Skocz do zawartości
lukiblack

powłoka magnesu - czym pomalować

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam taki dość nietypowy problem, zainspirowany jednym pomysłem z za oceanu chciałbym użyć w akwarium magnesy neodymowe. Problem polega na samym magnesie tj. w oryginalnym projekcie magnesy są lakierowane, dzięki temu sam magnes nie ma kontaktu z wodą. W Polsce niestety nie znalazłem takowych więc postanowiłem sam pomalować czymś magnesy, w pierwszej chwili pomyślałem o sylikonie akwarystycznym - niestety okazał się zbyt miękki i mało trwały.

Czy któryś z kolegów lub koleżanek ma jakiś pomysł rozwiązania mojego problemu ??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zanurzyć go w żywicy epoxy dwu składnikowej szybko wiążącej.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Robi - masz jakiś sprawdzony - możesz podać nazwę ??

Mirekaju - jakbym miał jeden magnes do tego przeznaczyć to swobodnie :) muszę tak zrobić 20 na początek więc szukam tańszej metody niż tuba kleju do SPSów za 50zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy klej epoksydowy np. Poxipol, Distal itp.

Jak większa ilość, to może warto kupić więcej np. jakiegoś Epidianu.

W Lakordzie, przy ul. Krótkiej, Poxilina 250g jest po mniej niż 30zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do swoich podstawek - mocowanych na tylnej szybie użyłem tej żywicy:

żywica bezbarwna Translux D150/151 - 400 ml

Właśnie magnesy neodymowe nia pokrywałem

- jak dla mnie rewelacyjnie się sprawdza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RS - czyli taka zwykła Poxilina po utwardzeniu oczywiście nie będzie oddawała nic do wody ?? Mam w domu takową ale nie sądziłem że mógłbym jej użyć w swoim projekcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś się podzielić, co planujesz zrobić z tymi magnesami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... zwykła Poxilina po utwardzeniu oczywiście nie będzie oddawała nic do wody ?...

Zwykła Poxilina to zwykły kit epoksydowy. Niektóre z nich są sprzedawane jako kleje do korali, inne jako uszczelniacze do rur, masy modelarskie itd.

Nie dam sobie nic obciąć, że nic nie będzie oddawała do wody, ale ja nigdy nie zauważyłem żadnych niepożądanych reakcji. Wiele osób jej używa i nie słychać żeby były jakieś problemy. Milliput też nie jest klejem akwarystycznym, a ludzie go stosują.

Ze wszystkimi epoksydami jest problem odpowiedniej proporcji żywicy do utwardzacza. Musi być taki jak zaleca producent, bo inaczej jakaś część składników nie zostanie związana. W przypadku poliestrów, "utwardzacz" jest aktywatorem sieciowania i można sobie pozwolić na jakąś nonszalancję. Epoksydy tego nie wybaczają. Z Poxiliną problem jest większy niż z żywicami o niskiej lepkości, bo mieszamy ją "na oko" i często jako masę zdeformowaną. Zdarzało mi się, że spoina nie utwardzała się jak należy z powodu złych proporcji.

W przypadku akwarium warto dopilnować właśnie tego. Kleje, które mają oba składniki oddzielone od siebie wydają mi się łatwiejsze do opanowania.

Nie wiem co chcesz z tego zrobić, ale taki kit daje np. możliwość uformowania powłoki magnesu w dowolny kształt.

Jak byś chciał zrobić większą ilość takich samych elementów, to warto chyba odlać je w formie silikonowej ze zwykłej, lejnej żywicy. Niewielkie ilości możesz kupić w sklepach modelarskich.

Do odlewów żywicznych używam czasami żywic poliuretanowych, ale nie wiem nic o ich reakcjach na wodę morską - trzeba by poszukać i poczytać.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki RS za objaśnienie, zobaczę jutro co dostępne jest w Częstochowskich marketach :)

Co planuję z magnesami - nic nowego pewnie, koraliki mi rosną a akwarium jakoś nie zwiększa litrażu więc wykombinowałem podstawki pod szczepki które będę mógł sobie przymocować np. do szyby :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unikaj częstochowskich marketów.

Przykład: Poxilina - Castorama 45zł, Lakord - 30zł.

Myślę, że z Distalem jest podobnie. Lakord, Semex - te sklepy warto odwiedzić.

Produkty Technicoll chyba wychodzą drożej.

ed.

Inna rzecz, że pewnie na próbę nie potrzebujesz dużych ilości, więc może nie warto gonić na drugi koniec miasta. Ja patrzę na to z mojego punktu widzenia - kupuję zwykle po kilka pudełek.

ed. 2

A tak z innej beczki... masz jeszcze moją niebieską beczkę?

Spoko, nie potrzebuję jej - nie mam akwarium - nie stresuj się ;) Tak mi się przypomniało po paru latach. :)

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.