Skocz do zawartości
dawidmNS

Spadek magnezu a wapna nic.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzis 3 dzien testow a 4 jak w moim akwarium zawitalo kilka SPSow, wczesniej jakies 3-4 tyg byly juz 3 monti. Z SPSami wiadomo trzeba juz cos dodawac do wody, po doradzeniu zdecydowalem sie na Ballinga i juz zakupulem sole itp. Zauwazylem spadek magnezu z dnia na dzien ale nie wapna. Testy wygladaly tak:

w 1 dzien zmierzylem prawie wszystko, dzien po 15l podmiance:

PO4= 0.03

Kh= 7.2

No3= 50, patrzac z gory, test Salifetra, dosc wysokie.

Ca= 410

Mg= 1470

Dzien 2

Ca= 420

Mg= 1320

Dzien 3

Kh= 7.6 - dzis zmierzylem znow z ciekawosci

Ca= 460

Mg= 1290

Wszystkie testy Salifetra.

Zbiornik ma 330 litrow plus 130 litrow sump, dosyc duzo skaly okolo 60kg mysle, piachu tez troche, plus DSB z refugium w sumpie. Zasolenie 1.025, sol priobiotyczna Aqua Forest.

Jak widac, zelazo leci w dol odkad wsadzilem SPSy jednak wapno poszlo nawet w gore. Co moze byc tego powodem? Jezeli przez caly tydzien bedzie spadac tylko zelazo a wapno tak jak jest teraz, to dozowac sam magnez?

Pozdrawiam

Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid,

o jakim zelazie piszesz ? Po co to testowac ?

Narazie malo bym dodawal, raczej tylko obserwowal. Akwarium jest nie ustabilizowane i to troche potrwa.

Wzrost Ca moze byc spowodowane np: wsypaniem nowego piachu, spadek Mg wzrostem alg wapiennych.

Jasne, Mg mozesz trzymac 1300-1400 dodajac sam Mg. Reszta jest jak najbardziej ok. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy miales ostatnio wahniecia pH i jaki byl poziom Mg kilka tygodni temu?

3 monti i "kilka" SPS ow (zakladam ze male fragi) nie sa w stanie tak wstrzasnac gospodarka Ca/Mg w akwarium. Podejrzewam raczej cos innego.

Jest taki proces zwiazany z krystalizacja (w naszym przypadku kalcyfikacja aragonitowa ), kiedy kation jednego metalu dwuwartosciowego (w naszym przypadku Mg zastepuje w sieci krystalicznej aragonitu kation Ca. Powoduje to zwiazanie jonow Mg i spadek ich ilosci w roztworze i jednoczesne uwolnienie jonow Ca do roztworu. To oczywiscie dzieje sie w stosunku ilosciowym 1:1 jednak w stosunku wagowym jest to 1:1,8 poniewaz atom Ca jest prawie dwukrotnie ciezszy od atomu Mg.

Wracajac do akwarium, jesli wczesniej miales nizszy magnez i podczas dozowania balling go przedawkowales (co jest prawdopodobne z wynikiem 1470mg/l) to magnez zaczyna uciekac w skale, ktorej masz dosc duzo uwalniajac wapn do wody. Zwlaszcza jesli mamy pod dostatkiem weglanow (a Ty dozujesz KH). Wahania pH ulatwiaja ten proces.

To oczywiscie luzne dywagacje i tylko jedna z mozliwosci, ale wydaje mi sie byc dosc prawdopodobna.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem kiedys podobnie wstrzymalem suplementacjie wszystkiego co tydzien robil bym podmianki zobaczyl czego mi brakuje po tygodniu a nie codziennie i po okolo miesiacu bym zacza dopiero dozowanie jesli faktycznie bedzie potrzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzieki za odpowiedz i przepraszam ze tyle zajelo na moja.

Dzis znow mierzylem wode i nagle magnez poszedl w gore lub cos zle test zrobilem, jutro rano zmierze znow.

Ca 470

Mg 1350

Testy zrobione 5 min temu.

Stani, mial byc magnez nie zelazo, pomylilo sie :) Zbiornik ma juz niecale 8 miesiecy, z tym ze byly tylko LPSy i miekkie, od jakiegos czasu sa juz SPSy, wsadzilem pierw montipory tak jak widac na zdjeciu plus ten krzaczek na srodku :D W sobote od Grzesia wzialem kilka szczepek SPSow. Monti kurde nie pamietam ale sa juz okolo miesiaca i kondycja bardzo dobra, jedna byla polowa biala i zrobila sie juz zielona cala.

Fotka z monti i krzaczkiem, jeszcze przed wsadzeniem reszty SPSow.

q5sm.JPG

Tester, nie mierzylem parametrow wogule, w zbiorniku wszystko dobrze, nie mam zadnych glonow, troszke okrzemkow wyskoczylo ale znow znika, ostatnio odpieniacz sie przelal bo za duzo dolalem wody. Ale juz powoli znika, dlatego nie mierzylem wody wcale. Zdecydowalem sie na ballinga, dlatego tez zaczalem robic testy by ustalic dawki. Wczesniej nie dolewalem/sypalem do wody doslownie nic. Podmianki wody raz w tyg po 15 litrow wiadro, sola Aqua Forest i tylko to. Dlatego jezeli sam magnez bedzie spadal to sam magnez dozowac tak? Plus z listy nizej oprocz Calcium reszte moge smialo?

