Skocz do zawartości
mareko1

Problem z Montiporami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu mam problem z dwoma montiporami - czerwoną i brązową. Korale przestały wystawiać polipy, zaczęły jak by bieleć. Co dziwne dotyczy to tylko tych dwóch montipor, reszta monti, które mam w zbiorniku ma się dobrze, w tym również szczepka zrobiona z zielonej teraz nie polipującej. Parametry mierzone wczoraj to: Ca - 420, Mg - 1320, Kh - 8,3 NO3 - 2,5 PO4 nie mierzone bo nie potrafię odczytać skali z testu Seaschem-a :(. Co do karmienia to karmię 2 x w tygodniu po 1 łyzeczce Coral Food AF oraz 2 x w tygodniu po 1 kropli CoralE oraz 1/2 kostki czerwonego planktonu i codziennie 3-4 krople Kent Phytoplex. Sól, której zacząłem stosować od jakiegoś miesiąca to RC. Reszta to 3x w tygodniu aminokwasy AF oraz 3 x w tygodniu witaminy AF. Jak widać na zdjęciach obok zielonej jest stalowa, która ładnie polipuje i wszystko z nią ok. Czy taki stan może być spowodowany prześwietleniem zbiornika czy to związane z czymś innym? Dodam, że nie zauważyłem żadnych ślimaków nagoskrzelnych albo innego paskudztwa koło tych montipor.

i2v8sg.jpg

mhwz05.jpg

Tutaj szczepka zrobiona z tej samej monti, tylko umieszczona po drugiej stronie akwarium.

j91xna.jpg

35n25uu.jpg

qsscqp.jpg

Dodatkowo dzisiaj na "czubku" innej zielonej monti zobaczyłem taką jakby galaretę. Co to może być?

wqydlc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potas...... jest zbyt duży lub za mały.

monti najszybciej reaguje na ten parametr.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecę PS BP 160 W skręcone na 80 % mocy, białe 50% niebieskie 100%, czas świecenia łącznie z wschodami i zachodami 12h. Potasu niestety nie mierzę bo nie mam testu, jutro o ile mi się uda kupię Saliferta na potas. Podejrzewam, że jak to poatas to pewnie za mały bo oprócz tego co napisałem to średnio raz na 2 tygodnie jeszcze leję Kent Nano Reef AB i to wszystko. Gdyby był za mały to czy podmiany co tydzień 10% na soli Reef Crystals załatwią sprawę czy czymś podnosić a jeśli tak to czym? No chyba, że będzie za duży, ale w to raczej nie wierzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest niski to samą podmianą 10% nie dasz rady...skuteczny jest K-Balance KZ


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest niski to samą podmianą 10% nie dasz rady...skuteczny jest K-Balance KZ

Myślę, że jest niski - właśnie wyczytałem, że przy niskim potasie glony wapienne nie rosną a u mnie od kilku miesięcy nie zauważyłem żadnych glonów wapiennych na szybach :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy regularnych podmianach nie powinieneś mieć problemu z brakiem K czy Mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany robione na soli RC, od dwóch tygodni 10% co tydzień, wcześniej 10% co dwa tygodnie. Jutro postaram się kupić test na potas to zobaczę jak sprawa z potasem wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć . Nie wiem co miałeś ale mam to samo na mojej monti czerwonej prosze o info co to było i co z tym robić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmniejsz moc oświetlenia i obserwuj

nie wiem na jakiej wysokości masz zawieszone lampy


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test na potas zrobiony ? :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.