Skocz do zawartości
Miklas

Wyprowadzanie zbiornika 300l na prostą, kosmiczne fosforany.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pokrótce opiszę historię i przejdę do szczegółów. Kilka dni temu napisał do mnie Gaber, że sprzedawał lampę do akwarium ludziom z Radomia, którzy mają b. duże problemy z akwarium a czerpią wiadomości z jakiegoś szemranego sklepiku. Dzisiaj byłem z wizytą u tych ludzi. Jest to starsze małżeństwo, W mieszkaniu zawsze było akwarium, Pan Marek na emeryturze wymarzył sobie akwarium morskie, którym będzie miał czas się zajmować. Obejrzałem sobie akwarium oraz zrobiłem testy na PO4, NO3 i PH, na tyle miałem czasu. Postaram się podjechać i zrobić testy kompleksowo. Akwarium chodziło do niedawna bez odpieniacza na samej cyrkulacji.

Podaję metryczkę akwarium wg wytycznych Testera:

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietosc brutto

- 120/50/50 - 300l, brak sumpa

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala)

- skały jest 40 kg, piasku ze 3 cm więc pewnie 270 - 260 l

3. Jakiej soli uzywasz?

- Kent

4. Posiadasz filtr RO i zywice? (tak/nie)

- tak, brak TDSu, żywica zmieniana w sierpniu, więc pewnie zużyta.

5. Jaki model odpieniacza uzywasz?

- Weipro SA 2014, cyrkulacja 2x tunze 6065 i jedna jakaś pompka 2000l/h, jedna tunze od wczoraj dopiero.

6. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)

- 8x54W, świeci się połowa z tego przez 8h dzinnie

7. Jaka obsade korali posiadasz lub chcesz posiadac?

- kilka miękkich - grzybki discosoma, jeden lobophyton średnicy ok 5cm i jeden maleńki nie większy niż discosoma około 1,5 cm średnicy.

8. Jaka obsade ryb posiadasz lub chcesz posiadac?

- nie liczyłem, ale na oko będzie ponad dziesięć sztuk, na pewno jest żółtek, hepatus, brzydal, jakieś błazenki, jakieś garbiki, pterapogon

9. Kiedy zbiornik wystatowal?

- jakoś latem 2013r.

10. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?

- 40kg Skały, z czego dwa spore kawałki dołożone wysuszone z allegro, pewnie z kupą syfu w środku, żywego piasku około 3cm warstwa

11. Czy posiadasz lub planujesz posiadac refugium, algea scrubber, plenum, dsb, etc?

- raczej nie ma możliwości bez sumpa.

12. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, kulki etc)

- od sierpnia 2013 lane jest NOPOX Red Sea oraz jakieś bakterie nitryfikacyjne, obecnie NOPOX 7ml dziennie.

13. Uzywasz ozon, UV?

- NIE

14. Uzywasz zewnetrznych filtrow? (wegiel, purigen, rowa etc)

- Purigen i Rowa w filtrze kubełkowym, do tego jakieś medium seachem matrix, bez gąbek,

15. Jakich uzywasz testow jakosci wody (np rodzaj, marka, data waznosci)?

- zasolenie - refraktometr BLAU z ATC

- PH - Milwaukee Instruments PH600

- PO4 - mała hanka

- Ca - mała hanka

- NO3 - Red Sea

- MG - Red Sea

- KH - Red Sea

To wszystko moje testy, właściciel nie posiada żadnych wiarygodnych, tylko paskowe.

16. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura)

-PH - 7,7

-NO3 - między 15-20 ppm,

-PO4 - 0,59ppm

tyle zdążyłem zbadać dzisiaj

Pomiar z sierpnia w sklepie innym, niż ten szemrany, zakładam, że wiarygodny.

-PH - 7,7

-KH - 12

-MG - 1500

-Ca - 200

-NO3 - >100

-PO4 - 0,4

Jak widać NO3 sporo spadło, czyli NOPOX działa. Martwi mnie PO4. Wymyśliłem sobie, że niskie PH w tym nie pomaga i PO4 uwalniane jest ze skały. Na dzień dzisiejszy celem jest poprawienie PH i PO4.

