Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegogoś czasu szukam wiadomości aby założyć własne akwarium. Utknęłam przy projekcie sumpa.

Moje akwarium będzie miało nietypowy wymiar 74x33x50 cm i planowałam do niego zrobić sump 60x30x30 cm.

Internet jest bogaty w przykłady ale chciałabym aby mój był sprawdzony przez profesjonalistów :)

Oto on:

post-22908-0-62321000-1389054409_thumb.png

Czy lepiej jak tu?

post-22908-0-19828300-1389054644_thumb.jpg

http://nano-reef.pl/...ugium-do-oceny/

Jestem otwarta na wszytskie pomysły jak i krytykę w moim kierunku.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało masz miejsca na sump. Zrezygnuj z komory ze skałą. Jej kosztem powiększ komorę odpieniacza i komorę pompy.

Komorę przelewową w której będzie siporax powiększ o 2 cm.

Bez sensu jest trzymanie skały w sumpie skoro będzie tam siporax.

Siporax ma za zadanie być przestrzenią do osiedlania się bakterii, tak jak skała... Z tym że siporax jest wydajniejszy i wygodniejszy.

Piach w sumpie... jeśli nie będzie więcej niż około 10cm to też jest to bez potrzeby.

DSB musi być z grubej ilości piachu a nie z 5cm.

Niektórzy mają takiej grubości usypane dno w głównym zbiorniku.

Komora odpieniacza około 30cm, kiedy zmieni Ci się koncepcja odpieniacza może zabraknąć miejsca na "koncepcję" przy komorze 20cm.

10 cm na pompę to też mało. 15 cm to moim zdaniem optymalna szerokość.

i jeszcze jedno.... grzałka... weź pod uwagę tez miejsce na jakieś filtry przepływowe.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

63 litry to naprawdę jest niewiele i trzeba to wykorzystać maksymalnie funkcjonalnie.

Nie złapiesz wszystkich srok za ogon (po co i skała i siporax - wystarczy jedno), bo tutaj z piasku bicza nie ukręci. O DSB już Warszawiak ci napisał, ja dodam że prowadzenie i DSB i refugium to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa.

Po co tracić miejsce na te przegrody kiedy rozmiar sumpa już sam w sobie jest ograniczeniem.

Wystarczą spokojnie dwie komory i jedna przegroda.

W komorze zrzutu wydajny odpieniacz i możesz tam sobie wrzucić skałę lub siporax. Druga komora dla pompy powrotnej.

Taka filtracja w zupełności wystarczy, przecież na górze bedziesz miała maksymalnie kilka małych rybek, więc ten projekt sumpa to taki trochę przerost formy nad treścią.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Wam bardzo za podpowiedzi. Na pewno się do nich zastosuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samego wymiaru akwarium już masz czy dopiero będzie? Jeśli dopiero będzie robione gdyby była możliwość proponowałby zwiększyć jego głębie, po włożeniu kawałka skały nic z przodu nie położysz.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie zamówiłam, a bedzie robione na wymiar także jest jeszcze czas aby dokonać zmian. Sugerowałam się bardziej wymiarem szafki przy tworzeniu wymiarów bo większe by z niej wystawało, chyba że podłożę płytę. A jak bardzo zwiększyć głebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50głębokości.

Mam tak u siebie i powiem Ci, że to i tak niewiele.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 50 to minimum ,ale jak dasz radę to rób głębsze .

Ja osobiście żałuję ,że nie zrobiłem 60 cm tak jak miałem w planach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup blat do szafki którą masz. Jeśli położysz go na szwca wypośrodkowany to przy głębokości 50cm akwarium blat z tyłu i przodu będzie wystawał po za szafkę po około 15 cm z każdej strony.

Pytanie teraz, czy szafka jest solidnej konstrukcji.... czy na pewno Ci się nie złoży. Koszt nowej szafki na zamówienie pod takie akwa na grubej płycie meblowej nie powinien przekroczyć 500zł.

Zastanów się czy warto ryzykować zalanie mieszkania, malowanie sufitu sąsiadom i stratę życia w akwarium

33cm szerokości... nie widzę tego. 40cm to takie bardzo niskie minimum moim zdaniem. 50cm komfort.... a 60.... takie właśnie mam ja... :)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że 50 cm wydaje mi się ogromną różnicą zwłaszcza że z 122l robi się już 185l a to sporo i nie bardzo planowałam aż tyle. Jeśli miałabym takie zamówić to już na pewno nowa szafka bo nie będe ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lub zejdź z wysokosci i długości i zrob akwa 70x43x45 135l i daj pod akwarium cos grubego. Najlepiej to wklej zdjecie szafki.

Pozdrawiam

maxico


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70x50x45,

Ja mam 65x50x50 - i powiem szczerze,teraz zrobionym z 15cm dłuższe.....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę pomyśleć że miałam kłopot z sumpem, a teraz czeka mnie przerabianie szafki i nowy projekt akwarium. Dziekuję za podpowiedzi czas na odwiedziny Leroy Merlin :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie większa szafka... To będzie też większy sump :)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.