawie wykonać otwór i włożyć pompę?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długość ok. 22-23cm, wysokość ok.17 cm, głębokość jest mi ciężko zmierzyć, myślę, że między 16-20 cm. Lawa się nie nadaje do morskiego.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli o cyrkulację chodzi to już mamy jasność. Napisz tylko czy 2 Streamy (bo tak są sprzedawane w zestawie z multicontrollerem 7095) wystarczą do mojego akwa. Może dodatkowo coś używasz? czy wybrać 6100 czy 6080, jakie jest twoje zdanie?

czy wielkość i kształt tych skał jest identyczna?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.