Skocz do zawartości
Constantine

Reefmax - Gliwice

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie , obecnie planuje po nowym roku odpalenie Reefmaxa ( nowy komplecik ) . Może zakładanie tematu z nieczynnym baniakiem jest nie na miejscu ale chciałbym uzyskać od Was kilka istotnych podpowiedzi dotyczących w miarę bezbłędnego startu :) Oczywiscie na biezaco czytam forum i przegladam porady odnosnie zmian w osprzecie natomiast prosze Was forumowicze o kilka typowych rad co do STARTU .... Osobiscie przewiduje okolo 8-9 kg zywej skalki ( erybka ZABRZE bo blisko ) do tego jakas dobra cyrkulacja - zywy piasek - moze zmiana oswietlenia ? nowy odpieniacz ? finanse na podmiane sprzetu sa lecz w granicach rozsadku oczywiscie :) czy macie jakies typy odnosnie tych zmian w sprzecie ? co do wpuszczania ZYCIA mi sie nie spieszy ... chce aby spokojnie sobie baniak dojrzal i dopiero pozniej bede za Wasza rada oczywiscie wpuszczal. Jak narazie chcialbym abyscie sie wypowiedzili co najlepiej podmienic i na jaki osprzet . Pozdrawiam i licze na jakies komentarze no i milo by bylo jakby jakis MORSZCZAK z Gliwic sie odezwal - chetnie poznam kogos obeznanego po sasiedzku :)

Ps. Wesolych Swiat


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Południe Polski widzę atakuje ostro na święta :) Witamy i powodzenia na "nowej drodze życia" :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc :). Zakladanie tematu jest jak najbardziej na miejscu :). Zacznij moze od studiowania dzialu o RM - skarbnica wiedzy olbrzymia,a jak sam sie zorientujesz - ile Reefmaxow,tyle i pomyslow na ich prowadzenie.

Lektury na dlugie zimowe wieczory masz sporo,a zakladanie akwarium,to chyba jeden z najfajniejszych momentow.

Powodzenia :).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super że jest nas więcej, na pewno pomożemy :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Namietnie wyczytuje wiekszosc madrosci dotyczacych Reefmaxa i nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi odnosnie modyfikacji orginalnego odpieniacza ..... mam do wyboru dorzucic pompke Newjeta 1200 do orginalu , kupic hydor-a slim skin nano 135.35 albo tunze 9002 - tansza opcja to pompka . Wiem ze duzo z was ma wlasnie takie rozwiazania ... poczytalem wiekszosc wypowiedzi w tych tematach i widze ze nie ma jednoznacznego kierunku CO NAJLEPSZE .... moze macie jakies propozycje bo tematy odnosnie tych odpieniaczy sa z przed 1-2 lat moze cos sie zmienilo ? akurat w tej kwestii mam najwieksze dylematy wiec pytam :) pzdr

Ps. wole odrazu zaopatrzyc sie w tego typu "modyfikacje" niz pozniej stresowac sie w trakcie jak baniak bedzie dzialal , oczywiscie odstrasza mnie tez kwestia glosnosci w/w sprzetu :( (zakupiona bedzie tez automatyczna dolewka)

Edytowane przez Constantine (wyświetl historię edycji)

55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, w kwestii odpieniacza w ReefMax'ie chyba nie ma jeszcze idealnego rozwiązania. Ja uruchomiłem swój zbiornik 2.5 miesiąca temu, przewertowałem całe forum, podpytałem kilkanaście osób, przerobiłem już modyfikacje oryginalnego odpieniacza sugerowane na forum, własne pomysły, testy taniego odpieniacza Resun i Hydora 135.35. Tunze 9002 nie testowałem, bo wystaje z RM (wymogi estetyczne), model 9004 (jego następca) niestety nie mieści się do panelu (minimalnie, ale nie wchodzi). Wybrałem tę drogę, bo chciałem przy okazji sprawdzić kilka innych pomysłów.

