Skocz do zawartości
J@cekWro

Ogrzewanie podłogowe ktoś się zna doradzi ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie w kwestii mojej instalacji co ... generalnie chcę rozwiać wątpliwości czy abo dobrze mi magicy to poskładali i jak teraz tym grzać żeby to miało sens.

Ktoś posiada wiedzę w tym temacie i jest chętny coś podpowiedzieć ?

dzięki


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze masz juz wykonane ogrzewanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mam ... zastanawia mnie czy mam dobrze złożony rozdzielacz podłogówki (foto poniżej) i druga kwestia jak sterować piecem żeby to miało sens.

20131213_080800.jpg

rozumiem że zasilanie i powrót to tylko na wejściu rozdzielacza ... a w rurkach w podłodze jest już odwrotnie ?

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnosnie tego rozdzielacza sie nie wypowiem , ale jesli skozystales z dobrej firmy i zrobili to wedlug projektu , to nie bedziesz mial zadnych klopotow , wazne zeby przy takich instalacjach nie brac kogos kto tylko powygina rurki i sobie pojdzie , wazne jest zeby pompa byla dobrze dobrana do dlugosci rur i ich srednicy , jesli chodzi o grzanie i ustawienie pieca to jest tez wiele niewiadomych :) czy masz juz wylewke , jaka gruba , czy beda panele czy terakota :) musisz ustawic piec na minimum i powoli podkrecac , chodzi o to zeby nie bylo za goraco bo rozsadzi terakote a Ciebie poparzy :(

ps, Jacku pogoogluj trochu , jest sporo poradnikow na necie co i jak korzystac z ogrzewania , jesli chodzi o mnie to wielokrotnie z ojcem przy wykanczaniu wnetrz korzystalismy z uslug zewnetrznych firm ktore wszystko obliczaly , projektowaly i wykonywaly , nigdy nie mielismy problemow

dokladnie u gory masz zasilanie na dole powrot , masz o gory rozniez zawory do regulacji ,

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wylewki jest z 6 cm pod nią 15 cm styropianu z matą ... temperatura na piecu 55 stopni na belce opisanej wejście rozdzielacza 30 na drugiej (wyjściu) 40

Generalnie gdzieś wyczytałem że lepiej jest grzać ciągle niż wychładzać i dogrzewać.

Teraz mam regulator który mierzy w jednym miejscu temperaturę powietrza i włącza bądź wyłącza piec.

W dzień temperatura nastawiona to 21,5 a w nocy 21 stopni.

Efekt taki że w dzień piec załącza się 2-3 razy na kilka godzin a w nocy póki co wcale ...

ale może lepiej jest trzymać niską temperaturę podłogi i co jakiś czas dogrzewać tą małą różnicę niż rano odpalać piec który musi nadrobić spadki z nocy ... ponoć taka jest idea podłogówki żeby jej nie wychładzać.

Przy takim sterowniku który mierzy z powietrza raczej trudno sterować ciągłą pracą pieca.

... w google co bym nie oglądał to jakoś jest inaczej niż u mnie :smiling:

Firma nie firma .. instalację robił wujek żony ... a wiesz jak to z wujkami jest, w dodatku od strony żony :smiling:

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o podlogowke to lepiej trzymac sobie stala temperature, nie jest to sposob na ogrzwanie pomieszczen tylko raczej wygoda aby w stopy bylo nam cieplo :) a przez to masz rowniez lepsze samopoczucie :) ja bym sobie ustawil temperature na ciagle grzanie podlogi ale tylko tak w sam raz ,pomieszczenia dogrzejesz konwencjonalnie kaloryferami :)

hahha co do wujka wiem o czym mowisz :)

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musiałbym mieć sterownik który mierzy temperaturę podłogi a nie powietrza ...


