Skocz do zawartości
cop909

PH problem

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy z nas wie, że PH spada w nocy. u mnie to troszkę śmiesznie wygląda. Nad ranem PH mam 7,45-7,50 a w dzień przeważnie podskakuje do 7,80-8,00. Pieniek DIY ala BK 200 na tunze, parametry wody w stopce. W akwarium, nie mam piachu i jak na razie tutaj dopatruję się tego przyczyny. Jak uważacie, czy takie skoki wartości PH są za duże? Wartość ta mierzona przez Profka III - działa poprawnie, sprawdzany w płynie kalibracyjnym i tama ostatnio kalibrowany.

Obsada jak na 500 l to 9 ryb, największy hepatus, zółtek, valiferum...babka, błazny, salarias, mandaryn...

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnij z szafki wężyk powietrza od odpieniacza. Dodatkowo częściej wietrzyć mieszkanie.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na refugium niestety miejsca już nie mam - za to mam dużą dolewkę.

Co do zasilenia pieńka w powietrze to spróbować nie zaszkodzi, lecz sump jak wiesz mariuszs dopiero zabudowałem kilka dni temu i to od strony jednej ze ścian jest pusto ażeby wilgoci nie było, a z tym PH skoki były już jakiś czas no ale warto spróbować, nic to nie kosztuje.

Myślałem o dołożeniu piachu jednak mam babkę koparkę i na 100% jak piach będzie to będzie przez długi czas syf na skałach i koralach.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak podniesiesz KH to PH nie powinno mieć takich skoków, choć u mnie skoki PH dzień -Noc są na poziomie 0,05 do 0,09 zazwyczaj nigdy mi nie spada poniżej 8,1


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze zapytam inaczej na jakich płynach kalibrowałeś? był to 1 czy 2 płyny?

A pytam dlatego, że pH nie jest liniowe tak jak przewodność i powinno być kalibrowane na minimum 2 płynach i najlepiej zakres zawęzić.

Miałem ostatnio przypadek w robocie że mi się skończył bufor pH 4 (normalnie kalibruje na pH 4, 6 i 10) i po miesiącu jak sprawdzałem na buforze pH 9 to się wszczeliłem w punkt, a natomiast na buforze 4 pokazywało mi już 5 z hakiem.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rekin, nie do końca. kH jest buforem minimalizującym wahania pH, co nie znaczy, że przy kH=9 pH nie może być 7. Wszystko zależy od równowagi kwasowo-zasadowej. Zgodnie z równaniem Hendersona-Hasselbalcha:

pH=pK + log(stężenie zasady/stężenie kwasu), w naszym przypadku w dużym uproszczeniu:

pH=pK + log(HCO3-/CO2)

z tym, że tym kwasem nie musi być tylko CO2, a wiele innych kwasów produkowanych przez żyjątka.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest sens kalibrować płynem 4 i 6 ????

@rekin, nie do końca. kH jest buforem minimalizującym wahania pH, co nie znaczy, że przy kH=9 pH nie może być 7.

żle mnie zrozumiałeś... ja pisałem o wahaniach dzień - noc

nigdzie nie pisałem że przy KH 10 pH nie może być 7,5 :)

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Ja bym kalibrował niewiele poniżej i niewiele powyżej zwykłych (codziennych) pomiarów, czyli powiedzmy 7 i 9. To co piszesz, moim zdaniem, trochę mija się z celem.

Nie mam sondy, nie kalibrowałem nigdy, więc z tym 7 i 9 strzelam, ale chodzi mi o sens.

Edit:

Ale napisałeś, że podniesienie kH zmniejszy skoki pH. Z tego co pamiętam, to kH=5 już zabezpiecza przed skokami pH. Trzymamy kH wyższe, aby zapewnić koralowcom "nieograniczony" dostęp do węglanów (wodorowęglanów).

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście kalibrowałem 2 płynami i odczyt przy kalibracji był baardzo dokładny (dosłownie 0,02 różnicy to oczywiście tem.płynów kalibracyjnych). Płyny świerze.

Tak sobie myślę, czy np duży przepływ wody w sumpie, w miejscu gdzie są umieszczone sondy ma na to wpływ? Napewno ma wpływ na Cos1 czyli zasolenie, zauważyłem że sonda podaje czasami przekłamane parametry, prawdopodobnie na "czujniku" na końcu sondy zbiera się brud, trochę detytrusu. Jak nią delikatnie zamące w wodzie z sumpa, pomiary są ok. Najlepiej mierzyły mi i miały stałe wartości jak były umieszczone w prawie stojącej wodzie w starym akwarium....(miałem taka komore w której woda baaardzo powoli przepływała).


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kalibruje 7 i 9 gdyż w tym zakresie jest pomiar w zbiorniku i nie widzę sensu aby kalibrować sondę płynem 4 czy 6 gdyż w tym zakresie pomiar mnie nie interesuje

W kwestii KH poddaje się .... widzę nie łapiesz tematu :p


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nigdzie nie napisałem że dobrze jest kalibrować płynami 4 i 6 tylko jak najbardziej zbliżonymi do przypuszczalnej wartości, a napisałem że ja kalibruje płynami 4, 6 i 10 bo wymagają od nas ludzie z PCA bo mamy akredytacje na pomiar w zakresie pH 4-10

I też dlatego napisałem że w pracy. A pytałem się dlatego bo też się spotkałem że w akwarystyce kalibrowali ludzie tylko 1 płynem i to do tego jeszcze pH6


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kochani, nie kłóćcie się, problem a raczej źródło problemu pomóżcie odnaleźć.