Hydor 135.35 wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyby nie hałas i wibracje jakie generuje - ja nie mogłem przy nim spać. Obecnie jadę na zmodyfikowanym Hydorze (jest wreszcie cichy i nadal wydajny), ale dalej szukam sensownego i cichego rozwiązania docelowego. Dokładniejszy opis moich poszukiwań i testów znajdziesz w opisie mojego RM (informacje z 12.2013) - http://nano-reef.pl/topic/61325-reefmax-by-grabson-ciut-inaczej/

Generalnie jeśli nie zamierzasz robić rewolucji w konfiguracji ReefMax'a, to polecam Ci tylko modyfikację oryginalnego odpieniacza (dołożyć przedłużenie komina - proste i bardzo tanie) i dołożenie automatycznej dolewki, zapewniającej stały poziom wody i stabilność pracy odpieniacza (oczywiście i co ważniejsze parametrów wody dla zwierzaków). Ewentualną wymianę pompy na Newjeta 1200 możesz zrobić spokojnie później, jak uznasz to za konieczne - odpienacz i tak będziesz wyjmował co jakiś czas w celu wyczyszczenia. Jest wiele osób, które jadą na oryginalnym odpieniaczu i mają bardzo ładne zbiorniki, zaś w nano i piko zbiornikach często w ogóle nie ma odpieniacza. Najważniejszy jest rozsądek, cierpliwość, pokora i umiar - jeśli nie "przerybisz" zbiornika, to odpieniacz pełni tylko rolę bezpiecznika na przypadek popełnienia jakiegoś błędu (tak powiedział mi ktoś bardzo doświadczony i uznany w świecie morszczyzny).

Życzę powodzenia i dużo frajdy przy zakładaniu nowego baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, w kwestii odpieniacza w ReefMax'ie chyba nie ma jeszcze idealnego rozwiązania. Ja uruchomiłem swój zbiornik 2.5 miesiąca temu, przewertowałem całe forum, podpytałem kilkanaście osób, przerobiłem już modyfikacje oryginalnego odpieniacza sugerowane na forum, własne pomysły, testy taniego odpieniacza Resun i Hydora 135.35. Tunze 9002 nie testowałem, bo wystaje z RM (wymogi estetyczne), model 9004 (jego następca) niestety nie mieści się do panelu (minimalnie, ale nie wchodzi). Wybrałem tę drogę, bo chciałem przy okazji sprawdzić kilka innych pomysłów.

Hydor 135.35 wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyby nie hałas i wibracje jakie generuje - ja nie mogłem przy nim spać. Obecnie jadę na zmodyfikowanym Hydorze (jest wreszcie cichy i nadal wydajny), ale dalej szukam sensownego i cichego rozwiązania docelowego. Dokładniejszy opis moich poszukiwań i testów znajdziesz w opisie mojego RM (informacje z 12.2013) - http://nano-reef.pl/...n-ciut-inaczej/

Generalnie jeśli nie zamierzasz robić rewolucji w konfiguracji ReefMax'a, to polecam Ci tylko modyfikację oryginalnego odpieniacza (dołożyć przedłużenie komina - proste i bardzo tanie) i dołożenie automatycznej dolewki, zapewniającej stały poziom wody i stabilność pracy odpieniacza (oczywiście i co ważniejsze parametrów wody dla zwierzaków). Ewentualną wymianę pompy na Newjeta 1200 możesz zrobić spokojnie później, jak uznasz to za konieczne - odpienacz i tak będziesz wyjmował co jakiś czas w celu wyczyszczenia. Jest wiele osób, które jadą na oryginalnym odpieniaczu i mają bardzo ładne zbiorniki, zaś w nano i piko zbiornikach często w ogóle nie ma odpieniacza. Najważniejszy jest rozsądek, cierpliwość, pokora i umiar - jeśli nie "przerybisz" zbiornika, to odpieniacz pełni tylko rolę bezpiecznika na przypadek popełnienia jakiegoś błędu (tak powiedział mi ktoś bardzo doświadczony i uznany w świecie morszczyzny).

Życzę powodzenia i dużo frajdy przy zakładaniu nowego baniaka.

