Skocz do zawartości
Tomek-reef

SUMP NAD AKWA, wady i zalety

Rekomendowane odpowiedzi

Harnas, dobrze ?e jeste? ;)

Mia?e? sump nad akwa wi?c mo?e mi pomo?esz. Chodzi o HA?AS.

W akwa z sumpem w szafce poziom wody w komienie w akwa g??wnym mo?na regulowa? zaworem na sp?ywie - oczywi?cie w celu unikni?cia efektu wodospadu a uzyskania B?OGIEGO SZUMU WODY,

W moim przypadku gdy wp?ynie woda do komina w akwa g??wnym pompa wyrzuca j? do g?ry do sumpa i musia?bym bezpo?rednio dusi? pomp?.... lub wstawi? tu? nad ni? tr?jnik i la? reszt? do komina chyba - bezsensu.

Tylko nie odpowiadaj mi prosz?, ?e powinienem kupi? s?absz? pomp? (kupuj? tego dragona 6000, a przy podniesieniu wody o oko?o 1m jej wydajno?? b?dzie oscylowa?a w granicach 4200-4500l/h - przy akwa 400-450l netto (550 brutto) to chyba optimum).

Nale?a?oby zwi?kszy? chyba komin. Czy w og?le problem ten u ciebie wyst?powa?? A mo?e inni reef'ierzy maj? jaki? pomys??


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie we wszystkich H&S'ach s? eheimy. W dw?ch najmniejszych modelach (do 400 i 800chyba) s? Aqua bee.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. Pompy są porównymalnej klasy.

Olek co myślisz na temat tego hałasu. Przekopałem forum i znalazłem link zamieszczony przez Jana Fitasa z kalkulatorem długości grzebienia i wielkości akwarium, lecz link jest nieczynny. Czy coś na ten temat wiesz więcej. Kratka i biobale to chyba zbyt mało, a może grzebień z głębszymi ząbkami.

Myślałem również o łamanym kominie (górna część ułożona pod kątem - woda mogałaby gładko spływać, ale chyba wydziwiam trochę.....


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, jesli pompa bedzie zalana a roznica poziomu wody w akwarium i komienie bedzie do 10-15 cm to nie bedzie halasu...

I tu widze powazne klopoty. U mnie pompa nie byla w komienie tylko normalnie w akwarium. Problem w tym, ze wtedy nie sa sasysane syfy z powierzchni wody.

Jesli chcesz wsadzic pompe do komina to bedziesz musial miec ogromny komin. Zanim woda splynie do akwarium, bedziesz musial napompowac sump. Do tego potrzeba bedzie Ci woda, ktora jest w kominie. U mnie w tej chwili to ok 40l wody, wiec calkiem nie malo...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wiem o tym, nawet ściągnąłem plik pdf z netu z wymiarami wszystkich pomp Red Dragon. Ta 6000 ma około po 20cm długości każdego z boków, więc jest problem. Komin o wymiarach 25x25, a nawet jeden bok 30 bo 40mm wlot wody musi mieć miejsce.....

Myślałem jeszcze o jednym. Pompa w akwa. W kominie 2 otwory jeden na śrubunek 40mm a drugi 25mm. Tylko boję się o rozszczelnienie tych łączek - jednak drgania minimalne są i po miesiącach może być problem. Pompa jest raczej bezawaryjna więc nie będę musiał rozbierać 3/4 rafy aby się do niej dostać. Co ty na to?

Pisałeś że nie miałeś komina, więc pewno rurę kończącą się 4cm poniżej górnego brzegu akwa, a w niej wiele otworów. Nie próbowałeś założyć na nią olbrzymiej gąbki - odwróconej o 180 stopni, aby nieczystości zatrzymywała?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomek, moj sump stal 10cm powyzej akwarium wiec jako obigowce uzylame powerheada 1500l/h i na nim bylo juz sitko.

O roszczelnienie zlaczek bym sie nie martwil. Wielu zn asz pracuje ze srubunkami placzonymi z pompa i chyba nikomu sie jeszcze nie rozszczelnilo.

Jednak jak zaczynasz pisac o tym akwarium to mam coraz wiecej obaw czy aby nie przekombinujesz. Juz terazwydaje mi sie zbyt wiele elemntow niepewnych. Takie triki jak pompa w kominie to mozna robic jak sie ma doswiadczenie.