Post napisany po to aby podzielić się swoimi doświadczeniami, może ktoś miał podobne objawy....?

Właśnie do domku po pracy wróciłem, PH 7,99. Luknę jakie rano i napiszę.

Szafka otwarta więc zobaczymy jak z opcją "świeższego powietrza pod szafką". - na razie jedna metoda...

Mi się wydaje, że dobry żywy (i nie tylko) piach stabilizuje akwarium, no ale zobaczymy


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można podnosić w nocy Ph np. za pomocą kalkwasser, niezbyt duże ilości nie powinny wpłynąć bardzo na KH i CA, choć trzeba by skorygować wtedy ilości lane Ballingiem. Ja tak robiłem jakiś czas jak próbowałem poprzez wysokie ph zlikwidować dino. Jest to o tyle upierdliwe ,że trzeba ten kalkwasser przygotowywać, dozować itp ale ph podnosi skutecznie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można podnosić w nocy Ph np. za pomocą kalkwasser,

z tym to trzeba ostrożnie


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rano PH 7,50. Wczoraj pod wieczór osiągnął wartość 8,01, czyli skoki dość duże. Szafka otwarta ale wątpię aby to było przyczyną...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka otwarta może nie wystarczyć. CO2 jest cięższe od powietrza. Może tu jest problem - doprowadzenie powietrza do odpieniacza jest w sumpie (jak w pudełku).

Edit:

Choć może być to zły trop, bo biorąc pod uwagę objętość pobieranego powietrza przez odpieniacz, to dopływ powietrza z zewnątrz "wypłucze" ten CO2 z "pudełka". Może raczej podnieść wężyk pod sufit, jeśli nie ma możliwośći wystawienia za okno.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7,5 to stanowczo za mało na twoim miejscu wystawił bym wężyk odpieniacza za okno.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest zima, rzadziej sie wietrzy nasze mieszkania.

W domu w tym okresie mamy wieksza koncentracje dwutlenku wegla a ten w wodzie morskiej rozpuszca sie jak cukier w wodzie.

Jezeli w pomieszczeniu koncentrcja Co2 jest wieksza nic w akwairum to odpieniacz oprocz napowietrzania bedze to Co2 w wodzie rozpusczal.

Co prawda az tak duzych spadkow czy skokow nie mam ale rozncica w ntowaniach miedzy latem a zima sa wyrazne.

Dolot do odpieniacza z zewnatrz napewno pomaga, ale nic nie zastapi regularnego wietrzenia


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja Grzegorzu, tym bardziej, że konfiguracje akariów są różne. Trochę namieszam, ale wydaje mi się, że logicznie można do tego tak podejść:

1. Odpieniacz wewnętrzny w akwarium głównym, akwarium z pokrywą, bez sumpa - Wydaje mi się, że dopływ powietrza z zewnątrz do odpieniacza w zupełności wystarczy.

2. Jak wyżej, ale bez pokrywy - może wystarczy rozwiązanie jak wyżej.

3. Akwarium bez sumpa, odpieniacz zewnętrzny - wydaje się, że z pokrywą czy bez, doprowadzenie powietrza z zewnątrz nie wystarczy.

4. Akwarium z sumpem, odpieniacz w sumpie, pokrywa na akwarium lub bez pokrywy - powietrze z zewnątrz do odpieniacza i wentylacja nad taflą wody w akwarium głównym, najlepiej powietrzem z zewnątrz.

Żeby wyjaśnić moje spojrzenie:

Mieszanie powietrza z CO2 z wodą w akwarium przez odpieniacz to jedno, drugie to stan równowagi pomiędzy CO2 w powietrzu, a rozpuszczonym w wodzie. Jeśli odpieniacz jest w zbiorniku głównym, to zasysane powietrze po zmieszaniu z wodą uwalnia się nad taflą wody w głównym akwarium, tworząc warstwę powietrza ze zmniejszonym stężeniem CO2 i tu ustala się nowy stan równowagi. Jeśli jest pokrywa i dopływ powietrza z zewnątrz, to jest najlepsza opcja.

W sytuacji, kiedy odpieniacz jest w sumpie, to pod pokrywą w zbiorniku głównym jest i tak prężność CO2 taka jak w pomieszczeniu, co z tego, że odpieniacz w sumpie podniesie pH, jeśli w zbiorniku głównym na nowo ustala się równowaga z niższym pH?

I tu pojawia się pytanie do cop`a. pH mierzysz w zbiorniku głównym, sumpie przed odpieniaczem, czy w sumpie za odpieniaczem? Sam jestem ciekaw jakie będą różnice.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzę w sumpie przed obiegiem a za odpieniaczem. Ale podpowiedź z powietrzem dobra. Zaraz po powrocie do domku podlączę wężyk i niech zasysa poza akwarium i zobaczę co będzie.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzę w sumpie przed obiegiem a za odpieniaczem. Ale podpowiedź z powietrzem dobra. Zaraz po powrocie do domku podlączę wężyk i niech zasysa poza akwarium i zobaczę co będzie.

ja miałem u siebie taki sam problem i pomogły trzy większe podmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomoze na 2 godziny albo i wcale :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wężyk na razie nie pomaga, wietrzenie szafki też. A co myślicie nad zmianą soli...? Tj, jechałem na FM Proffesional a zmieniłem na uboższą (mało korali) AquaForest...... może i tutaj coś leży...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.