Skocz do zawartości
cop909

PH problem

Rekomendowane odpowiedzi

Celowo nie brałem pod uwagę np. ogrzewania "w drodze", bo chodziło mi bardziej o wyliczenie, czy zimne powietrze/ciepłe wpłynie na temperaturę wody. Napisałem "w układzie izolowanym", bo termodynamikę łatwiej rozpatrywać w sytuacji braku strat energii "na boki". Założyłem całkowite przekazanie energii pomiędzy wodą, a powietrzem, nie brałem też pod uwagę czasu kontaktu obu substancji ze sobą, co może jeszcze bardziej zmniejszyć spadek temperatury w wyniku niecałkowitego przekazania energii.

Z drugiej strony, tak samo jak wentylatorami wymuszamy parowanie i zmniejszając temperaturę w zbiorniku, to podobna sytuacja może mieć miejsce w odpieniaczu, ale nie mam pojęcia czy i jak to można policzyć. Wniosek jednak jest taki, że duża różnica ciepła właściwego i mas obu substancji (odpowiednio około 1:4 i 1:2000) nie pozwoli na dużą zmianę temperatury.

Witku, fajnie gdyby dało się zmierzyć. Proponowałbym pomiary wykonać bezpośrednio w wylocie wody z odpieniacza i gdzieś w okolicach kubka (temperatura powietrza po kontakcie z wodą). Czasem teoria nijak się ma do praktyki. Zobaczymy.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH wzrosło max w ciągu dnia do 7,80. Do wężyka który zasysa powietrze do pieńka poza akwarium dołożyłem pompę która dmucha w taflę wody....zobaczymy


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz wspomnę bo sprawdzam ostatnio Ph rano i wieczorem i od momentu ponownego podłączenia powietrza z za okna Ph sporo wzrosło,teraz mam 8,20 do 8,40 wieczorem,naprawdę jest spora różnica.Na lato to odłączam bo śpiąc przy otwartym oknie słyszę wlot powietrza za oknem jak by kto tam odkurzacz włączył i nie da się spać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rano po zmianie cyrkulacji PH ciutke wyższe, było 7,60. Więc będę kombinował z wężykiem, postaram się umieścic go ja,k najbliżej okna, tylko więcej wężyka mi trzeba. O wyniku dam znac. Zmiany będą po południu bo w robocie jestem, jutro napiszę czy OPH wzrosło i o ile....aż ciekaw jestem.

'

Ale mieszkanie regularnie wietrzone...na noc mam zawsze świerze powietrze, nie otwarte a uchylone na tzw "wietrzenie"...

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę organizować wężyk dłuższy, nie mam tak długiego w domu a i przydałby się o większej średnicy bo spadła praca pieńka jak założyłem za cienki..

Zorganizuję, podłączę i dam znać.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od jakiegoś czasu borykam się z tym samym problemem, w nocy 7,60 w dzień 8,0. Próbowałem z wężykiem do pienidła - szału nie ma, próbowałem z wietrzeniem - to samo. Zrobiłem testy: kH 6, Ca 380, Mg 1120. U mnie trochę pomogło podniesienie kH do 9 i magnezu do 1250, teraz podczas lania bailinga leję 5 cm3 więcej NaHCO3 w tosunku do pozostałych. Zauważyłem lepsze buforowanie jeżeli podczas lania II roztworu nie widać białych smug. Czasem warto obiżyć zasolenie (obecnie 1,021). Zauważyłem też że lanie gorzałki dość szybko obniża kH, a co za tym idzie przy stałym zużyciu wapnia pH leci w kierunku 7,60. Ciekawy efekt daje kostka lipowa z powietrzem włączona na noc i oczywiście pompy na taflę i przynajmniej dwa wentylatory non stop z pod obudowy. O 21 mam pH 7,80 potem spada jeszcze o 0,02 i tak stoi do rana (bez kostki). Jak zapodam kostkę to się trzyma przez noc 7,88-7,90. Redox mam podobny do Twojego. Generalnie u mnie najlepszy efekt było trzymać wysoko magnez raczej niżej wapń, raczej wyżej kH i wężyk do pienidła na wysokości 1,5 m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cop909, jak tam pH?

