Skocz do zawartości
gonzolak

nowa nano rafka 0 prosz o opinie -dluggie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

od jakiegos czasu powaznie zastanawiam sie nad zbiorniczkiem morskim. Zebralem potrzebna wiedze, przejrzalem mnostwo stron i powoli chce skompletowac potrzebny sprzet. Na poczatku myslalem o zbiorniku 250 L, ale po przeliczeniu kosztow okazalo sie ze narazie bede musial pocieszyc sie nano-rafa i w przyszlosci jak uskladam potrzena sume przesiasc sie juz z pewnym doswiadczeniem na cos wiekszego :p

przejde do sedna sprawy :( wypatrzylem w sklepie Um-Um fajne gotowe szklo na nano-rafke .. cena moze troche zawyzona ale nie chce mi sie chociaz po szklarzach i tlumaczyc co i jak :)

Reef Ready 30 ...Wymiary akwarium: 65x45x35cm(dłxszerxwys) - pojemność całkowita 102 litry. Pojamność komory głównej: 80 litrów. Miejsce na odpieniacz, refugium, zloze zraszane i pompe glowna. Jesli nie wiecei jak to wyglada to looknicie na : (trzeba skleic link)

http://www.um-um.pl/sklep/katalog/product_info.php?cPath=21_543&products_id=2010

No i teraz reszta osprzetu :

Żwirek koralowy Coralit - drobny 3L

Odpieniacz Miniflotor + do tego JBL Prosilent

Filtr RO o wydajności 150 litrów na dobę

Sol - HW Meersalz 4kg

Grzalka 100 W z termo.

Hailea Hydrometr uchylny - do pomiaru zasolenia

Project - głowice Step2 - 2szt.

Powrot wody - pompa Powerhead 802

+jakies biobale do pierwszej komory

co myslicie o takim zestawie ?(znacie moze go blizej..niwiem moze ktos juz zakupil :) .. jakie wady, zalety ?) czy dobrze dobralem akcesoria do tego zbiornika ? nie bedzie jakis problemow typu : odpieniacz sie nie zmiesci itd ?

no i jeszcze oswietlenie.... HQI za drogie (sam nie mam najmniejszego pojecia jak wykonac to samemu ... nawet nie chce sie za to zabierac :p), T5 tez drogie i do tego bez pokrywy bedzie dawac po oczach a akwa ma byc w pokoju goscinnym takze wzgledy estetyczne baaardzo wazne.... no wiec zostala ostatnia opcja T8... I tu pytanie : czy moge do tego akwa zalozyc pokrywe aluminiowa np. Akwalux ? (czy nie bedzie problemu z oddzialywaniem wody morskiej na pokrywe ?) i dwie belki oswietleniowe (czyli razem 4 swietlowki)... jaki bylby koszt mniej weicej ? bo oryginalnie to chyba jest tylko miejsce na jedna swietlowke ale do pokrywy aluminiowej mozna bez problmu dolozyc belke na szynach... o zaletach estetycznych nie musze chyba mowic :p

co jeszcze bede potrzebowal do wystartowania oprocz oczywiscie zywej skaly ktorej chce kupic na poczatek 5 kilo i potem dolozyc drugie 5 kilo (chyba po miesiacu, dwoch)...no i refugium z miracle mud (tez chyba po miesiacu)

jakie bezkregowce bede mogl trzymac w takim zbironiczku ? z rybek pewnie tylko beda 2 blazenki

wiem ze to przytlaczajaca liczba pytan, dlatego prosze o wyrozumialosc :p pomozcie mi prosze na starcie, bo bez tego pewnie nie rusze :p

pozdrawiam i z gory dziekuje na odp

Konrad " Gonzolak" Mrożek

475L - Trofciarnia

112L - Malawi , które ustapi miejsca Solniczce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak po krótce - krys koralowy sobie odpuść, jeśli myślisz o umieszczeniu go w komorach filtracyjnych.Co do pozostałego osprzetu:

- Sól - proponuję Hw lub Marine Environment - przy tej drugiej całkowicie pozbyłem się choćby milimetra glonów , a przy HW czasem pojawiały się niewielkie kolonie.

Oświetlenie - możesz zastosować świetlówki T5 i użyć elektroniki od żarówek energooszczędnych. Aby ci nie świeciło po oczach, zrób sobie(lub u stolarza) pokrywę pod dowolny kolor wykonaną z płyty MDF - bez tylniej ścianki aby była cyrkkulacja powietrza.

Wystarczy jak zastosujesz 2xT5 , natomiast T8 musiałbyś conajmniej 4, więc sobie przelicz koszta. Do T8 też możesz użyć elektroniki z żarówek energo.

Żywej skały najlepiej kupić na początku jak najwięcej, gdyż później każdorazowe dołożenie jej powoduje destabilizację parametrów zbiornika. Zdaję sobie sprawę,że to kosztuje, ale pamiętaj, żywa skała to podstawa - na niej raczej nie powinno się oszczędzać.

Bezkręgowce - myślę,że przede wszystkim korale miękkie, ze względu na niezbyt duże wymagania świetlne oraz większy margines odporności na drobne błędy każdego początkującego akwarysty.

Mam nadzieję, że choć trochę wyjaśniłem - jeśli masz więcej pytań - pisz....


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Co do światła. Samodzielne zrobienie HQI trwa ok. 15 min. i kosztuje przy mocy 70 W - 270 zł (10 000 K). Można kupić tańsze o 100 zł żarniki (np. Philips) ale 4700-5200 K - więc nie o to chodzi. Przypuszczam, że aluminiowa pokrywa, przeeróbki i świetlówki kopną cię tyle samo więc ja bym wolał HQI. Też mnie to przerażało, ale jak połączyłem i odpaliłem w czasie teleekspresu (używając śrubokręta i kombinerek) to się sam z siebie zacząłem śmiać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w aluminiowej pokrywie zainstalowałem trzy T5. Odbłyśniki przykręciłem do aluminiowych płaskowników. Nie zakładałem żadnej belki bo zajmuje za dużo miejsca. A w Twoim wypadku jeśli założysz dwie belki to wejdą prawie na styk a jedna ze świeylówek będzie świeciła ći prosto w panel i nigdzie więcej.


400l HQI 2x150W + T5 3x39W ...w trakcie rozruchu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.