Co planuję:

- po pierwsze chcę pożyczyć Panu Markowi odpieniacz deltec AP600, który można podłączyć poza akwarium, a leży u mnie taki i się kurzy, bo niedawno zmieniłem na większy. Jeśli zda egzamin, czyli parametry się poprawią i PH wzrośnie, będziemy myśleć nad jakimś docelowym odpieniaczem i tu mam dwa pomysły Deltec MCE 600, albo, co będę chciał przeforsować, założyć sumpa zrobionego z kilku oddzielnych mniejszych komór połączonych przelotami (konstrukcja szafki tylko na to pozwala) i wstawić coś porządnego do SUMPa, u mnie świetnie sprawdza się DIY od Darka na pompie tunze 9420 z rurą 200mm, a w sumie akwaria podobne litrażowo.

- po drugie równolegle ze zmianą odpieniacza na AP600 myślałem o podaniu preparatu microbe lift phosphate remover, tzw atrament. Koralowców oprócz kilku grzybków tam nie ma, czyli gwałtowny skok PO4 nie powinien raczej wpłynąć niekorzystnie na cokolwiek w akwarium, a później utrzymywać parametry za pomocą NOPOXu przy wsparciu phosguardem lub rową.

Co o tym myślicie i jakie macie pomysły, zapraszam do dyskusji


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wysokie PO4 zbil bym Phosphate remower Microbe-lift,a potem utrzymywal na niskim poziomie za pomocą adsorberów.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od podmiany 20% bo wnioskuje że nie były robione, parametry z sierpnia to już pewnie dawno nie aktualne.

W baniaku nie wiele jest więc dobrze by było zacząć podmiany robić co tydzień na ubogiej mieszkańcem.

Nie wiem czy te wkłady w kubele jeszcze są sprawne, warto by było to sprawdzić i przy okazji wyczyścić filtr.

Po tych zabiegach sprawdzić parametry i zastanowić się co dalej

Wysłane z mojego LG-P880 przy użyciu Tapatalka


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana robiona jest regularnie 10% co 2 tygodnie. Wkłady płukane i wymieniane co 1 miesiąc wg zapewnień właściciela. Boję się, że duża podmianka wody może zestresować ryby, które wyglądają zdrowo. Ale jest to temat do rozważenia. Co myślicie o tym matixie w kubełku, ja bym to wywalił, bo tylko syf może się na tym zbierać, zostawiłbym tylko adsorbery kubełku.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rob żadnej dużej podmiany,ja po swoim przypadku powiem tak pierwsze co sprawdź kh,przy metodzie probiotycznej to jest chyba najważniejszy parametr(u mnie było i jest kh-7 czasami mniej.).Jeżeli jest wysokie kh to nie spodziewał bym sie spadku NO3 dlatego ze bakterie nie mnożą sie tak jak powinny,jak juz będziecie wiedzieli jakie masz wysokie KH(zakładam ze jest wysokie dlatego nie działa No3Po4X)to nie rozbijaj No3 podmiankami bo i tak wróci do wysokiego poziomu tylko poczekaj aż zacznie działać metoda probiotyczna,dobre do niej jest lanie bakterii NiteOutII dobrze zbijaja No3.Częstymi podmiankami staranie sie obniżyć No3 będzie bez sensu bo Kent jest bogata sola i z każda podmiana będziesz podbijal sobie im kh,i utrzymywał na jednym wysokim poziomie co w skutkach zablokuje rozrost bakterii i ich konsumpcję i spowoduje nie zadziałanie preparatu RedSea,a jest on świetny i działa bardzo dobrze jak wiemy co robimy.To moje przemyślenia,wzięte z mojej praktyki zbijania No3,nie wszyscy muszą sie z tym zgadzać ale umnie pomogło.pzdr.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak inni maja ale kenta przy miekkim baniaku juz bym nie uzywal bylem z niej nie zadowolony wolal bym uzyc np io. a zamiast absorberow zainwestowal bym w ekipe czyszczaca, w duzych ilosciach slimaki krewetki kraby wezowidla. a powodem zalegania syfu w baniaku na pewno jest za mala cyrkulacja bo bylo do tej pory jakies 8k/h czyli przynajmniej 2 razy za malo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zywica zmieniana z w sierpniu to podejrzewam ze prefiltry tez - wymienilbym komplet bo po takim czasie moga przepuszczac PO4 (mialem tak kiedys). Jak juz wczesniej pisali koledzy wymienilbym wklady z kubla. Pozyczenie odpieniacza mysle ze dobra sprawa.

Phosphate remover mysle ze dobra sprawa ale to juz po montazu odpienka.

Pozdmiany bym zostawil tak jak sa tylko moze faktycznie na ubozszej soli.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kubełek, załadował bym go około 2 litrami siporax'u. Jeśli chodzi o mitrax, hmmm nie wiem ale może mieć to złoże zbyt łagodny i słaby przepływ.