Poprostu, moze sie okazac, ze czekosc nie przewidzisz i uklad bedzie zawodny.

Tak bylo w moim przypadku. Uklad z sumpem na gorze mial wady i usunalem go po 2 miesiacach.

Co bedziesz mial pod akwarium ? Nie da sie wstawic tam sumpa, albo chciaz malego zbiornika na pompe ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę to przemyśleć. Sump na dole odpada. Ma tam byś sprzęt grający, a to konik mojej żony - bez szans. Dodatkowo dałeś mi do myślenia z wysokością i trudnością sprzątania tego zbiornika......

Odezwę się jak coś mi przyjdzie do głowy.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzet grajacy pod akwarium ? hmm odwaznie


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by tak dać poprostu w akwa odpieniacz? Jak zrobisz w rogu komin i zawalisz skałą to go wogóle widać nie będzie. Jak by był mniejszy baniak to deltec mce 600 by się nadawał. Co prawda może być trudniej z reaktorem i mixerem ale DA SIĘ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4tomek.jpg

To jest rysunek, gdzie widac co musisz policzyc. Czerowne to pompa i rura do sumpa. Niebieski - powrot.

Zielony - poziom wody gdy popma nie dziala.

Rozowe - poziom przy pracujacej pompie. Rozowy w komienie najlepiej aby byl jakies 5cm od krawedzi komina (wtedy bedzie cicho)


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

? co już Tomkowi ktoś tak podpowiedział?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Olek: nie kumam.

@Tomek: a nie mozesz postawic suma w garderobie na podlodze ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No napisałeś pusta wiadomość na dole 4 strony w tym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budowa tej kamienicy jak pisałem jest skomplikowana. W rogu gdzie jest akwarium (kolor niebieski na po lewej stronie) za ścianą nie ma bezpośrednio garderoby. Ściana jest podwójna tzn. cegła przestrzeń ok.12cm i cegła. Tamtędy mam zamiar puścić rury. Do garderoby która jest na tym poddaszu po prawej stronie od akwa będzie sump (Niebieski kwadrat po stronie prawej).

1212-skasuj.jpg

odległość między akwa i sumpem ok.3,5m


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz pewność że jak będzie -30stopni C na dworze rura woda ci nie zamarznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie. Przestrzeń między ścianami jest na całej długości ogrzewanych ścian do samego dołu, więc temperatura tam nie spadnie poniżej zera (no może przy -30 przez 2tyg. wyniesie -3, ale i tak wątpię (myślę że minimum to +15). Ciepło nagrzane pomiędzy ścianami począwszy od parteru, unosi się ku górze więc nie ma obawy!!!!

Bardziej się martwię o nagrzewanie w lecie.

W moim mieszkaniu temperatura w najgorętsze tygodnie wynosi 27 stopni, więc bez strachu...., ale na poddaszu jest ok. 32, a mojej garderobie ok. 30

Dlatego:

1. Rury będą w najgrubszej otulinie, albo w dwóch.

2. Woda płynie non-stop,

więc poza niewielkim spadkiem lub wzrostem temperatury

nic się nie stanie.

Dzisiaj jadę do moich magików i postaram się sprawdzić czy można ustawić sump poniżej akwarium. Wtedy jednak wylot z akwarium muszę dać na bocznej ścianie akwa (tylny róg) i wewnątrz ściany nośnej. Na dolnej mam całą konstrukcję z dwuteowników i nie chciałbym burzyć całości, a zmieścić rurę 40mm to spory problem.

i pytanie sprawdzony jest sposób z umiejscowieniem wylotu rury odprowadzającej 40mm w ścianach bocznych?

(powrót puszczę górą.)


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w rurze nie zamarsnie bo slona woda ma nizsza temperature krzepniecia. Poza tym woda w ruchu tak latwo nie zamarza.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz o śrubunku umieszczonym w bocznej szybie?

czy ma to sens?

a może dla wzmocnienia, tą część szyby co przylega do komina wzmocnić dodatkową szybą np.8mm , a czy wtedy gwint śrubunku będzie wystarczająco długi?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śrubunek można zrobić w bocznej szybie, ale proponuję ją wzmocnić w podobny sposób jak wzmacnia się krawędzie długich szyb przednich (i tylnych) czyli za pomocą listwy wkejonej na sztorc.