Dziekuje za obszerna odpowiedz :) co do twojego tematu oraz doswiadczen z odpieniaczami to czytalem od deski do deski juz wczesniej i nie ukrywam ze sporo wiedzy nabylem wlasnie z Twojego tematu . Chyba pojde twoim kierunkiem i nic nie bede zmienial poza ta drobną kosmeytką oryginalnego odp. a pozniej najwyzej dorzuce Newjeta 1200 :) co do zarybienia planuje w pozniejszym okresie max 3-4 male rybki i ekipe czyszczaca wiec przerybienia mysle ze nie bedzie . Automatyczna dolewka to pewnik , ktory zakupie zanim baniak odpali :) tak czy inaczej dziekuje za zainteresowanie i ponownie przestudiuje twoj temat aby utrwalic zawarte tam podpowiedzi :) pozdrawiam


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak w koncu odpalony ;) jestem wymeczony ukladaniem i cala ta zabawa dzisiaj :p

Jeszcze moja coreczka ( 2 latka ) szczegolnie chciala brac bardzo aktywny udzial w ukladaniu , wlewaniu itp wiec walka straszna z nią :) Wstepne ulozenie i lepszego pomyslu nie mam - zdaje sie na was czy jest OK i co do zmiany ? skaly jest..... 13 kg :) test czyscika przeszedl baniak pozytywnie bo wszedzie nim docieram wiec OK . Szczegoly podam jutro co jak i gdzie bo dzis juz padniety jestem .

Ps. Szczegolne podziekowania dla kolegi z forum "BASZURKA" , ktory duzo pomogl w kwestiach organizacyjnych aby znosnie wystartowac :) Dziekuje rowniez zabrzanskiej ERYBCE za wode i udostepnienie baniaczkow :)

post-22828-0-70187800-1398890932_thumb.jpg


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Gliwiczanina :) powodzenia w prowadzeniu baniaczka :) Jak coś to pisz śmiało w czym będziemy mogli pomóc to pomożemy :)


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do konca ogarniam kwestie temperatur i ustawiania ich na tym komputerku w reefmaxie ... cos tam sie ustawia jakas temperature ( mam ustawione 26 ) ale czy to jest maximum jakie moze miec czy co ..... cholera wie :( wiatraki chodza wszystkie w obudowie - grzalka Eheim 75 ustawiona na 25 stopni wiec nie powinna grzac . Jak narazie to wlasnie to mnie zastanawia ale chyba musze poczytac dokladnie instrukcje obslugi w wersji online


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam akwarystka :) jak milo ze nie jestem sam na Gliwicach :) wiem ze Yarcio jeszcze jest bo z nim mam rowniez kontakt ale Ciebie nie udalo mi sie wyszperac wsrod uzytkownikow :) pozdrawiam i DOBRANOC :)


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestie komputerka opanowalem :) wiec napisze kilka slow co u mnie siedzi w baniaku :)

Odpieniacz oryginalny + pompa NEWa JET 1200 + tuning wezyka

1 komora : 2 koszyki zawierajace LITR SIPORAXU + automatyczna dolewka Level Automatic

2 komora - Odpieniacz oryginalny + pompa NEWa JET 1200 + tuning wezyka

3 komora - Grzałka Eheim Jager 75 + czujnik temperatury + patyki z fizelina ( 3 )

Baniak : 13 zywej skały z ERYBKI + woda z dzialajacego akwa ( erybka) + Tunze 6015 ( po weekendzie dojdzie cos jeszcze na druga strone .... Koralia nano 900 ???? aquael reef 2600 ?)

oswietlenie oryginalne , w auto dolewce pracuje pompa HM-4103 ( 1.5 m podnoszenia)

czyscik JBL ( sredni ) - mierzony po ulozeniu skaly i wszedzie dochodzi.

w planach:

- zalozenie grzebienia przelewowego do 1 komory ( JAK ZNALESC 16 cm ? na allegro wszystkie dluzsze :p .... normalnie kupic dluzszy i go skrocic czy jaki macie patent ? )

- musze pokombinowac z chlodzieniem bo jak chodza lampy to wczoraj temp. mi stala pomimo chlodzenia na 26.3 i nie chciala malec .... mozliwe ze oryginalna pompka w odpienku grzeje wode i dlatego .... jak narazie nie zalozylem Newa Jet 1200 . Nadmieniam ze grzalka byla wylaczona ( ustawiona jest na 25 c ) a wiatrak dziala


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My grzebień przycinaliśmy i nawet dla własnych potrzeb przerabialiśmy zęby :)


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Niedawno też wystartowałam z reefmaxem. Początkowo włożyłam skałę i tunze 6015 i wydawało mi się, że to strasznie mało. Po dorzuceniu koralii nano 900 plułam sobie w brodę, że nie kupiłam czegoś mocniejszego. Teraz, kiedy mam już trochę życia, uważam że jest to idealne zestawienie. I tak musiałam skierować je do góry, żeby nie wymiatało mi piachu i korali ( bo w większości to małe szczepki). Czasem po prostu zmieniam troszkę ich ustawienie, żeby wywiać brud z zakamarków i tyle. Przy moim ustawieniu skały jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo osob ma te zestawienie Tunze z Koralia wiec chyba tez w tym kierunku pojde :) dzieki za zainteresowanie Ladyjj


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Co do cyrkulacji,to czy dołożysz koralie 900,czy też aqaela 2600,to będzie dobrze. Nie dokładaj tylko drugiej tunze 6015,bo to za dużo.

