Skocz do zawartości
martinniemczyk

Gdzie zamocowac zawor na powrocie

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna dyskusja :thumbup:

Teraz sie okaze, ze te 2,3 m to dlugosc rur lub weza od pompy do akwarium a nie wysokosc podnoszenia i zaczniemy od nowa :animier:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani-2,3m to droga do pokonania.wysokosc slupa, to okolo 1,5m ;)

Ironista- chodzilo o przyklad, bez konkretnych parametrow danej pompy...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybys z obojetnie jakich powodow montowal zawor, to im blizej pompy tym mniejsze bedzie cisnienie w orurowaniu (wezu).

Poniewaz z roznych takich laczen lubi z czasem kapac, to montowalbym go nad sumpem.

Dwie rury 32mm odbiora te wode bez problemu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem każde podniesienie wody zabija pompę.

To prawda jeśli rurka jest zbyt wysoka i próbujesz coś wpompować ale pompa nie ma siły wpompować bo woda wraca to tak jakby wsadzić zapałkę w wirnik.Pompę się dobiera adekwatnie do potrzeb, jeśli da się za słabą to szybciej się zużyje to się tyczy większości pomp w różnych zastosowaniach np ogrodniczych.Pompa musi mieć ujście(nie być dławiona)

Wolisz płynąć kajakiem z prądem czy pod prąd ?

Z zaworkiem to chyba chodzi bardziej o to by woda nie spływała po jej wyłączeniu.

Ja jednak zaworek założę zawsze to daje większe pole do manewrowania, kiedy człowiek nie wie czego się spodziewać zawsze jest to jakieś wyjście jak się już zaklei rury a przecież może być otwarty to groszowa sprawa przy całokształcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tez zrobilem.

Zawor zalozylem, ale otwarty calkowicie. Jest na wszelki wypadek, co juz doswiadczylem przy odpaleniu obiegu kiedy lockliny mialem za nisko i gdyby nie zawor, to w sumpie by sie nie zmiescilo. Lockliny poprawione, a podloga sucha ;)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... lockliny mialem za nisko ..

A nie prościej jest zrobić dziurkę (lub nawet kilka) w rurze powrotnej tuż pod powierzchnią wody ?

Wtedy normalny wypływ możesz dać tak głęboko jak chcesz a przy wyłączeniu pompy rura się zapowietrzy przez tę dziurkę i mało wody spłynie do sumpa. Dziurek lepiej zrobić więcej niż jedną bo czasem zarastają.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze mozna, ale po co jak i tak "wyplyw" chcialem miec pod powierzchnia, a miejsca na tyle w sumpie starczy...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Jeśli dławimy pompę ciężej ona pracuje, mocniej się grzeje i szybciej zużywa nie mówiąc o energii (...).

mam wątpliwości co do tej teorii. Ja sprawdzałem kiedyś jak wygląda pobór prądu w silnikach z wentylatorami tłoczącymi co powietrze i przy tak zwanym "dławieniu" czyli mechanicznym ograniczaniu przepływu powietrza taki silnik pobiera mniej prądu a nie więcej. np odkurzacz jak go włączymy i zatkamy rurę to choć pracuje znacznie głośniej (co zwykle kojarzy się z większym obciążeniem choć tak wcale nie jest) to prądu pobiera znacznie mniej - mniej bo nie ma co tłoczyć/ssać jak pobiera mniej prądu to mniej się grzeje nie mówiąc już o energii.

Nie sprawdzałem pomp wodnych ale sądzę, że może być podobnie. Może ktoś sprawdzał ?


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRG

13.04 - NO3 =3; PO4=0,05; t=~25oC; D=35o; Ca =455; kH=7; Mg=???; Fe=0,00, I=0,00, podmiana ~15% co 14 dni na RS coral pro.