Na jakiej wysokości chcesz umieścić ten śrubunek, jak zabezpieczysz go żeby się nie zapchał? Komin?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

śrubunek można zrobić w bocznej szybie, ale proponuję ją wzmocnić w podobny sposób jak wzmacnia się krawędzie długich szyb przednich (i tylnych) czyli za pomocą listwy wkejonej na sztorc.

odp. akwa będzie narożne.

co rozumiesz przez słowo na sztorc?

Komin o wymiarach 15x20cm będzie 7cm poniżej akwa (chce mieć dobrą cyrkulację i mieć pewność, że nic nie wyleje)

20cm komina będzie na ścianie śrubunku. Śrubunek będzie jak najbliżej przedniej ściany komina tj. 10cm - 4cm rury - 6cm.

Jeśli zdecyduję się na wariant z sumpem pod akwa - warunkiem jest brak wzmocnień w rogu dwóch nośnych ścian, gdzie stoi akwa - dlatego śrubunki jak najdalej odsuwam od rogu) to myślę o jednej rurze spustowej 40mm (pole 50,24cm2). 2x25mm (pole 2x19,625 = 40cm2) - więc nie ma sensu. Zostaje 32mm + 20mm = pole 51,775cm2, więc najlepiej jest dać samą 40 bez rewizji...

Teraz pompa myślałem o Dragonie 6500l/h (przy h=0), ale jeśli sump byłby na dole to spokojnie Deltec (ma regulowany wyrzut) 5250 o 5000l/h (h=0). Pompy mają identyczną wydajność, ponieważ przy pompowaniu wody na wysokość około 1,5m Red Dragon traci więcej na przepływie.

Myślisz że 40mm rury spustowej to za mało? Dałbyś rezerwę?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Odgrzewam temat bo wydaje mi się ciekawy. Wiele tu napisano ale ktoś w skrócie podsumować może temat ? Co jest najważniejsze projektując taką instalację poza tym by pompa w akwarium nie została uszkodzona przez coś ze zbiornika i by wynosiła wodę na odpowiednią wysokość ale w przypadku gdyby sump był umieszczony tuż nad zbiornikiem to chyba z tym problemu mld ma. Ważniejsze by zawartość sumpa nagle cała nie wpłynęła do akwarium w przypadku awarii systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym się bardziej bał że w przypadku awarii zawartość akwarium zostanie wypompowana do mniejszego sumpa i wypłynie na zewnątrz.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

To jest ryzyko właśnie tylko czy nie takie same jak to że przy sumpach poniżej zbiornika akwarium też spływa do sumpa ? Chodzi mi o moc pompy jaką powinna być dobrana. W tym wypadku pudełka chyba nie trzeba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zupełnie. Normalnie w akwarium masz komin i spływa ci tylko tyle wody ile jest powyżej krawędzi komina czyli np. 2 cm. Sump powinien mieć zapas miejsca aby przyjąć tą ilość wody.

Tutaj pompa wypycha wodę z dużego zbiornika do małego sumpa. Jeśli coś się przytka i woda przestanie spływać do zbiornika to pompa sie nie zatrzyma tylko wypompuje wszystką wodę z akwarium. Sump tego nie pomieści i woda pójdzie na dywan.

Można by spróbować dać pompę bardzo wysoko tuż pod powierzchnią. Albo dać pompe w kominie - wtedy faktycznie było by podobnie.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Nie zupełnie. Normalnie w akwarium masz komin i spływa ci tylko tyle wody ile jest powyżej krawędzi komina czyli np. 2 cm. Sump powinien mieć zapas miejsca aby przyjąć tą ilość wody.

Tutaj pompa wypycha wodę z dużego zbiornika do małego sumpa. Jeśli coś się przytka i woda przestanie spływać do zbiornika to pompa sie nie zatrzyma tylko wypompuje wszystką wodę z akwarium. Sump tego nie pomieści i woda pójdzie na dywan.

Można by spróbować dać pompę bardzo wysoko tuż pod powierzchnią. Albo dać pompe w kominie - wtedy faktycznie było by podobnie.

A czujnik poziomu cieczy też mogłby być ? Że po "ubyciu" wody do pewnego piziomu pompa byłaby zatrzymywana ? I własnie jakiej wydajności pompa powinna być ?

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.