A jaką temperaturę ustawiłeś na komputerku? Bo te 26,3 st. o tej porze roku to trochę dużo. A NJ 1200 daje chyba jeszcze trochę więcej ciepła. Czujnik temperatury wrzuć sobie do tej wąskiej komory za odpieniaczem,zawsze to chyba lepiej,jak jest dalej od grzałki.

Grzebień musisz raczej kupić dłuższy i przyciąc,no chyba że kupisz od kogoś już przycięty.

Powodzenia :welcome: . Przed Tobą chyba najfajniejsze chwile morskiej przygody - dni w których radochę sprawia nawet asterina wychodząca ze skały ;) .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp. ustawiona na 25.0 i tak sie trzyma , grzalka zupelnie wylaczona ale juz zdarzylem namieszac w ustawieniach Eheim Jager 75 bo nijak podzialka ma sie do temperatury grzania :/ zanim powroce do ustawien fabrycznych to pewnie troche minie. Puki co wylaczona i pozstawiam zabawe na zimniejsze dni ;) Czujnik dzis przelozylem wlasnie do miejsca , ktore opisujesz ( choc grzalka wylaczona) . Grzebien zakupie dluzszy i pobawie sie w dopasowanie . Dzis takze udalo mi sie wydluzyc "komin" w odpieniaczu - uzylem miarki do syropu dzieciecego - wywiercilem dziurke i idealnie wydluzyl komin. Jest tylko pytanie ..... caly czas pieni na mokro - mniej lub wiecej w zaleznosci od tego jak podkrece zaworek powietrza . Pompy newa jet 1200 jeszcze nie zalozylem

Edytowane przez Constantine (wyświetl historię edycji)

55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.facebook.com/AkwariumAquarium Daj jakieś fotki tych przeróbek, jeśli to coś dało..

Tu masz mojego 3mce

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem testy No3 i PO4 :

No3 - 100 ppm

P04 - 0.25 ppm

baniak ma 30 dni - jakies sugestie ? podmianek nie bylo , glony pojawily sie minimalnie - skala lekko kolory pozmieniala . Dzialac cos czy czekac ? podmianka ? ile % i na jaka wode z dzialajacego czy swieza ?


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej bakterie i czekaj,jak nie zacznie spadać w ciągu 2 tyg to coś u ciebie wolny trybi...albo skała była zbyt długo bez wody i obumarła i teraz oddaję.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy ponowne zrobione :

No3 = 25

Po4 = 0.25

co i tak nadal jest wysokie pomimo ze tydzien temu wlalem bakterie i podmienilem 10 l wody na "swieza" solanke ze sklepu , zwiekszylem cyrkulacje oraz odpieniacz na mokro leci caly czas. Jakies pomysly ?? czy stosunek Po4 do No3 jest dobry ? w sumie to dopiero 40 dzien od zalozenia baniaka wiec az tak dlugo to "dojrzewa" ? glonow brak chyba ze mowa o zmianie kolorow skaly na bardziej brunatno zielony i troche mechu tam rosnie gdzieniegdzie ale do "trawki" to daleko ;)

Edytowane przez Constantine (wyświetl historię edycji)

55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i podmienilem 10 l wody na "swieza" solanke ze sklepu

Co to znaczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale to oni Tobie dają swoją wodę z podmian?

A sprawdziłeś NO3 i PO4 w tej "świeżej" wodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z uzyskanej informacji jest to przez nich robiona solanka , ktora sami uzywaja do podmian lub do sprzedazy osobom zainteresowanym jak np JA :) nie sprawdzilem ale akurat podmiana nie wniosla ani spadku ani wzrostu wynikow testu :/ moze za malo podmienilem albo po prostu musze poczekac az minie okres dojrzewania choc mega glonow brak a jedynie skala zmienia kolorki :p


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.