Akwa ~400l+Sump ~100l. od 01.01.2013, obieg Red Dragon 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ (w planach dodatkowo Jebao DC6000), cyrkulacja 2x Tunze Turbelle Nanostream 6095 + Tunze Multicontroller 7096, odpieniacz Bubble King DeLux Internal 200, reaktor biopellets DIY na Tunze Silence 1073.020, filtr przepływowy FR 509 z NJ1200 (adsorbent PO4) i DIY z Tunze Silence 1073.008 (węgiel), dolewka Tunze RO Water Controller 8555.000 bezpośrednio z RODI, pompy dozujące GROTECH (11 szt.), chłodzenie Teco TC15 i zestaw DIY wiatraków komp. 10szt. z cz. temp., oświetlenie DIY LED~400W by Tomasz, Lampa UV AM 18W on demand, pełny balling + mikroelemenry RS, ~85 kg LR, ~35kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa jest dławiona bez zaworu to łatwo sprawdzić zmieniając hydraulikę na taką o większej średnicy. Moja AM OR 3500 po zmianie hydrauliki z 20mm na 25mm podaje prawie dwa razy więcej wody więc mimo braku zaworu widać, że dławiłem ją wcześniej hydrauliką. Pompa NJ6000 na hydraulice 20 mm u mnie jeszcze od biedy działała i komin wyrabiał, ale po zmianie hydrauliki na 25 mm wydajność wzrosła tak, że mi się woda przelewała ponad grzebieniem, a komora na pompę powrotną osuszała się szybciej niż woda spłynęła kominem. Musiałbym zastosować więcej przeróbek łącznie z sumpem lub zrobić bypass na powrocie. W zasadzie i tak zrobiłem ten bypass, ale korzystam dalej z pompy AM OR 3500. Zasilam w ten sposób z pompy głównej w razie potrzeby lampę UV lub filtr przepływowy.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np odkurzacz jak go włączymy i zatkamy rurę to choć pracuje znacznie głośniej (co zwykle kojarzy się z większym obciążeniem choć tak wcale nie jest) to prądu pobiera znacznie mniej - mniej bo nie ma co tłoczyć/ssać jak pobiera mniej prądu to mniej się grzeje nie mówiąc już o energii.

No to zatkaj rure odkurzacza na amen tak aby nie mial co ssac i wlacz go na kilka godzin i sprawdz czy bedzie chlodny czy nie zacznie przypadkiem waniac palona izolacja.

VDR by mobile


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR,

jestes mi winny odkurzacz :blushing: :devil:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR

To zrób tak i zmierz prąd pobierany przez odkurzacz, potem odetkaj rurę i jeszcze raz zmierz prąd. Porównaj wyniki i policz w jakiej pozycji (zatkany, odetkany) odkurzacz pobiera większą moc.

Ja to zrobiłem. Przy zatkanej rurze odkurzacz pobiera mniejszą moc co oznacza że jest mniej obciążony.

Dlaczego śmierdzi i się grzeje i wreszcie może się "spalić"? No to ....proste, nie przepływa przez niego powietrze to go nie chłodzi.... resztę znasz ;)

Ale pytanie było czy zdławione odkurzacze są z założenia obciążone mniej czy bardziej ?

Odpowiedź - mniej !

nie wiem jak z pompami wody... myślę że podobnie ale nie sprawdzałem.

Edytowane przez Logar4 (wyświetl historię edycji)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRG

13.04 - NO3 =3; PO4=0,05; t=~25oC; D=35o; Ca =455; kH=7; Mg=???; Fe=0,00, I=0,00, podmiana ~15% co 14 dni na RS coral pro.

Akwa ~400l+Sump ~100l. od 01.01.2013, obieg Red Dragon 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ (w planach dodatkowo Jebao DC6000), cyrkulacja 2x Tunze Turbelle Nanostream 6095 + Tunze Multicontroller 7096, odpieniacz Bubble King DeLux Internal 200, reaktor biopellets DIY na Tunze Silence 1073.020, filtr przepływowy FR 509 z NJ1200 (adsorbent PO4) i DIY z Tunze Silence 1073.008 (węgiel), dolewka Tunze RO Water Controller 8555.000 bezpośrednio z RODI, pompy dozujące GROTECH (11 szt.), chłodzenie Teco TC15 i zestaw DIY wiatraków komp. 10szt. z cz. temp., oświetlenie DIY LED~400W by Tomasz, Lampa UV AM 18W on demand, pełny balling + mikroelemenry RS, ~85 kg LR, ~35kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob mierzyles prad ?

