Skocz do zawartości
Tomek-reef

SUMP NAD AKWA, wady i zalety

Rekomendowane odpowiedzi

6080 nie da się sterować. Zależy jak będziesz ustawiał pompy. Biorąc pod uwagę twoje wymiary akwarium, jeśli skierujesz pompy bardzej na skałę to zestaw S07 z multikonrolerem powinien wystarczyć. Jak przy przedniej szybie to 6100 nie będzie przesadą tym bardzie przy tej wysokości.

Jeszcze małe ale. Wydaje mi się, że przy wysokości słupa wody 85-90 cm te 12 mm to za mało.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, tak jak pisze Rebciu, przy przedniej szybie moze skokojnie dzialac 6100, mozesz kupic zestaw 7095+6000+6100..ale chyba lepiej jakbys kupil TS24.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i ja myślałem, ale najpierw zasięgnąłem rady od gościa co wykonuje takie akwa z Rybnika (kontakt z allegro) i powiedział mi że oni u siebie w sklepie mają na wystawie 100x100x100 (po prostu sześcian) ze szkła 10mm, a ta moja 12 to i tak za dużo - zbaraniałem więc szukałem dalej.

W Sosnowcu wytwórca powiedział, że 12mm jest w sam raz - oczywiście wymagane wzmocnienia...

Myślałem o szybie zespolonej, ale koszty są zabójcze

Ostatecznie do użycia 12 skłoniła mnie pewna tabela z Akwarium (nr wydany ładnych kilka lat temu), postaram się ją zaraz umieścić na stronie


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałem zrobić zdjęcie, bo nie mogłem przerzucić tabeli sorki za jakość ale myślę że widać

1212-img_2624.jpg


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tabeli wynika, że przy długości przedniej szyby 160 cm powinieneś mieć co najmniej 13 mm.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne akwa do Twojego. Tylko wysokosc 60 cm (dokladnie 405l). Szyba 10. Mam wzmocnienia na kazdej z 3 dlugich szyb, sciete rogi i duze wzmocnienie miedzy dwiema tylymi szybami. Mimo to jakos nie czuje sie pewnie...

Podstawa to blacha 8-9 mm na to rurki stalowe - skrosowane, na to druga blacha 8-9.

Obie blachy waza okolo 140 kg. Akwa pewnie z 70 tez - szyby.

Wziales pod uwage wytrzymalosc stropu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mnie skłoniło:

1. Szkło teraz jest lepszej jakości niż było 15 lat temu i silikony lepsze.

2. Autor tabeli nie wspomniał o słupie wody a on jest o 5-7cm mniejszy.

3. NAJWAŻNIEJSZE - 160cm jest bliżej, tuż przy 150 a nie 200 więc dla 80cm wysokości powinienem dać 11mm a przy 100 12mm.

Pomimo tego cały czas się wahałem, Ale kiedy ujrzałem tu na forum akwa postawione tylko na 2 prętach o boku ok. 2cm każdy pomyślałem szkło potrafi

ale dalej mam rozterkę, już raz sąsiadów (3piętra w dół zalała moja pierwsza ekipa remontowa.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ZiZi :

Wziales pod uwage wytrzymalosc stropu?

Mam kilka dwuteowników wpuszczonych w ściany nośne (zarówno jedna jak i druga jest nośną!!!!)

Kamienica jest 1930 roku ale w niezłym stanie - NIEMIECKIE BUDOWNICTWO!

Nade mną nikt nie mieszka (IVp), jest tylko strop mojego sufitu i dach, który oczywiście swoje waży ale mniej niż bym mieszkał np. 2 piętra niżej.

Kiedyś pomyślałem jakbym zaprosił 10 osób do domu i usiadłyby na środku pokoju to miałbym ok. 800kg a tu dochodzi ramię siły czyli należy 800 pomnożyć przez 3 i wychodzi 2400kg. O to się nie boję.

Boję się o drgania (mieszkam na Ślondzku ;) )

Co dajecie pod akwa?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powdzenie z akwarium o szybach na skraju wytrzymalosci i drganiami, falowaniem wody...

Chcesz wydac tyle kasy na reddragona, tunze24 i pozalowac 300zl na upgrade do szyby 15 ?