Z proszkow ktore mam to:

Sodium Bicarbonate NaHCO3

Calcium Chloride Dihydrate CaCI2x2H2O

Magnesium Chloride Hexahydrate MgCI2x6H2O

Reef Mineral Salt NaCI Free

No i mam tez w buteleczkach w gratisie:

Aqua Forest component A, B, C i K czyli stronium i barium, heavy metals, iodide i fluoride, potassium.

Pozdrawiam

Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taki problem strasznie ucieka mi magnez z akwarium! O co chodzi???

Dozuję ballinga 3 x 24 ml i muszę dolewać prawie 100 ml dziennie magnezu żeby starać się go utrzymać koło 1350! Jak tylko zmniejszę dawkę od razu spada mi do ok 1290 i leci.

Co mam zrobić dozować cały czas 3 roztwory w tych samych dawkach? W końcu na tym polega Balling.

Jak zwiększam dawkę Ballinga to leci mi do góry wapno.

Dozowanie 3x24 ml pozwala mi utrzymać

Ca- 430

PH- 7,7 – cały czas stałe

KH- 8,4

Powiedzcie mi co mam robić dozować cały czas te 100 ml magnezu dziennie?

Magnez jaki dolewam to zrobiłem sobie z tego do ballinga

Wziąłem 50 g MgCl2 x 6 H2O i rozpuściłem w 1 L wody RO wiec roztwór dość mocny!

Korale otwierają się bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dziękuję za odpowiedź, to zrobię roztwór większe ale przecież do ballinga np robiłem taki według zaleceń czyli:

34g MgCl2 x 6H2O + 147 g CaCl2 x 2H2O i to rozpuszczałem 1,5 litra, dolewałem i otrzymywałem 2L roztworu

to nie rozumiem aż tyle by brakowało samego magnezu że teraz mam go dolewać z roztworu 10 razy silniejszego? o co to chodzi powiedzcie mi proszę

50g/litr to cieniutki roztworek, w litrze rozpuść 300g

W Ballingu Mg i Ca podwyższamy z jednego roztworu...

http://nano-reef.pl/...etoda-ballinga/

pzdr

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jakie masz zasolenie?

Stężenie Mg w wodzie o gęstości 1.025 powinno wynosić 1250 a nie 1350 mg/l. Nie wiem więc po co na siłę podbijasz do 1350...

Nikt nie leje tak zwanego "równego" "ballinga" - czyli tak naprawdę nikt nie stosuje metody ballinga tylko poprostu uzupełnia "to czego brakuje". Wszyscy starają się utrzymać odpowiednie parametry wody w zbiorniku. Odpowiednie czyli jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Każdy zbiornik [w zależności od obsady] ma trochę inne zapotrzebowanie na różne związki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

jak Konrad napisal, na sile nie musisz podbijac Mg powyzej 1300. Jesli szybko spada ponizej Twojego poziomu 1290 to troche zwieksz dawke.

Mg nie jest jakos extra zuzywane przez organizmy, za to wchodzi w reakcje i tworzy z innymi, wiele zwiazkow. Duzy poziom Mg (powyzej 1350) to przede wszystkim "karmienie" kamieni, na ktorych zwiazki magnezu sie odkladaja. Byc moze to jest przyczyna podwyzszania przez nas Mg gdy walczymy z glonami ?

Chwilowy szybki spadek poziomu Mg moze tez byc spowodowany wzrostem alg wapiennych.

Jak Jarek opisal; roztwor Ca i Mg mozna rozrobic razem, ale coraz wiecej osob woli miec je w osobnych kanistrach, zeby moc dostosowac dawki do poszczegolnych poziomow.

Przygotowujac roztwor, mozesz smialo wiecej Mg rozpuscic w litrze wody i odpowiednio dopasowac dawki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie banał, ale u mnie było kiedyś takie zużycie magnezu i lałem go, lałem i ciągle było 1200... A potem mi się test skończył, kupiłem nowy i nagle "skoczyło" do 1800 :|


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, to powinna byc zasada...

Kiedykolwiek wynik jakiegos testu nas zaskakuje (nie wazne czy na plus czy na minus) to powinnismy wykonac badanie innym testem.

Wyniki testow to podstawa naszych decyzji. To na ich podstawie decydujemy o takich dzialaniach jak suplementacja, dodanie adsorberow, ostawienie odpieniacza etc. Dlatego nie mozna sobie pozwolic na bledne wyniki. Warto wiec raz na miesiac zabrac swoje testy i podjechac do kolegi. Po pierwsze minimalizujemy blad metody a po drugie sprawdzamy poprawnosc wynikow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

U mnie sprawa z testem salifertu na Mg wygląda tak, że robiąc dwa testy pod rząd w jednym wychodzi 1300 a w drugim 1240. Powodem tego jest jak zauważyłem delikatne różnice w ilości proszku, jeżeli wsypię odrobinę więcej niż jedną miarkę to testy wychodzą zbliżone tylko kolor bardziej niebieski. Wystarczy wsypać "o kilka ziaren" mniej niż miarka przewiduje i wychodzą dziwne rzeczy.

Może komuś coś pomoże

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie-jak lepiej dodawac magnez prosto do baniaka czy rozmieszac z woda przed podanie bo mam Tropic Marine Bio Magnesium w proszku? Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.