Skocz do zawartości
Luqas

[125l] Nowe słone - Luqas

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy na tym forum, dlatego na początku chciałbym się przywitać.

Z akwarystyką słodkowodną jestem związany od wczesnego dzieciństwa, przygodę z morszczyzną

zaczynam dopiero teraz :)

Poniżej przedstawiam moje nowe akwarium:

szkło - fullOW 62x45x45h

oświetlenie – lampa Blau Lumina 424, 4xT5 (2x blue, 2x daylight)

filtracja – ReefPack 250 (+ Rowacarbon, + Rowaphos)

grzałka – Aquael EasyHeater 150W

cyrkulacja – Tunze 6025

sól - RedSea

woda - 80l żywej wody (erybka) + świeża solanka

skała - konstrukcja PVC, 6 kg suchej skały + 2,5 kg żywej skały

piasek - Nature's Ocean Bio-Activ White 9kg

filr RO - Aquarius 75 + DEMI Aqua Tic + TDS

testy - NO3,PO4, pH

bakterie - BioDigest

termometr - JBL

salimetr - spławikowy Grotech

czyścik - JBL Floaty

Poniżej kilka fotek ze startu zbiornika:

25.12.13r

Zalanie żywą wodą (80l), testy i rozmieszczenie sprzętu

26.12.13r

Doszła konstrukcja z suchej skały + żywa skała

27.12.13r

Dodałem żywy piasek

Uprzedzając pytania, docelowo planuje pudełko przelewowe + sump.

Mile widziane wszystkie uwagi, szczególnie konstruktywna krytyka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wygląda. Na jednej pompie cyrkulacyjnej mogą pojawić się martwe strefy. Obserwuj czy woda wszędzie obmywa skałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wygląda. Na jednej pompie cyrkulacyjnej mogą pojawić się martwe strefy. Obserwuj czy woda wszędzie obmywa skałę.

Lurthel - dzięki :)

Jeśli chodzi o cyrkulacje, filtr z ReefPack'a posiada swoją wewnętrzną pompkę o wydajności 850l/h. Wydaje mi się, że z 6025 powinno wystarczyć. Jeśli nie to dołożę jeszcze coś małego

Btw. Jakie są oznaki zbyt małej cyrkulacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dużo śmieci (detrytus i inne farfocle, wylinki) zbierają się w jednym miejscu i tam zostają. Faktycznie zapomniałem o tym filtrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na małą aktualizację:

Dzień 21.

W drugim tygodniu w zbiorniku pojawiły się:

4 tectus'y

1 paguristes cadenati

2kg żywej skały

W trzecim natomiast:

5 nassariux vibex

1 clibanarius tricolor

1 ophiomastix annulosa

2 skałki zoa

1 skałka z briareum

1 discosoma

+ termometr ADA :)

+ lps w prawej górnej części, którego nazwy zapomniałem :/

Dzisiejsze zdjęcie:

18.01.14r

Od ponad tygodnia walczę z okrzemkami, Odpalam tylko 2 świetlówki i świecę po 6-7h. W jakim okresie ten brązowy nalot zaczyna znikać? Śledząc sytuację w innych podobnych akwariach widzę, że po 3 tygodniach ludzie już nie mają tego problemu. U mnie cały czas jest ich coraz więcej.

Czy mogę wprowadzać kolejne zwierzęta/korale do zbiornika? Czy okrzemki nie będą miały negatywnego wpływu na ich kondycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz jak wychodzą testy po 3 tygodniach od zalania bo jestem ciekawy jak u mnie to będzie przebiegać -na razie 7dni więc początek :D


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy robione dzisiaj:

NH4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 20

PO4 - 0.03

pH - 8.1

Si - 0

Dens. - 1.023

Temp. - 26.0

Na okres 3 tygodni parametry wydają się ok.