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak Jacku ale mozesz sobie ustalic temperature powietrza a zaworem przed sterownikiem przykrecisz sobie podloge :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ustawienia temperatury podłogi masz głowicę z zewnętrzną kapilarą, możesz ustawić na wyższą temperaturę. Wtedy pomieszczenie szybciej się nagrzewa i można na noc ustawić mniej a w dzień więcej ale musi tym sterować regulator. Piec i tak będzie się włączał jak chce bo on pilnuje temperaturę wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim uważaj na temperaturę podłogówki, nie pozwól żeby była wyzsza niż 40stopni, do tego masz ten czujnik przyklejony taśną co wygląda jak ołówek i to pokrętło białe po lewej u góry, u mnie te pokrętła i czerwone wskaźniki od 1 do 9 są odwrotnie, ale nie wiem czy to ma znaczenie, każdym z tych pokręteł osobno regulujesz przepływ przez każdą z nitek podłogówki ( u mnie nitka obsługuje ok 15 metrów kwadratowych podłogi) a więc temperaturę podłogi, warto np żeby w łazience i przy wejściu była cieplejsza,ważne aby nagrzać podłogę a później utrzymywać jej ciepło na stałym poziomie, włącznie i wyłączanie jest bez sensu bo podłoga długo reaguje więc teraz przestawisz a efekt będzie za kilka godzin, jak dla mnie podłogówka to super sprawa, u mnie rozdzielacz tak wygląda

post-16036-0-42635700-1386935137_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie ten czujnik powinien być na belce z zasilaniem a nie powrotem bo tak to trochę bez sensu, lepiej to sobie skonsultuj z hydraulikiem bo albo będzie słaba efektywność albo flizy postrzelają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie ten czujnik powinien być na belce z zasilaniem a nie powrotem bo tak to trochę bez sensu, lepiej to sobie skonsultuj z hydraulikiem bo albo będzie słaba efektywność albo flizy postrzelają

Dobrze jest założony:)

Gdyby był założony na zasilaniu , to przy każdym podaniu wody na układ termostat by wyłączał zasilanie , bo widziałby za wysoką temperaturę. Tutaj masz w układzie pompę mieszającą , która ma za zadanie nie dopuścić podania zbyt gorącej wody w układ. Ona powinna być podłączona w obwód czujnika na zasilaniu z pieca.

Jaki masz rodzaj sterownika w piecu? Dwustanowy , czy działający ciągle? Nowsze typy sterowników np. Puma, Bruli, lub Ecoal działają ciągle , i mają odpowiednie zaciski do sterowania pompami podłogówek , nie trzeba wtedy zaworów trój lub czterodrożnych :)

Edytowane przez Danielj (wyświetl historię edycji)

90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik mam Exacontrol 7 RC ... ale to działa na zasadzie włączy / wyłącz piec kiedy w pomieszczeniu jest zadana temperatura.

Niby sensownie jest trzymać stałą niską temperaturę i tak grzać a nie wyłączać piec i włączać znów kiedy podłoga jest zimna.

Ponoć samo dogrzanie z niższej temperatury do zadanej ciągnie więcej gazu niż trzymanie stałej z małymi skokami.

Tylko jak zrobić żeby trzymać temperaturę w podłogówce i jej nie wychładzać całkowicie ?

Mam jeszcze nie ogrzewaną górę budynku, tyle co grawitacyjnie idzie z dołu, to pewnie też powoduje że dół się szybciej wychładza.

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

jesli chodzi o podlogowke to lepiej trzymac sobie stala temperature, nie jest to sposob na ogrzwanie pomieszczen tylko raczej wygoda aby w stopy bylo nam cieplo :) a przez to masz rowniez lepsze samopoczucie :) ja bym sobie ustawil temperature na ciagle grzanie podlogi ale tylko tak w sam raz ,pomieszczenia dogrzejesz konwencjonalnie kaloryferami :)

hahha co do wujka wiem o czym mowisz :)

Mylisz się całkowcie.

Ogrzewanie dużych pomieszczeń za pomocą grzejników nie ma żadnego sensu. Ja mam w domu salon który ma wysokość 2 pięter. W tym wysokim pokoju jest tylko ogrzewanie podłogowe. Podłoga jest niewiele cieplejsza od powietrza. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu pod sufitem mam około 23 C a przy podłodze ok 20. Jest więc niewielki gradient temperatury. Gdybym miał w tym pomieszczeniu grzejnik to na dole w zimę było by z 16 C a na górze 26 C...