Uruchomiłem 18.01 pochłaniacz CO2 na "trochę zużytym" wapnie, leci już trzeci tydzień i widać, że wapno się zużywa. Co do pH, to chyba jest stabilniej, ale jak pisał @rekn, kwestia interpretacji kolorów przez faceta ;-). Wydaje mi się, że bez pochłaniacza kolor był jaśniejszy i były wahania. W marcu planuję kupić Profiluxa, to zrobię dokładne testy.

Po zwierzakach zmian póki co nie widać. Jeśli chodzi o wydajność, to ok. 1000ml zasypu (jak pisałem lekko zużytego) na MCE600 działa już trzeci tydzień. Myślę, że do 2 mies. może pociągnie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Zobaczymy co będzie.

Od dziś wężyk od pieńka poszedł że tak powiem za okno...od razu lepiej, na razie Ph jest 7,93 ale najlepsze to że światło się wygasa a Ph nie spada, czyli jest poprawa. Napiszę jeszcze jak to będzie na dłuższą metę.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz taką decyzje powinieneś podjąć już dawno :p teraz ph nawet w nocy nie spadnie poniżej 8 :)

to kiedy pierwsza Acra?? :D


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj tak Panie żeby było...

Acra...? .. jeszcze sól zmieniam bo AF to chyba najgorsza jaką trafiłem...przerzedzę miękkie i coś pomyślę..

A, i jeszcze kasa na nie :baby:


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie panikuj :p jak ustabilizujesz parametry to coś się ułamie :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... padam nisko pod same :unworthy: kolana.

Najpierw muszę wodę doprowadzić do porządku z tym ph i sól zmienić a później będziemy myśleć. Szkoda wkładać korale po to aby zmarniały...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie daj sobie trochę czasu wtedy i u mnie sps-y podrosną.

Padać na kolana nie musisz :p przecież musimy sobie jakoś pomagać :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super. Tylko na początek muszę małą szczepkę mniej wymagającej włożyć do baniaka i obserwować, powolutku, powolutku i będzie piknie


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz to mam histrixa i monti stalowa wybaczają błędy więc jak chcesz to daj znać :)

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odezwę się. Stalową mam i rośnie mi pięknie :) ... ale hystrix poszedł .. do grobu


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj tak Panie żeby było...

Acra...? .. jeszcze sól zmieniam bo AF to chyba najgorsza jaką trafiłem...przerzedzę miękkie i coś pomyślę..

A, i jeszcze kasa na nie :baby:

Tak to czasem bywa,Ty zmieniasz sól bo koralom nie pasuje a ja zmieniłem sól na AF specjalnie dla korali i w sumie dla obniżenia NO3 i PO4.

Wężyk warto mieć pociągnięty za okno (trzeba pamiętać o odpowiedniej średnicy)jak pisałem wcześniej u mnie spora różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7,93 to wszystko co wyciągnęłem. Nie dam rady podbić wyżej !!!!

Pół biedy jak ta wartość byłaby wartością minimalną. A to max, w nocy spada (co jest zrozumiałe) do 7,7....

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny krok to chyba instalacja wentylacji nawiewu powietrza do szafki, tylko że pieniek już ma "świeże" powietrze i czy to w ogóle coś da...?

Nawiew mam w szafce i nad taflą wody i nic to do tej pory nie dało...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm....

szyby czyszczę możliwie często i na nich raczej nic nie zalega..skała też w miarę czysta..tj nie porośnięta trawnikiem..

Może to sól..? Że tak powiem padające korale i ogólne pogorszenie zaczęło się po zmianie soli. No nic innego do głowy mi nie przychodzi.

Na razie powoli podbiję KH to też pomoże.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście..

To nie rozwiąże problemów, jak pisałem wężyk łapie świeże powietrze.

Problemu można szukać może w soli, może w glonach gdzieś w skale, które pobierają w nocy tlen a oddają Co2.

Przecież można czysty tlen z butli za przeproszeniem dać ale problem w tym żeby znaleźć źródło kłopotów


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić test napowietrzania,

http://reefkeeping.com/issues/2007-05/rhf/

Jeśli pH nie wzrośnie, to raczej winy nie szukałbym w CO2. H2CO3 to nie jedyny kwas w akwarium.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.