Jak rozmawialem z thewaldem gdy kleilem moje akwarium, duzo zalezy od wykonania. Wystarczy, ze technika klejenia jest zle i juz sie okazuje, ze wymiary szyb z tabelki sa nie wystarczajace.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Harnasa:

Masz rację że koszt akwarium to tylko część całości. Jednak zawsze staram się wydawać pieniądze racjonalnie. Ponad 3 lata czekałem na to akwa, a na generalny remont 160m2 ponad 6, więc to zrozum.

Akwa a szybą 15 kosztuje 90% więcej niż 12 więc moje akwa sprzedawca i wytwórca z Rybnika wycenił na 1600 zł, a z 15 3000zł - niby nic ale 1400 to już coś.

Proszę zauważ 2 posty wyżej napisałem że cały czas mam rozterkę więc do póki nie zamówię to zdanie mogę zmienić.

1212-nano2.jpg

PS. ta tabela pochodzi chyba właśnie ze strony thewalda


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera, takie duze pomieszczenie, a takie male akwarium. Szkoda, ze objetosc 500l mozesz zrobic tylko na wysokosc.

Moja 500etka ma 130cm i wciaz malo.

A nie chcialbys sciac rogow akwarium i w ten sposob jeszcze go powiekszyc ? Mam na mysli wysunac przedna szybe.

Jesli nie jestes koszykarzem to akwarium powyzej 60cm bardzo trudno sie obsluguje.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam około 182cm więc będą kłopoty...

Po lewej stronie, gdzie są łopaty za podwójną ścianą nośną jest ta moja garderoba. Był pomysł, aby na tej ścianie (ponad 6m) osadzić akwa: 250x90x60h, ale w garderobie byłaby wilgoć i mogłoby trochę smrodkować (duża powierzchnia lustra wody, więc znaczne parowanie.

Zdecydowałem się na wariant optimum inaczej zwany kompromisowym. Nie mogłem przesunąć akwa do przodu żeby go poszerzyć, myślałem o ścięciu rogów, ale litrowo osiągnę 70-80litrów może to i dużo, ale trudno - płytę już mam i nogi aluminowe chyba dostawię. Jak mnie skręci walnę h=100cm, w pierwszym planie miało być a i b=100cm i h=100 - tylko nurkował będę.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden problem.....

z odpieniaczem i wstępnym filtrem

W sumpie ustawionym pod akwarium woda przechodząc przez grzebień komina zatrzymuje większe rzeczy, jednak główna filtracja odbywa się w filtrze w sumpie a do pompy obiegowej trafia idealnie czysta woda. rodzi się więc pytanie, czy mini zanieczyszczenia np. drobinki skały wpadając do pompy w moim przypadku w akwa głównym nie uszkodzą jej idealnie gładkiego wirnika, a może jest sens inwestować w odbieniacz Tunze np. 240/3, ale czy on coś zmieni?


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam stronę

http://rafa.koralowa.pl/

Waldka z naszego forum. Poczytaj o odpieniaczach, jest tam wiele ciekawych informacji. Tunze raczej nie polecam, za to Delteca z czystym sumieniem. Teraz mam Turbo 1060 i jest to drugi Deltec. Czysta poezja ;) naprawdę. Bez ozonu Redox na poziomie 470 jednostek.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie bym się nie zastanawiał i kupiłbym Delteca lub H&S, ale wymienione przez Ciebie odpieniacze są na zewnątrz , a to Tunze umieszcza się w środku akwa i gdy nie ma komina to jedyny sposób żeby nic nie pływało po powierzchni. Mam rację?