W dodatku grzejniki są prawie zawsze gorące. Grzejniki muszą być zasilane wodą podgrzaną do wysokiej temperatury. Ogrzewanie podłogowe pozwala natomiast na równomierne ogrzanie dużego pomieszczenia za pomocą podłogi która jest niewiele cieplejsza od powietrza.

Sterownik starownikiem...Jaki masz piec? Zaproś eksperta od pieca [tylko takiego z dyplomem i doświadczeniem a nie fachurę mieczysława samouka co wszystkiego się nauczył w garażu] ...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik starownikiem...Jaki masz piec? Zaproś eksperta od pieca [tylko takiego z dyplomem i doświadczeniem a nie fachurę mieczysława samouka co wszystkiego się nauczył w garażu] ...

Generalnie teraz wiem że mam trochę nie przemyślaną tą instalację :smiling:

Piec mam kondensacyjny duval'a, ponoć kondensacja ma sens przy temperaturze poniżej 57 stopni i piec mam ustawiony na max 55 stopni.

Dla podłogówki jest ok taka temperatura ale na piętrze mam grzejniki jednym ciągiem na rurkach miedzianych. I tu jest problem ... raz bezwładność podłogówki która powoduje że góra jest praktycznie ciągle niedogrzana ... a dwa że nawet jeśli już grzeje to temperatura 50 stopni na grzejniku to chyba ciut za mało.

Na dole praktycznie cały dzień mam ciepło ale góra jest ciągle zimna bo nie ma osobnego obiegu.

Dałoby się dać sterownik z pomiarem na górę i tam grzać a dół ograniczyć temperaturą na rozdzielaczu podłogówki ... ale czy jest w tym jakiś sens nie wiem dlatego się zastanawiam czy są jakieś inne rozwiązania.

Zastanawiam się też czy na górze nie dorobić kolejnego rozdzielacza i tam też walnąć podłogówkę bo póki nie mam drzwi to mogę dolać betonu na podłogę ... ale to dopiero przed kolejną zimą.

Kwestia jak przetrwać tą pierwszą żeby ciepło nie uciekało górą i nie powodowało bardziej kosmicznych rachunków które i tak kosmiczne będą i już są.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale podłogówka żyje trochę jakby własnym życiem, jest zasilana przez piec gorącą wodą ale zanim puści ją w podłogę miesza do zadanej na rozdzielaczu temp., 50 stopni na instalacji to całkiem sporo, u mnie na piecu gazowym jest ustawione na 46 i na piętrze mam bardzo ciepło( 40 % powierzchni ma podłogówkę) a na parterze praktycznie wszystkie grzejniki są skręcone a grzeje sama podłogówka której jest może 25 % powierzchni, musisz chyba uruchomić na stałe podłogówkę poustawiać sobie wszystko i poczekać bo zanim się rozgrzeje podłoga to chwile minie

Dobrze jest założony:)

Gdyby był założony na zasilaniu , to przy każdym podaniu wody na układ termostat by wyłączał zasilanie , bo widziałby za wysoką temperaturę. Tutaj masz w układzie pompę mieszającą , która ma za zadanie nie dopuścić podania zbyt gorącej wody w układ. Ona powinna być podłączona w obwód czujnika na zasilaniu z pieca.

tutaj się spierać nie będę bo fachowcem nie jestem, do tej pory myślałem że ten czujnik czuwa nad tym aby nie podać na podłogówkę za gorącej wody i nie uszkodzić instalacji.

Zdecydowanie powinieneś zasięgnąć rady specjalisty bo działanie na chybił trafił spowoduje więcej strat niż pożytku szczególnie jak coś się stanie instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatura na grzejniku ma być taka by uzupełnić straty ciepła w pomieszczeniu , nic więcej . U mnie jest teraz 48st. i jest wszędzie ciepło.

Grzejniki grzeją tylko wtedy gdy temp. spadnie poniżej zadanej. I nie jest prawdą , że kaloryfery muszą być zasilone wodą o wysokiej temperaturze. Może po prostu masz źle dobrane grzejniki do pomieszczenia. Czy masz termostaty na grzejnikach? Jakie masz wstępne nastawy na termostatach i oczywiście jak masz o ile są ustawione głowice? I czy w cyklu grzania grzejniki całe są ciepłe? Nie są zapowietrzone?