VDR by mobile

miernikiem BM189 (spreparowałem kabel tak by mieć rozdzielone żyły i dostęp do przewodu dla woltomierza i na jednej żyle zapiłem cęgi miernika i obserwowałem płynący prąd oraz jednocześnie drugim multimetrem [nie pamiętam modelu] mierzyłem napięcie). Zdjąłem w ten sposób charakterystykę prądowo napięciową starając się po trochu zatykać rurę ssącą aż do całkowitego zatkania. Potem liczyłem moc...

A dlaczego pytasz ?


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRG

13.04 - NO3 =3; PO4=0,05; t=~25oC; D=35o; Ca =455; kH=7; Mg=???; Fe=0,00, I=0,00, podmiana ~15% co 14 dni na RS coral pro.

Akwa ~400l+Sump ~100l. od 01.01.2013, obieg Red Dragon 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ (w planach dodatkowo Jebao DC6000), cyrkulacja 2x Tunze Turbelle Nanostream 6095 + Tunze Multicontroller 7096, odpieniacz Bubble King DeLux Internal 200, reaktor biopellets DIY na Tunze Silence 1073.020, filtr przepływowy FR 509 z NJ1200 (adsorbent PO4) i DIY z Tunze Silence 1073.008 (węgiel), dolewka Tunze RO Water Controller 8555.000 bezpośrednio z RODI, pompy dozujące GROTECH (11 szt.), chłodzenie Teco TC15 i zestaw DIY wiatraków komp. 10szt. z cz. temp., oświetlenie DIY LED~400W by Tomasz, Lampa UV AM 18W on demand, pełny balling + mikroelemenry RS, ~85 kg LR, ~35kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przez ten watek:

http://forum.4progra...piesza?start=10 ;P

Dlaczego nie zaleca sie uruchamiania pomp na sucho ? ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam chodzi o co innego, tam dyskutują dlaczego silnik bez obciążenia szybciej pracuje (szybciej się obraca) i mniej więcej dobrze to tłumaczą.

Myślę że pomp na sucho nie uruchamia się również dlatego że wówczas nie są chłodzone.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRG

13.04 - NO3 =3; PO4=0,05; t=~25oC; D=35o; Ca =455; kH=7; Mg=???; Fe=0,00, I=0,00, podmiana ~15% co 14 dni na RS coral pro.

Akwa ~400l+Sump ~100l. od 01.01.2013, obieg Red Dragon 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ (w planach dodatkowo Jebao DC6000), cyrkulacja 2x Tunze Turbelle Nanostream 6095 + Tunze Multicontroller 7096, odpieniacz Bubble King DeLux Internal 200, reaktor biopellets DIY na Tunze Silence 1073.020, filtr przepływowy FR 509 z NJ1200 (adsorbent PO4) i DIY z Tunze Silence 1073.008 (węgiel), dolewka Tunze RO Water Controller 8555.000 bezpośrednio z RODI, pompy dozujące GROTECH (11 szt.), chłodzenie Teco TC15 i zestaw DIY wiatraków komp. 10szt. z cz. temp., oświetlenie DIY LED~400W by Tomasz, Lampa UV AM 18W on demand, pełny balling + mikroelemenry RS, ~85 kg LR, ~35kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ciagniesz wode z akwa to idzie lekko. Jak zatkasz wezyk palcem to pociagnac trudno i musisz uzyc wiekszej sily niz przy otwartym. Na silniku jest lopatka czy jak to tam nazwac. A ona dziala w taki sam sposob jak Twoje usta. Ma zassac powietrze. Jak zatkasz rure to nie jestem pewien czy silnik ma lzej bo nie ma powietrza. To tak jakby probowal ciagnac przy zdlawionym wezyku.

VDR by mobile


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.