Jak u Ciebie z testami junior13? :)

Edytowane przez Luqas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po tygodniu jeszcze grubo

zasolenie 34%o

NH3-1

NO3-100

NO2-1

PH-8

T- 26-27*

Edytowane przez junior13 (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć fajne szkiełko i widzę odpieniacz i cleaner to nowsze typy moich więc czuję się jakoś z innej epoki, ale na temat mi to się wydaje że jak na start na suchej skale to za szybko na mówienie o tym że wszystko jest oki. Wydaje mi się że się pośpieszyłeś ze zwierzakami bo najgorsze przed tobą. Czy miałeś doczynienie z brązowymi i zielonymi glonami u siebie w akwarium. Jak dla mnie to jest za czysto i nie chce mi się wierzyć że tak łagodnie ci akwarium dojrzewa ale oczywiście mogę się mylić i życzę wszystkiego dobrego po prostu sam się długo ciągałem ze swoim i popełniłem dużo błędów.

Co do twojego pytania czy można zasiedlać kolejnymi zwierzakami to powiem tak testy nie wyglądają najgorzej ale jak się wstrzymasz kolejne 2-3 tygodnie to nic się nie stanie a może wyjdzie ci to na dobre. Myślałeś już o obsadzie rybnej, a i dobrze żebyś poczekał z kolejnymi zwierzakami aż będziesz świecił pełną mocą. Pzodrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widzę termometr Ady w słonym:D. Układ skały aż prosi się o sps :)


60x40x30 , 72l . Kaskada FZN-3 + węgiel , oświetlenie 3x24w , cyrkulacja Koralia 1600 i Koralia nano evo 900 ,Odpieniacz Resun SK-300 po tuningu na Meshu, 7 kg LR , 2kg LS - START 06-10-13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

urban15, dzięki za rzeczowy komentarz. Jeśli chodzi o wprowadzenie życia, najpierw pojechałem do erybki na dokładniejsze testy. Potem razem z Tomkiem, ustaliliśmy, że z tymi wynikami mogę śmiało zacząć zasiedlać zbiornik jakimś mniej wymagającym życiem.

Zbiornik nie pracuje tylko na suchej skale, mam również 4,5 kg żywej. Dodatkowo od początku co 3 dni leje do akwarium jedna ampułkę BioDigest'u.

Brązowe glony mam od 2 tygodnia. Nie widać ich na zdjęciu, ponieważ ekipa czyszcząca ładnie się z nim rozprawia. Co do brązowego nalotu na piasku, to staram się co jakiś czas przestawiać cyrkulację + ręcznie przekopuje piasek.

Wszystko wygląda na to, że zbiornik rzeczywiście szybko dojrzał.Cała ekipa czyszcząca jest bardzo aktywna. Korale się otwierają i pompują. Mam nadzieję, że nagle nie pojawi się jakaś katastrofa i parametry nie zwariują :)

Póki co planuje poczekać 2 tygodnie i nie dokładać kolejnego życia. Świece już pełną mocą. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie.

Co obsady rybnej planuje na razie standardowo dwa błazny i jakąś delikatnie kopiącą babkę. Jeśli system nie będzie przeciążony pomyślę jeszcze nad jedną rybką.

DarkPaw1ak, żółty termometr mnie irytował i odwracał uwagę jak patrzyłem na zbiornik. ADA wygląda o niebo lepiej, ale co mnie zastanawia pokazuje o 1 stopień wyższą temperaturę od poprzednich dwóch termometrów :)

Co do SPS'ów, marzy mi się obsada mieszana. Wiem, że to niezgodne z przyjętymi zasadami, ale na forum można coraz częściej spotkać takie zbiorniki. Funkcjonują one bardzo dobrze, a prezentują się jeszcze lepiej :D

Edytowane przez Luqas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szykuje się piękny zbiorniczek :)

Zadowolony jesteś z lampy?


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny baniaczek i skala całkiem fajnie ułożona powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem można mieć mieszaną obsadę korali oczywiście, sam taką mam tylko jak SPSy mają się dobrze i dopracujesz im kolorki to miękasy już tak ładnie nie będą wyglądać, LPSy też troszkę gorzej to będą znosić jak w typowych baniakach pod nie takie moje zdanie, ale nie ukrywam że nie wyobrażam sobie braku zoa w moim akwarium mimo że idę w SPSy. Powodzenia będę czasem zaglądał zobaczyć jak postępy bo fajnie się zapowiada. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Androctonus, jeśli chodzi o lampę odpowiedziałem na PW :)

Ogólnie uważam, że dobra relacja jakość/cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.