Tak czytam i nie wiem czy Ty masz podłogówkę i grzejniki na jednym obiegu?

Jeśli tak to kiszka. Ciężko sterować takim układem:(

@Kuba. Jeśli założysz czujnik na zasilaniu , to w momencie gdy przyjdzie woda zasilająca układ termostat zamknie zawór bo zobaczy , że jest ciepło :)

Edytowane przez Danielj (wyświetl historię edycji)

90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki nie są zapowietrzone, termostaty są i to grzeje ale ciepło jest tylko jak grzeje bo jak na dole mam juz dobrą temperaturę to piec się wyłącza i na górze po jakimś czasie robi się chłodno ...

Niska temperatura na grzejniku też grzeje ale właśnie fachowiec stwierdził że jest źle bo powinny być niezależne obwody z niską i wyższą temperaturą .. dlatego się zastanawiam czy aby napewno muszę coś przerabiać czy może nieco inaczej do tego podejść.

Czy w jednym obiegu ... wychodzi rura z pieca i rozdziela się na mieszacz z pompą i grzejniki ... czyli niejako jeden obieg tyle że podłogówka jest niejako zamknięta rozdzielaczem.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak , że do zasilania podłogówek masz jedną pompę (nie licząc tej na rozdzielaczu bo to mieszająca), zaś do kaloryferów drugą pompę. Masz wspólny obieg z tego co piszesz , bryndza :( Piecem sterują podłogówki i dlatego masz taką sytuację . Na teraz ja bym zrobił tak , że zmniejszyłbym temp wody podawanej na podłogówkę , wtedy wydłużysz czas ogrzewania góry.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J@cku jak masz wszystko w jednym obiegu to tak jak @Danielj Ci napisał kicha, ale można to naprawić. Generalnie łączenie podłogówki z kaloryferami to zwiększanie zużycia energii (ilości opału). Obecnie jest trend jeżeli się już na podłogówkę decydujesz, robić w całym domu. Podstawową wadą podłogówki jest ciężkie sterowanie nią. Ma dużą bezładność, poleca stosować się automatykę pogodową, czujniki w domu i na zewnątrz. Dzisiaj przy kosztach całego CO te klika stówek to nie jest wiele, a komputer wie lepiej niż my jak manipulować piecem i zaworami.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kuba. Jeśli założysz czujnik na zasilaniu , to w momencie gdy przyjdzie woda zasilająca układ termostat zamknie zawór bo zobaczy , że jest ciepło :)

No tak by było gdyby czujnik był na rurce przed rozdzielaczem, ale czujnik jest na rozdzielaczu... Czyli reaguje na ciepło podawane na podłogówke tak? a pompa mieszająca jest wcześniej. Czyli jeżeli temperatura wody na podłogówkę jest za wysoka to wtedy zawór odetnie dopływ :) he he dobry temat :) komuś nie w temacie ciężko to ogarnąć bo ja opisuję to co widziałem na budowie :) u mnie na szczęście działa wszystko jak należy, podłogówkę mam w salonie, kuchni, korytarzu i łazience a w sypialniach mam grzejniki, tam gdzie spędzam najwięcej czasu mam podłogówkę i tam jest cieplej, natomiast w sypialniach mam niższą temperaturę a przez to lepiej się śpi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym tylko dodać że u mnie też jest na jednym obiegu, na grzejniki idzie gorąca woda ( każdy ma swoją regulacje ) i na podłogówkę też tyle że ona dodatkowo miesza wodę i na podłogę daje chłodniejszą wodę. Dzięki temu mam pożądane temperatury choć nieco inne w różnych pomieszczeniach ale bez żadnej elektroniki :) ale metod jest wiele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kuba . Pompa nie jest przed lecz za powrotem :)

Czujnik mierzy wodę wracającą z układu czyli z tych rurek na dole. A pompa mieszająca dopuszcza do zasilania zimnej wody jeśli się okaże , że na zasilaniu jest za wysoka temperatura .


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki teraz juz chyba obczajam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A nie możesz spróbować zmniejszyć przepływu wody na rozdzielaczu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.