Odpieniacz... jaki kolwiek będzie dobry. To co Ty proponujesz Panu Markowi jest spoko. Na pewno wystarczy na jakiś czas.

Tak wysokie NO3 na pewno wymaga dolewania bakterii. Mi bardzo pomogły bakterie ze stajni KZ.ZEObac i pożywka ZEOstart3.

Dziwi mnie poziom kH 12 skoro nie było robionych podmian.

I tyle... niczego bym nie lał... jak zaczneisz zbijać za szybko parametry to może to być szok dla mieszkańców.

A więc moim zdaniem...

bakterie....

odpieniacz....

no i koniecznie TDS na osmoze...

czekamy co dalej....

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie podmiany (jak napisal Miklas) byly robione regularnie 10% co 2 tygodnie - stad tez wysokie kh podejrzewam.

Popieram ze ze zbijaniem bym sie nie spieszyl.


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak... podmiany.... przeoczyłem....


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie trzeba zrobić podstawowe testy (Ca, Mg, KH) bo ich stosunek to jakaś masakra - szczególnie Ca 200. Co tam mogło spowodować taki spadek? - przecież nie te grzybki. Coś nie tak było z tym pomiarem w "wiarygodnym" sklepie. Nie wiemy jakie jest zasolenie.

Wg. mnie koniecznie trzeba zmienić sól na uboższą. Nie będzie jak obniżyć KH do poziomu poniżej 8 skoro nie ma "konsumentów", sól jest bogata a stosowana jest metoda probiotyczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady, rzeczywiście o KH zapomniałem, sam nie stosuję tej metody, ale o tym czytałem. Generalnie koralowców nie ma, ale były euphylie i poleciały, pewnie przez wysokie KH. Wszystkie rady wezmę sobie do serca. Zaproponuję zmianę soli. Obecną mogę odkupić, bo taką stosuję. Zastanawiam się nad tym atramentem. Czy szybki spadek fosforanów może zaszkodzić rybom?

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seachem Matrix to nic innego jak zloze typu Eheim Substrat Pro czy Sera Siporax. Jego zadaniem jest zwiekszenie powierzchni do osiedlania bakterii zarowno nitryfikacyjnych jak i denitryfikacyjnych. Mala objetość za to duża powierzchnia na złoże. Wiem, ze na zachodzie uzywali tego w baniakach jeszcze kilka lat temu. Jakie sa doswiadczenia z tego uzywania nie wiem. Wtedy chwalili ;)

Co do zbijania parametrow - poobserwowalbym - moze jednak nopox dziala i sukcesywnie poziom spada ? Odpieniacz na pewno tez zrobi dobra robote - tyle sraluchow syfi wode bardzo. Wrzucilbym odpieniacz i popatrzylbym jakie beda efekty po np. miesiacu. Korali tam nie ma takich o ktore by trzeba bylo walczyc. Jak bedziesz jechal to moge podjechac z Toba.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze bym sprawdzil zasolenie albo testy bo wydaje mi sie ze ca jest przeklaane nie ma co pozerac w baniaku ca a jest tak niskie. w sumie to ca i mg w tym baniaku bym nawet nie sprawdzal jedynie zasolenie kh ph (moze niskie) no3 po4 (jesli glony rosna na szybach) tak to samymi podmiankami da sie wyprowadzic przy odpowiedniej cyrkulacji i odpieniaczu. w swoich akwariach ca i mg sprawdzalem moze z pol roku temu przy miekkich koralach gdy se robi podmianki systematycznie te parametry sa stale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzal jedynie zasolenie kh ph (moze niskie) no3 po4 (jesli glony rosna na szybach) tak to samymi podmiankami da sie wyprowadzic przy odpowiedniej cyrkulacji i odpieniaczu. w swoich akwariach ca i mg sprawdzalem moze z pol roku temu przy miekkich koralach gdy se robi podmianki systematycznie te parametry sa stale.

Dokładnie też tak sadzę, Kent jest bogatą solą i będzie podbijał parametry, proponuję przejść na jakąś ubogą sól i podmianki 10% co tydzień to nie powinno stresować ryb a małymi kroczkami wyrówna parametry. Po podmianie np. na drugi dzień na 2 godz. wyłączyć pieniek i bakterie do baniaka.

Jak to nie będzie działać to wtedy przemyśleć lanie chemij.


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.