Ja myślę o wstępnej filtracji, chyba najlepsza w kominie ale sam nie wiem czy wystarczy na drobiny zanieczyszczeń.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby nic nie pływało po powierzchni wystarczą zafalowania lustra wody. Co do zbierania z lustra wody przez Tunze to nie jestem taki pewien, ale nie widziałem tych pionowych to się nie wypowiadam. Z całego tego wątku wnioskuję, że będziesz miał sump, więc skąd ten pomysł z odpieniaczem w akwarium. Nie chcę się wymądrzać, ale moim zddaniem odpieniacz jest najważniejszym urządzeniem w systemie i warto się poważnie zastanowić nad wyborem. @Grzesiek Wo miał w kominie zrobiony taki "ala koszyk" z gąbkami do filtracji wstępnej, czyszczone co tydzień.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mia?em Tunze pionowego, ale to nie ma wp?ywu na powierzchni? wody. Jak nie masz sumpa to mo?esz mie? troch? zabawy z p?chcerzykami powietrza. Trzeba by jak?s g?bk?/wat? na wyj?ciu da?. Ja bardzo lubi? i szanuj? wiedz? P. Waldka, ale wg. mnie te odpieniacze s? dobre. Moje zdanie podzieli Tomasz z tego forum. Na Ebay'u mo?na kupi? tanio te skimmery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy? kupi?em przez znajomego Niemca na Ebay'u odpieniacz Tunze tylko ten poziomy. Niestety pompa okaza?a si? by? walni?ta. Kobieta, kt?ra go sprzeda?a nie chce s?ysze? o oddaniu pieni?dzy pomimo opinii ze sklepu w Niemczech zajmuj?cego si? akwarystyk? morsk?, ?e odpieniacz nie nadaje si? do u?ytku. Kwota nie by?a du?a, wi?c nie op?aca si? walczy?, ale tyle m?wi si? o uczciwo?ci naszych s?siad?w.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne - odpieniacz w sumpie, ale dobry wkład gąbkowy w kominie w akwa głównym.

Jeśli chodz o zakupy na ebayu to trochę ich zrobiłem i trzeba przyznać, że jest 40% taniej. Raz tylko się wkurzyłem gdy zamówiłem kijki narciarskie Fischera, a otrzymałem Heady.

Wczoraj o 23:50 na ebayu za 421E (1500zł) poszedł NOWIUTKI Red Dragon 12000 więc w porównaniu z cenami polskimi, a widziałem kiedyś tę pompe w siren.pl za ponad 4000zł, jest znaczna różnica. W opcji kup teraz jest za 688 euro - patrz zdjęcie.

Nawet miałem na nią startować, ale Harnas mnie odwiódł i czekam na fajną 6000 (4500 podnosi na 2,2m - więc są obawy że przy podnoszeniu na wyskoość 1m (może będzie 1,5m-tego jeszcze nie wiem, będzie za słaba). Więc wolę w razie czego ją zdusić troszkę.

Jeśli chodzi o ludzi to wszędzie są różni, dlatego ja kupuję na przyjaciółkę żony, a ona przyjeżdża średnio co miesiąc do Polski i mi te rzeczy przywozi.

1212-ryc.jpg


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na Tunze się zdecydowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad Tunze z rodziny 240 (poziomy) się zastanawiałem, ponieważ jako chyba jedyne pobierają wodę z powierzchni akwa.

Chyba masz rację że wstępna filtracja w kominie będzie wystarczająca aby wyłapać wszystkie drobiny mogące uszkodzić pompę główną, więc rezygnuję z odpieniacza w akwa głównym.

O tunze krążą różne opinie, o Deltecu wszystkie dobre - różnica w cenie jest niewielka więc postawię na Delteca.

Myślę jeszcze o odpieniaczach H&S modelu 150F-2001, ale nie wiem o jego wydajności zbyt wiele


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolaga Stani ma H&S więc może coś napisze. Słyszałem o nich same dobre opinie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jeśli masz kasę to Deltec albo H&S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Delteca dają pompy Aqua Bee - podobno są dobre. Nie wiem co dają do H&S. Więc jak ktoś wie to niech da znać!!!

Na forum czytałem, że pompy w Deltecu też mogą chodzić głośniej. Chyba Jan Fitas poddał nawet taką myśl,iż sprzęt na rynek polski jest gorszej jakości niż na niemiecki. Ja w to wierzę, tak przecież było i nadal jest z elektronarzędziami np. wiertarkami i dlatego jak pisałem kupuję na ebayu - jest taniej, sprzęt pewny - jedynie z reklamacją jest problem ze względu na duże koszty przesyłki.

Im kupuje się coś droższego to bardziej się opłaca.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W H&S sa eheimy. Nie wydaje mi sie zeby do polski trafialy gorsze produkty. Taki numery sie oplacaja przy sprzedazy tysiaca egzemplarzy. A ile odpieniaczy delteca sprzedaje sie w plsce rocznie, 50 ? Nie oplacalby sie uruchamic gorszej lini produkcyjnej na te 50szt.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.